Szaktanácsadás - szakértés - tanfelügyelet II.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Végignéztem kicsit alaposabban:)
- VAn-e arra vonatkozóan szabály, hogy az intézményvezető v. intézmény-ellenőrzés elótt hány %-ánt kell a pedagógusoknak önértékelni?
- Az intézményvezető önértékelését ki "kezdeményezi".....BECS vezető kijelöli?? Ki készíti vele az interjút? (Kötelező ??) Aki készíti, az írja le és tölti fel?
- A kérdőíveket minden pedagógusnak ki kell tölteni? Hogy lehet ezt ellenőrizni/ill. kell egyáltalán?
- A pedagógusok esetében a kérdőíveket illetően van valami fontos tudnivaló, kötelező-e?
- A régi szabályozásban ógy emlékszem egy vezető és/vagy munkaközösség vezető vett részt a látogatáson. LEhet-e más szakos vagy "csak" a munkaköz. vezetője. PEd. esetében bárki készíheti az interjút? VAgy csak a "BECS" tagja?
- Még eszembe jutott valami: egy vezetőnek ill. helyettesnek mindenképpen benne kell lenni a BECS csoportban - gondolom - mert az interjót int. v. helyettes készíti a vezetővel. Jól tudom?
-
Az, hogy kinek mi lehet a dolga, javaslatszinten megtalálható a Kézikönyvben, a 7. melléklet erről szól. Kivonatoltam. Tanulmányozzátok. A BECS-tagoknak egyáltalán nem kell részt vennie az adatgyűjtésben (persze lehet).
 

Csatolások

  • Önértékelés-feladatmegoszlás.doc
    48.5 KB · Olvasás: 94

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Vezetői ellenőrzésben vagyok, egy igazán jó vezető tanfelügyelővel. Mindkét esetben megkérdeztük, hogy miért olyan kevesen töltik ki a nevelőtestületi kérdőívet. A válasz mindkét esetben az volt: Miért, nincs sehol előírva , hogy hány fő legyen a kitöltő, csak átlagot lehessen számolni. Ami szomorú, hogy mindkét vezető egyben szakértő is. Elgondolkoztam azon , hogy a mi intézményünkben , hogyan szerveznék meg a kérdőívezést. van egy sejtésem ,hogy elég zártkörű lesz , ahogy más is nálunk a "holdudvar " számára.
Ezért nincs értelme így a kérdőívezésnek. Nálunk két fő tölti ki a pedagógusnál. Vezetőt még nem önértékeltünk (most jön), de már előre tartok a vitától. Ugyanis én is azon a véleményen vagyok, ha tantestületi kérdőívnek hívják, akkor az a tantestület egészét érinti, vagyis mindenki kapjon lehetőséget (vagyis kódot) a kitöltésre. Mivel nem kötelező, ezért szíve-joga eldönteni, megcsinálja vagy sem.
Közben megnéztem, nem is tantestületinek hívják: 5. számú melléklet: A vezető önértékelése, valamint az intézményi önértékelés keretében a pedagógusok elégedettségét mérő kérdőív
Tehát a vezetőinél használt kérdőív azonos az intézményivel. Kár, hogy kimaradt belőle a tantestület szó, mert így még kevésbé egyértelmű. Amúgy mi van, ha egy évben 3 nap (kis túlzással) eltéréssel csináljuk az intézményit és vezetőit? Kétszer töltjük ki ugyanazt?
Vezetői önértékelés: A kérdőíves felmérések lebonyolításával megbízott kolléga a nevelőtestület által meghatározott szabályok szerint a felmérésben résztvevőknek továbbítja az online kérdőív elérhetőségét, és elindítja a felmérést.
Intézményi önértékelés: Az intézmény az intézmény önértékelése során a vezető önértékelésekor a szülők és pedagógusok körében használt kérdőív segítségével vizsgálja a partnerek elégedettségét.
Tehát ugyanaz. Azt, hogy hányan töltik ki, a nevelőtestület határozza meg.
Viszont így egy kalap alá veszik a vezetőt és az intézményt. Legalábbis az én olvasatomban.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag

  • Nem tudok már ilyen kötöttségről - az intézményvezetőt ellenőrizheti a külsős ellenőrzési rendszer, de indíthat önértékelést a belső is. Ha a külső ellenőrzi (OH), akkor egybeeshet intézményellenőrzéssel is, pontosabban fordítva, az int. ellenőrzése eshet egybe az int. vezető ellenőrzésével.
    Az intézményvezető ráadásul pedagógusként is önértékelődhet (de jó neki!).
    A BECS csinálja meg az önértékelési tervet (ebben még nem vagyok annyira otthon), de emlékeim szerint ötévest, amiben éves szinten is lebontva szerepelnek a tervek (erről ír év végén beszámolót a BECS vezetője).
    A vezetővel készített interjút < pedagógus esetén az intézményvezetővel/munkaközösségvezetővel/intézményvezető-helyettessel, intézményegység-vezetővel, < vezető helyettesek esetén a munkahelyi vezetővel (az intézményvezetők gyakorolják a munkáltatói jogkört ebben az esetben) < intézményvezető esetén a fenntartó képviselőjével kell készíteni.
    Az interjú is egy eszköz a fejleszthető területek és erősségek feltérképezésére.
    Aki készíti, elküldheti/átadhatja a kérdéseit egy dokumentumban, amit az értékelt megválaszol, és visszaküldi fájlként, akár pdf-ben is (mindenki jobban jár, mert a papíralapút még át kell tenni digitálisba - igaz, lehet fényképezni, szkennelni is, ha a formátuma megfelel - pl. nem kézírásos, bár ezt sem tiltja semmi).
    Az óralátogatásokra érdemes "szakost" szervezni, bár ez nem mindenhol kivitelezhető. Azt viszont figyelembe lehet venni, hogy azonos munkakörből kerüljön ki - pl. ő is oktatótanár legyen.
    Az interjúkat az adott értékelt kolléga önértékelésével megbízott háromtagú értékelő csapat egyik tagja csinálja - az, aki ezt vállalta vagy ezzel bízták meg (erre a feladatra kérték fel). Bárki lehet, csak az önértékelt nem.
    A BECS tagjai is a nevelőtestületből kerülnek ki - kifejezett javaslat, hogy vezető NE legyen tagja ennek a csapatnak.
    A vezetővel készített interjút is bárki csinálhatja a nevelőtestületből, ha ennél az önértékelésnél ezt a feladatot kapta.
(Persze nincs a bölcsek köve a zsebemben, és több száz oldal elolvasása (és újra elolvasás) után sem biztos, hogy mindenre jól emlékszem, de a többiek majd javítanak, ha mégsem :))
Nagyjából jól emlékszel. Annyit tennék hozzá, hogy ugyan valóban kifejezett javaslat, hogy vezető ne legyen BECS-tag, de a vezetők többsége úgy gondolja, neki annak KELL lennie, különben úgy nézne ki, mintha a háta mögött folyna az egész. Nálunk minden létező vezető benne van (int. vez., 2 helyettes, 2 tagint. vez.) + szerénységem, és idén (hála isten ;)) bele lett rángatva Miuci is.
Nem muszáj, hogy 3 tagú értékelő csapat legyen (kicsit pontatlan is így, hiszen az értékelő a ped. (önértékelő pedagógus vagy a vezető: önértékelő vezet és intézmény önértékelés), ezért én inkább úgy fogalmaznék, hogy önértékelést segítő csapat (alaptagja az adatgyűjtő), mert ez a feladat tovább osztható, ahogy te is írod, ezért jön ki a 3: óralátogató, dokumentumelemző, interjúkészítő, sőt, még ez is lebontható. Viszont csak egy adatgyűjtő lehet, az ő kezében fut össze az összes szétosztott szál, és szerkeszti egybe a jegyzőkönyvbe a begyűjtött adatokat.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Kollégák!
Szeretném, ha megerősítenétek abban, hogy jól tudom-e, hogy a portfólióvédésen csak a minősülő pedagógus, a két szakértő (elnök, szakos) és az intézményi delegált van jelen. Rajtuk kívül a pedagógus külön kérésére sem vesz részt az intézményvezető, ha nem ő az intézmény delegáltja (mert mást bízott meg ezzel a feladattal).
Teljesen jól tudod. Ha az intézményvezető kiadta ezt a feladatot a helyettesének, akkor neki semmi keresnivalója nincs ott. Ha bent lenne, abban a pillanatban megbukna az eljárásrend. Az általad felsoroltakon kívül csupán óvodában a dada, némely iskolában bizonyos helyzetben a ped. asszisztens lehet jelen, de ők azért, mert mindig ott vannak, ez a normális, hétköznapi rend, a minősítés pedig egy hétköznap :)D) rövidített változata.
 

Gagamail

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyjából jól emlékszel. Annyit tennék hozzá, hogy ugyan valóban kifejezett javaslat, hogy vezető ne legyen BECS-tag, de a vezetők többsége úgy gondolja, neki annak KELL lennie, különben úgy nézne ki, mintha a háta mögött folyna az egész.
Ez azért hatalmas butaság a vezetők részéről, mert minden jogosultságuk megvan ahhoz, hogy belenézzenek a felületbe, csak ők indíthatnak önértékelést a Látogatási beosztásokból (hacsak nem ruházzák át másra is a feladatot), csak ők tölthetik fel az önfejlesztési tervet (hacsak nem ruházzák ...). Ráadásul, HA perfekt a vezető a folyamatból, fél szóval tudja ellenőrizni a művelet aktuális állását :)

Édesem, ez a fejnehéz magyar oktatási rendszer .... mikor lesz ebből hatékony, közös munka?
 
Utoljára módosítva:

gasape

Állandó Tag
Állandó Tag
Tegnap. :D Ha rendben van az elvárásrendszer, máris indíthatjátok. Beírjátok az óralátogatás időpontját 10 nap múlvára (jó magyarosan), elindítjátok a kérdőívezést, majd az óralátogatás napján leszeditek a jegyzőkönyvet a felületről, a papíralapról átmásoljátok a jegyzőkönyvbe (gondolom a papíralap azt jelenti, hogy számítógépen van), feltöltitek. Onnantól a kollégák elkészítik az önértékelésüket és a fejlesztési tervüket, azt is feltöltitek, és máris készen van a 4 ember. Ekkor ezt mondjátok: Kérem a következőt! Csatolás megtekintése 1528373
Nekünk is papír alapon van néhány kollégának az önértékelése, tavalyi tanévi óralátogatással és a önértékelési tervben is feltüntetve. Ha most fel lehet vinni a felületre/ holnap mennek továbbképzésre az iskolánkból az önértékeléssel kapcsolatban/ akkor a dátumokkal mi lesz?:dr_4:
 

kaktusz68

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha már felvette a kapcsolatot a vezetővel, akkor a felületre semmit nem tud feltölteni a vezető kolléga, mert már lezárult. Maximum e-mailben tudja, vagy papír alapon elkérni.
Csipike!
Az önfejlesztési tervet még fel tudja tölteni - ha eddig nem tette meg és az önértékelés az elmúlt időszakban történt, mert akkor arra még van a felületen két hónapja. Úgy tűnik a mostani vezetői tanfelügyelethez a legtöbb helyen januárban készült az önértékelés. Más valóban lezáródik.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Ennek a mondatnak a függvényében érdekes a szegedi POK elgondolàsa miszerint a BECS szaktanàcsadásra kiképzendő kollégàkat az intézményvezetők közül kivànjàk vàlasztani.
Ezt nem teljesen értem. Mi az a BECS szaktanácsadás? Minden szaktanácsadó kiküldhető, amikor az intézményben általános szaktanácsadást kérnek, amelynek területei:
Általános szakmai tanácsadás: nem átfogó, 1-1 kiemelt területre kérhető, nem jár óralátogatással. Témái: - portfólió készítése, feltöltése, - mesterpályázat készítése, - egyedi nevelési probléma, - módszertani fejlesztés, - pedagógiai programok, helyi tantervek, iskolai dokumentumok elemzése, elkészítésének segítése, illetve alkalmazása, - tankönyvek, taneszközök kiválasztásának segítése (érdemes gyakornok, kezdő kolléga számára kérni) - bemutató foglalkozás, bemutató óra tartása, - az intézményi műveltségterületi, tantárgyi és a több tantárgyat is érintő projektek segítése - segítségnyújtás a pedagógusok, a vezetők és az intézmények önértékeléséhez
Most ehhez képeznek ki külön embereket?
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Teljesen jól tudod. Ha az intézményvezető kiadta ezt a feladatot a helyettesének, akkor neki semmi keresnivalója nincs ott. Ha bent lenne, abban a pillanatban megbukna az eljárásrend. Az általad felsoroltakon kívül csupán óvodában a dada, némely iskolában bizonyos helyzetben a ped. asszisztens lehet jelen, de ők azért, mert mindig ott vannak, ez a normális, hétköznapi rend, a minősítés pedig egy hétköznap :)D) rövidített változata.
Egy kicsit benéztem a kérdést, mert az óralátogatásra gondoltam. :) A védésen csak a három értékelő és az értékelt vehet részt.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Nekünk is papír alapon van néhány kollégának az önértékelése, tavalyi tanévi óralátogatással és a önértékelési tervben is feltüntetve. Ha most fel lehet vinni a felületre/ holnap mennek továbbképzésre az iskolánkból az önértékeléssel kapcsolatban/ akkor a dátumokkal mi lesz?:dr_4:
Átdátumozzátok. A lényeg úgysem a dátumon van, hanem a tartalmon, az önértékelőt az segíti, nem a dátum. :rolleyes:
 

Gagamail

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezért nincs értelme így a kérdőívezésnek. Nálunk két fő tölti ki a pedagógusnál. Kár, hogy kimaradt belőle a tantestület szó, mert így még kevésbé egyértelmű.
Nem maradt ki - Önért.kézikönyv ált.isk. 47. oldal:
"Kérdőíves felmérés:
 Vezetői önértékelő kérdőív (4. számú melléklet)
Nevelőtestületi kérdőív a vezető önértékelésének keretében7 (5. számú melléklet: A pedagógusok elégedettségét mérő kérdőív)
 Szülői kérdőív a vezető önértékelésének keretében8 (6. számú melléklet: A szülők elégedettségét mérő kérdőív)"


A kérdőívezős felületen is ez van:
a.jpg
Itt nincs túl sok vitatkoznivaló - töltsék ki a kollégák, ennyi! Pillanatok alatt meg lehet csinálni. Se nem hosszú, se nem nehéz - kb. 5- 8 perc.
Én kiírtam, kit "kérünk föl" a kérdőívek kitöltésére (mi nem intézményvezetőt önértékeltünk, hanem részterületi vezetőt - hogy új fogalmakkal gazdagítsam ezt az amúgy is gazdag elnevezésrendszert :) - ezért csak a vele dolgozókat kértük fel). A majdnem 40 emberből szinte mindenki kitöltötte - igaz 3x küldtem emlékeztetőt, hogy "Nosza!"

A kollégáknak csak számokra kell kattintania - ha erre nem képes, mit akar a szakmájától? Ne nyafizzunk már folyton mindenért! Részt követelünk a velünk zajló eseményekben, de nem veszünk részt, ha biztosítják a jogot?
Ne már!
 
Utoljára módosítva:

kaktusz68

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintem a kell és az érdemes között lehet választani.
A kellt erősíti a vizsgálandó anyag, mert abban taxatíve benne van. Az érdemest - ezen túl - az, hogy egyszerűbb lesz az élete...
Valami jóstehetségnek kéne ugyanis lenni, hogy bárki is kiolvassa, merre tart az oktatásirányítás, mármint a tanfelügyeleti része...
A jelenlegi szabályok szerint a vezetői és az intézményi tanfelügyelet visszatérő elem, azaz, az újabb ciklusban is várható.
Azt a korábbi vezetői program alapján lehetne helyben, intézményre, az adott vezetőre eldönteni, mennyire időtálló a korábbi programja.
Gyanítom, hogy bizonyos rész-elemekben elképzelhető olyan változás, amelyekre érdemes reagálni.
Ha nekem kéne ilyet csinálnom, hivatkoznék a korábbira, és pontokba szedném, mi változott azóta, tehát mi a változtatás.
De simán el tudom képzelni azt is, ha valaki, miután előszedte a fájlok közül a korábbit, nem vacakol ilyennel, hanem újraírja teljesen.
Kros!
Köszönöm a választ! Nagyon jók a gondolataid.
A gondom pontosan az, hogy a pályázat 9 évvel ezelőtti. 326 alapján az új ciklusa pályázat nélküli. Azóta megváltozott az intézmény - pl. tagintézmény és az óvoda megszűnt -, még sincs új vezetési program.
Most mit értékelünk?
Személy szerint kérném minden vezetőtől a vezetési programot 5 évente, akkor is, ha nem kell pályázat.
 

Tamara69

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezt nem teljesen értem. Mi az a BECS szaktanácsadás? Minden szaktanácsadó kiküldhető, amikor az intézményben általános szaktanácsadást kérnek, amelynek területei:
Általános szakmai tanácsadás: nem átfogó, 1-1 kiemelt területre kérhető, nem jár óralátogatással. Témái: - portfólió készítése, feltöltése, - mesterpályázat készítése, - egyedi nevelési probléma, - módszertani fejlesztés, - pedagógiai programok, helyi tantervek, iskolai dokumentumok elemzése, elkészítésének segítése, illetve alkalmazása, - tankönyvek, taneszközök kiválasztásának segítése (érdemes gyakornok, kezdő kolléga számára kérni) - bemutató foglalkozás, bemutató óra tartása, - az intézményi műveltségterületi, tantárgyi és a több tantárgyat is érintő projektek segítése - segítségnyújtás a pedagógusok, a vezetők és az intézmények önértékeléséhez
Most ehhez képeznek ki külön embereket?

Igen. Csak vezetőket: Mert "ők ismerik a felületet"... (nálunk spec. nem, meg se nyitotta saját vezetői önértékelése, tanfelügyeletekor se...).
És sajnos hiába kértek ált. tanácsadást a vezetők az igényfelmérőben, tantárgygondozó látogatásként kaptuk a feladatot. Egyeztetéskor derül ki, hogy arra nem tartanak igényt, annál inkább ált. tanácsadásra, főleg önért. területen (óvoda). És sorban mondják vissza, vagy módosíttatják...
 

Somi62

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezek a megoldások gyógyped intézményben megoldások. Viszont mi normál általános iskola vagyunk. A gyógypedagógusunk fejleszti az SNI-seket, de nem tanítja őket, így nem is értékel és nem is minősít. Nekik ezt nehezebb megmutatni. Persze megoldható, hiszen valahogy csak fel kell mérnie, a problémás területeken hogyan fejlődik a tanuló, tehát végez méréseket (elvégre ezeket tudtommal tanulta is). Célszerűnek látom, ha ezekben az esetekben feltétlenül tölt fel a szabadon választottak közé erről szóló dokumentumot, teljes általános leírást + egy tanulóét konkrétan és ehhez reflexiót. Máris minden 3-as, persze ha jól csinálta, de mindenképpen látható.
Természetesen végez méréseket a normál általános iskolában dolgozó gyógypedagógus is. Sokféle pedagógiai célú mérés létezik a személyiségfejlesztés, a képességfejlesztés területén. Valóban megismertünk többféle képesség, készségszintet, intelligenciaszintet mérő tesztet is, de csak "házi használatra ", messzemenő következtetéseket /pl szakértői vélemény készítés/ már nem vonhatunk le az eredményekből , mert ez már pszichológus kompetenciája. Egy egyszerű szociometriai mérést nyugodtan elkészíthetünk a tanulócsoportunkban és készíthetünk belőle egy érdekes
szabadon választható dokumentumot a portfólióba. Nekem is ez volt az egyik dokumentumom.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem maradt ki - Önért.kézikönyv ált.isk. 47. oldal:
"Kérdőíves felmérés:
 Vezetői önértékelő kérdőív (4. számú melléklet)
Nevelőtestületi kérdőív a vezető önértékelésének keretében7 (5. számú melléklet: A pedagógusok elégedettségét mérő kérdőív)
 Szülői kérdőív a vezető önértékelésének keretében8 (6. számú melléklet: A szülők elégedettségét mérő kérdőív)"


A kérdőívezős felületen is ez van:
Csatolás megtekintése 1528406
Itt nincs túl sok vitatkoznivaló - töltsék ki a kollégák, ennyi! Pillanatok alatt meg lehet csinálni. Se nem hosszú, se nem nehéz - kb. 5- 8 perc.
Én kiírtam, kit "kérünk föl" a kérdőívek kitöltésére (mi nem intézményvezetőt önértékeltünk, hanem részterületi vezetőt - hogy új fogalmakkal gazdagítsam ezt az amúgy is gazdag elnevezésrendszert :) - ezért csak a vele dolgozókat kértük fel). A majdnem 40 emberből szinte mindenki kitöltötte - igaz 3x küldtem emlékeztetőt, hogy "Nosza!"

A kollégáknak csak számokra kell kattintania - ha erre nem képes, mit akar a szakmájától? Ne nyafizzunk már folyton mindenért! Részt követelünk a velünk zajló eseményekben, de nem veszünk részt, ha biztosítják a jogot?
Ne már!
Szuper! Még nem tudom, hogyan gondolta a főnök, de gyanítom. Ezért gyűjtöm az ütőkártyákat. Köszönöm. :dr_24:
Én a kérdőívek címében kerestem.
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Igen. Csak vezetőket: Mert "ők ismerik a felületet"... (nálunk spec. nem, meg se nyitotta saját vezetői önértékelése, tanfelügyeletekor se...).
És sajnos hiába kértek ált. tanácsadást a vezetők az igényfelmérőben, tantárgygondozó látogatásként kaptuk a feladatot. Egyeztetéskor derül ki, hogy arra nem tartanak igényt, annál inkább ált. tanácsadásra, főleg önért. területen (óvoda). És sorban mondják vissza, vagy módosíttatják...
Rosszul nevezték meg a feladatot a POK-nál? Hiszen az igényfelmérőben külön volt. Kioszthatják nekünk is, de önértékelés megnevezésével.
A felületet nálunk sem ismeri a főnök. A dokumentumfeltöltőhöz nincs hozzáférésem, azt a helyettessel együtt csináljuk, neki van. (Ha itthon akartam belenézni, akkor telefonon bemondta a saját hozzáférését, s máris szabad volt az út :D).
Az egyéb összes feltöltést (önértékelés) én csináltam (Miuciét, sajátomat - csak a sajátomat a másik helyettes kódjával ;)), rajtam kívül azt senki nem ismeri. :rolleyes:
 

BAJ

Állandó Tag
Állandó Tag
Természetesen végez méréseket a normál általános iskolában dolgozó gyógypedagógus is. Sokféle pedagógiai célú mérés létezik a személyiségfejlesztés, a képességfejlesztés területén. Valóban megismertünk többféle képesség, készségszintet, intelligenciaszintet mérő tesztet is, de csak "házi használatra ", messzemenő következtetéseket /pl szakértői vélemény készítés/ már nem vonhatunk le az eredményekből , mert ez már pszichológus kompetenciája. Egy egyszerű szociometriai mérést nyugodtan elkészíthetünk a tanulócsoportunkban és készíthetünk belőle egy érdekes
szabadon választható dokumentumot a portfólióba. Nekem is ez volt az egyik dokumentumom.
Akkor ez nem volt elrugaszkodott ötlet a részemről. Én a mi gyógypedagógusunkból indultam ki, átgondoltam, mit is tehetne. Köszönöm a megerősítést. :dr_24:
 

pogyika

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezek variációi - ebben az utolsó módosításban pl. az int.vezető delegált is volt, ezért átalakult az alap.
Az összes jogszabály naprakészségére nem esküszöm, de átszaladtam, szerintem érvényesek (azért ellenőrizni kell!), ahogyan kihúztam az utolsó eljárás neveit, átjavítottam a kérdés küldésének időpontját is, de többre nincs időm.
Hosszú ideje nem voltam elnök, mostanában mindig szakos vagyok, nem volt rájuk szükségem.
Nem csalódtam... Köszönöm szépen!:dr_33::dr_24:
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére