Minden ami mozgás

Time@

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

3éve dolgozok óvónőként és nagyon szeretnék valami plusz dolgot. Éppen ezért gondoltam az MLSZ D tanfolyamra, mellyel ovis gyerekeket tudnék focizni tanítani. Mi a véleményetek erről? Esetleg valaki elvégezte-e már? Tudna-e anyagot feltölteni, hogy lássam, milyen elmélet tartozik hozzá? Milyen követelményeknek kell az óvónőnek megfelelnie?

Előre is köszönöm a segítsége!

Timi
 

Alamuszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Timea! Én csak annyit tudnék hozzászólni, hogy óvodás gyermekemet az idén kezdtem el hordani ovi-focira, ahova csak óvodások járhatnak természetesen, de nekünk hely hiányában az iskolába kell a gyermekeket hordani, hát bizony csak ámulok és bámulok a rengeteg féle-fajta mozgásos játékok láttán, annyira ötletgazdag, minden alkalommal ami 1 órába van sűrítve legalább 10 féle játékkal fejlesztik a gyermekeket, labdával, bójával, karikával, stb. de annyira kreatívan, hogy azt régebben el sem tudtam volna képzelni. A tényleges focira mindig csak az utolsó 10 perc marad, ami bőven elég is, hisz a többi játékokat annyira élvezik, amelyekbe a labda is majdnem mindig be van ágyazva. A végén mindig csak a szuszogásra marad erejük a kis "focistáknak". Szerintem tehát, ha van rá lehetőséged, remek alkalom lehet óvodátok fejlesztéséhez. Mondjuk nekünk egy alsó tagozatos testnevelő tanár tartja, de kimondottan óvodásoknak. Nagyobb évfolyamoknak is tart, de tuti kellett valamilyen plusz képzésen részt vennie, ahol ennyi kicsiknek való mozgásformát sajátított el. Tehát csak támogatni lehetne minden ilyen kezdeményezést. Üdvözlettel: "Alamuszi"
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
tornapálya

[h=1]„Alkoss tornapályát”[/h] Írta: Bedő Zsófia

Jöhetnek az újabb kihívások, újabb célkitűzések, hogy kirobbanó formába kerüljünk. Kiskoromban imádtam az udvarban akadálypályát építeni. Több éven keresztül ez volt a program minden nyári szünetben. Aztán átjöttek a szomszédból is a gyerekek, és vagy tízen ugráltuk, futkostuk végig a kreálmányt. Volt szlalom, fekvőtámasz, békaugrás, pókjárás, labdavezetés, kosárra dobás, foci, egyensúlyozás, egyszóval minden, amihez akadt otthon kellék. És ha még ez sem volt elég, kimentünk a játszótérre, és csüngtünk, kúsztunk-másztunk végig minden egyes akadályon, időre. Mondhatni ott alapoztam meg a sportkarrierem, azokon a nyarakon. :D
Azóta egész sporteszmény épült erre „a találmányomra”, lehet, hogy a boot camp, vagy a cross training alapjait sikerült megalkotnom hétévesen?
Ha szeretsz jó időben a tóparton, futópályán, erdőben, vagy a parkban kocogni, hogy hamarabb és hatásosabban formálódj, próbáld ki a következőket. Persze csak akkor, ha van rá lehetőséged és kedved is hozzá. A sima futkosás sokszor olyan unalmas, és egyhangú, hogy pár alkalom után könnyen feladja az ember, de van mivel felpörgetni. J
Cross-training-benefits-pic.jpg
Eddz úgy, mint egy tengerészgyalogos! Iktass be különböző gyakorlatokból álló állomásokat a szabadtéri edzésedbe, és meglásd, fele annyi idő alatt hozzáerősödik szervezeted a terheléshez.
Végezz kitörést, nyomj fekvőtámaszt, keress egy farönköt, amivel bicepszezhetsz, vagy tedd a hátadra és guggolj vele. Építs szlalom pályát, szökdelj, futóiskolázz. Keress egy hosszabb lépcsősort, fuss fel rajta egyesével, kettesével, ugrálj páros lábbal. Ha esetleg egy játszóteret is sikerült útba ejtened, és épp nincsenek gyerekek a közelben, használd bátran függeszkedésre, húzódzkodáshoz a mászókákat, de útban hazafelé, nyújtáshoz is kitűnően alkalmasak a keretek, állványok.
Kezdésnek mondjuk, egy fél órás kocogással indíts. Körülbelül 2-3 percenként állj meg a gyakorlatok végrehajtásához. Fontos, hogy ne pihenj túl sokat, válassz ki egy feladatot, csinálj belőle 10-20 db-ot, és utána kocogj is tovább, a következő 2-3 percben. A legvégén pedig keress egy tisztást, ahol a fák ágai között rád süt a nap sugara, és végezz nyújtógyakorlatokat, jógázz.
Így egy igazán dinamikus, 30-40 perc közötti teljes testedzésben lesz részed, és még konditerem sem kell hozzá, csak hagyd szárnyalni a fantáziádat. A későbbiekben emeld az edzés időtartamát.
A teljes felüdülés, és az izomláz másnapra garantált, de biztos lehetsz benne, hogy az eredmények is hamarabb jönnek majd.
Ha gondolod, hívj magaddal barátot, barátnőt, akár csoportosan is mehettek.
Jó szórakozást!
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
bemelegítés bmx trükkök


Bár sokan marhaságnak tartják a bemelegítést, mégis szükség van rá, hisz így sokkal kisebb a sérülésveszély. Ezt a bemelegítést én állítottam össze.

1, Nem árt kicsit tekerni, vagy futni. Ha a tett helyszínét biciklivel közelíted meg, akkor nem kell semmit tenni. Ha nem, akkor tekerj egy-két kört.

2, Állj terpeszállásba, és nyújtott térdekkel hajolgass a lábfejeidhez, közéjük, és hátra. (kb. 10 kör)

3, Állj támadóállásba (első térd előtted behajlítva, hátsó kinyújtva) és hajolgass ez első lábadra. Majd váltsd a lábaidat és úgy hajolgass. (kb. 10-10)

4, Ha négy peggel vagy szerencsésen megtudod csinálni, ha nem akkor keress egy fát vagy villanyoszlopot. Peggel: Fordítsd meg a biciklit, tehát az ülés és a kormány érjen a földhöz, fogd meg a pegeket és egyre jobban gyalogolj hátra, úgy hogy közbe fogod a pegeket. Ha már nagyon nyúlik a lábad, akkor lépkedj vissza. (kb. 5x)

5, Pattogj kicsit. Ugorj fel páros lábbal. (kb. 10)

6, fogd meg a térded és húzd magadhoz. Ezt ismételd meg a másikkal is. Majd hátul fogd meg a lábfejed és szintén húzd meg mindkét lábad. (kb. 5-5-5-5)

7, Csukló, lábfej és fej körzés. Oda vissza. (kb. 3-3-3 kör)

8, Pár fekvőtámasz. (kb. 10-20)

9, Levezetésként szökdelj még párat. (kb. 5 felhúzás)

10, Most már csak egy két Bunny Hop, vagy ugratás és kezdheted is.

Persze ez az én adagom te ezt nyugodtan szabályozhatod. De ne felejtsd a bemelegítés baleset ellen elég hatásos.

Sok sikert!
 

Erőleves

Állandó Tag
Állandó Tag
tájfutás 5-8. osztály tanmenet


Tanmenet a tájfutás oktatásához
Az általános iskola 5–8. osztályos tanulói számára
Készítették a TF szakedzői levelező szak végzős hallgatói: Kissné Kis Mária, Fehér Ferenc és Sebők Gábor.
Évi 6 foglalkozás, összesen 24 alkalom. Amennyiben lehetőség van rá, a 13. alkalomtól közeli parkok, kiserdők a helyszínei az óráknak.
Ha az megszervezhető, akkor ezeket az órákat a tanítás utánra, délutánokra is lehet időzíteni. Ez esetben távolabbi parkok vagy erdők is meglátogathatók.
Az iskolában megtartott órák esetében törekedjünk az ismeretek átadása mellett a mozgásos programot is gazdagítani!

Segítség, ha az iskolaudvarról, a közeli parkról vagy amennyiben nem forgalmas a környék, a környező utcákról térképvázlat készül


A tanítás anyaga:

Feladatok:
Eszközök:
1. A tájfutó sportág bemutatása
Érdeklődés felkeltése segédeszközökkel.
Videofelvételek, diavetítő, térképek.

2. Mi a tájékozódás?

Ismeretek felelevenítése és átadása: a térkép (környezetismeret), mágneses vonzás, iránytű. Világtájak. Hol és mikor tájékozódunk hétköznap?

Földgömb, autós, városi, turista és tájfutó térképek. Földrajz atlasz.
3. A térkép
Különböző térképek bemutatása, felismerése. A térképi információk jellemzése: arányok, irányok, alapfontosságú jelek és színek. Készíts térképet a szobádról!
Térképek, földgömb, papír, ceruza. Házi feladatként!
4. Tájékozódás a tanteremben
Térképrajzolás a tanteremről vagy a tornateremről. Tájékozódási játék teremben, térkép alapján.
Papírlapok, ceruza, vonalzó, színes ceruzák.
5. Tájékozódás az iskola épületében
Térkép rajzolása az iskola épületéről. Tájékozódási játék, (verseny) a térképpel. Futóverseny az udvaron, szalagozott pályán.
Papírlapok, ceruza, vonalzó, színes ceruzák. Kreppszalag.
6. A térkép tájolása
A tájoló
Méretarány

Észak vonalak rárajzolása a tanterem és az iskola térképére. A tájoló részeinek ismertetése, az iránytű használata. Egyéni tájékozódási verseny a tornaterem vagy iskola épületének térképén.

Térképek, tájolók, színes szalagok és zsírkréták a pontokra.

7. Tájékozódás az iskolaudvaron

[TD] Az iskolaudvaron ismerkedés annak térképével, a térkép tájolása a térkép, később az iránytű segítségével. Pontok felkeresése csoportosan.
[/TD]
[TD] Térképek, tájolók. Pálya a pontokat jelölő szalagokkal vagy bójákkal.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 8. Szalagozott pálya az iskola udvarán
[/TD]
[TD] Futóverseny szalagozott pályán.
1. feladat: hány szalagot láttál.
2. feladat: hol láttál papírbóját.
[/TD]
[TD] Térkép, szalagozás, papírbóják.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 9. Rajt, ellenőrző pontok, cél, versenyzőkarton
[/TD]
[TD] Versenyzőkarton szerepe és használata. Rajtolás és célbafutás. Pontérintés igazolása. Futás ismert körön az iskolaudvaron.
[/TD]
[TD] Rövid videofilm. Versenyzőkartonok, kiépített rajt és cél az udvari futókörön, ellenőrző pontok állványon, lukasztóval.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 10. Páros tájékozódási gyakorlat az iskola udvarán, térképet használva
[/TD]
[TD] Különböző tereptárgyak felkeresése, térkép alapján. Csillagpálya – mindig vissza a tanárhoz.
[/TD]
[TD] Térkép, tájoló, kihelyezett ellenőrzőpontok.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 11. A versenyzés, annak különböző formái
A tájfutó felszerelése
[/TD]
[TD] Utazás, verseny előtti teendők, versenyzés, verseny utáni teendők ismertetése.
Rövid ismertetés a versenyek formáiról.
Bozótruha, cipő, karton, térképtartó.
[/TD]
[TD] Videofilm.
Bozótruha, cipő, térképtartó, fejlámpa bemutatása.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 12. Háziverseny az iskolaudvaron
[/TD]
[TD] Egyéni indítással valódi versenyt rendezünk a tanulóknak.
[/TD]
[TD] Rajt, cél, ellenőrzőpontok lukasztókkal, térkép mindenkinek.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 13. A tájfutó térkép, a térkép színei, ismerkedés a síkrajz térképi ábrázolásával
[/TD]
[TD] Síkrajzi idomok felismerése és ábrázolásuk.
Rajzos pontmegnevezés.
[/TD]
[TD] Térképek és fényképek, rajzok.
Esetleg videofilm vagy diavetítő.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 14. Síkrajz a terepen
[/TD]
[TD] Térképolvasó túra.
Síkrajzi jelek!
[/TD]
[TD] Tájfutó térképek, tájoló.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 15. Ismerkedés a növényzet és a vízrajz térképi ábrázolásával.
[/TD]
[TD] Rajzos pontmegnevezések.
[/TD]
[TD] Térképek és fényképek, rajzok.
Esetleg videofilm vagy diavetítő.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 16. Növényzet és vízrajz a terepen.
[/TD]
[TD] Térképolvasó túra, növényzeti és vízrajzi jellegzetességekkel.
[/TD]
[TD] Tájfutó térképek, tájoló.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 17. A domborzat ábrázolása.
[/TD]
[TD] Terepasztal készítése rávezetésként a domborzati idomok felismeréséhez.
Szintvonalas ábrázolás.
Rajzos pontmegnevezések.
[/TD]
[TD] Homok, gyurma, térképek és fényképek, rajzok.
Esetleg videofilm vagy diavetítő.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 18. Domborzat felismerése a terepen.
[/TD]
[TD] Térképolvasó túra, domborzati jellegzetességek felismerésével és azonosításával.
[/TD]
[TD] Tájfutó térképek, tájoló.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 19. A tájfutásról általában
Az erdő védelme!
[/TD]
[TD] Térképolvasó túra.
Az eddig szerzett ismeretek felfrissítése.
Térkép tájolása, terep-térkép azonosítás.
Csoportos feladatok.
[/TD]
[TD] Tájfutó térképek, tájoló.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 20. Térképre bejelölt útvonal követése pontfogással (összetett útvonalkövetés)
[/TD]
[TD] Páros gyakorlat, ellenőrző kartonnal, pontfogással. Szalagozás nincs, több lehetőség közül kell a párosoknak választani!
[/TD]
[TD] Pályakitűzés, felvezetés, térképek, tájolók, ellenőrző karton.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 21. Térképolvasó túra
[/TD]
[TD] Térkép tájolása, térképjelek és tereptárgyak beazonosítása, útvonal kiválasztása a pontok között. A csoport együtt halad, de váltva egy-egy tanuló vezet a pontokhoz.
[/TD]
[TD] Térképek, tájolók, a pálya megtervezése.
A tanár is együtt halad a csoporttal.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 22. Térképolvasó túra
[/TD]
[TD] Térkép tájolása, térképjelek és tereptárgyak beazonosítása, útvonal kiválasztása a pontok között. A csoport együtt halad, de váltva egy-egy tanuló vezet a pontokhoz.
[/TD]
[TD] Térképek, tájolók, a pálya megtervezése és kitűzése.
A tanár nem halad együtt a csoporttal.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 23. Páros edzőverseny
[/TD]
[TD] A tanultak alkalmazásával teljesíthető pályán.
[/TD]
[TD] Pályakitűzés, térképek, tájolók. Jutalmak!
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] 24. Egyéni edzőverseny az iskola bajnoka címért
[/TD]
[TD] A tanultak alkalmazásával teljesíthető pályán.
[/TD]
[TD] Pályakitűzés, térképek, tájolók. Jutalmak!


 

duplaeva

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

Én a társasjáték fórumon érzem igazán otthon magam. Összegyűjtöm ide a linkeket amik mozgással kapcsolatos ötletek összejöttek a lezárt társasjáték fórumban. Remélem hasznos lesz itt is valakinek.

1. Varázsbetű kártyák (2167.hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-109#post-3365006

2. Angol nyelvű mozgásos kártyák (2150.hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-108#post-3362930

3. Memo - Mime (119. hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-6#post-1529874

4. Mozgásos játék Tappancs újságból (2198. hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-110#post-3368688

5. Mozgásos társas szivacslabda (1285. hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-65#post-3217587

6. Mozgásos feladatok (2169. hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-65#post-3217587

7. Mozgásos kártyák tojásos (2171. hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-109#post-3365265
(2176. hozzászólás) - itt található: http://canadahun.com/temak/társasjátékok.15853/page-109#post-3365957

Duplaeva
 

gagigagi

Állandó Tag
Állandó Tag
téri tájékozódás

<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:TargetScreenSize>800x600</o:TargetScreenSize> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--> Téri tájékozódás fejlesztése (net)
Az első osztályos gyermekeknek tisztában kell lenniük a jobb és a bal, valamint az alatt –fölött – között -mögött- mellett-előtt viszonyfogalmakkal. Tisztában kell lenniük nemcsak a saját testükön, hanem térben elhelyezve a tárgyakat, s síkban a feladatlapokon is. A téri tájékozódás fejlesztésének programját 3 fő szakaszra osztanánk, melyeknek egymás után kell következniük: 1. Téri tájékozódás fejlesztése saját testen, saját testből kiindulva. A gyerekeknek először saját testhatáraikkal, saját testrészeikkel kell tisztában lenniük ahhoz, hogy pld. megértsék a jobb-bal irányokat, s azt papíron (síkban) is felismerjék alkalmazzák. Ezt leginkább mozgásos játékokkal fejleszthetjük. Gyermekeknek legyenek képesek testrészeik (fej, nyak, váll, törzs, hát, has, mell, derék, lábak-karok, majd később: csukló, könyök, tenyér, kézfej, térd, comb, boka, sarok, talp) utasításra történt megmutatására, majd megnevezésére először saját testükön, majd más testén is. Ezután következik a saját testből kiindulva a téri irányok fejlesztése kezdetben csak az alatt –fölött -mögött-között és a mellett irányokat gyakoroljuk: Nézz felfelé, fordulj gyorsan a hátad mögé, nézz a lábad elé!.. Használhatunk labdát is: Emeld a labdát a fejed fölé, add át a labdát egyik kezedből a másikba, tedd a labdát a két összezárt sarkad mögé-bokád elé, tedd a labdát az egyik majd a másik válladra, állj terpeszbe, tedd a labdát a két lábad közé, térden menj úgy végig, hogy a labdát e fejed fölött tartod, mindkét kezeddel fogod!... Ebben a szakaszban a leghosszabb időt a jobb-bal kezük, lábuk ismeretének kialakítására kell fordítani (eddigi tapasztalataink alapján mondjuk ezt). Ebben segíthetjük úgy a gyerekeket, hogy amíg még nem ismerik fel biztosan melyik a jobb -bal kezük, addig pld. a jobb kezüket megjelölhetjük, mondjuk egy kis szalaggal átkötjük, vagy a bal kezük fejére egy kis szívecskét rajzolunk. 2. Téri tájékozódás fejlesztése a térben kis tárgyakkal Ebben a szakaszban a saját testből indulunk ki, majd elvonatkoztatunk, s kis tárgyakat viszonyítunk egymáshoz. Kezdetben használjuk itt is még a kis szalagot vagy a szívecskét. Először saját testükön kell a jobb- bal stb. irányokat felismerni. Olyan feladatokat adhatunk, hogy emeld fel a bal kezed, mutasd meg a jobb lábad, fogd meg a bal kezeddel a jobb bokádat, vedd a labdát a jobb kezedbe, tedd a labdát magad mellé a földre a bal kezed felöli oldalra!.. Nagyon sokat segít a szalag (szívecske) használata abban is, hogy felismerjék társaik jobb-bal kezét, akkor is, ha egymás mellett állnak, akkor is, ha szembe vannak egymással. (Az a kisgyermek, aki, ha az édesanyja leül vele szembe, s megkéri arra, hogy mutassa meg előbb melyik a saját jobb keze, majd melyik a vele szemben ülő édesanya jobb keze, s határozottan rámutat, az a kisgyermek már kialakult testsémával, biztos téri tájékozódással rendelkezik. Természetesen egy hosszú folyamat eredménye, s nem győzzük hangsúlyozni, az iskoláskor kezdetére kell kialakulnia. Tehát ezek a játékok nyugodtan lehetnek a nyári szórakozás részei! Következő lépés mikor már pld. egy kisautó, vagy egy baba, kinder figura lesz a kiindulópont, s ehhez viszonyítva kell kis korongokat, golyócskákat pakolni: Tedd az autó elé a golyót, tedd az autóra a golyót, tedd az autó fölé a levegőbe a golyót, tedd az autót két golyó közé, tedd az autó mellé a bal oldalra (a bal kezed felöli oldalra, melyik is a bal kezed?) a golyót!.. Később már ezekre a segítségekre (fölé a levegőbe, melyik is a bal kezed) már nem lesz szükség. Mindig kérdezzünk vissza a játékos fejlesztés során a gyerekektől: Hová tetted a golyót? Hol van golyó? Vedd el onnan a golyót! Honnan vetted el a golyót?.. Ez a foglalkozásnak egy nagyon fontos része, mellyel gyakoroltatunk, ellenőrzünk, s a grammatizmust (nyelvtanilag helyes kifejezések) is fejlesztjük. 3. Téri irányok felismerése a síkban Ez a fejlesztés utolsó, legelvontabb szakasza. Ahhoz, hogy a b -d, p-b betűket, a 6-9 számot meg tudják a gyerekek egymástól különböztetni, hogy írás közben képesek legyenek a vonalközben tájékozódni, tisztában kell lenniük a papíron is a téri irányokkal. Rajzos szinten történik a fejlesztés: Rajzolj a lap közepére egy házat, a ház fölé-pontosan a ház teteje fölé-egy napot, a ház mellé jobb oldalra, (jobb kezed felöli oldalra) egy szál virágot, a ház alá füvet, a napocska mellé bal oldalra egy felhőt!.. S, természetesen számtalan változata lehetséges. Egészen odáig el tudunk jutni a gyerekekkel, hogy képesek lesznek egy írólapon felismerni azt, hogy hol van a közepe, a bal alsó-jobb felső sarka! A balról-jobbra való haladási irány kialakítása Amikor olvasunk, amikor írunk akkor balról haladunk jobbra. Olvasási, írási problémák iránytévesztésből is adódhatnak. Ilyenkor előfordulhat, hogy gyermekünk azt olvassa a kép helyett, hogy pék, tű helyett űt... Ezért nagyon fontos, hogy nagycsoportban figyelmet fordítsunk a balról-jobbra való haladási irány kialakítására, megtanítsuk gyermekünknek hol kezdődik-végződik a sor, mi a sor eleje – közepe - vége. Milyen módon fejleszthetjük-gyakoroltathatjuk ezt eredményesen? “Sorolvasással”: Az asztalon különböző tárgyakat helyezünk el egy sorba, s megkérjük, hogy az elejétől a végéig-ezt kézmozdulattal is segítjük, rámutatunk az elsőre, s végighúzzuk kezünket az egész soron, az utolsónál is megállunk egy pillanatra- mondja el miket raktunk le sorba egymás után. Kezdetben kérhetjük, hogy ahogy halad mindegyikre mutasson rá. Így rögzítjük nála a haladási irányt. - Sorkirakással: Több kis tárgyat odakészítünk az asztalra, s arra kérjük, rakja őket úgy sorba, ahogyan mondjuk: Első legyen, a sor elején álljon a kék golyó, utána a béka... a végén a kacsa. (Ne emlékezetből kelljen neki, hanem folyamatosan rakhassa, míg mondjuk.) “Olvasd el”, hogyan raktad őket egymás után! Melyikkel kezdted? Melyik következik utána? Melyik az utolsó, a sor végén álló? Nézd csak meg az egeret! Mutass rá! Mi jön az egér után? Nézd még mindig az egeret! Mi van az egér előtt? A béka mi után következik? Keressd meg a nyuszit! Melyik két játék között van a nyuszi? (Kinder figurák, kis játékok nagyon jól használhatóak.) Számlálással: Korongokat rakunk sorba, s megkérjük, hogy számolja meg. Nem mutatjuk, csak megkérjük, hogy kezdje az elején. Itt már alkalmaznia kell a balról-jobbra való haladási irányt. Ezt a fajta feladatot felhasználhatjuk a sorszámnevek gyakorlására is: Mutasd meg melyik az első? Az utolsó az hányadik a sorban? Eleinte közösen számoljunk, így tanítsuk meg neki a sorszámneveket. gyere, keressük meg együtt melyik az ötödik! (Eleinte csak 6-8 korong legyen összesen a sorban.) ”Fessünk együtt a kerítést!”: Nagyon jól használhatóak az írószer boltokban kapható színes pálcikák. Elkezdek egy mintát: piros-kék, piros-kék, piros-kék, s megkérem folytassa tovább, most már neki kell e minta szerint tovább festenie a kerítést! Nehezíthetjük úgy is, hogy három szín váltakozik, illetve két egyforma. egy másik. Miután kirakta olvassa el a sort, majd kérdezzük meg tőle melyik az első, az utolsó, mi jön a piros után, mi van a zöld előtt, mi van a kék és a sárga között... Rajzoljunk sort! Előrajzolok egy sormintát (kocka, háromszög, vagy virág-gomba-nap, s ezeket kell neki folytatnia tovább. Itt gyakoroltathatjuk a folyamatos haladási irányt oly módon is, hogy mikor a sor végére ér, akkor a következő sort is a bal szélén kell neki kezdenie, s így kell majd szöveget is olvasni! [FONT=&quot](További foglalkoztatásra, gyakorlásra - téri tájékozódás, balról-jobbra való haladási irány, sor és oszlop fogalma- ajánljuk: Csabay Katalin: Lexi és Lexi iskolába megy c. foglalkoztató könyveit.) [/FONT]<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>HU</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:EnableOpenTypeKerning/> <w:DontFlipMirrorIndents/> <w:OverrideTableStyleHps/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="--"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";} </style> <![endif]-->

Nagyon tetszik ez az ötletgyűjtemény! Egy kérdésem lenne! Nektek is olyan sok érthetetlen szöveg megjelenik a fejlesztési rész után? Ez miért van így? valamit nem jól nyitottam meg???? Köszönöm előre is a választ!
 
Utoljára módosítva:

gagigagi

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Vajon tudnátok segíteni a
Kata Fitness - óvodásoknak és Kisiskolásoknak (2006)

a feltöltésében? Láttam már előzőleg ,igaz régebben is keresték ezt az anyagot! Vajon meglelhetem valahol??? Köszönöm a segítségeteket!!!!
 

anett75

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Ötleteket szeretnék kérni a testrészek és funkcióik téma feldolgozásához nagycsoportban. Előre is köszönöm.
 
Oldal tetejére