Várnai Zseni: Kis tátogó szácskám
Kis tátogó szácskám, no nesze, egyél:/ Egy parányi tej, s egy falatka kenyér./ Még kellene, ugye, még kér a szemed,/ De nincs már egy csöpp se, majd játszom veled:/ Kacagóst, vígat, és majd dalolok,/ Ne nézz úgy, fiam, hiszen nem zokogok,/ Fagyos kis kezed majd fölmelengetem,/ Így, látod? És most mulassál velem. // No nevess, örülj; hallgasd a mesém:/ Hol volt, hol nem volt egy riska tehén,/ És mindennap adott sok édes tejet,/ Anya meg sütött egy nagy kenyeret,/ S bármennyit szegték, nem fogyott soha,/ Csak újra megtelt, mint a hold sarlója,/ És mindenkinek, aki éhes, szegény,/ Jutott belőle a föld kerekén.// És volt egy picike kis meleg szoba,/ Ruhácska selymes, bársonyos, puha,/ Tavaszi napsugár s hajnali fény/ Játszott az anya és fia szívén,/ És ajkuk örökké hangos volt a daltól,/ Édes csöppségem, hiszen te már alszol,/ Az álmod mosolygós, gyönyörű, fehér:/ Egy riska, egy kunyhó, s egy falatka kenyér.