Érdeklődni szeretnék!
Kedves Kanadai Magyar Közösség!
Egy magyar honfitársatok vagyok, a nevem: Fekete Krisztián. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egy kis városban lakom, Demecserben. Zenetanárként dolgozom egy Alapfokú Művészetoktatási Intézményben. Citerát, Cimbalmot és Népi - éneket tanítok. A hangszereken kívül, szolfézst és zeneelméleti alapokat is oktatok. Vezetek népdalkört és zenélek két népzenei együttesben. Zongorázni is tudok alapfokon. A nyelvvizsgámat középfokon román nyelvből szereztem (Nagyváradon születtem és ott tanultam románul.) Jogsim is van.
Felmerült bennem a kivándorlás gondolata. Szeretnék kiszámíthatóbb életkörülmények között élni, és a jó munkáért megbecsülést és komolyabb honoráriumot kapni. A választásom, Kanadára esett. Leginkább azért, mert Kanadában, Vancuverben, élnek rokonaim.
25 éves leszek júliusban és már másodjára munkahelyemet váltom, egy jobb munkalehetőség reményében. (A szerencsésebb eset, ha egyáltalán van munkalehetőség.) Ha minden jól megy, szeptembertől egy állami zeneiskola kinevezett népzene - zeneelmélet tanára leszek, Kisvárdán egy mezőgazdasági városban. Nemcsak a pénz és nem a munka mennyisége aggaszt, továbbá nem gondolom, hogy a körülmények határozzák meg azt, hogy milyen minőségű munkát végzek, vagy milyen zenészeket nevelek, mivel a lehetőségeket magamba keresem és nem a külvilágtól várom a segítséget, és a megváltást.
/Igen, magunkban kell elsősorban keresni a megoldást./
A kérdés felmerül tehát, miért szeretnék eljönni. Egyrészt a kíváncsiság, másrészt a magyar közoktatásügy helyzete, mely aggasztó irányba halad és évtizedek óta csak romlik. Szerintem a Bal-liberális oktatáspolitika a gyakorlatban már régen "zátonyra" futott. Mi mindig, valamely Európai süllyedő-oktatáspolitika, utolsó csatlósaiként eszmélünk fel a bajból, mikor már késő van. A rendszer működőképtelen...
A jelenlegi pedagógus illetve zenetanári pályamodell dióhéjban a következő: dolgozz minél többet kevés pénzért.
A heti kötelező óraszám: 22 - ami az alapfokú zeneművészet oktatásban heti kétszer 30 perc főtárgyi hangszeres órát jelent. Borzasztóan kevés idő ez a hatékony esztétikai nevelésére. A 22 - ről 28 - ra szeretnék emelni, amelyből kifolyólag a heti óraszám 40 -ről akár 52-re is emelkedhet. Amellett, hogy elvárják, hogy dolgozz többet, számon tartják, hogy a munkahelyeden kívül mennyit és mit dolgozol.
Én heti 5 munkanap dolgozom: 12:30 - 19:30 ig + egy héten 3 délelőtt 1,5 órát tanítom a népdalkört és emellett majdnem minden hétvégén elmegyek zenélni. A havi átlag keresetem, így is átlagon felüli a közalkalmazotti világban: 190.000 Ft ( 995 CAD ). Ebből 160 CAD az autó és diák hitel, 105 CAD a heti két nyelv óra, 423 CAD a rezsi, albérlet, telefon, internet, autóbiztosítás, a benzin amit nem térítenek a munkába járáshoz: 52 CAD. Ez eddig összesen 740 CAD és még nem ettem semmit, ruhát sem vettem, gyógyszert se, szórakozni meg végképp nem mentem, sportolni sem voltam. Mindezekre maradna: 255 CAD (48. 705 Ft) . Ezenkívül mázlim van, mert még nem alapítottam családot.
Nálunk egy minimálbér 70. 000 Ft (366 CAD) ehhez képest 1 kg kenyér ára 180 - 265 Ft / kg több mint 1 CAD is lehet.
Az én főállású tanári fizetésem 92. 000 Ft és nagyon sokan tanárok, csak ebből élnek. Én emellett még tanítok más iskolában is, népdalkört vezetek és hétvégén zenélek is, így tudok még 100. 000 Ft-ot a fizetésem mellé tenni. + A munka mellett a napi 2- 3 óra hangszeren való gyakorlás szükséges a hétvégi zenéléshez..
Azért fordulok segítségért hozzátok, hogy információt gyűjthessek arról, milyen lehetőségeim lehetnének most, ha arra az elhatározásra jutnék, hogy kivándoroljak Kanadába. Először nyelvet kell tanulnom, ez természetes. Angol - francia nyelvet.
Milyen munkalehetőségei vannak ma egy zene-tanárnak, zenésznek Kanadában, Vancuverben? Milyen óraszámban dolgoznak a tanárok, mennyi az óraszám egy főállásban? Vannak -e iskolai szünidők? Mennyit kereshet egy zenetanár? Van e igény akusztikus zenére? Zenészként, cimbalmost nálunk főleg néptánckíséretben és népzenei koncerteken alkalmaznak. Továbbá a világzenében, ritkábban a jazz és klasszikus zenében. Szólistaként vagy zenekari tagként hívnak cimbalmost. Előre is köszönöm szíves válaszaitokat!
Köszönettel és tisztelettel:
Fekete Krisztián
--
Fekete Krisztián