Már 35 ezer nyugdíjas kap havi félmillió forintot meghaladó ellátást, miközben még mindig 23 ezren 40 ezer forintnál kevesebbet. A kormány nyugdíjreformot ígért az uniónak a helyreállítási alap pénzeiért cserébe.
Az infláció súlya alatt megroppant a nyugdíjrendszer – írta az e heti HVG. Az egyensúlytalanságokat jól mutatja, hogy 2023. januárban drasztikusan megugrott (egy év alatt 123 ezerről 308 ezerre) a magas, havi 300 ezer forint fölötti nyugdíjra jogosultak száma, míg a legkisebb járandóságot kapóké annál sokkal kisebb mértékben csökkent a KSH friss adatai szerint. A januári 15 százalékos emelést követően már 35 ezren jogosultak havi félmillió forintot meghaladó ellátásra (a tavalyi 9 ezer fő után), miközben még mindig 23 ezer nyugdíjas próbál havi 40 ezer forintnál kisebb összegből túlélni.
Az inflációkövető emelésen túl, a magas ellátásra jogosultak száma azért növekszik folyamatosan, mert az új megállapítású nyugdíjak összege átlagosan mindig sokkal magasabb, mint a korábbi években megállapított nyugdíjaké. Ennek elsődleges oka a valorizáció: a nyugdíjmegállapítás során, a nyugdíj alapját képező életpálya átlagkereset összegét az előző év nemzetgazdasági nettó átlagkeresetéhez kell igazítani – magyarázza Farkas András nyugdíjszakértő.
A magas járandóságra jogosultak számának növekedését erősíti, hogy a kormány 2013. január 1-jétől eltörölte járulékplafont, így ma Magyarországon nincs felső korlátja az elérhető nyugdíjnak.
A jövőben a kis összegű nyugdíjasok számát sokkal gyorsabban növeli majd azoknak a rétegeknek a nyugdíjba vonulása, akik életük során kényszerből vagy önkéntesen kiaknázták a közteherviselés optimalizációs lehetőségeit. A nyugdíjasok közti szakadékok szélesedéséhez a 13. havi nyugdíj is hozzájárul, hiszen minden jogosult a saját havi nyugdíja összegével megegyező mértékben kapja ezt az ellátást, amelyet nem támaszt alá semmilyen plusz járulékfizetés. Az érintettek elkölthető jövedelme a nyugdíjuk összegétől függően, méltánytalanul széthúzódik, a szegény még szegényebb, a gazdag még gazdagabb lesz – mondja a nyugdíjszakértő.
A kormány által az uniónak megígért nyugdíjreform első lépéseként jelenleg – az ígéret szerint – készül egy nemzetközi tanulmány, amely majd megalapozza a 2025-ben hatályba léptetendő, a nyugdíjrendszert módosító jogszabály előkészítését.