Ezoterika

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> A párkapcsolat és a szexualitás<o:p></o:p>
szex, partnerkapcsolat<o:p></o:p>
A tartós párkapcsolat egyik alapfeltétele a szexuális élet harmóniája, és akár szakításhoz is vezethet, ha nincs minden rendben az ágyban – derült ki egy friss hazai felmérés adataiból. Mégis úgy tűnik, a magyar férfiak még mindig nem veszik elég komolyan a problémát, kevesen fordulnak orvoshoz, és ennek köszönhetően még kevesebben kezdenek bele a megfelelő kezelésbe.<o:p></o:p>
A Magyar Szexuális Medicina Munkacsoport az elmúlt hónapokban készített online kutatása arra kereste a választ, hogyan befolyásolja az érintettek párkapcsolatát, szexuális életét a merevedési zavar, mikor és milyen megoldási lehetőségeket kerestek, és találtak az érintettek.

Az érdeklődők június és július folyamán, az egyik legnépszerűbb hírportálon keresztül juthattak el a tizenöt kérdésből álló kérdőívhez, amire két hónap alatt 900-an kattintottak rá, és több százan töltöttek ki végig. A kitöltés jellegéből adódóan a kutatási minta nem reprezentatív, a kérdőív kitöltése anonim volt, a felmérés a Szinapszis Kft. közreműködésével készült.

A tartós párkapcsolattól a szakításig

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mitől függ egy párkapcsolat tartóssága. Elfogadjuk vagy nem, a harmonikus szexuális élet meghatározó tényező ebben a kérdésben, derült ki a kérdésekre adott válaszokból. Minden második válaszadó (49%) úgy nyilatkozott, hogy ez a hosszantartó kapcsolat egyik feltétele, sőt a férfiaknak valamivel fontosabb a szex, mint a nőknek. Elenyésző volt azok száma, akik szerint a kapcsolat tartósságát nem befolyásolja, mi történik az ágyban (6,3%). Ők a családi élet más területeit, a munkát, a karriert vagy a káros szenvedélyeket jelölték, meg mint a párkapcsolat megromlásának okát.

Ha ennyire fontosnak tartjuk a kiegyensúlyozott szexuális életet, feltehetőleg a negatív élmények is hatást gyakorolnak a párkapcsolatokra. A válaszokból kiderült, hogy ez így is van, a fő problémák, hogy a mai túlhajszolt élet mellett a párok egyre kevesebb időt szánnak egymásra (54,2%), káros szenvedélyekkel (33,3%), például alkoholproblémákkal küzdenek, szexuális zavarok nehezítik az életüket (25,3%).

A kitöltők szerint tartós párkapcsolatban a hűtlenség leggyakoribb oka, hogy valamelyik partner újdonságra, kalandra vágyik (44,3%), ezt követi az egymás iránti vonzalom csökkenése (39,6%). Harmadik helyen említették, hogy a hűtlenség kiváltója lehet, ha a férfi nem tud teljesíteni az ágyban, így a nő máshol keres boldogságot (19,5%).

Ha nincs minden rendben a férfiassággal, azon átlagosan minden második kapcsolat megbukhat (az esetek 53,5 százalékában vezethet szakításhoz) – vélik a kutatásban résztvevők, sőt minden negyedik válaszadó szerint akár az esetek 70 százalékában szakításhoz vezethet, ha potenciazavar miatt megromlik a szexuális kapcsolat.

Okok és következmények

A potenciazavar nem csupán egészségügyi kérdés, hiszen a párkapcsolat is zátonyra futhat, ha nincs minden rendben az ágyban. A kérdőívet kitöltők több mint egyharmada (36,5%) már tapasztalt merevedési zavart kapcsolataiban (önmagánál vagy partnerénél), és a probléma természeténél fogva az idősebb válaszadóknál nagyobb arányban fordul elő. Míg a 36-45 éves korosztályban a potenciazavar előfordulásának aránya 35,6% volt, addig 46 és 55 év között már 51,3%, sőt 55 év felett 64,5 százalékra ugrott. A növekvő kor és a merevedési zavar előfordulási gyakorisága mellett azonban érdemes alaposabban megvizsgálni a kérdőívet kitöltők aktuális egészségi állapotára vonatkozó kérdésekre adott válaszait is.

Ezek alapján a válaszadók (vagy a válaszadó férfipartnere) valamivel több, mint felét érinti a következő betegségek valamelyike: magasvérnyomás (26,6%), elhízás (23,7%), depresszió (13,8%), magas koleszterinszint (11,7%) vagy cukorbetegség (6,3%). Az online felmérés ezen adatai alátámasztani látszanak a gyakorlatot, mely szerint a merevedési zavart akár a fel nem ismert kardiovaszkuláris betegségek korai jelének is tekinthetik, és felhívhatja a figyelmet a háttérben meghúzódó diabéteszre, depresszióra vagy magas koleszterin szintre is.

A férfiasságában jelentkező probléma az esetek harmadában (32,1%) gátlásossá tette a férfiakat, ami természetesen negatívan hatott a párok szexuális életére, sőt majdnem ilyen gyakran a párkapcsolat is megromlott a két fél között (28,6%).

A válaszadók kis része számolt be arról, hogy a potenciazavar pozitívan hatott volna párkapcsolatára, azáltal, hogy a párok megbeszélték a problémát, és közösen kerestek megoldást rá, így pedig még közelebb kerültek egymáshoz. Kismértékben bár, de olyan válaszadók is voltak, akiknél a probléma jelentkezése semmilyen változást nem okozott (13,6%).

Jó hír, hogy a potenciazavar miatt megromlott párkapcsolat a válaszolók közel fele szerint (43,2%) teljes mértékben rendbehozható, ha a párok közösen kezdeményezik a megoldást, további 21,9 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy nagymértékben javíthat a kapcsolaton a megfelelő terápia, még ha a férfi egyedül néz is szembe a problémával.

A fenti adatokat a valós élettel összevetve is hasonló következtetéseket vonhatunk le, szerencsére ugyanis egyre többen keresnek megoldást a problémájukra, és a kutatási adatok is igazolják, hogy ha a párok együtt néznek szembe a bajjal, a párkapcsolat is kisebb mértékben sérül, mivel a partnerek nem csupán elszenvedői a szexuális élet problémáinak, de a gyógyulásban, kezelésben betöltött szerepük sem elhanyagolható.

Terápiás lehetőségek: miért nem élünk velük?

Bár jelentős volt azok aránya, akik már tapasztaltak merevedési zavart, közel sem voltak annyian, akik az orvosukat is felkeresték problémájukkal. Az érintettek (akik már találkoztak a problémával) fele a kérdőív kitöltéséig nem fordult orvoshoz, és nem kezdett el semmilyen terápiát (55,7%), sőt a budapestieknél ez az arány meghaladta a 67,8 százalékot.

Úgy tűnik, a potenciazavar még mindig tabutéma Magyarországon, a legtöbben nem beszélnek róla, vagy nem rendelkeznek elegendő információval. Ez az elhárító szemlélet nem változott a témában korábban folytatott felmérések óta, annak ellenére sem, hogy ma már az interneten vagy telefonon is anonim módon juthatnak naprakész információhoz az érintettek.

A kérdőívre adott válaszok alapján azok, akik tapasztaltak már potenciazavart és megoldást is kerestek arra, leggyakrabban a gyógyszeres kezelés mellett döntöttek, minden harmadik érintett (36,4%) ezt választotta. Ennek nyilvánvaló oka lehet, hogy a gyógyszeres kezelés a legtöbb esetben hatékonyan helyreállítja a merevedési funkciót és alkalmazása kényelmes az érintettek számára, ezen felül pedig ma már a nagyobb szabadságot és a kötöttségektől mentes szexuális életet nyújtó terápiák is elérhetők.

Nem mellesleg éppen ezek voltak a leggyakrabban említett terápia-választási szempontok is: újra természetes legyen a szexuális élet, és a kezelés biztosítsa az együttlétek spontaneitását. A férfiak számára fontos volt még, hogy ne tűnjön fel, hogy kezelés alatt állnak, és akár hosszabb időn keresztül is lehetőségük legyen az intim együttlétre. Ezen elvárásokkal összhangban a válaszadók a merevedési zavar különböző kezelési lehetőségei közül azt a hosszabbhatású megoldást részesítenék előnyben, amellyel akár 36 órán át bármikor biztosított a szexuális együttlét lehetősége.

A kutatás eredményeiből kiderül, hogy még mindig alacsony azoknak a száma, akik élnek a lehetőséggel, és ismét természetessé válik számukra az örömteli szexuális élet. Az anonim tanácsadás és információszolgáltatás sok férfi számára bátorítást ad ahhoz, hogy orvosi segítségért folyamodjanak, amire nagy szükség is van, mivel sokszor akár 1,5-2 év is eltelik, mire orvoshoz fordul az érintett. Már interneten és telefonon keresztül is elérhető diszkrét tájékoztatás, ezeket érdemes felkeresni.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> A pénzügyi válság hatása az egészségre<o:p></o:p>
szorongás, krízis1000<o:p></o:p>
Anyagiakban nem kifejezhető ára van a Wall Street-hullámvasútnak, az amerikaiak álmatlan éjszakákkal fizetnek érte. Az emberek szoronganak, főleg a nyugdíjasok, akik részvényekben és bankban tartják a pénzüket. – Ha valaki szorong, az kihat egész családjára is. Házastársak összevesznek, és ebből a gyerekek sem maradnak ki.<o:p></o:p>
Furcsa, de bizonyos értelemben ez a válság még a 9/11-nél is súlyosabban érint sokakat, teszi hozzá a kutató, aki szerint többen keresik fel az egészségügyi központokat.

Hónapok óta tart már a krízis. Először fölmentek a gázárak, aztán hozzájött a befektetési bankok és hitelintézetek csődje, az áremelkedések és a tőzsdeválság, a szorongás egyre fokozódik.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy még a felső vezetők sem tudják, mikorra stabilizálódik a helyzet, nem beszélve arról, hogy a legtöbb ember úgy érzi, tehetetlen. A Wall Streeten dolgozók körében talán még érzékelhetőbb a válság.

– Rengetegen jönnek alvászavarral, gyomor- és bélpanaszokkal, és a szokásos influenza vagy megfázás is súlyosabb formában jelentkezik – álltja egy családsegítő munkatársa. – Jobban fogy a nyugtató, és az emberek többet is isznak.

Mit javasolnak a szakemberek?

– Őrizzük meg hidegvérünket. Ne pánikoljunk. Legyünk óvatosak, és ne veszítsük az bizalmunkat. Nagy részben pszichés okai vannak a pánik fokozódásának.

– Kételkedéssel fogadjuk a média jelentéseit. Ha a sajtó nagy világválsággal fenyeget, az csak olaj a tűzre.

– Tegyünk valamit. Aggódásunkat változtassuk tettekké. Bármi, ami azt az érzést nyújtja, hogy mi is tudjuk irányítani pénzügyeinket, sikeresen csökkenti a szorongást.

– Éljünk kiegyensúlyozottan. Ha csak a válsággal foglalkozunk, teljesen kimerülünk mind testi, mind lelki értelemben. Étkezzünk helyesen, kapcsolódjunk ki, figyeljünk az egészségünkre.

– Nézzük át pénzügyeinket, ha eddig nem takarékoskodtunk, itt az ideje. Ha munkahelyünkön megszorítások vannak vagy rövidebb a munkaidő, gondoljuk át, nem kellene-e változtatni.

The New York Times<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Az anyagi gondok ártanak az egészségnek is.<o:p></o:p>
anyagi gondok, stressz<o:p></o:p>
A rossz anyagi helyzet nemcsak a pénztárcának, hanem a szervezetnek is árt. Anyagi gondjaik miatt az emberek elsősorban kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak, és nem vesznek bérletet az edzőterembe. Egyes kutatók szerint ilyenkor ráadásul megnő az alkoholfogyasztás is.<o:p></o:p>
A Brit Vérnyomás Társaság kampánya alatt ingyen mérik a britek vérnyomását, hiszen a rossz táplálkozás és a mozgásszegény életmód következtében kialakult és kezeletlen magas vérnyomás növeli a szívroham és a stroke kockázatát.

A felmérésben részt vevő 2700 felnőtt egyharmada soha vagy ritkán fogyasztja csak el az ajánlásokban megadott gyümölcs- és zöldségmennyiséget. Mégis, a megkérdezettek 16 %-a mondta, hogy kevesebbet fog költeni ezekre, 15 % pedig már vissza is fogta gyümölcs- és zöldségfogyasztását. A résztvevők egyötöde anyagi okokból nem vásárol edzőtermi belépőt.

Graham Macgregor professzor, a társaság elnöke így nyilatkozott: – Egyértelmű, hogy a britek nagy nyomás alatt vannak, és ennek súlyos következményei lehetnek. A pénzügyi válság és az odafigyelés hiánya válságba sodorhatja a nemzetet, ketyeg a „vérnyomásbomba”.

A brit Szív Alapítvány szóvivője szerint lehetséges egészségesen élni, és még takarékoskodni is:

Ha valakinek nem telik edzőteremre, gyalogoljon. Ha napirendünkbe élénk ütemű sétát iktatunk, az egészséges, ráadásul ingyen van, sőt a stressz levezetésére is jó. A konzerv zöldség és gyümölcs pedig éppen olyan egészséges a szív szempontjából, mint a friss.

Ha leszokunk a dohányzásról és mértékkel fogyasztunk alkoholt, az egyszerre kíméli a pénztárcánkat és a szívünket is.
BBC News<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><link rel="Edit-Time-Data" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_editdata.mso"><!--[if !mso]> <style> v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} </style> <![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Wingdings; panose-1:5 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:2; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 268435456 0 0 -2147483648 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} /* List Definitions */ @list l0 {mso-list-id:36010684; mso-list-template-ids:-1435106904;} @list l0:level1 {mso-level-number-format:bullet; mso-level-text:; mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; font-family:Symbol;} @list l1 {mso-list-id:258566807; mso-list-template-ids:-84223278;} @list l1:level1 {mso-level-number-format:bullet; mso-level-text:; mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; font-family:Symbol;} @list l2 {mso-list-id:449470096; mso-list-template-ids:595762308;} @list l2:level1 {mso-level-number-format:bullet; mso-level-text:; mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; font-family:Symbol;} @list l3 {mso-list-id:1791705946; mso-list-template-ids:412513484;} @list l3:level1 {mso-level-number-format:bullet; mso-level-text:; mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; font-family:Symbol;} ol {margin-bottom:0cm;} ul {margin-bottom:0cm;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]-->
<!--[if gte vml 1]><v:shapetype id="_x0000_t75" coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> <v:stroke joinstyle="miter"/> <v:formulas> <v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"/> <v:f eqn="sum @0 1 0"/> <v:f eqn="sum 0 0 @1"/> <v:f eqn="prod @2 1 2"/> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"/> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"/> <v:f eqn="sum @0 0 1"/> <v:f eqn="prod @6 1 2"/> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"/> <v:f eqn="sum @8 21600 0"/> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"/> <v:f eqn="sum @10 21600 0"/> </v:formulas> <v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"/> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"/> </v:shapetype><v:shape id="_x0000_i1025" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:.75pt; height:.75pt'> <v:imagedata src="file:///F:\DOCUME~1\KARSAY~1\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image001.gif" o:href="http://www.informed.hu/_i/s.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]-->
clip_image001.gif
<!--[endif]--><o:p></o:p>

A megvilágosodás<o:p></o:p>
vallás, megvilágosodás, lélek<o:p></o:p>
A valláspszichológia kinyilatkoztatáson - zsidóság, kereszténység, iszlám - és megvilágosodáson - buddhizmus, taoizmus, konfucianizmus - alapuló vallásokat különböztet meg. Ez utóbbiak bölcsőjénél önerejükből magas szellemi szintre jutott emberek álltak - ők azok, akik beleláttak a világ titkaiba: Buddha, Lao-ce, Kung Fu-ce…<o:p></o:p>
Érdekes, hogy a nagy hatású vallások mindig a Közel- vagy a Távol-Keleten jöttek létre. És földrajzilag legtöbbször hegyes vidéken. A vallások történetében nagy szerepet játszanak a hegyek: a Hóreb, a Tábor, a Kaliásza… Vajon miért? Ott közelebb van a Föld az Éghez? Ki tudja?…


A nyolc nemes ösvény <o:p></o:p>

  • A helyes megértés <o:p></o:p>
  • A helyes elhatározás <o:p></o:p>
  • A helyes beszéd <o:p></o:p>
  • A helyes cselekvés <o:p></o:p>
  • A helyes életmód <o:p></o:p>
  • A helyes törekvés <o:p></o:p>
  • A helyes koncentráció <o:p></o:p>
  • A helyes meditáció <o:p></o:p>
Egy pillanatra? Egy életre?

A megvilágosodásnak két lehetősége van. Az egyik a pillanat megvilágosodása, ami a Zen-buddhizmus egyik alapkategóriája. Olyasmi, mint az éjszakába fellőtt rakéta: egy pillanatra mindent fény borít el, azután a világ újra elsötétedik. A tartós megvilágosodás - például Buddháé - viszont alapvető étigazságok végleges felismerését jelenti.

Létigazságok

Buddha megvilágosodása során az alábbi létigazságokat ismerte fel: <o:p></o:p>

  • Minden létezés, minden élet végső soron szenvedés, vagy szenvedésbe torkollik. <o:p></o:p>
  • A szenvedés oka a létezés utáni, az élet utáni vágy. <o:p></o:p>
  • Aki nem vágyik élni, nem szenved. <o:p></o:p>
  • A szenvedéstől való megszabadulás útja a nyolc nemes ösvény követése. <o:p></o:p>
Lao-ce: Az igazi út <o:p></o:p>
  • Az út kanyarog, de mégis járható. <o:p></o:p>
  • Az út egyenes, ezért járható. <o:p></o:p>
  • Az út göröngyös, de mégis járható. <o:p></o:p>
  • Az út sima, ezért járható. <o:p></o:p>
  • Az út a mélybe vezet, de mégis járható. <o:p></o:p>
  • Az út a fény felé tart, ezért járható. <o:p></o:p>
  • Az út mozdulatlan, de mégis járható. <o:p></o:p>
  • Az út változik, ezért járható. <o:p></o:p>
  • Az út megfoghatatlan, de mégis járható. <o:p></o:p>
  • Az út megérthető, ezért járható. <o:p></o:p>
  • Ha az igaz utat keresed, befelé nézz, és megtalálod! <o:p></o:p>
Igazi ember?

A létezés végső soron azért szenvedés, mert nincs állandósága. Lényege a változás, keletkezés és elmúlás. Végül mindentől el kel szakadni. Még ha van is pillanatnyi öröme az embernek, a szenvedés akkor is áthatja a világot, az emberi sorsokat.

A létezés utáni vágy a halhatatlan Lélek, az Én illúziójából, tehát hamis tudatból fakad. Az ember különböző részek időleges összekapcsolódásából áll. Ezek: a test, az érzékelés, az érzelmek, az erkölcs és a gondolkodás. Az élet során ezek át- meg átalakulnak. Melyik az „igazi ember”? A csecsemő? A kisgyerek? A serdülő? Az ifjú? Az érett felnőtt? Az aggastyán? Melyik énünk az igazi? S amikor ezek az összetevők szétomlanak, vajon mi marad az emberből?

Vagyis: Buddha feltárta az élet bajainak lényegét - a szenvedést -, a bajok okát -az életvágyat - és a gyógyulás módját -a nyolc nemes ösvényt.

Lao-ce: Az erényről <o:p></o:p>

  • Aki tud, nem beszél; aki nem tud, beszél. <o:p></o:p>
  • Aki bezárja ajtaját, az fényét fakítja. <o:p></o:p>
  • Aki tompa, az nem dicsérhető. <o:p></o:p>
  • Aki kegyes, az nem ócsárolható. <o:p></o:p>
  • Aki adni tud, nem károsítható. <o:p></o:p>
  • Aki nem alacsony lelkű, az becsülni való. <o:p></o:p>
Prof. Dr. Popper Péter <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Popper, P.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> A termálvizes fürdőzés hatásai<o:p></o:p>
nőgyógyászat, termálvíz<o:p></o:p>
Hidrosztatikai nyomás: álló helyzetben különösen a láb ereit nyomja össze a víztömeg. A víznyomás kb. 80 százaléka érvényesül a hasfalon át a hasüregben, ezért nő a nyomás a hasban. A haskörfogat 2-6 centiméterrel csökken. A kialakult nyomáskülönbség miatt a vérkeringés a szív felé gyorsul.<o:p></o:p>
Testsúlycsökkenés: a felhajtóerő miatt <o:p></o:p>
Hőhatás: lazító, fájdalomcsökkentő, görcsoldó. Az ízületek is mozgathatóbbak lesznek. A meleg ingerli a hőérző receptorokat a bőrben, melyek az artériák menti idegfonatokra hatnak. Közvetlen hatásként ingerületátvivő anyagok (pl. acetilkolin) szabadulnak fel. A vér hőmérséklete emelkedik a bőr felől.<o:p></o:p>
Kémiai hatás: a föld mélyéből jövő vizek olyan elemeket is tartalmaznak, melyek a felszíni vizekben nincsenek. A vízből a fürdőző testére rakódó sók bőringert okoznak, mely értágító anyagok felszabadulásához vezet. Megváltozik a szervezet ásványianyag-összetétele.<o:p></o:p>
Biológiai hatás: diffúzióval anyagcsere történik a bőrön át a test alkotói és a gyógyvíz elemei között. Testünk így sok salakanyagtól is megszabadul. Fokozódik a vesék kiválasztó működése, emiatt gyakrabban kell vizeletet üríteni. A szívre nagyobb teher hárul, gyorsul a keringés, változik a vérnyomás. Függ az anyagcsere a víz hőfokától és a mikroklímától. Általában 20-30 perces fürdés elég ahhoz, hogy a víz alkotórészei felszívódjanak.<o:p></o:p>
Belélegezzük gyógyfürdőzés során a gázokat. Ezt kihasználhatjuk asztmások és allergiások kezelésénél. Ellazítja a hörgőcskék simaizmát, kevesebb növényi pollennel találkozik a beteg, így nem gyötrik a náthás tünetek.<o:p></o:p>
Ivókúra során a tiszta termálvizet általában a medencébe befolyásnál töltjük pohárba. Amint iható hőmérsékletűre hűl, akkor isszuk meg kortyolgatva. Az ásványi anyagok a bélbolyhokban felszívódnak, tisztító, áthangoló hatást érünk el.<o:p></o:p>
Vegetatív idegrendszeri hatást is gyakran tapasztalunk: nyugodtabbak leszünk, kissé elfáradunk, jólesik fürdés után lepihenni. A vízgyógyászat finoman hat az akaratunktól független idegrendszerre: oldja a feszültséget, csökkenti az idegességet, az álmatlanságot, a változókori tüneteket, a magas vérnyomást.<o:p></o:p>
Mirigyeink is érzik a megváltozott környezetet: a nyálkahártyákon fokozottabb elválasztás indul meg, ezzel is tisztítva a testet. A belső elválasztású mirigyekből a bekerülő gázok és oldott sók fokozzák a hormonok vérbe áramlását. Fontos tudni a pajzsmirigybetegeknek, mennyi a víz jódtartalma, nehogy a golyva nagyobbodjon. A nemi mirigyekre is hat, ezért lehet jótékony hatású meddőségnél, impotenciánál, cikluszavarokban és a változókorban.<o:p></o:p>
Az iszapkezelésről <o:p></o:p>
Közismert, hogy a hévízi tó iszapja megzavarja a női ciklust. Kimutatták, hogy "ösztrogénhatása" van.<o:p></o:p>
Peloid: (görögül sár, iszap) gyógyföld. Források, tavak, folyók, tengerek üledékéből származó igen finom (0,02-0,002 milliméteres) szemcsenagyságú gyógyföld, melyet forrásvízzel főzve sterilizálnak, majd 43-45 fokra hűtve használnak fel. Az iszapnak nagy a hőtartó képessége, lassú a hőátadása. Mélyre terjedő, átmelegítő, merevségoldó, vérbőséget okozó hatása van az iszapgöngyölésnek és a hüvelyi iszapkezelésnek.<o:p></o:p>
Az iszappakolást 40-50 Celsius-fokosan végezzük, mert ez kellemes a bőrnek. Reflexes hatások is érvényesülnek, mert a kezelt bőrfelszíntől távolabbi helyeken, szervekben is észlelnek változást. Átmelegíti a test szöveteit, vérbőséget okoz, nő a keringő vér mennyisége, kiürülnek a vérraktárak, fokozódik a szívre ható terhelés. A helyi anyagcsere fokozódik, a szövetek táplálkozása javul, felszívódnak a gyulladások, a lazító hatás még inkább érvényesül, jobb a regeneráció. Mechanikai hatás a mikromasszázs, melyet az apró részecskék dörzsölése, karcolása okoz a bőrön. Kémiai hatás, hogy az iszapban lévő anyagok a bőrön át felszívódnak.<o:p></o:p>
A hőhatás hőelvonás formájában is érvényesül, ez a hideg iszapkezelés. Az iszap a felületén képes megkötni a test által kiválasztott anyagokat és kórokozókat. Biológiai hatása az iszapnak, hogy befolyásolja a vegetatív idegrendszert, a szervezet védekezőerejét, a hormonműködést.<o:p></o:p>
A sós fürdő hatásai <o:p></o:p>
Idült méh körüli gyulladásos betegségekre (perimetritis subacuta) és petefészek-gyulladásra (adnexitits subacuta et chronica), műtét utáni összenövések oldására (adhesiolysis) kiválóan alkalmas. Egy fürdőkádba ültetjük a beteget, 34 Celsius-fokos sós vízbe 20-25 percig naponta 1-3 hétig. A gyulladás utáni meddőség is kezelhető így.<o:p></o:p>
A szénsavas fürdő <o:p></o:p>
Természetes formában Balatonfüreden találjuk. Előállíthatjuk CO2 palackból, ha azt 30-32 Celsius-fokos vízbe juttatjuk egyenletesen. Ilyen hőfokon melegnek érezzük, mert a buborékok mikromasszázst végeznek a bőrünkön. Kifejezett értágulat keletkezik, bőrpírt látunk. Ettől javul a szövetek vérellátása, gyorsul a keringés, a szívet tréningeztetjük. A csornai termálvíz - kalciumtartalmát is figyelembe véve - hatásos a csontritkulásos betegek számára, kondicionáló hatása pedig kimerültségben hat gyorsan.<o:p></o:p>
 

kukucka

Állandó Tag
Állandó Tag
Arra lennék kíváncsi, hogy mindenki alkalmas-e a hipnózisra?
És azt honnan lehet tudni, hogy én magam alkalmas vagyok-e rá, ha még soha nem próbáltam.

Kukucka
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Aggódó nők<o:p></o:p>
stressz, aggódás, nők<o:p></o:p>
A gazdasági hanyatlás miatti stressz jobban terheli a nőket, mint a férfiakat. Hogyan lehet elkerülni a szorongással összefüggő betegségeket? A gázárak az égbe mennek, a tőzsde összeesett, a munkanélküliség aránya emelkedik. Alig találni olyan háztartást, amelyet ne érintene a gazdasági válság, és a következmények túlmutatnak a családi költségvetésen. Bár mindenki szorong ilyen esetekben, a nők jobban megérzik a stresszt, és ez árt egészségüknek.<o:p></o:p>
Az Amerikai Pszichológiai Társaság nemrégiben kiadott felmérése szerint több nő aggódik a gazdasági helyzet miatt, mint férfi (84 illetve 75 százalék). Sokan számoltak be újonnan jelentkező testi és lelki tünetekről: fejfájásról, ingerültségről, álmatlanságról, fáradtságról, túlevésről és mellkasi fájdalmakról.

A nemek közötti eltérés oka valószínűleg a nők családi életben betöltött szerepével függ össze, valamint azzal, hogy a nők nyíltabban beszélnek a stresszről.

A 44 év feletti nők szoronganak leginkább a pénzügyek miatt, és ennek hosszú távú hatásai is lehetnek, mondja Katherine Nordal, az APA igazgatója. – A menopauza után a nők elvesztik biológiai előnyüket a szívbetegségek szempontjából. Már nem védik őket a hormonok úgy, mint fiatalabb korunkban.

Mivel a stressz jelentős mértékben növeli a szívbetegség kockázatát, különösen az idősebb nőknek kell ügyelniük a stressz mérséklésére. Nem védettek azonban a fiatalabb nők sem, a 20-as éveikben járó nők 75 százaléka is aggódik, szorong.

Érdekes eredményre jutottak egy esettanulmány-sorozat szerzői. Az olyan tünetek, mint a mellkasi fájdalom, a légszomj vagy a fáradtság sokkal kevesebb figyelmet kap, ha nőkről van szó, mint ha férfiakról. Ilyen tünetekkel a férfiakat azonnal kardiológushoz irányítják, és szívkoszorúér-vizsgálatot végeznek rajtuk, míg ha egy nő fordul orvoshoz, a stresszt okolják a panaszokért.

Mit lehet tenni? Az első lépés, a stressz figyelmeztető jeleinek felismerése. Ezeket úgy kell felfogni, mint egy különleges nyelvet. A szervezet így jelzi, hogy változtatni kell. Ehhez azonban ugyanazt a nyelvet kell használni. Ha valaki stressz alatt áll, a szervezete akcióra kész állapotba kerül, és ha nem cselekszik, megmarad a stresszreakció. Ez az oka annak, hogy már napi többször 10-15 perces séta is enyhíti a stresszt.

Nagyon fontos a támogató környezet is, különösen elhúzódó stresszes időszakokban. Hatásos, ha a nők néha elengedik magukat, relaxálnak, sétálnak vagy vesznek egy kényeztető fürdőt, olvasnak egy jó könyvet. A TV-nézést a szakemberek nem sorolják a stresszt enyhítő módszerekhez.

Ha ezek az egyszerű megoldások nem segítenek, forduljunk szakemberhez. – Ha egy nő úgy érzi, valami baj van, akkor mindig igaza van – mondja Alexandra J. Lansky, a Columbia-egyetem kardiológusa.

Ha a végleges diagnózis a stressz, nem pedig valamilyen testi vagy lelki betegség, legtöbbször segít, ha az orvos szorongáscsökkentő gyógyszert ír fel. Kutatások bizonyítják azonban, hogy a viselkedésterápia a gyógyszeres kezeléssel együtt adja a legjobb eredményt.

Newsweek<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Álmatlanság: tévhitek<o:p></o:p>
alvás, álmatlanság<o:p></o:p>
Életünk egyharmadát alvással töltjük, alvás nélkül nem működik jól az agyunk, mégsem vagyunk tisztában bizonyos alapvető tényekkel.<o:p></o:p>
Felmérések szerint az USA-ban mintegy 35 millió ember szenved álmatlanságban, de 2006-ban mindössze 20 millió dollárt költöttek kutatásra – vessük ezt össze az egyik altató reklámozására fordított 123 millió dollárral.

Gayle Greene professzor, maga is „gyakorló álmatlanságban szenvedő” nemrégiben könyvet írt az álmatlanságról. Ebből idézzük az öt legelterjedtebb tévhitet:

1. Az embernek 8 órai alvásra van szüksége

Nem sok olyan kultúra van, amelyben az emberek egyvégtében végigalusszák a nyolc órát. Balin vagy Új-Guineában például szükségleteiknek megfelelően vannak ébren vagy alszanak, többet szunyókálnak nap közben, és többet vannak fent éjszaka. Az iparosítás előtti társadalmakban Nyugat-Európában is létezett ún. „első alvás”, sötétedés után aludtak 4 órát, majd egy-két óra hosszat ébren voltak, ezt az időt írással, imádkozással, dohányzással, gondolkodással, szeretkezéssel, társasági élettel töltötték, majd megint aludtak. Vannak arra utaló bizonyítékok, hogy ez az alvási minta jobban megfelel belső óránk ritmusának.

2. Az alvás nem csupán testi funkció.

Az alvás biológiai és fiziológiai rendszer, hasonló a szív- és érrendszerhez vagy az idegrendszerhez. Csakúgy, mint ezek, az alvás is igen nagy egyéni eltéréseket mutat.

3. Az állatoknak nincsenek alvással kapcsolatos problémáik.

Az álmatlanság megtalálható az állatvilágban is, csak épp az állatok nem panaszkodnak. A Washington-egyetemen kitenyésztettek rövid ideig alvó muslicákat, kiderült, hogy ezek elveszítették egyensúlyérzéküket és memóriájukat, képtelen voltak tanulni.

4. Az elalvás fokozatos folyamat.

Nem igaz, a legtöbb embernél úgy működik, mint egy villanykapcsoló. Az álmatlanságban és narkolepsziában szenvedőknél ez a kapcsoló elromlott, valahol a két állapot között léteznek, nem is egész ébren, de nem is alvásban élik az életüket.

5. Aki kevesebbet alszik, több kalóriát éget el.

Rövidtávon igaz lehet, de lefogyni nem lehet kevés alvással. Az álmatlanság növeli az étvágyat, ami gyakran vezet hízáshoz.

Newsweek<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

vfan

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon jó dolgokat lehet ezen az oldalon olvasni, nagyon tetszenek a hozzászólások. Sokat lehet belőlük tanulni.
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
Az idő mindent meggyógyít<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
boldogság, adaptáció<o:p></o:p>
Az olyan fontos események, mint egy gyermek születése vagy a házasság, csak átmenetileg okoznak boldogságot. A boldogság egyéni szintje alapvetően állandó marad a felnőtt élet során, állítja egy brit-francia-amerikai kutatócsoport.<o:p></o:p>
A közgazdász szerzők következtetéseiket több száz német önként jelentkező elégedettségét vizsgáló húszéves adathalmaz elemzése során vonták le. A tapasztalatok szerint még hirtelen szerencsétlenség esetén is a hangulat átmeneti romlás után helyreáll.

A kutatás az adaptáció jelenségét vizsgálta, ez az a folyamat, ami során az egyén alkalmazkodik a környezet előnyös, vagy éppen kedvezőtlen változásaihoz.

A német önkénteseknél egy húsz éves periódus alatt kérdőív segítségével rendszeresen felmérték a boldogság fokát. A vizsgálat résztvevőinek be kellett számolni életük jelentősebb eseményeiről, így a kutatók megfigyelhették az események és a boldogság közötti kapcsolatot.

Az elemzések során azt lehetett megfigyelni, hogy csak a munkanélküliség okozott hangulatromlást az eseményt követő öt évben. Más szerencsétlenségek, például a válás vagy a megözvegyülés után a hangulat az átmeneti romlás után helyreállt.

A pozitív eseményeknek, mint a házasság és a gyermek születése, ugyancsak átmeneti hatásuk volt. A szerzők számításai szerint egy gyermek születése után a boldogság szintje két év alatt az eredetire csökkent.

Szakemberek szerint a fenti eredmények is igazolják azt a régi mondást, miszerint „az idő mindent meggyógyít”.

Korábbi vizsgálatok során már kiderült, hogy az emberek sokszor meglepően gyorsan kilábalnak a szerencsétlen események utáni kilátástalanságból is. Irodalmi adatok szerint azok, akiknek baleset következtében mindkét lábuk megbénult, néhány év után már hasonlóan boldogok voltak, mint egészséges társaik. Hasonló adatok vannak olyan lottónyertesekről, akik hosszú távon nem lettek boldogabbak.

Egyre több tudományos adat van arról, hogy az embereknek adott „boldogság-zónájuk” van, amit a nagy események befolyásolhatnak, de csak rövid távon. Ez pont olyan, mint egy termosztát: ha nagy esemény történik, a rugó megfeszül, de utána hamar visszatér az eredeti állapotába.

BBC News<o:p></o:p>

 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Az időjárás hatása a hangulatra<o:p></o:p>
időjárás, front, hangulat<o:p></o:p>
A berlini Humboldt-egyetem kutatói arra keresték a választ, vajon befolyásolja-e az időjárás az emberek hangulatát. Több tényezőt is vizsgáltak, nem csupán a napos és felhős időt; megnézték a hőmérséklet, a szél, a napsütés, az eső, a hó és a légnyomás adatait is, valamint figyelembe vették a napok hosszúságát.<o:p></o:p>
A vizsgálatban 1233 németországi lakos vett részt, a legtöbbjük 13-68 év közötti nő, az átlagéletkor 28 év volt. A résztvevőkkel személyiségtesztet végeztek, többek közt felmérték mennyire extrovertáltak, neurotikusak, mennyire nyitottak az élményekre, és mennyire lelkiismeretesek.

A kísérleti személyek online naplót vezettek, és a fáradtságukra, valamint a jó és rossz hangulatukra vonatkozó kérdőíveket töltöttek ki. A pozitív hangulatot olyan jelzőkkel jellemezték, mint „aktív”, „élénk”, „figyelmes”, „izgatott”, a negatív hangulatjelzők pedig többek közt az „ingerült”, „szorongós”, „ideges” voltak.

Figyelemmel kísérleték a résztvevők társasági életét éppúgy, mint alvási szokásait, valamint összevetették adataikat a napi időjárás-jelentéssel.

Szemben a közvélekedéssel, a kutatók azt tapasztalták, hogy a napi hőmérsékletnek, szélnek, napsütésnek, csapadéknak, légnyomásnak illetve a nap hosszának nincs számottevő hatása a jó hangulatra.

Kiderült, sok más megállapítás mellett, hogy a hőmérséklet, szél és a napsütés inkább a rossz hangulatra hat, míg a napfény a fáradtságra, és a szél inkább tavasszal és nyáron rontja az emberek hangulatát, semmint ősszel és télen. A napok rövidülésre egyesek rosszabban, mások, épp ellenkezőleg, jobb hangulattal reagáltak.

A szerzők szerint azok, akik a rövidebb napokon nyomottabbaknak érzik magukat, fokozott veszélynek vannak kitéve az ún. SAD, azaz az évszakokkal összefüggő hangulati megbetegedések szempontjából. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
Azért eszünk többet, mert nem ízlik eléggé?<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
elhízás, túlevés<o:p></o:p>
Nehéz kérdés volt a kutatók számára, hogy vajon azért híznak-e el egyesek, mert jobban ízlik nekik az étel, több élvezetet találnak az evésben? Logikus lenne, hiszen ha valami jól esik, nem hagyjuk abba.<o:p></o:p>
Egy új amerikai vizsgálat azonban ennek épp az ellenkezőjét állítja: éppen azok a nők esznek többet kárpótlásul, akik kevesebb örömet találnak az evésben, így könnyebben elhíznak. A kutatók azt is kimutatták, hogy egy bizonyos genetikai jellemző megléte esetén még erősebb a kapcsolat a jutalmazás alacsony szintje és a túlevés között.

Az agyról korábban képalkotó eljárással készült felvételeken látható, hogy a vizsgált személyek közül az elhízottak nagyobb örömet várnak a képen látható étel ígért elfogyasztásától, mint a soványak. Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a túlevők nagyobb örömet találnak az evésben.

Az új, és a maga nemében első vizsgálatnál azonban evés – illetve egy turmix elfogyasztása – közben készítettek funkcionális MRI-t a résztvevők agyáról, és kiderült, hogy ha elhízottaknak csokoládés turmixot adnak, agyuk csak mérsékelten reagál.

Az elhízott nőknél tehát sokkal alacsonyabb volt az agytevékenység az agynak abban a részében, mely a jutalmazás központja, mint a soványaknál. Amikor a kutatók egy év elteltével megnézték a résztvevők adatait, azt tapasztalták, hogy azok közül, akiknél csökkent agyi aktivitást lehetett kimutatni, többen híztak meg a vizsgálat óta.

Minél többet eszik valaki, annál inkább csökken az agy jutalmazó központjának aktivitása, egyszerűbben, annál kevesebb öröme lesz az illetőnek az evésben. Így alakul ki a túlevés, és ha egyszer valaki elindult az elhízás útján, nehéz letérni róla, mondják a kutatók.

Különösen nagy volt az elhízás kockázata azoknál, akiknél egy bizonyos génvariáns jelen volt, ami arra utal, hogy az elhízásban a genetikai hajlam is szerepet játszhat.

A dopamin nevű neurotranszmitter a kellemes élmény hatására termelődik az agyban. A túlevőknél nagyon hasonló volt a minta ahhoz, amit a kutatók a szenvedélybetegségeknél tapasztalnak. A túlevők, csakúgy, mint a kábítószeresek, nemhogy érzékenyebben reagálnának a kellemes reakciókra, épp ellenkezőleg, eltompultak, és sokkal kevesebb dopamint termel az agyuk.

Nem lesz könnyű választ adni arra a kérdésre, hogyan lehet mindezt az elhízás esetében a gyógyítás és megelőzés szolgálatába állítani. A genetikai hajlam felfedezésével azonban már korán azonosítani lehet a kockázatnak kitett egyéneket, és gyógyszeresen ellensúlyozni az alacsony dopaminszintet.

A kutatók szerint kézenfekvő a figyelmeztetés: azért fontos elkerülni a túlevést, mert bebizonyosodott, hogy minél többet eszik valaki, annál kevesebb az érte kapott jutalom. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
A cukor és a mesterséges édesítő-szerek egészségkárosító hatásai <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
a keserű valóság<o:p></o:p>
Milyen termékekről van szó?
Az összes finomított cukor fajta, valamint a mesterséges édesítőszerek a következő védett márkanevekkel: Equal, NutraSweet, Neotame, Spoonful, Equal-Measure, NutraTaste, Canderal (E951), Sugar Twin (kék dobozos) stb. A legtöbb étel, ital tartalmaz mesterséges édesítőt (mint például a "diétás kóla"), vagy finomított cukrot.<o:p></o:p>
A legveszélyesebb adalékanyagok
Kezdjük először a mesterséges édesítők vizsgálatát. A különböző védett márkanevű mesterséges édesítőszereket az aszpartám (aspartame) nevű kémiai anyagból állítják elő. Az aspartame-ot bizonyos publikációk méregnek titulálják és nem véletlenül. Az aspartame 3 kémiai anyagból áll: - 40% aspartic sav, - 50% phenylalanine, -10% methanol. Ezek mindegyike mérgező vagy káros a szervezet számára mint adalékanyag. <o:p></o:p>
Az aszpartám az egyik legveszélyesebb étel adalékanyag, mellesleg a másik legveszélyesebb étel adalékanyag a 99%-ban glutamát (glutamate) nátrium savából álló MSG (monosodium glutamate), meg a hydrolizált növényi fehérje, amik ráadásul semmilyen funkciót sem töltenek be, csak ízesítő anyagok. Ez utóbbi adalékanyagokat több étel-gyártó szándékosan félrevezetésként ilyen álnevekkel tünteti fel mint például: "természetes ízesítő", "fűszerek", "élesztő kivonat", "szója fehérje kivonat", "textured protein" stb. De a káros adalékanyagok sorát lehetne tovább folytatni a Saccharin-nal ("Sweet n' Low", "Sweet Twin"), kénesítő szerekkel stb. <o:p></o:p>
Tudományos magyarázat
Dr. Russell L. Blaylock, a Missisipi Orvosi Egyetem neuro-sebészeti professzora közel 500 tudományos kutatási forrást felhasználva részletes kimutatást közöl könyvében az aszpartám (továbbá az MSG) egészségre káros hatásairól, legfőképpen komoly krónikus neurológiai elváltozásokról, de számos más akut betegség előidézésében való közrejátszásáról is. Szerinte a fenti étel adalékanyagokat excitotoxin-oknak kellene nevezni és azonnal be kellene tiltani forgalmazásukat. Ezek 3 fő alkotóeleme az aspartic-sav, a phenylalanine valamint a glutamate amik savas aminósavakként is ismeretesek, és amik nagyon kis koncentráció-ban az agyi neuronról neuronra való információ átvitelben játszanak szerepet. Tehát természetes kémiai elemei az agynak. <o:p></o:p>
Joggal kérdezhetik az aszpartám és az MSG védelmezői, hogy akkor miért mérgezőek? Dr. Blaylock szerint ezek természetes mennyisége rendkívül alacsony koncentrációjú és amikor e koncentráció fölé kerülnek, akkor a neuronok hirtelenül és szabálytalanul "tüzelnek". Ugyanakkor a többlet koncentráció az agysejtek nagyobb kalcium felvételét váltja ki, ami bizonyos neuron-fajták pusztulását idézi elő. Az aszpartám vagy a glutamate mégnagyobb koncentrációjánál a sejtek egy különleges késtetett halálban múlnak ki, aminek a neve "excitotoxicity", (azaz izgalomba hozott toxikusság), a neuro-sejteket túlserkentve azok halálát idézik elő. Ez a folyamat nem gyors, de természetesen személyenként különböző sebességű. Néhány különösen érzékeny személynél komoly komplikációk lépnek fel, amik akár az egyén halálát is okozhatják szív-zavarokat is kiváltva. De a legtöbb embernél csak hosszabb idő eltelte után okoz bajokat. <o:p></o:p>
Bár a legtöbb neurodegeneratív betegség (mint pl az Alzheimer-betegség, a Parkinson-kór, az ALS, vagy phenylketonuria) kiváltó oka nem az aszpartám vagy az MSG, de ezek fogyasztása mindenképpen súlyosbítja azt a betegséget. Ez a lista tovább folytatható liyen betegségekkel mint multiple sclerosis, memória zavarok, hormonális problémák, hallás- vagy látás-zavarok, epilepszia, hypoglycaemia. A terhes anyákra, vagy a csecsemő korú gyermekekre, vagy a krónikus beteg idősekre való veszélyét még a Kutatási Biológia Amerikai Szövetségi Federációja is beismeri. <o:p></o:p>
Dr. H. J. Roberts orvos, cukorbeteg-specialista, könyveiben arra figyelmeztet, hogy az aszpartám fogyasztása a cukorbetegek számára rendkívül káros hatásokkal jár és nemcsak tovább súlyosbítja a diabéteszt, de más komplikációkat is előidéz (pl. retinopathy, cataracts /hályog/, neoropathy, gastroparesis). Akár cukorbetegséget is kelthet azoknál akik erre genetikailag hajlamosak, megnehezíti az inzulin vagy más gyógyszerek hatását, görcsös rohamokat is előidézhet. Szerinte az aszpartám egy igen különleges agyrák fajtát is okozhat, a "primary lymphoma"-t, amire praxisából tud példákat hozni. "Sajnos, sok páciensemnél, és másoknál is a konzultációimból, komoly metabolikus, neurológiai és más komplikációk megjelenése kétséget kizárólag az aszpartám termékek fogyasztására volt visszavezethető, ...amik felhagyásával azonnali javulás volt észlelhető, vagy ismét visszatérve azok fogyasztására ....a tünetek újból jelentkeztek." <o:p></o:p>
Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrző Hivatalnak (FDA) beküldött az ártalmas hatást kiváltó étel adalékanyagokról készült jelentések 75%-át az aszpartám mellékhatásairól szóló jelentések teszik ki. (forrás Mark D. Gold). Ezekben többek között szerepel fejfájás, hányinger, hasi fájdalmak, kiütések, fáradtság, alvás-zavar, látás-, hallás-zavar, izgágaság, depresszió, mellkasi bántalmak (szív zavarok, légzési nehézségek), memória-zavar...Jelentések vannak az elhízásra is, amit egy agyi stimulációs folyamat vált ki, tehát az aszpartám, mint reklámozott karcsúsítószer, nemhogy nem az, de pont az ellenkezőjére késztet. <o:p></o:p>
Ennek ellenére semmit sem tesznek ellene, sőt egyre keményebb kampány folyik az aszpartám "semminemű veszély nem kimutatható"-ságáról. Túlságosan is nagy érdekeltségekről, pozicióféltésről van itt szó, hiszen a Monsanto mammutcégnek az aszpartám gyártása, becslések szerint, milliárdos üzletet jelent. Az amerikai gyógyászatra és a politikára való befolyásuk, - egyes bennfentes jelentések szerint -, rendkívüli mértékű és akkor még nem is tettünk említést Monsanto másirányú befolyásáról, mint például a genetikailag manipulált magok, géntermékek, vagy a saját kísérletezésű permetező-szereik elterjesztésére. Ha valakit ez a téma részletesebben is érdekelne, vagy kíváncsi még az állítólagos megvesztegetésekre, tanulmányok meghamisítására, stb., akkor a bal oldalon feltüntetett internetes oldalakon találhat további információkat, magyarul is. <o:p></o:p>
És a finomított cukor is?
Igen! Annak minden fajtája, a fehér, a barna, a "nyers", a melasz. Számos doktor egyenesen méregnek nevezi. Például dr. William C. Martin, aki szerint a finomított cukor méreg a szervezet számára, mert megfosztották az élet erejétől, fehérjéitől, enzimjeitől, vitaminjaitól, ásványaitól ami eredetileg a cukornádban, vagy a cukorrépában volt. Ami megmaradt az "csupaszra finomított szénhidrát" azaz kalória. (Ezt ne keverjük össze a növényi szénhidráttal, ami nem finomított.) De még annál is rosszabb mert a testbe bekerülve elvonja a szervezetből a vitaminokat, ásványi anyagokat az emésztésére, de-toxikálására és kiürítésére való törekvésében. <o:p></o:p>

A cukor az emésztés során erjesztő hatású, amikoris ecetsav, szénsav és alkohol keletkezik. Az ecetsav, de főleg az alkohol nagyon erős romboló hatású a bél membránjaira. Az alkohol még a vesét is roncsolja, kihatással van az idegrendszerre. A cukor-fogyasztás savasító hatást vált ki, ennek ellensúlyozására a testben már meglevő ásványi anyagokat kell a szervezetnek előszednie hogy kiigazítsa a pH egyensúlyt. Például nátriumot, káliumot, magnéziumot, kalciumot. Rendszeres cukor-fogyasztásnál a test kénytelen például a hiányzó kalciumot már a saját csontjaiból is előszedni, ezzel csontritkulást okozva és súlyosbítva a fogszuvasodást, amit eredetileg a cukor erős savassága váltott ki. <o:p></o:p>
A túl sok cukor fogyasztása végül is minden szervre kihat. Eredetileg a májban glukóz (glycogen) formájában halmozódik fel és a máj megduzzad. Ha a máj elérte a növekedésének felső határát, akkor a feles glycogen visszakerül a vérbe zsírsavak formájában. Ezek a test minden kevésbé aktív helyein (has, ülep, csípő, combok stb) rakódnak le, majd az aktív szerveken (szív, vese). Az egész testet igénybe veszi, a vérnyomás is megváltozik. A paraszimpatikus idegrendszerre is kihatással van, és az azt szabályozó kisagyra is, amit paralizál. Belezavar a vér-keringésbe és a limfatikus rendszerbe is. A vörös vértestek minősége romlik, a fehér sejtek száma túlságosan is megnő, ami lassabb szövetnövekedéshez vezet. A test ellenálló képessége leromlik, mikróbák terjedését idézve elő. A B vitamin készlet is leapad, mert a cukor-fogyasztás a B vitamint termelő hasznos bél-baktériumok pusztulását váltja ki. A hasnyálmirigyre is meglehetősen károsan hat, mert túldolgoztatja azt és ezáltal kiteszi más zavaró reakcióknak. <o:p></o:p>
Minden túlzott cukor-fogyasztó népcsoport az átlagosnál rövidebb életű. Sajnos egy intő példa erre számos, csoport-kolóniákban élő ausztráliai bennszülöttek, akik a túlzott cukor-fogyasztásuk miatt az átlagéletkoruk a 40-50 év között van. De még szörnyűbb az a közöny, ami ezt körülveszi. <o:p></o:p>
Dr. Norman W. Walker "Become Younger" (Válj fiatalabbá) című könyvében is ír a cukor-fogyasztás ártalmairól. Szerinte a cukrot egy kategóriába kellene sorolni a drogokkal, mert ugyanolyan degeneratív hatást váltanak ki, csak lassabban és delírium érzete nélkül. "Pontosan azt mondhatjuk, hogy a cukor az egy drog a szervezetben, és azok az emberek akik sokat fogyasztanak belőle, előbb vagy utóbb, ugyanazon a degeneratív hatásokon mennek keresztül mint amin egy narkomániás megy keresztül." <o:p></o:p>
Gondoljon erre amikor legközelebb édességet szeretne vásárolni saját magának, gyermekeinek, vagy ajándékba! <o:p></o:p>
<TABLE class=MsoNormalTable style="BACKGROUND: #c7cf78; WIDTH: 100%; mso-cellspacing: 1.5pt; mso-padding-alt: 3.0pt 3.0pt 3.0pt 3.0pt" cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-lastrow: yes"><TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 3pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 3pt; PADDING-BOTTOM: 3pt; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 100%; PADDING-TOP: 3pt; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BACKGROUND-COLOR: transparent" width="100%">Akkor mit szabad enni?Szerencsére a természetes cukrok, amik gyümölcsökben, zöldségekben vagy a mézben vannak, nem károsak, mert saját természetes környezetükben vannak. Ha szüksége támad édességre, akkor fogyasszon szezonális gyümölcsöket, édesítésre használható a hőhatás nélkül kivont méz. <o:p></o:p>
Ha további édességre vágyna, akkor fogyasszon datolyát, mazsolát, szárított fügét. <o:p></o:p>
Csokoládé helyett fogyasszon carob porból készített édesítetlen "csoki"-t, ami szinte ugyanolyan ízű, színű és nem káros. <o:p></o:p>
Ha mindenáron édesítőszert kíván használni, akkor használjon természetes úton előállított stevia-t (magyarul sztívia). Ez a növény Paraguayból és Brazíliából származik, leveleiből készült csipetnyi örlemény egy teáskanálnyi cukrot képes helyettesíteni. Cukorbetegek is fogyaszthatják, sőt a dán Aarhus Egyetem több tanulmánya szerint a 2-es típusú cukorbaj ellen is hatásos. Néhány ázsiai országban, ahol egészségügyi okokból nem használnak aszpartámot, stevia helyettesíti azt, például a diétás kólában is. Nestlé, Sunkist, Coca-Cola stb. sztíviát használ ott helyileg aszpartám helyett. Az amerikai FDA meg éppen ellenkezőleg rendelkezik, a sztíviát korlátozza és az aszpartámot védelmezi, ezzel is kimutatva profitérdekeltségeit. Ön kinek hisz? Valamelyik egészségügyi hivatal hazudik! További
sztívia-kiegészítés magyarul egy külön oldalamon. (Kép, tájékoztató, hatásai, pro- és kontra kampányok, tudományos forrásmunkák, kapcsolatok 13 nyelven stb.)
<o:p></o:p>

Vagy használjon Xylitol-t (magyarosítva Xilit), ami szintén egy természetes és teljesen biztonságos édesítőszer, nyírfakéregből készül, de számos gyümölcsben is megtalálható. Ugyanolyan édes mint a cukor és nincs semmilyen mellékíze. Kauko K. Mäkinen finn professzor szerint nem tekinthető szószerint cukorszármazéknak, mert 5 szénatomból és 5 hidroxil-csoportból áll. A xylitol nemcsak hatásosan helyettesíti az édesítőszereket, de jótékony hatást fejt ki a fogakra és a fogínyre. Lassabban szívódik fel, alig befojásolja az inzulin-szintet és ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. 40%-al kevesebb kalória is van benne mint a cukorban. Stabilizálja a hormon-szinteket és alapvetően jótékony hatással bír az egészségre. Észak-Európában már régóta használják, újabban Japánban és az USA-ban is nagyon terjed a használata. A finn Fennobon Oy is forgalmazza kis- és nagytételben.<o:p></o:p>
</TD></TR></TBODY></TABLE>
Jogi pereskedésekEgyes magánszemélyek jogi pert indítottak Monsanto/Benevia és más ételadalékanyag gyártó cégek ellen. Az első ilyen perkereseteket még 1998. márciusában indították be, mondani sem kell, sikertelenül. Ugyancsak pereket helyeztek mások kilátásba egyes személyek, vagy intézmények ellen, akik jelentős hatáskörrel rendelkeztek és engedélyezték ezen adalékanyagok ételekben, italokban való forgalomba hozását. Azok az ételgyártó cégek is számíthatnak perkeresetekre, akik szándékosan nem tüntetik fel az aszpartámot az ételeik címkéin (például paradicsom-szószok, fogkrémek). <o:p></o:p>
Az angol Sunday Times 2000 február 27.-én egy cikkében azt írta hogy a Coca-Cola és Pepsi Co. cégek a 80-as évek elején 30 oldalas riportban az aszpartám-ot meglehetősen veszélyesnek és potenciálisan toxikusnak bélyegezték. De miután mégis engedélyezték azt, azóta tonnaszámra öntik a diétás italaikba. "A Coca-Cola legutóbbi nyilatkozatában az áll, hogy rövidesen elbocsátanak 6000 alkalmazottat, lehet hogy a cég egy garmadányi ügyvédet bérel fel helyettük, mert lavinányi aszpartám-perre számíthatnak." írta a Sunday Times. <o:p></o:p>
2002. május
Kiegészítve: 2003. július 19.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Verdana; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:536871559 0 0 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> A szójatermékek egészségkárosító hatásai<o:p></o:p>
Ki mondja ki erről az utolsó szó(já)t?<o:p></o:p>
A reklámkampány
A nagyüzemi hústermelés és a tehéntej iránti egyre nagyobb méretű aggodalom a legtöbb embert a szójatermékek felé fordította. A reklámja szerint a szója egészséges húshelyettesítő a nagy fehérje-, és kis kalóriatartalma miatt, nincs benne káros zsiradék és könnyen emészthető. Egyes állítások szerint rák-, szívbetegség megelőző és segít a csontritkulás ellen. E cikk szerzője, tudományos forrásokra utalva, megkérdőjelezi a szója több ilyen, egészségesnek hitt tulajdonságait. <o:p></o:p>
Nehéz lenne még egy olyan gyorsan elterjesztett kultúrnövényt találni, mint a szója. 1999-es adatok szerint csupán az USA-ban 72 millió hektáron termesztették, és a gazdák a nettó piaci ár 1 - 1,5 %-át kötelezően be kell fizetniük amit más forrásokkal is kiegészítve reklámkampányra fordítanak. Becslések szerint így kb 100 millió US$-t költenek évente a szója reklámozására, és akkor még nem is említettük az ipar nagyágyúit, mint például Monsanto, Protein Technologies, Cargill Foods, SoyLife, Central Soya stb. Vajon miért kell valamit is ennyire agyonreklámozni, ha az tényleg olyan jó?<o:p></o:p>
Toxinok
Szinte elképesztően hangzik ma, de alig néhány évtizede a szóját nem tartották emberi fogyasztásra alkalmasnak a nagy toxintartalma miatt. Ilyenek például a benne levő természetes enzimgátlók, amik közül a legismertebb a fehérje emésztést gátló anyagok (pl. a tripszin enzimet gátló toxin), vagy a haemagglutinin nevű toxin, ami a vörös vérsejteket összetapasztja és ezzel vérrög keltő. Ezek a fent említett toxinok egyúttal növekedést gátlóak is, amit állatkísérletekkel is igazoltak. Az enzimgátló anyagok valójában nagyméretű és egymásba forduló fehérjék, amiket a közönséges főzés nem tud teljesen hatástalanítani, és komoly emésztési zavarokat keltenek, megnehezítik más fehérjék emésztését és krónikus aminósav hiányt váltanak ki. Nagy mennyiségű tripszin gátlót tartalmazó étkezés állatokban a hasnyálmirigy teljes leterhelését okozta, megnagyobbítva és betegségeknek kitéve azt, a rákot is beleértve, és nagyobb mennyiségű zsírsavakat halmozott fel a májban. (számos forrás szerint, lásd irodalom.text) <o:p></o:p>
A szója tartalmaz még goitrogeneket, ami gátolja a pajzsmirigyet. Továbbá a szója tartalmazza a legnagyobb mennyiségű phytic-savat az étkezésre használt növények közül. A phytic-sav jelentősen meggátolja az alapvető ásványi anyagok felvételét, ilyen például a kalcium, magnézium, mangán, réz, vas és legfőképpen a cink.
Az az állítás hogy a szója jó a csontritkulás ellen teljesen érthetetlen, hiszen meggátolja a kalcium felvételét és D vitamin hiányt kelt.
(A csontritkulás elleni lépésekről már írtam a tej káros hatásairól szóló cikkemben.) <o:p></o:p>

A kínaiak csak úgy tudták a szóját bevonni a táplálkozásukba, hogy erjesztették. Ezzel lecsökkentették a toxinok jelenlétét, de teljesen nem tudták kiküszöbölni. A szóját éppen ezért csak kiegészítő ételként használták és így terjedt el Koreába, Japánba, Indonéziába. Egy 1998-as japán felmérés szerint, (C. Nagata), egy átlagjapán napi 7 - 8 gr szóját fogyasztott (kevesebb mint 2 teáskanálnyit). Tehát csak mint kiegészítő különlegességként és nem mint húspótló főételként fogyasztották, mint ahogy ránk súlykolják. <o:p></o:p>
Érvek és ellenérvek
Egyes érvek szerint Japánban a kevés mellrák, méhrák, prosztatarák a szójafogyasztásnak köszönhető. Ez a kijelentés így meglehetősen félrevezető, hiszen egyrészt nem tesz említést a lényeges nyugati - japán étkezési különbségek között, másréészt nem veszi figyelembe a fenti adatokat. Ugyanakkor miért van az hogy Japánban (és Ázsiában is általában) sokkal gyakoribb a nyelőcsőrák, gyomorrák, hasnyálmirigy-rák, májrák, pajzsmirigyrák? (Forrás: A. Harras, illetve C. Searle) Pont ezek azok a szervek, amiket a szója a legjobban leterhel az állatkísérletek szerint. <o:p></o:p>
SPI, TVP gyártás - ez mindennek mondható, csak étvágygerjesztőnek nem
Az SPI (soy protein isolate) és a TVP (textured vegetable protein) kulcsszerepet töltenek be a hús- és tej-helyettesítőként, legfőképpen a bébi és vegetáriánus ételekben. Ezek előállítása nem egy egyszerű folyamat, ipari gyárakban lehet csak előállítani.
A szójababot vizbe áztatják, amibe lúgos oldatot öntenek hogy azzal eltávolítsák a rostokat. Majd leüllepítik és külön választják egy savas mosással, amit egy újabb lúgos oldattal semlegesítenek. A savas mosás alumínium tartályokban történik, ami nagy mennyiségű és nem kívánatos aluminiumot hoz be a végtermékbe. Az így kapott terméket magas hőmérsékleten szárítják, ez a "szóró-szárítás". A TVP-hez még egy újabb magas hőmérsékletű és nagy nyomású folyamatnak vetik alá az SPI-t. Ez a folyamat ugyan lecsökkenti a toxinok nagy részét, de teljesen nem tünteti el azokat. Sajnos más, nem kívánatos kémiai maradék anyagok is bekerülnek a végtermékekbe. Emellett a magas hőmérséklet egy újabb mellékhatást okoz: teljesen átalakítja a fehérjék összetételét és ezzel nagymértékben használhatatlanná alakítja azokat, ahogy azt G. M. Wallace egy tanulmányban kimutatta. Ezért kell még lysin tápadalékot is adni állatoknak, amiket ilyen szójatermékekkel etetnek. <o:p></o:p>

Joseph J. Rackis egy FDA-nak beadott tanulmányban figyelmeztet az egyértelműen toxikus nitritek keletkezésére a szóró-szárítás folyamatában, valamint egy újabb toxin, az ún. lysinoalanine, formálódására a lúgos áztatásnál. Mivel a végtermék meglehetősen íztelen, nagymennyiségű ízesítőanyagot is adnak hozzá, többek között MSG-t, aminek a káros hatásáról az édesítőszerek c. cikkben már írtam.<o:p></o:p>
Isoflavonok, egészségesek-e vagy károsak?
Az isoflavonok egy ösztrogén-szerű anyagi szerkezetek, amik nagy mennyiségben vannak jelen a szójában. Ilyenek például a genistein, diadzen. Számos kutatás foglalkozik velük. A legmegdöbbentőbb az, hogy az eredmények meglehetősen különböznek aszerint hogy ki finanszírozta a kutatást. A Protein Technology International nevű nagyvállalat egy beadványban kérte az Élelmiszer és Gyógyszerellenőrző Hivatalt (FDA), hogy az nyilvánítsa ki az isoflavonok koleszterin csökkentő hatását. S. Fallon és M. Enig szerint az FDA átszerkesztette az eredeti kérvényt, kitörölve onnan mindennemű utalást az esetleges káros mellékhatásokra, és felgyorsított módon engedélyezte a szója protein származékok engedélyezését, a hivatal saját szabályait is megszegve. Számos állami kutatóközpontban dolgozó tudós tiltakozott: dr. Daniel M. Sheehan, dr. Daniel R. Doerge, dr. Ronald M. Krauss, Sir John Scott, valamint számos táplálkozási szakértő is: Mary G. Enig, Sally Fallon, Richard és Valerie James stb, de az FDA azóta is minden további tanulmányt elutasít. <o:p></o:p>

Az eredeti Protein Technology International (PTI) által benyújtott beadvány riportjában az áll hogy csak a 250 mg/dl fölötti koleszterin szintű egyéneknél észleltek 7 - 20 %-os csökkenést, míg a többieknél a csökkenés mértéke "nem számottevő" volt, azaz egy átlagembernél nincs változás. Ezt az FDA már nem reklámozza. S. Fallon és M. Enig szerint a legmegdöbbentőbb az, hogy teljesen figyelmen kívül hagyták, vagy eltussolták a káros mellékhatásokat, és a nagyobb elhalálozási arányt a szójatermékeket fogyasztó vizsgálati csoportnál. A tanulmányok közül az egyértelműen ellenvéleményt kimutatóakat figyelembe sem vették. <o:p></o:p>
N.L. Petrakis tanulmánya szerint SPI-t a mellrák elkerülése miatt fogyasztó nőknél, nagyobb mértékű volt az epithelial hyperplasia jelentkezése, ami a rosszindulatú daganat előjele. Majd C. Dees és mások kimutatták, hogy az étkezési genistein serkentőleg hat a mellsejtek ciklusaira és éppen ezért nem tanácsos szóját fogyasztani mellrák megelőzése érdekében. <o:p></o:p>
Dr. Claude Hughes tanulmánya szerint a genistein-nel táplált anya-patkányok újszülöttjei kisebb súlyúak voltak és hamarabb lettek ivarérettek. E tanulmány szerint az embereknél is ugyanez várható, kiszámíthatatlan neuroviselkedési zavarokkal, immunrendszeri elváltozásokkal és felborított szexhormon szintekkel. A kisfiúknál R. K. Ross szerint a szójafogyasztás kisebb heréket eredményezhet, valamint nehezebb tanulási és vizuális összpontosítást is okozhat. Marcia E. Herman-Giddens szerint kislányoknál korai pubertás, megzavart és fájdalmasabb menstruációs ciklusok, sőt terméketlenséget is okozhat. Mind fiúknál, mind lányoknál érzelmi és viselkedési zavarok, immunrendszeri zavarok, ingerlékenyebb belek, agyalapi mirigy zavarok, pajzsmirigy zavarok jelentkezhetnek, pontosan ugyanolyan zavarok, mint amiket J. és V. James észlelt szójával táplált fiatal papagájoknál és arra késztette őket, hogy felkérjék dr. Mike Fitzpatrick-ot, egy híres toxikológust, hogy vizsgálja ki alaposabban a szója mellékhatásait. Dr. Fitzpatrick arra a megállapításra jutott, hogy a szójafogyasztás madaraknál összefüggésbe hozható számos elváltozással, beleértve terméketlenséget, megnövekedett rák esélyt, korai fehérvérűséget, legyengült immunrendszert és viselkedési zavarokat. <o:p></o:p>
PTI vállalat 25 gramm SPI-t javasolt, mint minimális mennyiséget, hogy koleszterin csökkentő hatását kimutathatóvá lehessen tenni. Ez a mennyiség kb 50 - 70 mg isoflavonokat tartalmaz. A. Cassidy kimutatta, hogy már 45 mg is elég volt változás kornál fiatalabb nőknél hogy jelentős biológiai hatásokat váltson ki, beleértve olyan hormonok lecsökkentését is amik az egészséges pajzsmirigy működéshez szükségesek.
A PTI vállalat által javasolt 100 gramm SPI-ben már egyértelműen toxikus mennyiségű isoflavon van. A svájci egészségügy becslése szerint 100 gramm szója protein ösztrogén szempontból egyenértékű egy antibébi tablettával. Dr. Fitzpatrick kimutatása szerint egy kizárólag szójával táplált csecsemő testsúlyára számítva kb 5 antibébi tablettával egyenértékű ösztrogén mennyiséget kap naponta! <o:p></o:p>

BJU International 2000 januárjában beszámolt arról hogy terhes anyák szóját fogyasztva, fiúgyermeket szülve, ötször nagyobb eséllyel jelentkezett hypospadias, egy nemi születési rendellenesség. Lányoknál a problémák később várhatóak, terméketlenség, hormonális zavarok, netalán rák formájában ugyanezen tanulmány szerint.<o:p></o:p>
Savas kémhatás
A szója és termékei rendkívül savas kémhatásúak az emésztés során. Dr. Norman W. Walker szerint csupán ez elegendő indok arra, hogy kerüljük a fogyasztását. A szójatej teljesen más összetételű mint az anyatej. Sokkal kisebb az organikus víztartalma, 22-szer több fehérjét tartalmaz, ráadásul alig emészthető formában, 5,5-ször több szénhidrátot tartalmaz, 1.75-ször több foszfort és 4-szer több kénszármazékokat tartalmaz, ami egyértelműen savasító. Ugyanakkor 35-ször kevesebb klorin van benne, emiatt az anyatej tisztító hatását nélkülözi. <o:p></o:p>

És ekkor jön egy újabb szereplő
Mint a korábbi cikkeimnél is (tej, édesítőszerek), egy újabb szereplő lépett be: Monsanto. Ha mindez még nem lenne elég rossz, akkor Monsanto génmanipulációi még inkább veszélyesebbé és kiszámíthatatlanabbá teszik a szóját és minden más génmódosított növényt.
A veszélyek háromfélék lehetnek: allergiák, toxinok és lecsökkent tápérték. Genetikai változtatások új fehérjéket, géneket hoznak az ételbe, amik közvetlenül, vagy közvetetten veszélyeztethetik az egészséget. Transzgenetikai változások létrehozhatnak beláthatatlan DNS mutációkat, azáltal hogy módosul az eredeti genetikai információ. Ezek a mutációk előre nem kiszámíthatóak, sőt meglehetősen véletlenszerűek, a genetikeilag leggyengébb láncszemre hatnak. A magyar származású dr. Pusztai Árpád az állásával fizetett a nyíltságáért, mert aggodalmát merte nyilvánosan kifejezésre juttatni a génmódosított burgonya patkányokon kimutatott egészségkárosító hatásairól. (További információ a linkekkel balra fent.)<o:p></o:p>

<table class="MsoNormalTable" style="background: rgb(199, 207, 120) none repeat scroll 0% 0%; width: 100%; -moz-background-clip: -moz-initial; -moz-background-origin: -moz-initial; -moz-background-inline-policy: -moz-initial;" border="0" cellpadding="0" width="100%"> <tbody><tr style=""> <td style="padding: 3pt; width: 100%;" width="100%"> Hadd fejezzem be ezt a cikket dr. Pusztai Árpád gondolataival:<o:p></o:p>
"...a tudás hatalom. Azt nem lehet elnyomni, az mindig előbújik valahogyan. Az erkölcs nélküli hatalom a diktatúrával azonos. Tudás csak etikával együtt eredményezi a jó hatalmát. Ez a tudósoknak ajánlható breviárium."<o:p></o:p>
</td> </tr> </tbody></table> 2002. június
Kiegészítve: 2004. február 1. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Verdana; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:536871559 0 0 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> A tej és tejtermékek egészség-károsító hatásai<o:p></o:p>
ez lenne a feketeleves?<o:p></o:p>
Az egyik legerősebb tévhit
Ki ne hallotta volna nap mint nap hogy "a tej egészséges" vagy "tápanyagokban gazdag", "a gyermekek számára fontos" stb... Sajnos az alábbiak szerint pont az ellenkezője az igaz.
Kérem, fordítson egy kis időt erre a cikkre. Mindig az váltja ki a legnagyobb megdöbbenést és kételyt, amit nem a többség hangoztat vagy csinál. Az alábbi tények nagyon befeketítik a tejet. Ha a fenti reklám szövegek igazak volnának, akkor könnyű lenne igazolni a valódiságukat. Vegyük csak sorra ezeket a vizsgálati eredményeket!
<o:p></o:p>
Meghökkentő adatok
Ha a tej és tejtermékek valóban egészségesek, akkor minél rend-szeresebben fogyasztva belőlük, az egészség annál kicsattanóbbá kellene hogy váljon. De a felmérések hidegzuhanyként hatnak és ennek az ellenkezőjét mutatják. <o:p></o:p>
Dr. Robert M. Kradjian orvos a honlapján kifejti hogy a szakirodalom például 1988 és 1993 között 2700 tanulmányban foglalkozott a tejjel a "gyógyászat" címszó alatt. Ebből ő személyesen közel 500-at vizsgált meg. Ezt írta:
"Hogyan foglalhatnám össze ezeket a cikkeket? Még a borzalmas minősítésnél is rosszabbak egy picivel. Először is, egy szerző sem beszélt a tehéntejről mint egy mellékhatás nélküli kiváló ételről és mint 'teljes értékű étel'-ről, mint ahogy azt az ipar elhitette velünk. A kiadott riportok fő fókuszában ezek voltak: bélgörcs, bélfertőzés, belső vérzés, vérszegénység, allergiás reakciók csecsemőknél és gyerekeknél, valamint fertőzések mint például salmonella. Még baljóslatúbb a szarvasmarha fehérvérűség vírusától való félelem, vagy a BIV (bovine immunodeficency virus) nevű szarvasmarha AIDS-szerű virusától, valamint a gyermek cukorbetegség előidézésével való kapcsolatától. A tejben levő vérrel és fehér (genny) sejtekkel, valamint a benne levő kémiai anyagok, permetek egész sorával is foglalkoztak. Gyermekeknél ezek a problémák merültek fel: allergia, fül- és mandula fertőzés, ágybavizelés, az asztma súlyosbodása, bélvérzés, görcsök, és 1-es típusú cukorbetegség. A felnőtteknél a problémák inkább a szívbántalmak és ízületi gyulladás, allergiák, homloküreg gyulladás, és a sokkal komolyabb fehérvérűség, meg a lymphoma-ban és rákban való közreműködése."
<o:p></o:p>
A tehéntej hatása a cukorbetegség előidézésében
Finnország vezet az egy főre eső tejfogyasztásban és ott a legnagyobb arányú az inzulin függő cukorbetegek száma is. (forrás: New England Journal of Medicine - 1992. július 30.)
Finn, olasz, amerikai, japán, kínai tudósok kimutatták hogy a tehéntejben levő fehérjék a szervezetet antitestek képzésére serkentik, amik a hasnyálmirigy inzulin-termelő béta sejtjeit tévedésből megtámadják és lerombolják, mert azok nagyon hasonlítanak bizonyos tej fehérjékre. Ezek a béta sejtek termelik az inzulint. Minél fiatalabb korban éri a testet ez a hatás, annál maradandóbb az elváltozás és annál nagyobb az esélye az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának azoknál, akik genetikailag gyengébbek. (Ennél a cikknél felhasznált összes forrásmunkát itt találja meg.)
<o:p></o:p>
Tejben sok a kalcium = erős csontok?
Ez a tévhit a legerősebb. Sajnos nem igaz! A tapasztalatok pontosan az ellenkezőjét mutatják.
Csak összehasonlításul az emberi tejben van a legkevesebb fehérje és 4-szer kevesebb kalcium van mint a tehéntejben, azaz a csecsemőknek csak ennyi kell.
Az angliai dr. Hegsted kimutatása szerint azokban az országokban messze nagyobb arányú a csontritkulásos esetek száma ahol igen jelentős a tejtermékek fogyasztása. Ha valaki ezt genetikai okokra fogva eltussolná, akkor az országokon belüli, vagy ugyanazon népcsoportok más-más országból származó eredményei is ezt támasztották alá (pl kínai - hong kongi adatok stb).
Egy 1994-es ausztrál felmérés szerint a tejtermékeket rendszeresen fogyasztó idősek körében kb kétszer annyian szenvedtek medence csonttörést mint akik nem fogyasztottak tejtermékeket. Egy még jelentősebb Harvard tanulmány 12 éven át 77'761 nőt vizsgált meg: azoknál akik napi 3-szor ittak tejet nagyobb arányú volt a csontritkulás és több csonttörést is szenvedtek. <o:p></o:p>

Az okok kettős eredetűek. A tejben levő kalcium a szervezet számára egyrészt hasznosíthatatlan környezetben van. Másrészt az állati eredetű felesleges fehérje-mennyiség megnöveli a szervezet kalcium iránti szükségletét hogy semlegesítse a savas fehérjék lebontott részeit, ezáltal felemészti a csontokat. Egy életen át tartó, többnyire állati eredetű fehérjére (pl. tejtermékek, húsok) épülő táplálkozás lassan 'felfalja' a csontokat. Ezzel szemben a növényi eredetű fehérjére építő táplálkozásnál jelentősen erősebb lesz a csontrendszer keménysége. Azaz az első és legfontosabb étkezési lépés: visszafogni vagy megszüntetni az állati eredetű fehérjéket tartalmazó ételek fogyasztását, amik többek között a szívpanaszokat, magas vérnyomást okozhatnak és hozzájárulhatnak a rák keletkezéséhez is. Tehát az a mondás hogy a tej hasznos mint fehérje forrás, így nem igaz. Éppen emiatt (is) káros. <o:p></o:p>
William B. Grant, Ph.D. az Alternative Medicine Review-ban kifejti hogy a kis zsírtaltalmú tej (ami még így is jelentős mennyiségű fehérjét tartalmaz), is ártalmas, mert egyrészt a lecsökkentett méretű molekulák könnyebben bejutnak a vérkeringésbe, másrészt pedig az ilyen tejnek negyon kevés a B vitamin tartalma. Minden ilyen fehérje lebontásánál, a B vitamin hiánya miatt, hozzájárul a homocysteine felhalmozódásához, ami a szívpanaszokhoz vezet. <o:p></o:p>
Dr. Julian Whitaker orvos, aki a világ egyik legolvasottabb egészségügyi hírrovatait ("Health & Healing") szerkeszti, ezt írta:
"...Ha azt akarod hogy erős csontjaid legyenek, akkor ne igyál tejet... Az a kijelentés hogy a tej egészséges számodra, egy összehordott badarság. Míg a gyümölcsök, zöldségek és a teljes őrlésű magok dokumentáltan lecsökkentik a szívroham, a magas vérnyomás és a rák esélyét, a széles körben hangoztatott tejtermékek egészséges hatása legjobb esetben is erősen megkérdőjelezhető. Valójában a tejtermékek egyértelműen összefüggésbe hozhatók a csontritkulással, szívpanaszokkal, elhízással, rákkal, allergiákkal és a cukorbetegséggel.
A tejtermékek mindennek mondhatók, csak egészségesnek nem."<o:p></o:p>

Váladék-termelődés, légúti nehézségek, allergia, bélgörcs
Dr Norman W. Walker szerint nagyon könnyű felismerni a legnagyobb tejfogyasztókat: ők azok akik legtöbbet szenvednek a megnövekedett nyálkatermelődés miatt, pl. 'folyó orr', sok krákogás, nehezebb légzés.
A tej allergiái bizonyos gyermekeknél jelentkeznek a leghevesebben: szinusz problémák, asztma súlyosbodása, hasmenés, vas hiány (a tehéntej sokkal kevesebb vasat tartalmaz mint az emberi tej) okozta vérszegénység és erős bélvérzés, fáradtság, viselkedés-zavarok formájában. A hat éven aluliak krónikus fül fertőzésének kb 40 %-át a tej allergiái okozzák dr. Julian Whitaker orvos szerint.<o:p></o:p>

Tüdőrák, vastagbél-rák, petefészek-rák
A tej maga nem okoz rákot, de elősegíti olyan környezet megjelenését a szervezetben, ami a rákos sejtek kialakulásának kedvez. Yasuo Kagawa, japán biokémikus 1978.-ban egy tanulmányban a következő megdöbbentő adatokat közölte:
Míg 1950 és 1975 között Japánban az egy főre eső tej és tejtermékek fogyasztása 38%-al nőtt, addig a szívrohamok száma 35%-al nőtt, a mellrákos esetek száma 77%-al emelkedett, a vastagbél rák is 77%-al nőtt, a tüdőrákos megbetegedések száma pedig 300%-al növekedett. Természetesen minden nem írható csak a tej számlájára, de az adatok valóban megdöbbentőek.
1989. április 15.-én a Nemzetközi Rák Magazin beszámolt a Roswell Parkban 569 tejfogyasztó és 569 kontrol egyén vizsgálatáról. A tanulmány szerint kétszeres volt a tüdőrák, 3,1-szeres volt a petefészek-rák, 2,49-szeres a prosztata-rák megjelenésének az esélye a tejfogyasztóknál.
Norvégiában 1422 személyt vizsgáltak 11 és fél éven át. Azok körében akik naponta 2 vagy több pohár tejet ittak 3,5 szeresen több volt a nyirokszervi rákos megbetegedések száma, amit az okozhat hogy bizonyos állati fehérjék emésztésénél antigén (ellenanyagképző) fehérje-töredékek keresztül jutnak a bélrendszer nyálka-membránjain.<o:p></o:p>

A tejcukor (laktóz) érzékenység, allergia
Az emberi test 4-5 éves korig termel tejcukrot lebontó enzimeket, majd erősen beszünteti az ilyen enzimek termelését. Ki az az épeszű emlős, aki még ezután is "szopni" akar? Az állatvilágban ez ismeretlen, csak az emberek fogyasztanak később is tejet, ráadásul egy más fajét.
A sötét, vagy fekete bőrű emberek rendkívül túlérzékenyek a tejcukorra. Legkevésbé a fehérbőrűek érzékenyek, persze egyénenként különbözően. Feltevések szerint az emberiség kb fele túlérzékeny a tejcukorra, akiknél ez hasmenést, erős gáztermelést, hasi görcsöket válthat ki.<o:p></o:p>

Baktériumok
Ezek egész garmadája, veszélyesebbnél veszélyesebb fajtái kerülhetnek, vagy szaporodhatnak el a tejben.
Csak néhány a legtöbb bajt okozók közül: salmonella, E. coli, staphylococcus, TBC, BLV ("bovine leukemia virus") a szarvasmarha fehérvérűség vírusa (ez az amerikai tehenek 3/4-ében benne van), a sejtfal nélküli paraTB (vagy másnéven MAP "Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis") vírus, ami a legújabb tanulmányok szerint a "gyógyíthatatlan" (emberi) Crohn-kór okozója (az USA-ban tömegesen fertőz), stb.
A két leghírhedtebb tehénbetegség a BIV ("bovine immunodeficiency virus") ez a "gyógyíthatatlan tehén AIDS", meg a BSE ("bovine spongiform encephalopathy"), ezek terjedését máig is vizsgálják. Ez utóbbi vírus okozta a "kerge-kórt". <o:p></o:p>

Az egyetlen dolog ami a vírusok és az ember között van az a pasztörizáció (15 másodpercig 72 °C) . Sajnos ez nem nyújt tökéletes védelmet. India az egyetlen nagy tejfogyasztó ország, ahol a Crohn-kór ismeretlen, mert ők forralják a tejet. De az alább említett IGF-I-re a forralás sem jelent teljes védelmet. Angliában a boltok polcairól vett tejek akár 25%-ában is találtak paraTB vírust szezontól függően, Irországban 19%-ában. Azaz a pasztörizáció bizonyíthatóan nem ad kellő védelmet!
A tudósokat rendkívül megdöbbentette egy kanadai, majd egy orosz riport, akik először mutatták ki az emberi testben a BIV (a "szarvasmarha AIDS") ellen formálódott antitestecskéket. (A kutatók számos fertőző betegség jelenlétét úgy tudják csak kimutatni, hogy a szervezet bizonyos antitesteket hozott létre ellenük, tehát jelen vannak már.)
Elképesztő még rágondolni is, hogy ez a vírus már leküzdötte a fajok közötti lépcsőt.<o:p></o:p>

Mellrák, prosztata-rák
Ha eddig a tej még nem lett volna elég rossz, Monsanto, a kémiai mammutcég és az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrző Hivatal még inkább azzá tette, mert ez utóbbi engedélyezte a szintetikus rBST ("recombinant bovine somatotropin", ami másnéven az rBGH, "recombinant bovine growth hormone") nevű genetikailag létrehozott tehén hormont, ami kb 10-25%-al megnöveli a tej termelődését. Az ezzel kezelt tehenek teje 2 - 10 szeresen több IGF-I hormont ("insulin-like growth factor-I") is tartalmaz. Ez a növekedési hormon a sors szeszélyéből teljesen megegyezik az emberiével. Az IGF-I ugyan nem okoz rákot, de mint nemkívánatos adalékanyag kimutathatóan elősegíti a rákos daganatok növekedését. A legújabb kutatási eredmények szerint a legnagyobb IGF-I koncentrációval rendelkező nőknél 7-szeresen megnövekszik a mellrák esélye, a férfiaknál meg 4-szeresen a prosztata-rák esélye, továbbá megnövekszik a vastagbél-rák esélye is mert az IGF-I egy része képes behatolni a bélbe, ugyanis a tej kazein jelenléte meggátolja a teljes emészthetőségüket. A baj nem jár egyedül, a tehenek egészsége szintén megviseli a kapott szintetikus hormonokat, tőgy-fertőzést okozva. A gazdák kénytelenek antibiotikumokat adni a jószágoknak, ami szintén belekerül a tejbe. <o:p></o:p>

Robert Cohen a könyvében neveket említve, dokumentumokkal is igazolja, hogy Monsanto milyen mértékben hamisított meg mérési eredményeket az rBGH egészségre kifejtett hatásairól, félrevezetve számos tudóst és a nyilvánosságot. <o:p></o:p>
Két FOX tévés riporter (Steve Wilson, Jane Akre) nyíltsága miatt elveszítette állását Floridában, mert Monsanto nyomására a FOX tv menesztette állásaikból. A riporterek a szarvasmarha növekedési hormon sötét oldalát tervezték bemutatni. E két riporter pert indított a tévéállomás ellen és meg is nyerték azt 2000. augusztus 18.-án. Egy év múlva Goldman Környezetvédelmi díjat is nyertek azért az erőfeszítésükért, amit az rBGH egészségre való hatásainak nyilvánosságra tárásában fejtettek ki.<o:p></o:p>
<table class="MsoNormalTable" style="background: rgb(199, 207, 120) none repeat scroll 0% 0%; width: 100%; -moz-background-clip: -moz-initial; -moz-background-origin: -moz-initial; -moz-background-inline-policy: -moz-initial;" border="0" cellpadding="0" width="100%"> <tbody><tr style=""> <td style="padding: 3pt; width: 100%;" width="100%"> Mivel lehet helyettesíteni a tejet?Például kókusztejjel, ami meg a propagandával ellentétben nem káros, sőt nagyon is egészséges.
Szóba jöhet még a rizs-tej is. De semmiképpen sem szója-tejjel, mert az is rendkívül káros. (Kérem olvassa el a szójáról szóló cikkemet is!) <o:p></o:p>

Dr. Norman W. Walker szerint az újszülött csecsemőknél nyilvánvalóan csakis anyatejjel kell helyettesíteni. Ha ez semmiképpen sem megoldható, akkor egy hónapos korig adva a kecsketej ajánlatos, mert ez hasonlít még úgy-ahogy, de mégis legjobban az anyatejhez.
4 hetes kortól a tápital 1/4-e sárgarépa kicentrifugázott leve legyen és 3/4-e pedig kecsketej. Idővel a sárgarépalé mennyiségét fokoza-tosan növelni kell. Csecsemőknek abszolút tilos szója italt adni. <o:p></o:p>

Hogyan lehet a csontokat kalciummal feltölteni? <o:p></o:p>
Súlyosabb esetben egy fél pohár friss citromlébe alaposan megmosott, feltöretlen nyers tojást rakva, egy-két napig hagyva a hűtőben, csak ügyeljen a kis mennyiségre, mert nagyon tömény. (A Twist.hu egykori cikke alapján - "ez az egyetlen hasznavehető" gyors kalciumkiegészítő.) <o:p></o:p>
Egyébként 5 lépésen keresztül: <o:p></o:p>
1. - Fogyasszon csakis növényi eredetű kalcium-dús ételeket, ilyenek pl. zöld leveles növények, saláta-félék, (sótlan) mandula, szezám-magok vagy a belőle készült "tahini", dióbél, mogyorók (de kivéve a földi mogyorót), szárított füge, mazsola, spárgakel (brokkoli), hüvelyes termések (borsó, bab stb), narancs, szőlő, karfiol, káposzta, retek, barna (hántolatlan) rizs, főtt burgonya, paradicsom, bogyók, alma, eper stb. Mint látja, széles a választék. <o:p></o:p>
2. - Rendszeres mozgás kell, de az ne legyen leterhelő él-sport. <o:p></o:p>
3. - A kalcium megtartásához a szervezetnek szüksége van D vitaminra, ami egy kis napon való tartózkodásból képződik. Ha ez nem kivitelezhető, akkor tengeri halakkal, vagy D vitamint tartalmazó (lehetőleg organikus) gyógykivonatokkal kell pótolni. <o:p></o:p>
4. - Minél kevesebb sót fogyasszon, mert az megnöveli a kalcium veszteséget, a vesék felingerlésén keresztül. A vesék tisztán tartása végett kerülje a kávét, üdítőitalokat és fogyasszon elegendő mennyiségű tiszta vizet, gyümölcs-, zöldségleveket. <o:p></o:p>
5. - Ne dohányozzon! A dohányzás 40%-al nagyobb rizikót is jelenthet a csontritkuláshoz. <o:p></o:p>
</td> </tr> </tbody></table> VégszóRod Chiodini foglalta össze mindezt frappánsan: "Amit észre kell hogy vegyünk az az a tény hogy a gyógyászatban sok politika van. Nem azon múlik valami is hogy tudod-e azt igazolni, hanem hogy a gyógyászati szakma el akarja-e azt fogadni, vagy sem." <o:p></o:p>
A tej mentségére talán csak azt lehet mondani hogy a kazein kivonatából erős ragasztót lehet készíteni.* A tehéntejjel nem érdemes hazárdírozni, minden kis mennyisége ártalmas. Egy biztos, ezzel az információval felfegyverkezve saját magunk dönthetjük el, hogy ki akarjuk-e tenni magunkat ennek a sorozat veszélynek, vagy sem. Én már döntöttem, most Önön van a sor. <o:p></o:p>
* E sorok írása óta értesültem egy másik hasznos, tejből is kivonható származékról, aminek a neve: laktoferrin. Bár a laktoferrines kutatások igen bíztatóak, de a tejfogyasztás rizikói túlságosan nagyok a benne levő hasznos laktoferrinhez képest, és ez utóbbit inkább kivonat formájában javaslom fogyasztásra, amit csak kis hőkezeléssel, fagyasztás nélkül állítottak elő, serkentőszerek-, antibiotikumok nélkül és legelőn nevelt tehenek szöcstejéből kivonva, mert a tehéntejben csak nagyon kis mennyiség van. Erről többet is olvashat az immunrendszer cikkben, a 2.22-es immunerősítő szer alatt. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
Közeledik a karácsony, és lehet csodálatos dolgokat ajándékozni barátainknak.
Sok esetben csak felesleges dolgokat ajándékozunk, "letudjuk" kötelezettségünket, vagy olyan dolgokat veszünk mely a fizikai testnek szól, és nem a hallhatatlan léleknek.

Pedig ilyenek a különleges szellemtani könyvek, amik a lélek szólnak, ami hallhatatlan és örök, és ha a barátunk elolvassa, egy ilyen karácsonyi ajándékkal akár több ezer évre is meghatározhatjuk barátunk életét, és mennyivel többet és mint mondjuk egy üveg pezsgő, vagy egy vodka, amitől inkább a fejünk fog fájni másnap!

Miket tudok ajánlani?

Olyan könyveket, melyek az előállítási költség alatt kapható, mert szponzorálva vannak, vagy pont az előállítási költségen kapható!

Pataky Árpád Bevezetés a spiritológiába 1-2-3 rész. 1000.- Ft / db
Szellemtudományos összefoglaló a Teremtéstől a várható jövőig.
A 4 evangélium szellemi magyarázata: 4 részes 500.-Ft / db
Égi Világosság szellemtani folyóirat gyűjteménye 1000.- Ft

Reiner Ágoston: Keresztény hittan útkeresőknek 500.-Ft

Kapható Gulyás Mária 2 könyve egyben 5000.- FT-ért, "én az Úr vezetem a népem", és a Caminoról írt szellemtani könyve ami egyben életrajzi bemutató is, hogy hogyan került a szellemi útra.

és kapható még korlátozott számban Makk István 4 részes csodálatos könyve, ami ritkaság, és bemutatja a szellemtudományt az alapjaitól kezdve, grafikákkal, ábrákkal a könnyebb megérthetőség miatt.

A könyvek utánvétel megrendelhetők nálam, vagy az előadásokon kaphatók előzetes megbeszélés alapján jelenleg Kecskeméten, Debrecenben, Budapesten.
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///F:%5CDOCUME%7E1%5CKARSAY%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Ebéd után ébren maradni<o:p></o:p>
evés, szieszta, pihenés<o:p></o:p>
Ismerősnek hangzik? Végigdolgozza teljes gőzzel a délelőttöt, egy gyors ebéd (vagy csak néhány falat az irodában), és máris vissza a munkához. Délután kettőkor pedig már lecsukódik a szeme, és legszívesebben aludna egyet. Hogyan kerülhetjük el ezt a helyzetet?<o:p></o:p>
Először is, értsük meg, mi okozza a délutáni álmosságot. A szervezetünknek van egy természetes ritmusa, és normális, hogy elálmosodunk 2 és 3 óra között. Egyes országokban sziesztát tartanak ilyenkor, és sokan megállapították már, hogy hatékonyabban dolgoznak, ha délután alszanak egy kicsit.

A délutáni álmosság egy kicsit hasonló az esti elalvás előtti állapothoz. A test hőmérséklete lecsökken, ennek hatására pedig az agy elkezd melatonint termelni. Ez az anyag felelős az álmosságért.

Nem szabad azonban a belső órát hibáztatni: lehet, hogy az étkezési szokásai miatt olyan fáradt. A legtöbb ember ugyanis nem tankol fel elég energiát reggelente. Tegyük hát fel a következő kérdéseket magunknak: Reggeliztem? Mit reggeliztem? Mit tízóraiztam? Egy reggeli kávé és egy tízórai csoki ad egy lökést a munkához, de hosszú távon nem ad elég energiát.

Ha el akarja kerülni a délutáni kómát, kezdje egy jó reggelivel. (Ezt mondjuk a gyerekeinknek is, de mi vajon megfogadjuk?) Nőknek 300-400 kalória javasolt reggelire, férfiaknak 500. Egy kávé helyett próbáljuk meg a következőt: egy tál müzli sovány tejjel és gyümölcslé vagy friss gyümölcs, két pirítós mogyorókrémmel és banánnal, vagy rántottás szendvics sajttal.

Az alapos reggeli után nagy hiba kihagyni a tízórait. Ilyenkor kell fehérjét fogyasztani. Nem jó választás a saláta, helyette együnk főtt tojást, babot vagy borsót, pulyka- vagy csirkemellet. Kerüljük a zsíros tízórait: lassabban emésztjük meg, és gyengébbnek érezzük magunkat tőle. A kalória kell az energiához, de a teltségérzet lomhává tesz.

Mit tegyünk, ha ezek nem sikerültek? Ha későn keltünk fel a reggelihez, nem tízóraiztunk, és már ragad is le a szemünk? A jó megoldás nem a kóla és a csoki, hanem a következő hármas:

1. Mozduljon meg. Menjen sétálni, akár az iroda lépcsőházába, hogy beindítsa a vérkeringését. Így legalább nem mindig a monitort nézi. Ha a lépcsőház nem elég izgalmas, vigyen be egy ugrókötelet a munkahelyére.
2. Igyon. Egy nagy pohár hideg víz egészen felfrissítheti. Egy szelet citrommal kiegészítve még jobb.
3. Egyen. Ha elmaradt a reggeli és a tízórai, pótolja be délután. Ideális a friss gyümölcs, a mogyorófélék keveréke, vagy a teljes kiőrlésű keksz sajttal.

Még egy lehetőség: világítson. Egy rövid, akár 20 perces intenzív fénykezelés is fokozza az élénkséget, és aktivizálja az agyat. Ez azért van, mert nem termelődik melatonin erős fényben.

És ha becsukná az ajtót, és szunyókálna egy kicsit? Csábító? Jó választás, de csak akkor, ha éjjel is tud aludni. Az esti elalvást nagyban befolyásolja ugyanis, hogy mikor aludt előtte utoljára. Egy gyors szunyókálás megoldja az álmosságot, csak ne aludjon túl sokat: ettől függ ugyanis, hogyan érzi magát utána. Húsz perc pont elég lehet, de sokkal több alvás után már borzasztóan érezheti magát.

WebMD<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
 

Karsay István

Kitiltott (BANned)
A négy fal nyújt biztonságot<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

Az anyagi világ száma, vagyis annak a világnak száma, amiben élsz a 4-es. A 4-es szám szimbolizálja az otthont körülvevő négy védelmező falat. Akkor érzed magad igazán biztonságban, ha négy fal vesz körül, és fedél van a fejed felett. <o:p></o:p>
Az életednek négy legfontosabb pontja<o:p></o:p>

Nem csak az otthonnak van 4 stabil fala, hanem a lelkednek is van négy oszlopa, az életednek négy legfontosabb pontja, a sarkalatos erények, aminek megléte az igazán boldog élet titka. <o:p></o:p>
Bölcsnek kell lenni<o:p></o:p>

Az első erény a bölcsesség, aminek a száma a 2-es. A bölcsesség arról szól, hogy mennyire hallgatsz a saját belső hangodra, ami megsúgja az irányt. Ha nem figyelsz rá, akkor tele leszel félelemmel és kétséggel. Ha megtanulsz hallgatni az intuíciódra, akkor bármit elérhetsz az életedben, hiszen rá fog vezetni a helyes útra. Erről szól Advent első hete. <o:p></o:p>
Őszintének kell lenni<o:p></o:p>

A második erény az igazságosság, aminek a száma a 8-as. Az igazságosság arról szól, hogy mennyire vagy őszinte magadhoz, és ezáltal másokhoz. Ha az ember nem őszinte önmagához, akkor soha nem fogja azt érezni életében, hogy elérte, amit akart, mert becsapja magát és olyasmivel tölti az idejét, ami nem méltó önmagához. Erről szól Advent második hete. <o:p></o:p>
Erősnek kell lenni<o:p></o:p>
A harmadik erény a belső erő, aminek a száma a 11-es. Van az életedben egy vállalt küldetés, egy olyan feladat, ami egész élet során elkísér. A belső erő arról szól, hogy mennyire vagy hajlandó alávetni az életed ennek a vállalt küldetésnek. Ez sokszor úgy tűnik lemondással jár, de ez koránt sincs így, hiszen elfogadni a feladatunkat és ezáltal úrrá lenni minden más vágyon, ami letérít erről az útról a legnagyobb erő és boldogság forrása. Erről szól Advent harmadik hete. <o:p></o:p>
Mértékletesnek kell lenni<o:p></o:p>

A negyedik erény a mértékletesség, aminek a száma a 14-es. A mértékletesség valójában arról szól, hogy képessé kell válni folyton fejlődni, megújulni, azáltal, hogy a végletek helyett megtaláld a feladataidban a mindenkori arany középutat, vagyis azt a helyes arányt, aminek segítségével kiegyensúlyozottan élheted az életed. Meg kell tanulnia egyik lépcsőfokról a másikra lépni, ami mindig fejlődést hoz az életedben. Erről szól Advent utolsó hete. <o:p></o:p>
A négy adventi hét misztikuma, ennek a négy sarkalatos pontnak a megvizsgálásában áll, vagyis meg kell nézni, hogy azokon a területeken az életedben minden rendben van e. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
 
Oldal tetejére