Tanács a 20 hozzászólás könnyű megszerzéséhez - új tagoknak.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Bár már nem ott élek, de jómagam is Békéscsabán éltem majdnem 43 évig, s rengeteg finom kolbászt fogyasztottam, nagy élvezettel. :razz:
 

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Mégegy Csabai házikolbász recept

A 2000. évi millenniumi Csabai Kolbászfesztiválon
Fő- és Életmű Díjat kapott Krajcsó Pál békéscsabai hentesmester
receptje a
VALÓDI CSABAI HÁZIKOLBÁSZ
készítéséhez
Hozzávalók:
10 kg sertéshús vegyesen (comb, lapocka, tarja, dagadó), ha nem elég zsíros, akkor kevés húsos szalonnával kiegészítjük. Legjobb a 150 kg-nál nehezebb, egy évesnél idősebb Mangalica-Berkshire, keresztezett sertés.
20 dkg édes, őrölt, házi paprika, 5 dkg erős, őrölt, házi paprika, 24 dkg asztali só, 3 dkg apróra vágott foghagyma, 2 dkg fűszerkömény (egész)

A legjobb a vastag csabai kolbász készítésére a Karácsony előtti, már hideg idő. A korán reggel levágott disznót megperzseljük, tisztára mossuk, felbontjuk részeire, majd bevisszük egy disznóvágó asztalra. Kicsontozzuk, a húst kis kézi hajtású gépen, 6 mm-es tárcsán megdaráljuk és a fent leírt fűszerekkel még melegen összegyúrjuk. (Ilyenkor jobb a hús kötőereje, jobban összetart!) Gyúrás után kivisszük a hidegre, nagyon tiszta asztallapra terítjük széjjel, 10 cm vastagon. Amikor a hús már hideg, visszavisszük és 10-es, 20-as géppel, ami már tölcsérrel van ellátva, sertés vastagbélbe töltjük és bekötjük úgy, hogy minden szálat külön-külön füstölő botokra helyezhessünk. Majd a kamrában lévő kolbászállványra helyezzük. A kamra huzatos és plusz 6 foknál melegebb ne legyen! 48 óra múlva visszük a szellős füstölőbe, vagy szabadkéménybe. Hat napon át, lassan füstöljük, száraz bükkfa fűrészporral, arra nagyon vigyázva, hogy plusz 12 C foknál ne legyen magasabb a hőmérséklet! Füstölés után bevisszük a kamrába, ahol plusz 18 foknál érik. Három hónap alatt teljesen beérik a finom, valódi csabai vastag házikolbász.

Ez pedig a ráadás:
Cigányka / cigánka
Talán a legspeciálisabb csabai disznótoros étel. Nevét onnan kapta, hogy a 19. században még a májat el nem fogyasztó csabai gazdák a kolduló cigányasszonyoknak (cigánka) adták. Majd később rájöttek: ha a májat megdaráljál, hozzáadnak azonos mennyiségű bekevert kolbászhúst, egy tojást, kevés abált szalonnát, apróra vágott vöröshagymát, esetleg egy kevés főtt rizst, ezt összekeverik és a tölteléket a háj hártyájába tekerve, göngyölve töltött káposzta nagyságú, de laposabb táskákat készítenek. Ezeket zsiradékban kisütik és hagymás tört krumplival csodálatos étel.
 

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Töltött káposzta csabai módra

Töltött káposzta / sárma

Fél kilónyi már bekevert kolbászhúshoz (ez a lényege!) fél marék megmosott rizst, 1 tojást, késhegynyi őrölt fekete borsot, és kis sót tesznek, összekeverik és a hordós fejeskáposzta puha leveleibe tekerik. Nagy fazékban, aprókáposztával együtt, vízzel felöntve főzik, majd zsírral, liszttel, paprikával, vöröshagymás rántással berántják. Ha felforrt, tejfelezik és tálalják. :656:
 

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Jaminai töltött hús, hagymás tört burgonyával

Békéscsaba kertvárosi részét Jaminának nevezik...

Hozzávalók:
Sertés karaj 140 dkg, sertés lapocka 30 dkg, sertés comb 10 dkg, füstölt szalonna 10 dkg, fűszerpaprika (édes), fűszerpaprika (erős), só, fokhagyma, köménymag, olaj, burgonya, vöröshagyma, liszt.

A kicsontozott sertés karajt előkészítjük 14-15 dkg-os nyitott szeletet vágunk, lazítjuk, elkészítjük a tölteléket, a sertés lapockát, sertés combot ledaráljuk, kockára vágott füstölt szalonnát belekeverjük a darált húsba. Ízesítjük az édes és erős fűszerpaprikával, sóval, darált fokhagymával, köménymaggal, majd a nyitott szeletbe töltjük, paprikás lisztbe mártva forró olajban sütjük. A burgonyából hagyományos hagymás törtburgonyát készítünk.

:idea:
 

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Desszert

Szilvalekváros kifli

Hozzávalók:
Élesztő 2,5 dkg, tej 0,25 l, liszt 40 dkg, cukor 5 dkg, só, zsír, porcukor, szilvalekvár

Élesztővel, liszttel és tejjel kovászt készítünk. Melegre tesszük, és kelni hagyjuk. Lisztet, cukrot, tejet, sót és megkelt kovászt összekeverve hólyagosra verjük. 1,5-2 órára melegre tesszük kelni. Ha a tészta megkelt, és zsírral vékonyra megkenjük, majd összehajtogatjuk, újra kinyújtjuk, s megint megkenjük. A műveletet háromszor megismételjük. Az utolsó nyújtás után háromszögletű darabokra vágjuk, és szilvalekvárral megöltjük, kifli-alakúra formázzuk. Sütőben sütjük.:razz:
 

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Desszert 2

Almás rétes

Hozzávalók:
Alma (rétesalma) 2 kg, porcukor, dióbél, zsemlemorzsa, őrölt fahéj, mazsola, olaj, citromhéj, réteslap.

Az olajjal megkent réteslapot megszórjuk szitált zsemlemorzsával és darált dióval. Ráhelyezzük a reszelt rétesalmát, majd cukorral, fahéjjal, mazsolával és reszelt citromhéjjal megszórjuk, végül a tésztát felcsavarjuk, olajjal megkenjük a tetejét, sütőben sütjük. Tálaláskor fahéjas porcukorral megszórjuk, szeleteljük. :D
 

szabi64

Állandó Tag
Állandó Tag
Desszert 3

Brindzás haluska / brindzovie haluske

A nyolcvan dkg lisztet 6 tojással, némi sóval egy megfelelő tálban simára összegyúrjuk, majd 3 cipót csinálunk belőle, melyeket egyenként nyújtófával 2 mm vastagra kinyújtjuk. Az így kapott tésztalapot 6-8 mm szélesre felvágjuk. Forró lobogó vízben kifőzzük, leszűrjük és egy tálban a hozzáadott 20 dkg zsírral jól összekeverjük. A 60 dkg brindzát, (melynek Békéscsabán egy speciális száraz változatát használják!) fél liter tejfellel összekeverve egy tepsiben rétegesen a tésztára rakjuk. Tetejére akár szalonna darabkákat is tehetünk. A tetejét sütőben pirosra pirítjuk. :!:
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére