Soros György: Ez Európa utolsó esélye

Először magyar nyelven: Soros György nagy port kavart, Szijjártó Péter szerint "egészen elképesztő" javaslatai a menekültválság európai szintű kezelésére. Az ismert magyar származású tőzsdeguru és filantróp szerint a nemzeti kerítések nem megoldások, egységes, humánus és észszerű tervre van szükség.

A menekültválság már eddig is az Európai Unió lassú, de biztos szétesésével fenyegetett, de június 23-án egy újabb nagy csapáshoz, a Brexithez is hozzájárult. Mindkét válság felerősítette a xenofób, nacionalista mozgalmakat szerte a kontinensen. Ezek az erők az elkövetkező egy évben számos kulcsfontosságú szavazás megnyerésére törekednek, beleértve a 2017-es francia, holland és német választásokat, az EU menekültügyi politikájáról szóló idén október 2-án tartandó magyar népszavazást, illetve az ugyanezen a napon sorra kerülő megismételt osztrák elnökválasztást, valamint az októberben vagy novemberben megrendezendő, az ország alkotmányáról szóló olasz referendumot.

Ahelyett, hogy az EU egységesen lépett volna fel ezekkel a fenyegetésekkel szemben, az EU-tagállamok egyre kevésbé hajlandóak egymással együttműködni. A saját érdekeiket szolgáló, egymástól eltérő migrációs politikát folytatnak, gyakran a szomszédos országok nyilvánvaló kárára. Ebben a helyzetben rövid távon nem lehetséges egy átfogó és koherens európai menedékjogi politika kialakítása, az Európai Bizottság erre irányuló erőfeszítései ellenére sem.

Hiányzik az együttműködéshez szükséges bizalom, amelyet egy hosszú és fáradságos folyamat révén kell újra kiépíteni.

A bizalom hiánya azért jelent nagy gondot, mert az európai vezetők legfőbb prioritásának egy átfogó politika kialakítására kellene irányulnia, ami nélkül az unió nem maradhat fenn. A mostani menekültválság nem egyszeri, rövid távon lezajló esemény, a belátható jövőben fokozottabb migrációs nyomás alakulhat ki számos ok miatt: az Európa és Afrika közötti demográfiai és gazdasági egyensúlytalanság, a szélesebb régióban tapasztalható, véget nem érő konfliktusok, illetve a klímaváltozás drámai hatásai következtében.

A problémákat más államokra, mások kárára áthárító migrációs politika, mint például a határon történő kerítésépítés nemcsak tovább töredezi az uniót, hanem súlyos károkat okoz az európai gazdaság számára, illetve az alapvető emberi jogok érvényesülése szempontjából is.

*

Milyen lenne a migrációs válság átfogó megközelítése, amely garantálná, hogy évente legalább 300 ezer, a Közel-Keletről érkező menekült (nem gazdasági migráns) Európában – és remélhetőleg a világ más országaiban – történő befogadását? Ez már elég nagy keretszám ahhoz, hogy meggyőze a valódi menedékkérőket arról, hogy ne kockáztassák életüket a Földközi-tengeren való átjutással, különösen akkor, ha illegális úton érik el Európát. Az illegális bevándorlás ugyanis megfosztaná őket attól a jogtól, hogy valódi menedékkérőknek tekintsék őket.

Ez szolgálhatna alapul ahhoz, hogy Európa biztosítsa a szükséges forrást a menekülteket jelentős számban befogadó, Európán kívüli országok támogatására, ahol a menekültek ügyeit intéző központokat hoznának létre. Továbbá ez szolgálhat alapul egy tényleges uniós határőrség felállítására; a menedékjogi eljárások lefolytatásával és a menedékkérők integrálásával, illetve a menedékjogra nem jogosultak visszaszállításával kapcsolatos közös elvek kialakítására; valamint a Dublin III. szabályozás újratárgyalására annak érdekében, hogy az EU-n belül tisztességesebb módon osszák el a menedékjog nyújtásából fakadó terheket.

A válságra adott jelenlegi széttöredezett válaszlépéseket, amelyek az EU és Törökország közötti, a menekülthullám megállítására vonatkozó megállapodásban csúcsosodtak ki, négy alapvető hiba jellemzi.

- Először is, ez nem egy valódi európai reakció: a Törökországgal való megállapodást Angela Merkel német kancellár tárgyalta meg.

- Másodsorban, az európai válaszlépések súlyosan alulfinanszírozottak.

- Harmadsorban, ezek Görögországot de facto olyan menekültgyűjtőhellyé alakították át, amely ehhez nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával.

- Végül, a válaszlépések nem önkéntes alapon történnek: olyan kvótákat próbálnak központilag megszabni, amelyeket sok tagállam radikálisan ellenez, továbbá a menekülteket olyan országokban telepítenék le, ahol nem látnák szívesen őket, és ahová ők nem is akarnak menni, miközben Törökországba szállítanak vissza olyanokat, akik illegálisan jutottak be Európába.

A Törökországgal aláírt megállapodás már a július 15-i puccskísérlet előtt is súlyos problémákat vetett fel, amelyek Európa jövőjét még bizonytalanabbá tették. A megállapodás, látszólag, sikernek tűnhet, mivel a balkáni útvonal jórészt elzáródott, és a Görögországba érkező menekültek száma jelentősen csökkent. A menekülthullám így a veszélyesebb Földközi-tengeri útvonalra került át. Ugyanakkor alapvetően tévesek voltak az EU-török megállapodással kapcsolatos előfeltevések, miszerint a menedékkérőket legálisan visszaszállíthatják majd Törökországba. A görög bíróságok és a menedékjogi kérdésekben eljáró testületek ugyanis folyamatosan azt állapítják meg, hogy Törökország nem „biztonságos harmadik ország” a legtöbb szíriai menedékkérő számára. Ezt a helyzetet a puccskísérlet várhatóan tovább erősít.

Mindeközben az EU-török megállapodást, amely azon az előfeltevésen alapult, hogy a menekültek jogait pénzügyi és politikai szívességekre lehet elcserélni, még szélesebb körben is mintának tekintik. Júniusban ugyanis az Európai Bizottság arra szólított fel, hogy az afrikai partnerországok esetében a fejlesztési támogatásokat a migráció visszaszorításának végrehajtásától tegyék függővé. Ez azonban sérti azokat az értékeket és alapelveket, amelyeknek irányt kellene szabniuk az EU számára, szakít a fejlesztési támogatások évtizedes gyakorlatával, áruvá alacsonyítja mind a menekülteket.

Az afrikai, illetve más országokkal való megállapodás nem alapulhat azon, hogy ha megállítják a migránsok Európába özönlését, akkor megtehetnek bármit, ami szeretnének.

Ez a megközelítés mindenkinek ártalmas, nemcsak morális, de politikai és gazdasági szempontból is.

Egy tisztességes, ugyanakkor pragmatikus megállapodás az Afrikában történő olyan fejlesztésekre fókuszálna, amelyek generációkon átívelően kezelnék a migrációnak alapvető és meghatározó okait.

*

Az EU jelenlegi megközelítésének hatékony alternatívája hét pillérre támaszkodhatna.

- Először is, az EU-nak és a világ többi részének jelentős számú menekültet kellene befogadnia biztonságos és rendezett módon, közvetlenül a frontországokból, ami jóval elfogadhatóbb lenne a közvélemény számára, mint a jelenlegi zűrzavaros helyzet. Ha az EU olyan kötelezettséget vállalna, hogy évente csak 300 ezer menekültet fogadna be, és amihez a világ más országai is csatlakoznának, akkor a valódi menedékkérők elég jónak ítélnék meg esélyeiket az Európába jutásra ahhoz, hogy ne a menedékjog elveszítésével járó illegális utat válasszák. Ha ez még azzal is kiegészülne, hogy a nagyobb mértékű segélyek révén a frontországokban javulnának az életkörülmények, akkor nem is volna menekültválság. A gazdasági migránsok problémája azonban ezzel sem oldódna meg.

- Ezzel eljutunk a második ponthoz: az EU-nak vissza kell szereznie a határai feletti ellenőrzést. Annál szinte semmi sem rémiszti meg jobban a közvéleményt, mint amikor kaotikus jeleneteket lát. Tizenöt hónappal a válság akut fázisának kezdete után továbbra is zűrzavaros a helyzet Görögországban és a Földközi-tenger térségében. Több mint 50 ezer menekült nyomorogva él rosszul szervezett, sebtiben felhúzott táborokban szerte Görögországban.



image.aspx

© MTI / EPA / Jánisz Koleszidisz
A közvélemény látja az erről szóló képsorokat, és azon csodálkozik, hogy a gazdag és hatalmas EU nem képes a háború elől menekülő gyermekek és asszonyok alapvető emberi ellátását sem biztosítani. Mindeközben a világ legfejlettebb hadiflottái képtelenek megmenteni a Földközi-tengeren átkelőket. A vízbe fúltak száma 50 százalékkal nőtt idén. A helyzet cinikus magyarázata – miszerint az EU elrettentő célzattal szándékosan engedi, hogy ilyen katasztrófa alakuljon ki – még aggasztóbb.

Ezt a helyzetet azzal lehetne azonnal javítani, ha Görögország és Olaszország elegendő támogatást kapna a menedékkérők ellátására, ha a hadihajók elsődleges feladata a menekültek felkutatása és mentése lenne, nem pedig a határok komolytalan „védelme”, illetve ha végrehajtanák azt a korábbi ígéretet, amely szerint 60 ezer menedékérőt telepítenének át Görögországból és Olaszországból az EU más tagállamaiba.

- Harmadrészt, az EU-nak elő kell teremtenie azokat a pénzügyi eszközöket, amelyek biztosítják az EU előtt tornyosuló kihívások kezelését. Évek óta az EU-nak egyre több kötelezettséget kellett finanszíroznia a rendelkezésre álló források csökkenése mellett. 2014-ben a tagállamok és az Európai Parlament abban állapodott meg, hogy csökkentik az EU költségvetését, és annak felső limitjét a tagállamok GDP-jének csekély, 1,23 százalékos szintjében határozták meg a 2020-ig terjedő időszakban. Ez tragikus következményekkel járó hiba volt. Ekkora méretű költségvetéssel az EU nem marad fenn.

Évente legalább 30 milliárd euróra lenne szüksége az EU-nak ahhoz, hogy egy átfogó menedékjogi tervet tudjon kidolgozni. Ezekre a forrásokra mind az unión belül – a hatékony határőrizeti és menedékjogi szervek létrehozására, a tisztességes befogadási feltételek és menedékjogi eljárások, illetve az integráció lehetőségnek biztosítására – mind az unión kívül szükség van, hogy támogatni lehessen a menekülteket befogadó országokat, és elősegítsék a munkahelyteremtést szerte Afrikában és a Közel-Keleten. A megfelelő méretű határőrizeti és menedékjogi szervek működtetése egyedül 15 milliárd euróba kerülhet.

Bár 30 milliárd euró hatalmas összegnek tűnhet, azonban jóval kisebbnek látszik, ha az elhúzódó válság politikai, humánus és gazdasági költségeit nézzük. Fennáll például az a valódi veszély, hogy a nyitott belső határok schengeni rendszere felbomlik. A Bertelsmann Alapítvány becslése szerint Schengen megszűnése önmagában évente 47 és 140 milliárd euró közötti veszteségét okozna az EU GDP-jében. (A Bertelsmann Alapítvány számításai szerint Schengen megszűnése 10 év alatt mintegy 470 milliárd euróval, vagy évi 47 milliárd euróval csökkentené az EU GDP-jét. A pesszimistább forgatókönyv szerint az importárak 3 százalékkal emelkednének. Az összesített GDP-kiesés mértéke így 10 év alatt 235 milliárd euró lenne Németországban, 244 milliárd Franciaországban, míg az EU-ban 1,4 ezer milliárd, vagyis 140 milliárd euró évente.)

A jelenlegi megközelítés azon alapul, hogy az EU költségvetéséből mindig csak minimális összegeket csoportosítanak át, és aztán arra kérik a tagállamokat, hogy járuljanak hozzá a különböző dedikált pénzügyi eszközökhöz (Turkish Facility, illetve Trust Fund for Syria), amelyek a Törökországnak nyújtandó pénzügyi kompenzációt, illetve a szíriai válságra válaszul a nemzetközi szervezetek és a térségbeli országok uniós támogatását szolgálják. Ezek az alapok azonban csak átmeneti megoldást jelenthetnek, mivel se nem fenntarthatóak, se nem elég nagyok ahhoz, hogy megfelelően finanszírozzanak olyan erőfeszítéseket, amelyek nagyobbak és kiterjedtebbek a rendelkezésre álló eszközök mértékéhez képest.

Ezek az alapok hatásos eszközök lehetnek rövid távon ahhoz, hogy átcsoportosítsanak forrásokat, és lehetővé tegyék azt, hogy a tagállamok több forrást nyújtsanak egy adott speciális célra. Ám ezek az alapok rávilágítanak a jelenlegi rendszer alapvető hiányosságára is, nevezetesen arra, hogy minden lépésnél a tagállamok éppen adott jóindulatától függenek.

Annak érdekében, hogy rövid távon a szükséges forrásokat elő lehessen teremteni, az EU-nak jelentősebb összeget kellene elkülönítenie erre a célra. Ez viszonylag kisméretű uniós költségvetéssel megtámogatott jelentős adósságfelvétellel biztosítható, ahelyett, hogy évről évre nem elegendő összegeket különítenek el erre a célra.

Jelenleg az EU amellett áll ki, hogy viszonylag alacsony összegű adósságokat halmoz fel költségvetésének mérete miatt, ezért az uniós költségvetés esetében tőkeáttételt kell alkalmazni, ahogy minden szuverén kormányzat teszi a világban. Az évente biztosított csekély források helyett, a program elején befektetett nagyobb összeg segítségével az EU hatékonyabban tudna reagálni a menekültválság legveszélyesebb következményei közül néhányra, illetve meg tudná előzni a legsúlyosabb következményeket is. Toldozgatás-foltozgatás helyett, határozott forrásbefektetéssel van csak esély a válság kezelésére.

A válságba beletartozik a tagállamokban kialakult bevándorlóellenes hangulat is, amely erősítette az autokrata politikai pártokat, illetve fokozta azok reménytelenségét, akik tragikus helyzetükben Európában szeretnének menedéket találni, de jelenleg a közel-keleti befogadó országokban a társadalom perifériájára szorultak, vagy görögországi tranzitállomásokon rekedtek.



image.aspx

© AFP / Oliver Bunc
Ha jelentős kezdeti befektetéseket hajtanának végre a határvédelemben és a tengeri mentőműveletek vonatkozásában, valamint a menedékjogi eljárások és a menekültek tisztességes és emberséges oltalma terén, akkor talán mód nyílna arra, hogy a gazdaság, a politika és a szociális szféra dinamikája a xenofóbia és az elégedetlenség felől olyan konstruktív fejlemények felé mozduljon el, amelynek mind a menekültek, mind a befogadó országok haszonélvezői lennének. Hosszú távon ez csökkenti majd azt az összeget, amelyet Európának a menekültválság kezelésére, illetve az abból történő kilábalásra kell költenie.

Ennek finanszírozásához előbb vagy utóbb új európai adókat kell kivetni. Az addig is jelentkező igényeket részben a már létező uniós pénzügyi eszközök – Fizetési Mérleg Támogatás, Makropénzügyi Támogatás és az Európai Pénzügyi Stabilitási Mechanizmus (EFSM) – fel nem használt hiteleiből lehetne fedezni. A fenti eszközökben összesen több mint 50 milliárd euró értékű fel nem használt hitel érhető el. Ezeket a pénzügyi eszközöket újra kell tervezni, és mandátumukat ki kell bővíteni, ami jelentős ellenállásba ütközik majd. A fenti összeg azonban jól mutatja, hogy az EU mekkora mértékű fel nem használt pénzügyi kapacitással rendelkezik.

Az euróválság tetőpontján a tagállamok képesek voltak megteremteni a politikai akaratot arra, hogy olyan új eszközöket hozzanak létre, amelyek erősítették az EU pénzügyi erejét. A később Európai Stabilitási Mechanizmussá (ESM) váló EFSM, egy év alatt mintegy 500 milliárd euróra növelte az EU hitelfelvételi kapacitását, ami azt bizonyítja, hogy ha megvan a szükséges akarat, akkor megoldhatóak a nehézségek. Ezeknek az eszközöknek esetében azonban három korlátozó tényező áll fenn: jórészt kormányköziek, valamint a tagállamok, nem pedig az EU költségvetésének garanciáján alapulnak, ugyanis az uniós büdzsé túl kicsi ahhoz, hogy egy ekkora mértékű hitelfelvételt lehetővé tegyen. Másrészt a tagállamok részéről történő egyhangú felhatalmazást követelik meg, illetve harmadrészt lényegében arra találtattak ki, hogy pénzt hitelezzenek más tagországoknak, ahelyett hogy az EU nevében tényleges pénzköltést tennének lehetővé.

Ebből a helyzetből egyetlen kiút látszik: a megoldás mellett elkötelezett tagországok olyan koalíciója, amely nem igényel egyhangú döntést.

Ezek a kezdeményezések az EU költségvetésének mélyebb reformját idézhetik elő. Ezért tűnt biztatónak tavaly Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter páneurópai üzemanyagadóra tett javaslata. Nem sokkal később azonban világossá vált a kezdeményezés korlátja, amikor Schäuble az EU ki nem használt kölcsönfelvételi kapacitásának hasznosítása ellen emelte fel szavát.

Tagadhatatlan, hogy most az Európai Unió lényege és léte forog kockán. Felelőtlenség és a kötelességek elhanyagolásának megbocsájthatatlan bűne lenne, ha anélkül hagynánk szétesni az EU-t, hogy nem próbáljuk meg az uniós pénzügyi források hasznosítását. Nemzeti vészhelyzetek esetén a kormányok kötvényeket bocsátottak ki. Mikor kellene az EU-nak felhasználnia a jórészt érintetlen hitelfelvételi kapacitását, ha nem egy olyan pillanatban, amikor az unió léte került végzetes veszélybe? Ennek a lépésnek további előnye lenne, hogy biztosítaná az európai gazdaság szükséges élénkítését is. Miután jelenleg a kamatráták történelmi mélyponton vannak, így most különösen kedvező alkalom kínálkozik az adósságfelvételre.

- Negyedrészt, a válságot arra lehetne felhasználni, hogy a határok védelme, a menedékkérelmek elbírálása és a menekültek elhelyezése terén közös európai mechanizmusok alakuljanak ki. Történt már előrelépés ezen a területen: az Európai Parlament júliusban elfogadta az Európai Határ- és Parti Őrség létrehozására vonatkozó jogszabályt. A Dublin III. szabályozás – amely meghatározza, hogy melyik ország felelős a menedékkérők ügyének elbírálásáért és azok befogadásáért – azonban megakadályozza, hogy szolidaritás alakuljon ki az EU-tagállamok között, hiszen a terhek legnagyobb részét arra az országra helyezi, ahol az adott menedékkérő elsőként lépett be az unióba. Ezt a szabályozást szükséges lenne újratárgyalni.

Ezen a téren egy európai megoldás körvonalazódik Görögországban, ahol az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) de facto megvizsgálja a menedékkérelmeket annak érdekében, hogy ezzel segítse a túlterhelt görög hatóságokat. Egy egységes európai menedékjogi eljárás nem ösztönözné többé a menedékkérőket arra, hogy egyszerre több tagállamban is menedékjogért folyamodnak, illetve erősítené a tagállamok közötti bizalmat is.

- Ötödrészben, amikor a kérelmezők jogát elismerik a menedékjogra, szükség lenne egy olyan mechanizmusra, amely közös egyetértés alapján helyezi el a menekülteket Európán belül. Döntő fontosságú lesz az EU számára, hogy újragondolja a halva született letelepedési és áthelyezési programok végrehajtását. Az Európai Bizottság által júliusban beterjesztett új javaslatai már ebbe az irányba mutatnak. Az unió nem tudja kikényszeríteni, hogy a tagállamok vagy a menekültek részt vegyenek ezekben a programokban. A menekültek elhelyezésének önkéntes alapon kell történnie. Egy megfelelő mechanizmus révén világossá válhatnak a menekültek és a befogadó közösségek preferenciái, így a menekülteknek esélyük lenne oda kerülni, ahová szeretnének, és ahol szívesen látják őket. Az EASO által kidolgozott tervek ebbe az irányba mutatnak.

Fontos lenne, hogy ezeket a programokat az érintett közösségek magukénak tekintsék.

Polgármesterek szerte Európában jelezték készségüket arra, hogy tragikus helyzetben lévő menekülteket befogadjanak, azonban sokszor a nemzeti kormányzatok akadályozzák ezeket a törekvéseket. A köz- és a magánszféra által finanszírozott programok – amelyben egyének kis csoportja, közösségi szervezetek és cégek támogatják pénzügyileg és más módon, így például az oktatás és az álláskeresés terén az újonnan érkezőket – húzhatnak hasznot a polgárok kiaknázatlan jóakaratából szerte Európában.

A kanadai modell jó példával szolgálhat, bár az ország földrajzi kontextusa eltér Európáétól. Mindössze négy hónap alatt 25 ezer szíriai menekültet fogadott be Kanada, és a köz-, valamint a magánszféra együttműködésén alapuló programok, illetve helyi civil szervezetek segítségével integrálta őket. A kormányzat azt is bejelentette, hogy további 10 ezer szíriai menekültnek ad menedékjogot, így 2016-ban összességben 44 ezer menekültet fogad be. (Ugyanakkor Kanada évente összességében 300 ezer migránst fogad be, ami az EU esetében évi 4,5 millió migráns befogadásával lenne egyenértékű.)

A menekültek betelepítésére vonatkozó kanadai eljárás hosszú idő alatt finomodott, és még déli szomszédjának nagyon alapos biztonsági előírásainak is megfelel. A szíriai menedékkérők ügyének részletekbe menő elbírálását mintegy 500 konzuli és katonai tisztviselő hajtotta végre. A párizsi és brüsszeli terrorcselekmények ellenére is a közvélemény és a kanadai média is pozitívan fogadta ezeket az intézkedéseket. A siker meghatározó eleme volt az eltökélt politikai vezetés, a menekülteket befogadó helyi közösségekkel való szoros együttműködés, az alapos átvilágítási és letelepedési eljárások, valamint az elkerülhetetlen problémákkal való szembenézés. Hasonlítsuk össze a kanadai helyzetet az európaival, és képet kaphatunk arról, hogy az EU-nak milyen hosszú utat kell még megtennie.

- Hatodsorban az EU-nak a nemzetközi közösséggel együtt nagyvonalúbban kellene támogatnia a menekülteket befogadó, unión kívüli országokat, mint ahogy azt most teszi. A szükséges támogatás egyrészt pénzügyi jellegű, amivel az olyan országok, mint Jordánia megfelelő iskoláztatást, lakhatást, képzést és egészségügyi ellátást tudna biztosítani a menekültek számára.

Másrészt ez a támogatás a kereskedelmi könnyítések formájában valósulhatna meg, amivel az érintett országok mind a menekültek, mind saját polgáraik számára munkahelyeket tudnának biztosítani. Nincs értelme annak, hogy Európa több mint 200 milliárd eurót fordítson 2015-2020 között arra, hogy a saját területén belül kezelje a válságot – hiszen ekkora az az összeg, amelyet a tagállamok a tervek szerint menekültek befogadására és integrálására költenének el –, miközben az összeg töredékének külföldön történő felhasználása kezelhető mértékűvé tenné a migrációs helyzetet.

Hasonlóképpen, az EU-nak bőkezűbbnek kell lennie Afrika támogatásában is. Nyilvánvalóan nem elégséges, hogy a migráció kontrolljáért cserébe pénzügyi segélyt kínál fel, ahogy az az Európai Bizottság júniusi javaslatában olvasható. Ez a megközelítés csak arra jogosítja fel az afrikai vezetőket, hogy a migrációt Európával szembeni fenyegetésként kezeljék, ahogy azt Erdogan is tette. Ehelyett a valódi fejlesztési kérdésekre, a szabadkereskedelemre, jelentős mértékű beruházásokra és a korrupció felszámolására vonatkozó kötelezettségvállalásokra kellene a hangsúlyt helyezni.

Néhány európai vezető egy afrikai Marshall-tervre szólított fel. Ez egy nagyvonalú törekvés. Amikor azonban a konkrétumokról esik a szó, Európa nagyon messze van ettől a víziótól. A II. világháború után az Egyesült Államok éves GDP-jének 1,4 százalékát fektette négy éven át Európa újjáépítésébe. Az eredeti Marshall-tervnek megfelelő mértékű mostani uniós befektetés évente négy éven át mintegy 270 milliárd eurónyi összeget feltételezne. Ettől a mértéktől azonban nagyon messze vagyunk.

- A hetedik és egyben utolsó pillére a jelenlegi uniós irányvonal alternatívájának az, hogy az idősödő európai népesség ismeretében az EU-nak lényegében egy olyan környezetet kell kialakítania, amelyben a gazdasági migrációt, gyakorlatias módon, az európai népek érdekében lehetne felhasználni. Merkel kancellár tágra nyitotta a menekültek előtt Németország kapuit, azonban nagylelkű lépése nélkülözte a megfelelő átgondoltságot, nem vette figyelembe a döntése által kiváltott szívóhatást. A több mint egymillió menedékkérő hirtelen áradata túlterhelte a hatóságok kapacitását, és a közvéleményt a migránsok ellen fordította.

Az EU-nak most sürgősen korlátoznia kell az újonnan érkezők beáramlását, amit csak a gazdasági migránsokkal szembeni diszkriminációval tud megvalósítani.

A migráció által eredményezett elérhető előnyök jóval felülmúlják a bevándorlók integrálásának költségeit. A képzett gazdasági bevándorlók fokozzák a termelékenységet, növekedést idéznek elő, és a befogadó ország abszorpciós kapacitását növelik. Az eltérő származású emberek eltérő képzettséget, ismereteket hoznak magukkal, hozzájárulásuk főként azokból az innovációkból adódik, amelyeket a saját specifikus képzettségük révén képesek megvalósítani. Számos történeti bizonyíték támasztja ezt alá, kezdve a hugenották első ipari forradalomhoz való hozzájárulásával, azzal, hogy a szövést meghonosították Angliában. Minden ilyen bizonyíték azt a konklúziót erősíti, hogy a migránsok jelentős mértékben képesek elősegíteni az innovációt és a fejlődést, ha erre esélyt kapnak.

Ennek a hét elvnek, megvalósítása esetén, lényeges szerepe lehet a közvélemény félelmeinek csökkentésében, a menedékkérők kaotikus áradata megfékezésében, az újonnan érkezők integrálása biztosításában, valamint a közel-keleti és afrikai országokkal való kölcsönösen előnyös kapcsolatok kialakításában és Európa nemzetközi emberiességi kötelezettségeinek teljesítésében.

A menekültválság nem az egyedüli krízis, amellyel Európa szembenéz, azonban ez a legszorongatóbb. Ha pedig az unió jelentős előrelépést tudna elérni a menekültek ügyében, akkor az könnyebbé tenné a többi válság megoldását is, kezdve a folyamatos görög adósságválságtól, a Brexit okozta problémákon át, az Oroszország által jelentett kihívásokig. A nehéz feladvány minden egyes darabját a helyére kell tenni, ám a siker esélyei csekélyek. Amíg azonban esély mutatkozik egy olyan stratégiára, amely biztosíthatja, hogy fennmaradjon a békét garantáló és fontos morális elvek alapján működő Európai Unió, addig nem szabad feladni a reményt, addig érdemes nehéz döntéseket igénylő közös erőfeszítéseket tenni.

HVG

Soros1.jpg
 
Volt már ilyen ..álljunk meg és emlékezzünk felszólítás hazánkban...Sztálin , Brezsnyev , Andropov, Csernyenko halálakor...
Nem jó ötlet az ilyen emlékeket felszínre hozni.

Igazad van. :)
-
1993-ban mégtöbb menekült volt németországba (keleteuropábol) mind most, szerencsére az amerikai, angol, francia, orosz .. laktanyák üresek voltak, sok helyen ennek ellenére szállodába is laktak menekültek. Mégis sikerült az integrálodás.
-
A szélsöjobboldal sötétedéskor ment kövekkel randalirozni, a rendörség örködött egész éjjel, jobb hijján törökök lakta házakat gyujtottak fel, egész család, többnyire gyerekek égtek bennne...
 
a véleményedet tiszteletben tartva , írom le a sajátom: németországért persze aggódom valószínű jobban is mint az átlag,
de hozzászólásaim ált. a világ mostani labilis helyzetéről szólnak , mikor európa szóba jön európát értek nem egy országot
politikát félretéve említettem , aggódás nem alaptalan már említettem ,Sorost , pápát, ide sorolom Szaúd-Arábiát rengeteg
jel utal mi nyugtalanít törökország stb , és vezetőink majdani reakciója az átalakuló helyzetre

Örülök neki, hogy Europa alatt Europát értesz mert én is.
Tudjuk mi, hogy a "gonosz Orbánnak köszönhetö", hogy a menekülthullám lelassult, szégyeljük is magunkat miatta.
-
Ez nem jelenti azt, hogy helyeseljük azt, ahogy beszél, bán, deformálja a menekülteket.
Jobban szeretnénk ha a problémát együtt oldaná meg Europa mert oz olcsobb, gyorsabb hatásosabb lenne.
-
Nem tetszik nekünk sem, hogy ujra No.-nak kellett beugrani pufferként és a Mo.-on robbanásig feszült helyzetet kényszerböl elkellett oltanunk.
-
Azért mondtam a hülyeséget, hogy egy figyelmeztetö perccel kéne emlékeztetni europát, hogy közösen kéne cselekedni.
Sajnos a magyarok cselekvés alatt a világtol valo izolálást értik. Kaput bezézni, aztán "rohadjanak meg"
-
Apropoo, Hiroshimára, Magasakira is egy megnémulással emlékeznek a Japánok. Vagy vegyük Izraelt, ahol a Holocaustra igy emlékeznek.
Nekem nem jutna eszembe Sztalin.
-
 
-
A "kitoloncolás" az egy régi kifejezés azt nem használják nállunk. Csak akkor és csak oda küldik vissza a menekülteket ha biztonságban van az életük.

Sajnos nem akarod belátni, hogy a migránsok csak a magas életszínvonalért és a pénzért mennek németországba, arra akartalak rávezetni, hogy oda ahol 100 euró a segély oda nem mennek.
Szerinted az ENSZ -nek (UNO) mi a szerepe, nem megoldani a menekülthelyzetet? Nem találod furcsának, hogy kizárólag Európába özönlenek a migránsok, mit szólsz ahhoz amit az olasz igazságügy-miniszter Andrea Orlando mondott: az ISIS arról is dönt, hogy a migránsokból „hányat és hova – Olaszországba, Görögországba vagy máshova – küldjenek”
Merkelnek eleinte teszett a dolog, olcsó munkaerő," kész gyerekek"...csak hamar rájött, hogy túl sokan vannak és problémsok, ezért most a felesleget be akarja telepíteni a környező országoba, ezt meg nem akarja senki se a migránsok, se a környező országok. DE mi legyen a most érkező migránsokkal, mert Merkel nem oldott meg semmit, nem változott semmi, továbbra is özönlenek Európa felé.
 
Last edited:
Örülök neki, hogy Europa alatt Europát értesz mert én is.
Tudjuk mi, hogy a "gonosz Orbánnak köszönhetö", hogy a menekülthullám lelassult, szégyeljük is magunkat miatta.
-
Ez nem jelenti azt, hogy helyeseljük azt, ahogy beszél, bán, deformálja a menekülteket.
Jobban szeretnénk ha a problémát együtt oldaná meg Europa mert oz olcsobb, gyorsabb hatásosabb lenne.
-
Nem tetszik nekünk sem, hogy ujra No.-nak kellett beugrani pufferként és a Mo.-on robbanásig feszült helyzetet kényszerböl elkellett oltanunk.
-
Azért mondtam a hülyeséget, hogy egy figyelmeztetö perccel kéne emlékeztetni europát, hogy közösen kéne cselekedni.
Sajnos a magyarok cselekvés alatt a világtol valo izolálást értik. Kaput bezézni, aztán "rohadjanak meg"
-
Apropoo, Hiroshimára, Magasakira is egy megnémulással emlékeznek a Japánok. Vagy vegyük Izraelt, ahol a Holocaustra igy emlékeznek.
Nekem nem jutna eszembe Sztalin.
-

kicsit messzebről nézve
Soros György szerint kialakulhat egy "kelta unió"
http://hvg.hu/gazdasag/20160724_Soros_szerint_egy_kis_brit_resz_maradhat_az_EUban
én értem a magabiztos német felfogást is
Erone ezeket már rég írtam itt a fórumon:):(
ezt lassan a németek is "észreveszik"
nem találtam a hosszabb cikket de gondolom ismerős lehet
 
Last edited:
-
Apropoo, Hiroshimára, Magasakira is egy megnémulással emlékeznek a Japánok. Vagy vegyük Izraelt, ahol a Holocaustra igy emlékeznek.
Nekem nem jutna eszembe Sztalin.
1990-ben a fidesz kivonult a trianoni megemlékezésről a parlamentben.
2016-ban “A nemzeti összetartás és az egymásra figyelés most még fontosabb, mert egész Európa eddigi fennállásának egyik legnagyobb kihívása előtt áll, el kell dönteni, hogy megőrizzük nemzeti kultúránkat vagy feladjuk azt a bevándorlók milliói előtt. A Fidesz már döntött: Magyarországot magyar országként, a külhoni magyarságot pedig a magyar nemzet részeként akarja megtartani, akikért felelősséget viselünk és dolgozunk itthon, a határon túl és az Európai Unióban is.”
Idén meg a zászlót is felhúzták a köztársasági elnök jelenlétében....

Szóval tudunk mi is megemlékezni.......
 
Inside uzlet buncselekmey es a befektetesek zome nem az. Nem keverendo a kvesztorral a Marcsika es a tobbi primamis jellegu inside uzlettel,amitol hangos a magyar sajto.
 
tőlünk ment az ajándék a németekhez::dr_4:

Ismerje meg a fóti gyermekotthon egyik üldözött kis lakóját: ő a würzburgi baltás mészáros Magyarországon szabályosan regisztrálták, és a fóti gyermekotthonban helyezték el azt a magát afgánnak mondó fiatalt, aki júliusban baltás merényletet követett el a németországi Würzburg közelében egy vonaton, a német hatóságok viszont nem ellenőrizték ujjlenyomatát az Eurodac uniós menekültügyi és idegenrendészeti adatbázisban, és nem is hallgatták meg rendőrségi vagy menekültügyi eljárásban - írja a Bild című német lap.
Forrás: http -
afg16719.jpg

ahogyan a szolgálatok már sokszor elmondták ellenőrizhetetlen tömeget kellene kezelniük
az adatok teljes hiánya ,
 
Sajnos nem akarod belátni, hogy a migránsok csak a magas életszínvonalért és a pénzért mennek németországba, arra akartalak rávezetni, hogy oda ahol 100 euró a segély oda nem mennek.
Szerinted az ENSZ -nek (UNO) mi a szerepe, nem megoldani a menekülthelyzetet? Nem találod furcsának, hogy kizárólag Európába özönlenek a migránsok, mit szólsz ahhoz amit az olasz igazságügy-miniszter Andrea Orlando mondott: az ISIS arról is dönt, hogy a migránsokból „hányat és hova – Olaszországba, Görögországba vagy máshova – küldjenek”
Merkelnek eleinte teszett a dolog, olcsó munkaerő," kész gyerekek"...csak hamar rájött, hogy túl sokan vannak és problémsok, ezért most a felesleget be akarja telepíteni a környező országoba, ezt meg nem akarja senki se a migránsok, se a környező országok. DE mi legyen a most érkező migránsokkal, mert Merkel nem oldott meg semmit, nem változott semmi, továbbra is özönlenek Európa felé.

Már ne haragudj de ez egy cinizmus tölled. Orbán nyiltan megmondta és ma is hangoztatja "ide ne jöjjön senki, kölönösen nem muszlim"
-
Felsorolhatnám ujra miért jönnek szivesen ide a menekültek, nemcsak azért mert itt politiailag-korrekt nem egy guny-szo. Továbbá itt több nyelvvel is elboldogulsz, ki beszél a világon magyarul? Azt hiszed, hogy nem tudják a menekültek, hogy a magyarok 6%-a nyugaton dolgozik a pénz miatt?
-
Nem értem mire akarsz kilyukadni, a magyarok talán oda mennek ahol csak 100 eurot tudnak kapni?
-
Hidd el, hogy itt többe kerül az élet mind 100 euro. Meghalni otthon is tudtak volna ha életuntak lennének.
-
Természetes, hogy az UNO-nak is a feladata a menekültkérdés megoldása, de értsed meg végre ahogy az EU és az UNI is a tagállamaibol él.
Az EU egyben egy terület is, mig az UNO nem rendelkezik területekkel, hova mentse a menekülteket?
A New Yorki irodaházba?
-
Amit az ISIS-röl mondasz az ugy nemigaz. A menekültek többsége az ISIS elöl menekül ahoz nem fér kétség. Nem tudom miért akarsz millionyi emberböl terroristát csinálni.
-
Ha ugy lenne ahogy mondod akkor kelet felé meneküljenek, hogy minnél elöbb egyesüljenek az IS-el. Fölig abszurd ahogy beszélsz.
-
Merkelnek eleinte teszett a dolog, olcsó munkaerő," kész gyerekek"...csak hamar rájött, hogy túl sokan vannak és problémsok, ezért most a felesleget be akarja telepíteni a környező országoba,
-
Te nem érvelsz csak fujod a mondokádat amivel etetnek magyarországon. Ne adjál nekem igazat de probálj meg argumentálni,
.
Az az 1300 ember az Olaszországba van, Mo. a szavát adta, hogy résztvesz a terhek elosztásában. Ezeknek semmi köze a Röszkén át No,-ba küldött százezreknek.
-
Semmi okod azt állitani, hogy No.-hozta létre az elviselhetetlen helyzetet keleten, azért, hogy idejöjjenek a "gyerekek" az olcso munkaerö.
Te magad mondod mekkora befektetés amig végre, talán, esetleg, ittmaradnak és munkába tudnak állni.
Ez igy van ez egy riziko. Mi nem tudhatjuk, hogy tetszik e nekik itt, képesek e beilleszkedni, akarnak e stb.
Ilyen lutrit nem csinál egyetlen ország sem föleg nem a számokkal magát jol kiismerö No.
-
No.-nak, az egyesült nemzeteknek, van egy alaptörvénye és az elöirja nekünk, hogy segitenünk kell.
Azt nem tilthatod meg, hogy ne probáljuk meg ezt a krizist a saját (mindenki) hasznára megoldani.
-
Ez olyan mind a háboru után volt. Rengeteg N. város lelett bombázva. OK, mondták az emberek akkor kibövitjük az utakat és egy csomo N. városban ma széles utak vannak. Ahol nem bombáztak, mondjuk Bécsben ott a mai napig szükek az utcák, borzaszto problema van. Nem mondhatod utolag, hogy direkt romboltattauk le a városainkat, hogy egy modernebbet tudjunk épiteni. :)
-
Epp az elöbb irtam egy két gondolatot az U17 kapcsán Afrikárol. Igen, Europában az átlagéletkor 43 év, Afrikában a lakoság 40%-a 15 éves (abszolut számokba, ma több mind 1 milliard ember él Afrikában) Nem akarok tanácsot adni mit csináljál de nincs ez jol ahogy van.
-
Azt Mondod: "Merkel nem oldott meg semmit" Mindent nem, de átteleltette a menekülteket, nem is merek rá gondolni, hogy oldotta volna ezt meg Magyarország.
-
Az össze menekültr regisztrálva van, egyetlen adatbankba kerülnek, a kérelmeik bedolgozása folyamatban van, kb. 3% már dolgozik, a gyerekek nagy része iskolába jár, foglalkoznak vel. Tudod mit jelent ha a gyerekekkel nem foglalkozunk?...
-
A Brexit többekközött annak köszönhetö, hogy öntöttétek az olajat a tüzre. Hidd el, hogy minden gyülölet amit szortok visszafog hullani a fejetekre. Már most vesztettek egy csomo szimpatiát még akkor is ha nyugati szélsöjobboldal éljenzi Orbánt. Igy volt ez Hitler idelyében is, egy két vállveregetés a zsidotörvények miatt aztán.....
 
kicsit messzebről nézve
Soros György szerint kialakulhat egy "kelta unió"
http://hvg.hu/gazdasag/20160724_Soros_szerint_egy_kis_brit_resz_maradhat_az_EUban
én értem a magabiztos német felfogást is
Erone ezeket már rég írtam itt a fórumon:):(
ezt lassan a németek is "észreveszik"
nem találtam a hosszabb cikket de gondolom ismerős lehet

Remélem én is, hogy nem az egégy Nagybritánia távozik.
-
En támogatom a menekültek megsegitásét, mert csak az ad tartos békét. EUropa még nem esett szét, hogy a DDR-területen élök és a többi volt keleti block-állam miként viselkedik az nem meglepö. A keleti országoknak nem volt alkalmuk megtanulni a demokratiát, nézd sehol sincs egy egészséges oppositio.
-
Nemrég futni voltam egy kicsit és nézem, hogy a határban a buzát leverta az orkán. Ott feküdt a majdnem érett kalász a földön, vizben sárban.
Nem tudom elképzelni, hogy ujra felemelkedjen. Ez azt jelenti, hogyha ez korábban történt volna a faluban éhség tört volna ki.
-
Ha nem kapnának segitséget éhenhalna, de legalábbis visszaesne egy halom ember gazdaságilag. Szerencsére támogatják az emberek egymást (ma biztosito, vagy menekült-segély) és képesek vagyunk tulélni. Ha legközelebb a szomszéd faluval történik ez, ök is kilesznek segitva. Igy szemléletesen.
-
Ez nem idealizmus, vagy szentbeszéd amit mondtam,
-
Mondom ne vegyetek fel senkit, a keritéstöl valo visszatartás is belefog kerülni nektek egy csomoba, én inkább abban dolgoznék, hogy az embereknek legyen perspektivájuk visszamenni a szülöhazájukba, mert ne gondoljátok, hogy csak ti szeretitek a hazátokat, a többi ember közös konyha, emeletes ágyért otthagyná a szülöhazáját. A pénz amit kapnak azt ugyis rögtön továbbadják a német föbérlönek, viz, telefon szolgáltatonak, kiadják a jármüre amivel dolgozni mennek, hogy egyszer elmehessenek a moziba, (kivánom, hogy többre)
 
Last edited:
tőlünk ment az ajándék a németekhez::dr_4:

Ismerje meg a fóti gyermekotthon egyik üldözött kis lakóját: ő a würzburgi baltás mészáros Magyarországon szabályosan regisztrálták, és a fóti gyermekotthonban helyezték el azt a magát afgánnak mondó fiatalt, aki júliusban baltás merényletet követett el a németországi Würzburg közelében egy vonaton, a német hatóságok viszont nem ellenőrizték ujjlenyomatát az Eurodac uniós menekültügyi és idegenrendészeti adatbázisban, és nem is hallgatták meg rendőrségi vagy menekültügyi eljárásban - írja a Bild című német lap.
Forrás: http -
afg16719.jpg

ahogyan a szolgálatok már sokszor elmondták ellenőrizhetetlen tömeget kellene kezelniük
az adatok teljes hiánya ,

Jo, hogy betetted ezt mert elkezdtem érdeklödni.
Erdekes, hogy nem elitettétek, hogy a magyar Betyársereg a vizbe kergetett egy Sziriai fiut és belefulladt a folyoba.
-
"Rejtélyes egyenruhások tartják rettegésben a hazánk déli határszakaszához érkező migránsokat."
-

Ami a Foti intézete illeti, arrol sem hallani sok jot. "A Magyar Nemzet által megismert ombudsmani jelentés szerint hatalmas a fluktuáció az intézményben: öt éven belül már az ötödik vezetőnél tartanak, tíz újonnan felvett munkatárs közül pedig általában kilenc rövid időn belül távozik, mert nem képes kezelni az ottani helyzetet."

"A személyzet folyamatos cserélődése miatt „maradékelven” működik a kiválasztás, vagyis szinte bárkit felvesznek, aki jelentkezik, szakmai felkészültség vagy előzetes felkészítés nélkül."
-
Nekem mára elég a rossz hirekböl, inkább elmegyek egy kicsit a multilulti városba. ;)
-
Megjegyzem, ha a gyerek valoban Mo.-on volt a gyerekotthonban akkor nem csodálkozom rajta, hogy megbolondult. :(
-
 
tőlünk ment az ajándék a németekhez::dr_4:

Ismerje meg a fóti gyermekotthon egyik üldözött kis lakóját: ő a würzburgi baltás mészáros Magyarországon szabályosan regisztrálták, és a fóti gyermekotthonban helyezték el azt a magát afgánnak mondó fiatalt, aki júliusban baltás merényletet követett el a németországi Würzburg közelében egy vonaton, a német hatóságok viszont nem ellenőrizték ujjlenyomatát az Eurodac uniós menekültügyi és idegenrendészeti adatbázisban, és nem is hallgatták meg rendőrségi vagy menekültügyi eljárásban - írja a Bild című német lap.
Forrás: http -
afg16719.jpg

ahogyan a szolgálatok már sokszor elmondták ellenőrizhetetlen tömeget kellene kezelniük
az adatok teljes hiánya ,

Borzaszto dolog, hogy ide betesztek egy hirt amit sehol sem lehet igazolás képpen megtalálni aztán kiderül, hogy: Magyarországon titokzatos egyenruhások gyilkolnak meg menekülteket. Ujra!!!!!!!!
-
"A Helsinki Bizottság társelnöke, Pardavi Márta pedig az ATV Start című reggeli műsorában beszélt arról, hogy a menekültektől, önkéntesektől és civil szervezetektől is azt hallják: a kerítés átmászása után egyenruhások léptek fel agresszíven a migránsokkal szemben. A bevett gyakorlat szerint először megbilincselik, majd gázspray-el fújják le őket, aztán jön a verés és rugdosás, végül szelfit készítenek velük és visszakergetik őket a kerítés túloldalára."
 
Felsorolhatnám ujra miért jönnek szivesen ide a menekültek, nemcsak azért mert itt politiailag-korrekt nem egy guny-szo. Továbbá itt több nyelvvel is elboldogulsz, ki beszél a világon magyarul? Azt hiszed, hogy nem tudják a menekültek, hogy a magyarok 6%-a nyugaton dolgozik a pénz miatt?

Lásd már be, hogy válogatnak, a migráns áradatnak semmi köze a a nyugodt élet kéreséséhez. Ha a biztonság, a nyugodt élet lenne a cél miért nem jó mondjuk Bulgária? Megmondom én neked, azért mert nem olyan magas az életszínvonal mint Németországban.
Azt miért nem furcsállod, hogy a szomszédaikat Szaúd-Arábiát, Kuvaitot elkerülik, inkább átutazzák a fél Európát.

Amit az ISIS-röl mondasz az ugy nemigaz. A menekültek többsége az ISIS elöl menekül ahoz nem fér kétség. Nem tudom miért akarsz millionyi emberböl terroristát csinálni.
Egyszerűen csak idéztem az olasz minisztert, hogy mit mondott az olasz parlament Schengen-bizottságában tartott jelentésében:
http://www.lastampa.it/2016/08/04/i...alla-libia-IzihUagr92IqBfUZkLEoNI/pagina.html

A Brexit többekközött annak köszönhetö, hogy öntöttétek az olajat a tüzre
...ez jóóóóó
 
O
Jo, hogy betetted ezt mert elkezdtem érdeklödni.
Erdekes, hogy nem elitettétek, hogy a magyar Betyársereg a vizbe kergetett egy Sziriai fiut és belefulladt a folyoba.
-
"Rejtélyes egyenruhások tartják rettegésben a hazánk déli határszakaszához érkező migránsokat."
-

Ami a Foti intézete illeti, arrol sem hallani sok jot. "A Magyar Nemzet által megismert ombudsmani jelentés szerint hatalmas a fluktuáció az intézményben: öt éven belül már az ötödik vezetőnél tartanak, tíz újonnan felvett munkatárs közül pedig általában kilenc rövid időn belül távozik, mert nem képes kezelni az ottani helyzetet."

"A személyzet folyamatos cserélődése miatt „maradékelven” működik a kiválasztás, vagyis szinte bárkit felvesznek, aki jelentkezik, szakmai felkészültség vagy előzetes felkészítés nélkül."
-
Nekem mára elég a rossz hirekböl, inkább elmegyek egy kicsit a multilulti városba. ;)
-
Megjegyzem, ha a gyerek valoban Mo.-on volt a gyerekotthonban akkor nem csodálkozom rajta, hogy megbolondult. :(
-
igazából azt szűrsz le amit akarsz,de megháromszorozták a létszámot

a tubon megjelenő kommentek is beszédesek
 
Last edited:
Lásd már be, hogy válogatnak, a migráns áradatnak semmi köze a a nyugodt élet kéreséséhez. Ha a biztonság, a nyugodt élet lenne a cél miért nem jó mondjuk Bulgária? Megmondom én neked, azért mert nem olyan magas az életszínvonal mint Németországban.

Egész biztosan te is a kisebb és gyengébb lehetőséget választanád, nem válogatnál, ha rólad, magadról, a családodról lenne szó. Nem pedig egy gazdagabb országot, ahol már vannak "földijeid", ráadásul nem is bántanak. Sőt, várnak.

Mert azt ne feledjük, akkor kezdődött a "migráció", amikor a nyugati országoknak arra szükségük volt.
 
Egész biztosan te is a kisebb és gyengébb lehetőséget választanád, nem válogatnál, ha rólad, magadról, a családodról lenne szó. Nem pedig egy gazdagabb országot, ahol már vannak "földijeid", ráadásul nem is bántanak. Sőt, várnak.

Mert azt ne feledjük, akkor kezdődött a "migráció", amikor a nyugati országoknak arra szükségük volt.
Szia Csillagözön!
teljesen egyetértek :rohog:
 
Egész biztosan te is a kisebb és gyengébb lehetőséget választanád, nem válogatnál, ha rólad, magadról, a családodról lenne szó. Nem pedig egy gazdagabb országot, ahol már vannak "földijeid", ráadásul nem is bántanak. Sőt, várnak.

Mert azt ne feledjük, akkor kezdődött a "migráció", amikor a nyugati országoknak arra szükségük volt.
Ezt sae15w-nek írtad, mégis belekotyogok. Ha a hazámban az életemet fenyegetné veszély (nem az életszínvonalamat, az ÉLETEMET), akkor nem indulnék egyedül útnak, nem hagynám a családomat életveszélyben.
Ha valahol befogadnának, megköszönném, és törekednék magam hasznossá tenni, hogy legalább besegítsek a magam és családom fenntartásába.
Semmiképpen nem verném országhatárokon a tamtamot, hogy nekem itt JOGOM van bemenni, mert az ország, amelyiknek a határán vagyok, az mondja meg, hogy mihez van jogom és mihez nincs.
Természetesen törekednék arra, hogy a lehetséges legjobb körülmények közé kerüljek, de ezt mindenkor a törvényes keretek közt tenném.

A dolgok másik oldala, hogy a migráció valóban akkor kezdődött, amikor arra a nyugati országoknak szükségük volt.
Ha nem lennék ilyen jól nevelt, hajlanék azt mondani: egyék meg, amit főztek. De jól nevelt vagyok, ilyet nem mondok. De a főztjüket az utolsó lehetőségig elutasítom.
 
Last edited:
Egész biztosan te is a kisebb és gyengébb lehetőséget választanád, nem válogatnál, ha rólad, magadról, a családodról lenne szó. Nem pedig egy gazdagabb országot, ahol már vannak "földijeid", ráadásul nem is bántanak. Sőt, várnak.

Mert azt ne feledjük, akkor kezdődött a "migráció", amikor a nyugati országoknak arra szükségük volt.

Mindenesetre ennek a milliónyi migránsnak jó nagy rokonsága lehet Németországban.
Ismerőseim nyaralni mennek Görögországba, meg Bulgáriába szóval olyan nagy nyomorúság ott se lehet, de ha úgy gondolod aki görögországból, vagy Bulgáriából jön az menekült...ám legyen. Válogassanak, semmi probléma, a gond velem lehet, mert ha valaki válogat azt már nem tudom sajnálni.
 
A dolgok másik oldala, hogy a migráció valóban akkor kezdődött, amikor arra a nyugati országoknak szükségük volt.
Ha nem lennék ilyen jól nevelt, hajlanék azt mondani: egyék meg, amit főztek. De jól nevelt vagyok, ilyet nem mondok. De a főztjüket az utolsó lehetőségig elutasítom.

Értem én, hogy gőzhajó... ;)De Semmi sem egyszerű...

A sokmillió "migráns" munkája nélkül nem igen kapnànk annyi manit az EU-tól. Szóval mi is eszünk a főztjükből elég nagy kanállal...és még jól is esik....:D
 
Ha a biztonság, a nyugodt élet lenne a cél miért nem jó mondjuk Bulgária? Megmondom én neked, azért mert nem olyan magas az életszínvonal mint Németországban.
Azt miért nem furcsállod, hogy a szomszédaikat Szaúd-Arábiát, Kuvaitot elkerülik, inkább átutazzák a fél Európát.

-
Kedves sae15w
-
A kérdésed második felét megsporolhattad volna ha ránézel a térképre. Az IS megszállta országokon átmenni egy ugyancsak Ismista Országba nyilvánvaloan nem csábito. Innen is láthatod mi elöl menekülne.
-
Ami Bulgáriát és Albaniát illeti, nézzd meg a menekültek statisztikáját és akkor felfog tünni neked, hogy a Sziriai menekülteket sokkal több Bulgar és Albán kisérte kezdetben mind ök maguk voltak. Pont ez volt a problema. Merkel többször kijelentette, hogy elismerési esélyük csak a Sziriaiaknak van nem a Balkán menekültek visszalesznek küldve.
 
O

igazából azt szűrsz le amit akarsz,de megháromszorozták a létszámot

a tubon megjelenő kommentek is beszédesek


Igaza van az egyik hölgynek, programmok, segitség nélkül nehéz.
-

Azt nem értem azonban, hogy ha akarnak valamit ezektöl a gyerekektöl akkor miért nem mondják meg nekik egy nevelön keresztül miért torkollik az egész gyülöletbe.
-
Ahogy olvasom öt év alatt öt igazgatoja volt az intézetnek, az alkalmazottak képzetlenek. Akkor ne csodálkozzunk.
-
 
-
Kedves sae15w
-
A kérdésed második felét megsporolhattad volna ha ránézel a térképre. Az IS megszállta országokon átmenni egy ugyancsak Ismista Országba nyilvánvaloan nem csábito. Innen is láthatod mi elöl menekülne.
-
Ami Bulgáriát és Albaniát illeti, nézzd meg a menekültek statisztikáját és akkor felfog tünni neked, hogy a Sziriai menekülteket sokkal több Bulgar és Albán kisérte kezdetben mind ök maguk voltak. Pont ez volt a problema. Merkel többször kijelentette, hogy elismerési esélyük csak a Sziriaiaknak van nem a Balkán menekültek visszalesznek küldve.

Azt a mindenit...a muszlimok menekülnek az iszlamista országoktól, de az európaiakra rá akarják kényszeríteni az iszlám kultúrát. Kihansúlyozom, nem multikulti hanem csak muszlim. Pár év és németorszában a "Biszmilah!" -al fogjátok kezdeni a beszélgetéseket.
Albániát nem emlegettem, bulgár menekültekről meg nem hallottam, azok olyanok lehetnek mint a magyar menekültek akiket nem engednek felülni a kanadai járatra.
 
Last edited:

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Latest profile posts

vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönöm szépen a legújjab fordításod !
nkatalin wrote on bsilvi's profile.
Szia! Nagyon szépen köszönöm a renegát akseli kiborgot már nagyon vártam, lesz folytatása? Lehet tudni hány rész lesz még? Mit fordítasz következőnek? Köszi, ha válaszolsz!Szép napot!
livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322

Forum statistics

Threads
38,162
Messages
4,809,908
Members
616,181
Latest member
szabgab529
Top