Hírek Szennyvízzel fűtenek Kanadában

A kanadai Vancouver False Creek nevű negyedében hosszú évek óta támaszkodnak egy innovatív technológiára, melynek segítségével hőt lehet nyerni a szennyvízből, majd azt megújuló energiaforrásként lakóingatlanok fűtésére használják.​


A gondolat csak elsőre tűnik utópisztikusnak: a rendhagyó fűtési megoldás 2010 óta mindennapos gyakorlatnak számít False Creek városrészében – írja a BBC. Persze sajátos szemléletmód szükségeltetik ahhoz, hogy a szennyvizet egyfajta megújuló erőforrásnak tekintsük, de ma, amikor a világ legfontosabb városai arra koncentrálnak, hogy dekarbonizálják az energiahálózataikat, False Creek forradalmi technológiája minden elismerést megérdemel.




Minden, ami a lefolyónkban végzi, előbb utóbb szennyvízzé alakul – teljesen mindegy, hogy a fürdőkádunkból, a mosógépünkből vagy a vécénkből került-e oda. A szennyvíztisztító telepeken azonban biológiailag, kémiailag és mechanikailag is megtisztul, s így újra felhasználhatóvá válik.​


A mosogatógép vagy egy hosszú, forró zuhany generálta hő csak addig tart, amíg számunkra funkciója van. Utána a lefolyóba kerül, és mi már soha többé nem fogjuk hasznát látni. Mi ez, ha nem pazarlás?


A vízből könnyű úgy hőt nyerni, ahogy False Creek polgárai teszik, hiszen ebben az esetben egy zárt rendszerről (a szennyvízrendszerről van szó). Az ily módon a lakásokba vezetett hőnek természetesen nincs “szaga”.


A technológia egyik vitathatatlan előnye továbbá, hogy szinte korlátlan mennyiségű szennyvíz áll a rendelkezésünkre. A London South Bank University szakértői 2020-ban úgy kalkuláltak, hogy az Egyesült Királyságban felhalmozódó napi 16 milliárd liter szennyvízzel 20 terawattóra (TWh) energiát lehetne előállítani évente, ami elegendő lenne ahhoz, hogy 1,6 millió háztartás számára biztosítsa a fűtést és a meleg vizet. Az Egyesült Államokban pedig évente 350 terawattórányi “energiát” engednek le a lefolyón – ezzel a mennyiséggel évi 30 millió otthont lehetne felfűteni.


És egy olyan korban, amikor a szakemberek szerint is nagyon alacsony az energiahatékonyságunk, Vancouver példája más nagyvárosok számára is inspiráló lehet. Ha a mértéktelen pazarlás helyett inkább arra koncentrálnánk, hogy gazdaságos, környezettudatos és ésszerű technológiákat dolgozzunk ki a fenntarthatóság és az energiatakarékosság jegyében, akkor talán a jövőnk miatti szorongásunk is oldódna.

1705009388849.jpeg
 
Mig a minimalizmus célja, a tárgyaktol valo fuggetlenedés, addig a remete célja a vilagtol valo elvonulas, a biblia szerinti elet, az urral valo "kapcsolattartás.

Ő nem azert minimalista, mert ez tetszik neki, hanem mert azt hiszi, az ur ezt koveteli tole!

Meg némi kis beutés ami arra készteti, hogy igy eljen! Vegletes dolgokkal is! Sivatagba valo elvonulas, vagy meg jobb egy oszlop tetején ulni, és nem csinalni semmit :)(persze azt hazudja hogy meditál, meg az urral társalkodik és hasonlok - lasd Oszlopos Simeon-.

De mas marhasagot is kiagyalnak, elég a bibliat forgatni :)


A célok és az eszkozok hataroznak meg mindent! Ezek osszekeverése hiba, és monomaniahoz vezet!
Látod ez a baj veled hogy anélkül mondasz véleményt rólam illetve a nézeteimről, hogy elolvastad volna a könyvet amit írtam róla.

A minimalizmus célja, kezdjük azzal, nem a tárgyaktól való függetlenedés! A minimalizmus célja az, hogy:
KISELEJTEZZÜNK AZ ÉLETÜNKBŐL MINDENT AMI FELESLEGES, MERT ÍGY TÖBB ERŐFORRÁSUNK (például időnk, pénzünk, figyelmünk, stb) MARAD AZ IGAZÁN FONTOS DOLGOKRA!
Azt hogy kinek mi az „igazán fontos”, mindenki maga határozza meg, mert az ő céljától és ízlésétől függ. Ha valaki számára a vallás a fontos, akkor arra marad több ideje.
A „felesleges” dolgok amit valaki kiselejtez, nem csak anyagi tárgyak lehetnek, hanem felesleges emberi kapcsolatok is, felesleges hírek olvasása is, sőt felesleges szokások is, mint például az iszákosság, dohányzás, kábítószerélvezet, pornófüggés, a híroldalak órákon át való követése, stb.

Ha valaki egészen szélsőséges mértékben kiselejtezi a dolgokat (nemcsak anyagiakat) az életéből, akkor mondhatjuk rá hogy remete. Szerintem.

A remetéknek 2 fajtája létezik: a vallásos és a nem vallásos. Te úgy tűnik csak a vallásos remetéket ismered. Szerintem azonban létezik nem vallásos remeteség is, nevezzük úgy hogy „mundane hermit”, azaz világi remete, röviden „muh” (ez a „mundane hermit” rövidítése)

Egy muh, az nem vallásos, vagy ha netán az is de nem annyira hogy kifejezetten épp a vallásossága miatt menjen remeteségbe. Ő a remeteséget egyéb okok miatt tartja előnyösnek. Tegyük fel például amiatt mert úgy zavartalanabbul koncentrálhat egy regény (vagy egy újabb, sokadik regény...) megírására. Vagy egy egész regénysorozatéra. Vagy zeneszerzésre. Vagy egyéb művészeti ágazatokra. Vagy csak simán szereti a streeszmentes életet, s a Természet közelségét. Vagy egy nehéz matematikai problémán akar elmélkedni, mondjuk a Goldbach-sejtésen. Vagy valami kihívást keres, próbára akarja tenni önmagát. És még nyilván rengeteg más ok is elképzelhető.
Igen, a lehetséges okok közt ott a vallás is, de az csak egyetlen a sok lehetséges közül.

Nyilván, aki a tömegemberek, a konzumidióták életét követi, az azt mondja, az ilyen embernek beütése van. Semmi baj, mondd azt rólam is ha ez téged boldoggá tesz, elviselem, mert a sztoikus filozófiát követem. (arról is nyitottam topikot itt a CH-n...) Miért is ne mondhatnád ezt rólam, szólásszabadság van, jogod van a véleményedhez. Nekem is megvan a véleményem rólad, neked is lehet énrólam. Ebből azonban még nem következik, hogy neked lesz igazad. Végülis én kipróbáltam már a másik utat, s rájöttem hogy az nem tett boldogabbá, sőt.
 
Látod ez a baj veled hogy anélkül mondasz véleményt rólam illetve a nézeteimről, hogy elolvastad volna a könyvet amit írtam róla.
Ugyan abba a hibaba esel, amit nekem rosz fel!
Elolvastam a konyvet :)

Nem idezem szo szerint, de amikor azt irod ...a minimalizmus nem azonos a szegenyseggel, vagy akár az onkéntes szegenyseggel.... - nos itt nem pont a remeteléttel valo azonoisságát tagadod?

Az egy onkentes szegenyseg, bizonyos céllal...

De kicsit irodalmibban, Gibran Kahil szavaival:
..."
Mert mi a tulajdon: tárgyak, melyeket megőrizel, attól való féltedben, hogy hátha holnap szükséged lesz reá.
És a holnap - ugyan mit hoz a holnap a túlontúl elővigyázatos ebnek, mely csontokat kapar el a nyomtalan homokban, míg a szent városba tartó zarándokokat követi?
És mi a szükségtől való félelem, ha nem maga a szükség?
Hát a szomjúságtól való félelem, ha kutad tele van, nem maga az olthatatlan szomjúság?"

de nem offtopicolok tovabb :)
(nem szoktam vitazni egy konyvrol, mig nem olvasom el!)
 
Nyilván, aki a tömegemberek, a konzumidióták életét követi, az azt mondja, az ilyen embernek beütése van. Semmi baj, mondd azt rólam is ha ez téged boldoggá tesz, elviselem, mert a sztoikus filozófiát követem. (arról is nyitottam topikot itt a CH-n...) Miért is ne mondhatnád ezt rólam, szólásszabadság van, jogod van a véleményedhez. Nekem is megvan a véleményem rólad, neked is lehet énrólam. Ebből azonban még nem következik, hogy neked lesz igazad. Végülis én kipróbáltam már a másik utat, s rájöttem hogy az nem tett boldogabbá, sőt.
NA meg wegy utolso Kahil :)

"A távoli Virani városában uralkodott egykor egy király, aki bölcs és hatalmasvolt. Hatal
ma miatt rettegtek tőle, bölcsességéért szerették őt.Városa szívében volt egy hűs, kristálytiszta kút. A város mindenlakója ebből ivott, még a király és udvara is, mivel más kútjuknem volt.
Egyik éjszaka, míg mindenki aludt, a városba érkezett egy boszo
rkány, egyismeretlen folyadék hét cseppjét öntötte a kútba, és így szólt:"Ettől a perctől kezdve aki ebből a kútból iszik, megbolondul."Másnap reggel a király és udvara kivételével mindenki ivott akút vizéből, és amint a boszorkány jósolta, mindannyianmegbolondultak. Egész napon át suttogtak az emberek a szűkutcákon és a piactéren. "Megbolondult a király. A király és udvara elvesztette az eszét. Nem kormányozhat bennünket egy
bolond király, le kell taszítanunk trónjáról. Este a kútnál a király megtöltötte aranyserlegét vízzel. Nagy kortyokat ivott belőle, s egészudvarának adott inni a serlegből.
Erre Viráni távoli városa nagy örömünnepet ült abból az alkalomból, hogy akirály és udvara visszanyerte eszét...."
 
............
Például a 10 fokos szenyvíz helyett miért ne használnánk 40 fokos termálvizet?
Ellentétben a szegény Canadával, mi még a kitermelt termálvizet is inkább a patakba engedjük, ahelyett hogy kihasználnánk a szennyvíznél jelentősebb hőmérséklet különbségét és energiát nyernénk vissza belőle:

"Többszörösére növelné termálvíz-kitermelési igényét a Zugló Városközpont néven gyakorlatilag kormányzati negyedet építő Bayer Construct Zrt., a Bosnyák téri nagyszabású ingatlanfejlesztés beruházója, írja a hvg.hu.
A lap szerint a kiemeltté nyilvánított zuglói beruházás keretében - azután, hogy a kormány 245 milliárd forintért előre megvásárolta a kialakítandó irodaépületeket - a Balázs Attila érdekeltségébe tartozó cég egy 1200 méter mély kutat fúrt, hogy az innen kinyerhető 70-72 Celsius fokos vízzel lássák el az épületkomplexum fűtési és melegvíz-igényét.
A korábban megszerzett vízjogi engedélyben napi 490 köbméternyi termálvíz volt megadva, de ez kevésnek bizonyulhatott, a módosítás szerint napi 2897 köbméter lesz a termál karsztvíz kitermelés, ami éves szinten 490 012 köbméterre növeli a vízigényt. Vagyis az eredetihez képest 5,7-szeres vízmennyiséget akarnak kitermelni, és ezt egy puffertartály közbeiktatásával a Rákos-patakba engednék.
A hvg.hu azt írja, hogy kapacitásbővítés még jóváhagyás előtt áll, egyelőre a környezetvédelmi hatósági eljárás zajlik, az engedéllyel kapcsolatban tavaly december közepéig lehetett még észrevételeket tenni."
 
Ellentétben a szegény Canadával, mi még a kitermelt termálvizet is inkább a patakba engedjük, ahelyett hogy kihasználnánk a szennyvíznél jelentősebb hőmérséklet különbségét és energiát nyernénk vissza belőle:

"Többszörösére növelné termálvíz-kitermelési igényét a Zugló Városközpont néven gyakorlatilag kormányzati negyedet építő Bayer Construct Zrt., a Bosnyák téri nagyszabású ingatlanfejlesztés beruházója, írja a hvg.hu.
A lap szerint a kiemeltté nyilvánított zuglói beruházás keretében - azután, hogy a kormány 245 milliárd forintért előre megvásárolta a kialakítandó irodaépületeket - a Balázs Attila érdekeltségébe tartozó cég egy 1200 méter mély kutat fúrt, hogy az innen kinyerhető 70-72 Celsius fokos vízzel lássák el az épületkomplexum fűtési és melegvíz-igényét.
A korábban megszerzett vízjogi engedélyben napi 490 köbméternyi termálvíz volt megadva, de ez kevésnek bizonyulhatott, a módosítás szerint napi 2897 köbméter lesz a termál karsztvíz kitermelés, ami éves szinten 490 012 köbméterre növeli a vízigényt. Vagyis az eredetihez képest 5,7-szeres vízmennyiséget akarnak kitermelni, és ezt egy puffertartály közbeiktatásával a Rákos-patakba engednék.
A hvg.hu azt írja, hogy kapacitásbővítés még jóváhagyás előtt áll, egyelőre a környezetvédelmi hatósági eljárás zajlik, az engedéllyel kapcsolatban tavaly december közepéig lehetett még észrevételeket tenni."
Nem tudom a canadai megoldás milyen homerseklettel rendelkezo szenyvizet hasznal,. de itt 30 fokos viz kerulne a patakba, ami szamomra meglepoen magas!
Ez rengeteg hoenergiat jelent.
Egy masodlagos felhasznalas - a mar futesre a hocserélokben felhasznalt viz tovabbhasznositasa - jelentosen tundná ezt csokkenteni, persze a kerdes, hogy az igy nyert energia mennyire koltseghatekony
 
Ugyan abba a hibaba esel, amit nekem rosz fel!
Elolvastam a konyvet :)

Nem idezem szo szerint, de amikor azt irod ...a minimalizmus nem azonos a szegenyseggel, vagy akár az onkéntes szegenyseggel.... - nos itt nem pont a remeteléttel valo azonoisságát tagadod?

Az egy onkentes szegenyseg, bizonyos céllal...

De kicsit irodalmibban, Gibran Kahil szavaival:
..."
Mert mi a tulajdon: tárgyak, melyeket megőrizel, attól való féltedben, hogy hátha holnap szükséged lesz reá.
És a holnap - ugyan mit hoz a holnap a túlontúl elővigyázatos ebnek, mely csontokat kapar el a nyomtalan homokban, míg a szent városba tartó zarándokokat követi?
És mi a szükségtől való félelem, ha nem maga a szükség?
Hát a szomjúságtól való félelem, ha kutad tele van, nem maga az olthatatlan szomjúság?"

de nem offtopicolok tovabb :)
(nem szoktam vitazni egy konyvrol, mig nem olvasom el!)
Csodálnám ha valóban elolvastad volna azt a könyvet végig. Ha mégis, akkor viszont nem értetted meg, csak átfutottad.
A szegénység az az az állapot, amikor nem tudsz megvenni valamit, amit pedig valójában szeretnél megvenni. Minél több mindent nem tudsz megvenni amit valójában szeretnél megvenni, annál szegényebb vagy. Eképp, a szegénység tulajdonképpen egy érzelem. Vagyis: NEM AZ AZ EMBER SZEGÉNY AKINEK KEVÉS A PÉNZE (vagy vagyona úgy általában) HANEM AZ, AKI TÖBBRE VÁGYIK MINT AMIVEL RENDELKEZIK.

Egészen biztos, hogy ezt a definíciót leírtam a könyvemben is, méghozzá valahol az elejetájékán.

Ebből következik, hogy egy remete - mindegy, világi-e vagy vallásos remete - nem szegény. Azért nem, mert nem vágyik többre, mint amennyije van.

Egy minimalista sem szegény. Egészen biztos hogy nem az, s amiatt biztos, mert a minimalistává válás úgy szokott történni hogy eleinte az ember nem minimalista, hanem „átlagos”, de aztán lemond bizonyos dolgairól, mert belátja hogy azok neki nem kellenek. És nem vesz meg sok más dolgot, amit valójábvan megvehetNE, ha akarNÁ, de nem veszi meg mégse. Nem azért nem mintha nem lenne rá pénze, hanem mert belátja hogy neki arra nincs szüksége.
Sőt az az ember is minimalista aki ugyan nem képes megvenni ezt-azt, de nem is igyekszik megvenni azokat a cuccokat, mert nem vágyik rájuk, mert belátja hogy azokra sincs szüksége. Ez is benne van a könyvemben.
A minimalizmus emiatt nem azonos a szegénységgel.

Az önkéntes szegénység pedig az az állapot lenne, amikor annyi mindentől megszabadulsz, hogy az már komolyan veszélyezteti a létfenntartásodat. Én messze nem vagyok olyan szinten. Valójában eléggé jelentős pénzügyi megtakarításaim vannak. Nyilván, az nem is vitás hogy itt az USA-ban én egy teljesen jelentéktelen senki vagyok, de azért Magyarországon sokan boldogok lennének annyi pénzzel amennyi nekem van. Tehát ilyen értelemben se vagyok „szegény”. Önkéntes szegénységben akkor élnék, ha ezt a pénzemet mind odaadnám valami egyesületnek, vagy csak úgy szétosztogatnám és kész. Ez természetesen eszem ágában sincs!
Tehát VAN pénzem, de NEM HASZNÁLOM arra, hogy olyan cuccokat vegyek meg, amik birtoklását nem érzem szükségesnek.

És emiatt nem érzem magamat fukarnak, zsugorinak, fösvénynek se. E jelzők azokra illenek, akik SZERETNÉNEK megvenni valamit, mert VÁGYNAK RÁ, és képesek is lennének megvenni, de MÉGSEM VESZIK MEG.

Én nem ilyen vagyok. Én egyszerűen nem vágyom tévére. Autóra. Telefonra. Luxus ruhákra. Luxusórára. Ékszerekre. Meg sok minden másra se.

Amire azonban vágyom, mert szükségesnek érzem, azt habozás nélkül megveszem. Nemrég például bedöglött a laptopom. Két napon belül vettem egy másikat, majdnem 400 dollárért. És nem érdekel hogy ennyit fizettem érte. Egyrészt megtehettem, mert volt rá pénzem BŐVEN (hála a megtakarításaimnak), másrészt ennek birtoklása a számomra rengeteg ok miatt fontos. Ez tehát egy SZÜKSÉGES kiadás volt. Az más kérdés, hogy laptopból se a legújabb modellt vettem. Szemeztem egy darabig egy körülbelül 2500 dolláros vadonatúj modellel, de végül oda lyukadtam ki, hogy inkább csak ezt a kicsit kevesebb mint 400 dollárosat vettem meg, nem mintha ne bírtam volna megvenni azt a sokkal drágábbat is, mert arra is tellett volna, de úgy voltam vele hogy nekem a régi laptopom is teljesen megfelelt amíg be nem döglött, tehát nincs szükségem egy modernebbre! Így egy pontosan ugyanolyat vettem mint a régi volt, használtan, „refurbished”-et azaz felújítottat. És meg vagyok vele elégedve!

Tehát NEM ÉRZEM SZEGÉNYNEK MAGAMAT. Mert ami IGAZÁN kell, azt a legcsekélyebb gond nélkül megvehetem bármikor!

Nem éhezem, nem vonom meg a számtól a falatokat, sőt mint korábban írtam simán pancsikolhatok meleg vízben is, és kapaszkodj meg: még a ruháim se rongyosak!
Ékszereim nincsenek az igaz, de minek legyenek, hogy izguljak, elvesztem-e őket? Legyen nagy házam, amikor pedig egyszerre úgyis csak egy szobában lehetek? MINEK?!
 
Utoljára módosítva:
Nem tudom a canadai megoldás milyen homerseklettel rendelkezo szenyvizet hasznal,. de itt 30 fokos viz kerulne a patakba, ami szamomra meglepoen magas!
Ez rengeteg hoenergiat jelent.
Egy masodlagos felhasznalas - a mar futesre a hocserélokben felhasznalt viz tovabbhasznositasa - jelentosen tundná ezt csokkenteni, persze a kerdes, hogy az igy nyert energia mennyire koltseghatekony
"A víz-víz hőszivattyú, más néven talajvíz-hőszivattyú, esetleg kútvizes hőszivattyú a hőenergiát a talajvízből nyeri két fúrt kút segítségével. Az így nyert hőenergiát fűtésre vagy melegvíz előállítására lehet felhasználni. A víz-víz hőszivattyúk általában a leghatékonyabb hőszivattyús fűtőberendezések."
A fenti esetben sokkal magasabb hőfokú víz adott mint akár a talajvíz vagy a szennyvíz hőmérséklete, így jelentősebb kivont hővel számolhatunk. Ráadásul már a talajból előzőleg felszivattyúzott vízről van szó, tehát erre sem kell költeni. A hőcsere folyamán lehűtött vizet pedig nem kell visszapumpálni a talajba, mint az alap víz-víz hőszivattyús technikánál, mert ebben az esetben mindenképpen a patakba engedik. Annak az élővilágának meg nem mindegy hogy 30 vagy mondjuk 10 fok körüli víz folyik bele.
 
Próbáljatok visszatalálni a hírhez! A minimalista életmódról folytatott beszélgetést pedig legyetek szívesek itt folytatni - https://www.canadahun.com/temak/a-minimalista-életvitel.63095/#post-6122690
Oké, de ne feledd kérlek, ők hozták fel a melegvízben fürdést mint valami rémségesen elítélendő dolgot. Meg kellett védenem magamat a pocséklás vádjával szemben. Aztán meg jött az hogy éheztetném magamat meg ilyesmi. Pedig én egyszerűen csak a „szellemi kalandokat” részesítem előnyben a harácsolással szemben.
 
Oké, de ne feledd kérlek, ők hozták fel a melegvízben fürdést mint valami rémségesen elítélendő dolgot. Meg kellett védenem magamat a pocséklás vádjával szemben. Aztán meg jött az hogy éheztetném magamat meg ilyesmi. Pedig én egyszerűen csak a „szellemi kalandokat” részesítem előnyben a harácsolással szemben.
Semmi gond! :) De, tényleg ott kellene beszélgetni róla ha már van egy ilyen téma. Ráadásul ha kikerül a fórumlistára többen látnák és még írnának is oda.
 
Ellentétben a szegény Canadával, mi még a kitermelt termálvizet is inkább a patakba engedjük, ahelyett hogy kihasználnánk a szennyvíznél jelentősebb hőmérséklet különbségét és energiát nyernénk vissza belőle:
Kicsit utánanéztem a témának, igencsak alkalmazzák a szenyvízből kinyert hőenergiát, néhány felhasználási hely:

Magyar Honvédség Egészségügyi Központ
Budapest IV. kerületi Önkormányzat Polgármesteri Hivatal, az Okmányiroda és az Új Piac épületek
MOM Kulturális Központ
Fővárosi Csatornázási Művek Ferencvárosi telephelye
Szegedi Tudományegyetem
 
Semmi gond! :) De, tényleg ott kellene beszélgetni róla ha már van egy ilyen téma. Ráadásul ha kikerül a fórumlistára többen látnák és még írnának is oda.
Biztosíthatlak téged, sőt hogy úgy mondjam megesküszöm „sztoikusi becsületszavamra” hogy én is akkor vagyok a legboldogabb ha ott értekezünk erről! Eleve azért is nyitottam a topikot! Már számítógépprogramozói mivoltom is arra sarkall hogy azt szeressem ha az azonos témájú akármik egyetlen helyen találhatóak meg, és nem mindenfelé szétszórva!
 
Kicsit utánanéztem a témának, igencsak alkalmazzák a szenyvízből kinyert hőenergiát, néhány felhasználási hely:

Magyar Honvédség Egészségügyi Központ
Budapest IV. kerületi Önkormányzat Polgármesteri Hivatal, az Okmányiroda és az Új Piac épületek
MOM Kulturális Központ
Fővárosi Csatornázási Művek Ferencvárosi telephelye
Szegedi Tudományegyetem
Igen, hogy felhívtad a figyelmem, valóban már nálunk is, az általad felsorolt helyeken és még több helyen alkalmazzák ezt a fajta hőszivattyús megoldást.
Ettől függetlenül mégis csak fel kellene használni azt a termálvizes "hulladék" energiát is, ebben az energia szűkös időkben.
 
Szeretném a figyelmeteket felhívni arra, hogy

- az 1 köbméter vízben tárolt hőenergia, miközben mondjuk 20 °C-ról 0 °C-ra lehűl csupán 0,023 kWh nyerhető
- ezzel ellentétben az 1 köbméter viz helyzeti energiája, 1 méter magasságban, ha meglök egy turbinát akkor 2,72 kWh energiát tudunk belölle nyerni.

Most gondoljunk bele, hogy a kútból felpumpáltunk egy csomó vizet, egy több emeletes házba
ha ezt a vizet visszavezetjük a folyóba akkor azáltal több mint 100-szor több energiát nyerünk vissza

Hacsak nem számoltam el magamat. :)
 
Szeretném a figyelmeteket felhívni arra, hogy

- az 1 köbméter vízben tárolt hőenergia, miközben mondjuk 20 °C-ról 0 °C-ra lehűl csupán 0,023 kWh nyerhető
- ezzel ellentétben az 1 köbméter viz helyzeti energiája, 1 méter magasságban, ha meglök egy turbinát akkor 2,72 kWh energiát tudunk belölle nyerni.

Most gondoljunk bele, hogy a kútból felpumpáltunk egy csomó vizet, egy több emeletes házba
ha ezt a vizet visszavezetjük a folyóba akkor azáltal több mint 100-szor több energiát nyerünk vissza

Hacsak nem számoltam el magamat. :)
Valamit jo ha tudsz!
A termalvizet nem pumpaljak fel emeletes házakba.
Az a hoenergiat hocserélokon keresztul adja le.
A futesi rendszerekben kezelt, ioncserelt vizet keringetnek, amik a meleget hocserelokben "kapjak".
A magas sotartalom, a calcium és magnezium semmi perc alatt eltomitene a csoveket, ha ezzel probalnanak direkt mondon futeni!(vizkokepzodes)

Szoval azzal szamolni, hogy a mozgasi energiabol nyerunk energiat ebben a6z esetben hibas.
Sot a viz keringetese is egy csomo elekztromos energiat zabál
 
Valamit jo ha tudsz!
A termalvizet nem pumpaljak fel emeletes házakba.
De azért szépen telenyomta számolási adatokkal.
Épp csak az kiindulás volt téves.(nem direkt felpumpálva használják)
Szokásosan tovább ragozva mindent
Emlékeztet a föld forgatónyomatékának kiszámolására egy tavaszi lombosodás indoklásában.oda-vissza
Most meg egy perpetuum mobile: felemelem hogy legyen helyzeti energiája mert úgy több erőt nyerek.mint mozgási energia.
D ohh.png
144px-Brmganimfl.gif
 
Utoljára módosítva:

A kanadai Vancouver False Creek nevű negyedében hosszú évek óta támaszkodnak egy innovatív technológiára, melynek segítségével hőt lehet nyerni a szennyvízből, majd azt megújuló energiaforrásként lakóingatlanok fűtésére használják.​


A gondolat csak elsőre tűnik utópisztikusnak: a rendhagyó fűtési megoldás 2010 óta mindennapos gyakorlatnak számít False Creek városrészében – írja a BBC. Persze sajátos szemléletmód szükségeltetik ahhoz, hogy a szennyvizet egyfajta megújuló erőforrásnak tekintsük, de ma, amikor a világ legfontosabb városai arra koncentrálnak, hogy dekarbonizálják az energiahálózataikat, False Creek forradalmi technológiája minden elismerést megérdemel.




Minden, ami a lefolyónkban végzi, előbb utóbb szennyvízzé alakul – teljesen mindegy, hogy a fürdőkádunkból, a mosógépünkből vagy a vécénkből került-e oda. A szennyvíztisztító telepeken azonban biológiailag, kémiailag és mechanikailag is megtisztul, s így újra felhasználhatóvá válik.​


A mosogatógép vagy egy hosszú, forró zuhany generálta hő csak addig tart, amíg számunkra funkciója van. Utána a lefolyóba kerül, és mi már soha többé nem fogjuk hasznát látni. Mi ez, ha nem pazarlás?


A vízből könnyű úgy hőt nyerni, ahogy False Creek polgárai teszik, hiszen ebben az esetben egy zárt rendszerről (a szennyvízrendszerről van szó). Az ily módon a lakásokba vezetett hőnek természetesen nincs “szaga”.


A technológia egyik vitathatatlan előnye továbbá, hogy szinte korlátlan mennyiségű szennyvíz áll a rendelkezésünkre. A London South Bank University szakértői 2020-ban úgy kalkuláltak, hogy az Egyesült Királyságban felhalmozódó napi 16 milliárd liter szennyvízzel 20 terawattóra (TWh) energiát lehetne előállítani évente, ami elegendő lenne ahhoz, hogy 1,6 millió háztartás számára biztosítsa a fűtést és a meleg vizet. Az Egyesült Államokban pedig évente 350 terawattórányi “energiát” engednek le a lefolyón – ezzel a mennyiséggel évi 30 millió otthont lehetne felfűteni.


És egy olyan korban, amikor a szakemberek szerint is nagyon alacsony az energiahatékonyságunk, Vancouver példája más nagyvárosok számára is inspiráló lehet. Ha a mértéktelen pazarlás helyett inkább arra koncentrálnánk, hogy gazdaságos, környezettudatos és ésszerű technológiákat dolgozzunk ki a fenntarthatóság és az energiatakarékosság jegyében, akkor talán a jövőnk miatti szorongásunk is oldódna.

Csatolás megtekintése 1976123
Tele fürdőkáddal jóval több vizet és energiát pazarolnak, mint a pár perces zuhanyozással
 
Tele fürdőkáddal jóval több vizet és energiát pazarolnak, mint a pár perces zuhanyozással
Szerintem nem azokat kéne szapulni akik fürdőkádban szeretnek pancsikolni. Miért nem azt nézed, mennyi energia megy pocsékba például a golfpályák fenntartására, amikor azokat az óriási területeket befüvesítik és rendszeresen nyírják, megölve ott a biológiai sokféleséget, meg azok a kis golfkocsik amikkel a labdák után szaladgálnak, mennyi energiát esznek, stb, miközben ez az egész csak pár száz ingyenélő kiváltságos haszontalan semmittevését szolgálja?!
És még lehetne sorolni sokáig...
Az meg hogy a zuhanyzás kevesebb vizet/energiát pocsékolna, egyszerűen NEM IGAZ, mert ez attól függ, ki mennyi ideig akar fürdeni/mosakodni. Ezt írtam már fentebb.
De amúgy amióta az ukrajnai háború kitört, azóta, bevallom, hihetetlen mértékben lecsökkent a „környezetvédelmi tudatosságom”. Azóta őszinténszólva eléggé telibeszrom. Mert kénytelen vagyok arra gondolni, ha ezután egész életemben egyetlenegyszer se használnám se a fürdőkádat se a zuhanyt, akkor se tudnék megspórolni annyi energiát, amennyibe egyetlen Javelin lövedék kerül, hogy a Patriotok áráról ne is beszéljek. És akkor még nem említettem Észak-Korea rakétakísérleteit, stb.
Azaz a világ VEZETŐI részéről akkora őrületes anyag- és energiapocséklás folyik (hiszen rajtuk múlik az ilyesmi) hogy ezek után erkölcstelennek tartom a „kisembert” szapulni azért, hogy ő mennyit pocsékol. Mert ahhoz képest az nem számít! Mutassanak előbb példát a GAZDAGOK és a POLITIKUSOK, s azután majd lehet rátérni a kisemberekre is.
 
Valamit jo ha tudsz!
A termalvizet nem pumpaljak fel emeletes házakba.
Az a hoenergiat hocserélokon keresztul adja le.
A futesi rendszerekben kezelt, ioncserelt vizet keringetnek, amik a meleget hocserelokben "kapjak".
A magas sotartalom, a calcium és magnezium semmi perc alatt eltomitene a csoveket, ha ezzel probalnanak direkt mondon futeni!(vizkokepzodes)

Szoval azzal szamolni, hogy a mozgasi energiabol nyerunk energiat ebben a6z esetben hibas.
Sot a viz keringetese is egy csomo elekztromos energiat zabál

Eddig még nem jártam Vancouverben, de amint megpillantottam egy fényképen a kereken 2 km hosszú tengeri öblöt,
a partján álló csodálatos házakkal, hát rögtön felvettem a „muszáj listára” amit még a halálom elött okvetlen látnom kell.

False Creek volt sokáig Vancouver ipari központja. A parton számos fűrészmalom, kikötő és a Pacific Central vasútállomás volt.
Ahogy az ipar más területekre költözött, a False Creek környéke lassan szétesett. Az 1970-es években városfejlesztési program indult.
A déli part elhagyatott ipari területeit vegyes lakó- és kereskedelmi övezetté alakították.

Az 1980-as években további fejlődési ugrás következett, amikor számos épület épült az Expo 86 világkiállítás bejárata körül, köztük a Plaza of Nations és a Science World.
Azóta az északi part is sűrűn lakott lakóövezetté alakult, mintegy 50 000 lakossal.

Az akkoriban nagyon lepusztult délkeleti rész környékét a 2010-es téli olimpiára újították fel, és ott épült fel a két olimpiai falu egyike.


1705403953181.png


A termál viz nem egy tipikus szennyvíz komponens, egy helyet azonban ismerek.
A Gellért Fürdő vizét a mai napig közvetlen a Dunába engedik.
Vagy 50 évvel ezelőtt terveztem a barátaimmal, hogy lubickolunk egyet de a rendörök meghiúsították.
Sajnos ma sem mehetnek a vizbe még a hajléktalanok sem.

A ChatGPT-m mondja, hogy közvetlen Vancouverben nincs természetes termálvíz, de egy kicsit távolabb
két órás autózással elérhető Harrison Hot Springs, ott vannak meleg források.

Elnézem ezeket a házakat, olvasva a történetüket eltudom képzelni, hogy itt a lefolyók melegvizét újrahasznosítják
már a háztömbön belül vagy a közelében.

Ha belegondolok, hogy az 50.000 lakó naponta kb. 100.000 liter, máskép mondva 100 köbméter 36°C fokos vizelettel járul a szenyviz-készlethez,
akkor az nem semmi. Azzal nemcsak egy nadrágot lehet felmelegíteni, hanem több gyerekszobát.

Ehhez jön a mosógépek, mosogatógépek, száritok, fürdővizek, felmosáshoz és lemosáshoz használt vizek...
Csak annyit mondatok Chapeau! :)

A központi- vagy távfűtésnél valóban nem a höt szállító folyadékot pumpálják az emeletre,
a radiátorban cirkulál a folyadék, csak ritkán, javításkor van leeresztve a lefolyóba.

Nincsenek tapasztalataim a csatornázási művekkel, de egy biztos, toronyházaknál, felhőkarcolónál
sem szabadeséssel jön le a szennyvíz, (nyilván magától) de nem merőlegesen, ferde csöveken...
Ezt a potenciális energiát ugyancsak érdemes energianyeréshez felhasználni.

Tudomásom szerint, minden emeleten vagy bizonyos közben szinteken vannak szennyvízgyűjtők. Ezek összegyűjtik a szennyvizet az ejtőcsövekből.
A sokemeletes épületekben gyakran használnak fejlett vízvezeték-technológiákat és szivattyúrendszereket a szennyvíz hatékony elvezetésére
 
A termál viz nem egy tipikus szennyvíz komponens, egy helyet azonban ismerek.
A Gellért Fürdő vizét a mai napig közvetlen a Dunába engedik.
Bp kornyeke termalvizekben gazdag, de ott valoban nincs visszapumpalas.
A melegvizek nagy resze a dunaba omlik.
Ennek geologiai oka az, hogy az a bizonyos "tárolo", ami arrafele huzodik a fold alatt az bizony már magatol is enged. A dunat a felszin alatt tobb termeszetes forras is taplalja. Igy a visszapumpalt termalviznek sok ertelme nincs.
Magyarorszagon a del-alfoldon viszont kotelezo. Ott általában két furas van, az egyiken kinyerik a melegvizet, a msikon pedig a hoenergiajat leadott termalviz visszapréselésre kerul a fold alá.

Amit itt a cikkben emlitett valaki, talan azert problemasabb, mert a viz nem a dunaba, hanem a Rákos patakba kerul, asmi annak az okologiajanak a felbomlasahoz vezet(het).
De szerintem maguk az okologusok sincsennek tisztaba a varhato hatasokkal, mert vitaznak egymassal.

Itt nem is a melegebb(30 C) viz, hanem a sótartalom a gond, ami magasabb mint a patak sotartalma.l
Egyesek szerint a befolyo egy gátat képez(nagyjabol 10 méteren keresztul magasabb a sotartalom, azon tul már a higulas miatt nem lényegesen) de4 ez a 10 méter akadályozhatja a vizi állatokat a patak felsobb szakaszara uszastol.

A fene tudja. Nem szakmam :)
Kicsit ugy vagyok vele, hogy a zoldek a teheneket okoljak a légkorbe kerulo metan miatt. Hat mig kevesebb volt a tehen, addig millioszamra nyuzsogtek más patások, aztan megsem volt gond. Az amerikai prérin elképeszto bolenycsordak voltak, de ok nem gond :)
Vagy inkabb adjunk halat Buffalo Bilnek hogy ezerszamra irtotta oket? :p
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,803,241
Tagok
615,787
Legújabb tagunk
Sightegw
Oldal tetejére