Zsebdoktorok: mindentudó orvosi kütyük, melyek otthon is jól jönnek

Az okostelefonok abban is segítenek, hogy egy, az alapvető egészségügyi állapotunk megfigyelésére alkalmas egészségügyi személyzet legyen nálunk. A vérnyomás-, a pulzus-, vagy épp a vércukorszint-mérést lehetővé tévő eszközök, a mobilunk pedig lassan egy digitális kórlappá alakul.

Ha egy egészségügyi állapotot mérő készülékben gondolkodik az ember, két fontos szempont az egyszerű használhatóság – amely révén nincs szükség szakképzett személyzetre a kütyü működtetéséhez –, valamint az, hogy minél többféle paraméter megfigyelésére alkalmas legyen. Láttunk már ilyet: a Star Trek című science-fiction sorozatban már 1966-ban felbukkant a trikorder nevű eszköz, amely néhány centis távolságból néhány másodperc alatt felmérte valaki egészségügyi állapotát. Innen vették az ötletet a belga Scanadu Scout, valamint a kínai Viatom Checkme készítői, akiknek az a cél járt a fejében, hogy nagyjából olyan egyszerű legyen ellenőrizni az alapvető egészségügyi adatainkat, mintha csak ránéznénk az emailjeinkre.

image.aspx

Scanadu Scout

Fotó: Scanadu

Mindkét eszköz méri a szívritmust (pulzust), a vérnyomást, a test felületi- és maghőmérsékletét, a véroxigénszintet, a légzésritmust, kirajzolnak egy teljes EKG-görbét és felmérje az érzelmi állapotot (a stressz szintjét) is mutatják.

A gyors egészségügyi felméréshez a kis kütyüket mindössze 10 másodpercig kell a célszemély homlokához érinteni – ezt egyszerűen el tudja végezni az ember otthon, magának is. Míg a Checkme egy nagy kijelzőn is mutatja a mérési eredményeket, a két eszközben közös, hogy bluetoothos kapcsolaton át okostelefonos alkalmazáshoz is kapcsolhatók, így a mobilon is leolvasható az aktuális eredmény, valamint az egészségügyi állapotunk több mérés adataiból kirajzolódó esetleges változása.

image.aspx

Viatom Checkme

Fotó: Viatom

A 60-80 ezer forintos árszintre belőtt különleges eszközökből egyelőre csak néhány előrendelő kapott, a gyártók jelenleg az egészségügyi hatóságok engedélyeire várnak, utána, várhatóan hónapokon belül indulhat a forgalmazás.

Készülhet az otthoni EKG

Bár a fenti két eszköz is képes az EKG kirajzolására, mivel azok csak néhány hónap múlva lesznek beszerezhetők, mutatunk egy már most kapható készüléket is. A CardioComm által gyártott HeartCheck PEN nem mindentudó, a tervezők csak egy egyszerű, házi EKG-mérő kütyük készítettek.

image.aspx

Fotó: CardioComm

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) által már jóváhagyott – tehát nem bóvli kategóriába tartozó – HeartCheck PEN nevéhez hűen egy tollhoz hasonló eszköz, melynek két végére kell rátennünk egy-egy ujjunkat. Az mérési eredményeket USB-n keresztül tölthetjük fel a számítógépre, majd néhány kattintással el is küldhetjük azt az orvosunknak, vagy kinyomtatva bevihetjük a rendelőbe. Az eszköz ára 259 dollárért, a szállítási költség további 60, vagyis körülbelül 87 ezer forintért kapható.

Állapotfelmérés a fülön át

A végletekig leegyszerűsítette a használat kényelmét a Bragi, a cég Dash nevű készüléke alighanem az egyik legkényelmesebben viselhető egészségügyi mérőeszköz. A Dash első ránézésre csupán egy vezeték nélküli fülhallgatónak tűnik, valójában azonban ennél jóval többet tud. Amellett, hogy a 4 GB-os memóriájára jó néhány zene is ráfér, képes a szívverést, a vér oxigénszintjét, valamint az elégett kalória mennyiségét is monitorozni, így sportoláshoz kifejezetten jó választás lehet. Az eszköz microUSB kábelen és Bluetooth-on keresztül is képes küldeni és fogadni az adatokat, és természetesen egy okostelefonos alkalmazást is készítettek hozzá a fejlesztők, a kinyert egészségügyi adatokat itt tárolja a rendszer.

image.aspx

Bragi Dash

Fotó: Bragi

Amennyire újdonság, hogy egy fülhallgató oxigénszintről ad tájékoztatást, annyira drága is: a 300 eurós árra 20 eurónyi szállítási költség rakódik, így nagyjából 97 ezer forintot készenlétbe helyezve lehet megrendelni. A szállítást szeptemberre ígérik.

Jó éjszakát, jó reggelt

A cikkben szereplő eszközök egyike sem helyettesíti az orvosi konzultációt
Használatukkal könnyebbé teheti az egészségügyi szakemberek számára, hogy ne csak pillanatképet kapjanak állapotáról, hanem a rendszeres otthoni mérési eredményeket átnézve átfogóbban megismerhess azt. Ha egy mérés rendellenesnek tűnő eredményt mutat, javasoljuk, hogy – egy második, kontrollmérés után – forduljon orvoshoz.
Sokaknak lehet ismerős érzés, hogy bár esténként időben lefekszenek aludni, másnap mégis fáradtan, kialvatlanul indul a nap. Ennek több oka is lehet, de az biztos, hogy valamin mindenképpen változtatni kell ahhoz, hogy végre ki tudjuk pihenni magunkat.

A piacon számos olyan eszköz található, amely képes az alvási szokások monitorozására. Ennek lényege, hogy bár nem vagyunk tudatában a dolognak, de az éjszaka egy részét csupán “felszínes alvásban” töltjük, az igazi kipihenést viszont a mélyalvás jelenti. Az okostelefonnal összekötött figyelőeszközök mozgásunk alapján figyelik alvásunkat, majd annak végén értékelik az alvás minőségét, sőt a mobilos appban általában tippeket is adnak.

Az eszközök előnye az ébredésnél is megmutatkozik: nem egy adott óra-percben ébresztenek, hanem az előre beállított időintervallumon belül akkor, amikor úgy gondolják, hogy éppen az alvás felületi szakaszában járunk, ilyenkor ugyanis sokkal kellemesebb az ébredés.

A piacon sok erre alkalmazható kütyüt találunk, ilyen például a Withings Pulse, az iHealth vagy a Fibit One is, az áruk 10 ezer forinttól 30 ezer forintig terjedhetnek.

image.aspx

Fotó: Fitbit

Vércukorszint-mérés egyszerűen

A cukorbetegek pontosan tudják, milyen kellemetlen érzés napjában többször is elvégezni a mérést, a vérből kimutatható érték miatt ugyanis gyakran kell megszúrni az ujjbegyet. Ezt a tortúrát hivatott kiváltani két eszköz is.

A Google 2015 elején kapta meg a szabadalmat kontaktlencsék gyártására, mellyel valószínűleg révbe ér a tavaly elindított projekt. Ennek lényege, hogy a cég egy chippel ellátott lencsét fejlesztett, amely a könnyből is képes megmérni a vércukorszintet, az adatokat pedig a telefonra továbbítja.

image.aspx

Fotó: Google

Hasonló elven működik az a digitális tetoválás is, melyet a Kaliforniai Egyetem csapata fejlesztett ki. Az alig néhány centiméteres tapaszt bárhova felhelyezhetjük, az ugyanis a bőrből képes kimutatni, épp magas, alacsony, vagy közepes-e a vércukorszintünk. A projekt egyelőre még gyerekcipőben jár, de a tesztek alapján hamarosan gyártósorra kerülhet a legújabb viselhető kütyü.

vernyomasmero.jpg
 
Az othoni méréshez ismerni kell hogy a gép éppenséggel mit jelez!!!!!Ha valaki nem járatos benne annak hiába van én inkább a háziorvosoknak ajánlanám a beteg panaszára megnézi és értékeli az eredményt.még utánna is elküldheti komolyabb vizsgálatra ha szükséges!
 
Az othoni méréshez ismerni kell hogy a gép éppenséggel mit jelez!!!!!Ha valaki nem járatos benne annak hiába van én inkább a háziorvosoknak ajánlanám a beteg panaszára megnézi és értékeli az eredményt.még utánna is elküldheti komolyabb vizsgálatra ha szükséges!
Ebben a cikkben nem írták meg, de néhány hónapja valamelyik magyar csatornán egy magyar orvos- fejlesztő hasonló készülékeket mutatott és ott szó volt arról is, hogy beállítható a használójához, azaz a személy (normál/átlag) megadott határértékeitől eltérő adatok esetén jelez
 
Ne hidd, hogy csak a háziorvos tudja mit jelez! Az atyafiságomban van egy asszony, aki harminc év alatt negyven halálos betegséget diagnosztizált magán. No, neki biztosan lesz ilyen kütyüje, és tudni is fogja, hogy mit mutat. Ha kell, a háziorvosnak is elmagyarázza.
 
Azért, ma már, nem csupán a testhőmérsékletet és a vérnyomást illik ismerni...
(hemoglobinszint, vérzsírszint...)
 
Azért, ma már, nem csupán a testhőmérsékletet és a vérnyomást illik ismerni...
(hemoglobinszint, vérzsírszint...)
Értem én az állandó öndiagnosztikát
Éppen csak az eredménnyel nem hogy én de még az orvos sem kezd semmit
Mert ott a rengeteg labor eredmény az EKG eredmény
A gyakorlatban ezeket rutinszerűen kérik
De bármi van rajta gyógyítást nem kezdenek meg
Már csak bürokráciára használják
Persze szakirányú vizsgálatok során másképpen kezelik az adatokat
Talán akkor a diagnosztizálás után remélhetőleg néha neki is állnak gyógyításnak
De a mérés az önmagában semmi
Jól eladható eszköz
Már telítődött a piac a többi villanyos izékkel
A koleszterinin is milliót vitatkoznak.
Az álláspontoknak csak aktuális értékük van.Mulandó és ellentétes évenként
 
B
Jópofák ezek a kütyük, de én félnék használni őket, mert egy a használati utasításba került nyomda vagy fordítási hibába meghalhatok. :dr_38:
 
Sokan hasznaljuk ezeket az orvosi segedeszkozoket, vernyomasmerot, cukor izsgalot, igaz nem ezt a legmodernebbet, de ja ha van a haznal,mert nyilvan egy 200 per 130 as magasvernyomast nem kezd el gyogyitani az ember, hanem azonnal orvoshoz megy, vagy hiv orvost.
Ezek az eszkozok nagyon sok csaladba mar ott vannak es sokszor eletet menthet.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

B Szabó Imre wrote on favorit82's profile.
Köszönöm szépen a Dolina.mp3 -at!
koby11 wrote on Recsi70's profile.
Szia! Érdekelne engem is a hiányzó oldal, ha el tudod küldeni. Köszi előre is!
livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322

Statisztikák

Témák
38,147
Üzenet
4,806,535
Tagok
615,949
Legújabb tagunk
Laura8
Oldal tetejére