Történelemmel kapcsolatos könyvek I.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Brodarics István

Igaz leírás a magyaroknak a törökökkel Mohácsnál vívott csatájáról​

1620828892625.png
Brodarics István kancellár, szerémi püspök egyike volt azon szerencséseknek, akik élve kerültek ki a mohácsi csata poklából. Brodarics hosszú és keserves menekülés után Zsigmond lengyel királynál talált menedéket, s fél esztendő múlva hozzálátott Igaz leírás-a elkészítéséhez. S bár feladatának elsősorban az események minél pontosabb rögzítését s ezzel Európa hiteles tájékoztatását tartja, minden során átsüt az országát féltő államférfi aggodalma is. Ez teszi írását – páratlan forrásértékén túl – ma is figyelemre méltóvá, izgalmassá, időszerűvé.
 

Csatolások

  • brodarics_istvan__igaz_leiras_a_magyaroknak.epub
    87.9 KB · Olvasás: 163

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Hahner Péter

Franciaország története​

1620830807586.png
Franciaország történetének megírása az egyik legnehezebb – ám egyben leghálásabb – történetírói feladat. Kevés európai nemzetnek van annyi élő – és egyben ellentmondásos – mítosza, mint a franciának: a középkorban „az Egyház legidősebb leánya”, az újkorban a felvilágosodás és a forradalom antiklerikalizmusa éppúgy a nemzeti öndefiníció szerves része, mint a XIX. századtól a jakobino-szocialista szellemiségű bal- illetve az ultramontán katolikus és ultranacionalista jobboldali radikalizmus hagyománya. (Nekünk magyaroknak Trianon traumája külön is megnehezíti a „francia kapcsolat” tisztán tudományos vizsgálatát.) Hahner Péter könyve bravúrosan veszi az imént felsorolt akadályokat, s az adott terjedelmi korlátok között kiválóan oldja meg Franciaország történetének feldolgozását – csak annyi elfogultsággal, amennyi élményszerűvé teszi a történelmi anyag bemutatását a történészi tárgyilagosság csorbulása nélkül.
 

Csatolások

  • hahner_peter__franciaorszag_tortenete.epub
    3.3 MB · Olvasás: 308

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Hahner Péter

13 diktátor​

1620830956389.png
Fejezetek a forradalmak történetéből

Vajon a forradalom és a diktatúra elválaszthatatlanul összefonódik? Csak erőszakkal lehet tartós és mélyreható társadalmi változásokat elérni? Megengedhető az erőszak, ha egy jobb jövőt szolgál? Ezekre a kérdésekre keresi a választ ez a kötet, miközben bemutatja a világtörténelem legfontosabb forradalmainak kiváltó okait, menetét, következményeit és vezéregyéniségeit. A forradalmi események főszereplői általában diktátorokká váltak, vagy legalábbis mindent elkövettek ennek érdekében. Cromwell úgy gondolta, azért ő számolhatja fel a régi világot és építhet újat a helyére, mert Isten a kegyelmébe fogadta. Robespierre a néppel azonosította magát, Napóleon pedig kijelentette, hogy ő a francia nemzet igazi képviselője. Washington, Bolívar és Garibaldi nem tekintette kiválasztottnak magát, a későbbi korok forradalmárai viszont, mint például Lenin és követői, a tudománnyal indokolták meg kiválasztottságukat. Egy dolog biztos: a társadalmak totális ellenőrzésére és irányítására tett kísérletek rettenetes következményekkel jártak.
 

Csatolások

  • hahner_peter__13_diktator.epub
    1.5 MB · Olvasás: 238

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Hahner Péter

Államférfiak​

Fouché és Talleyrand párhuzamos életrajza
1620831176676.png
„A romlottság a bűn karjára támaszkodva” – írta Chateaubriand, miután megpillantotta Napóleon egykori külügy- és rendőrminiszterét, amint karonfogva bevonultak XVIII. Lajos királyhoz. Felháborodott megállapítását történészek és írók nemzedékei idézték fel egyetértően. De olyanok is akadtak, akik szerint Talleyrand és Fouché nem áruló volt, hanem két rendkívül tehetséges államférfi. A különböző politikai rendszerek szolgálatában mindvégig a francia forradalom vívmányainak megőrzésére törekedtek, s azokkal fordultak szembe, akik e vívmányokat veszélyeztették. A személyekhez való hűtlenségük egy ügyhöz való hűség következménye volt. „Csak akkor szőttem összeesküvést, amikor a franciák többsége cinkosom volt, s velük együtt a haza üdvét tartottam szem előtt” – jelentette ki Talleyrand, s ezt Fouché is elmondhatta volna. Hahner Péter kötetében e két híres és hírhedt államférfi politikai tevékenységét és magánéletét mutatja be a régi rendtől a forradalmon, konzulátuson, császárságon és restauráción át, egészen a júliusi monarchiáig. Hosszú pályafutásuk, tartós hatalmuk, nagy befolyásuk és politikai tisztánlátásuk miatt inkább őket tekinthetnénk koruk igazi képviselőinek, mint XVI. Lajost, Mirabeau-t, Robespierre-t, Babeuföt, Barrast vagy Napóleont. A szerző ezért őket állította a forradalmi és napóleoni dráma középpontjába, az ő párhuzamos életrajzuknak a hagyományos megközelítésektől eltérő, új értelmezésével idézi fel a francia és európai történelemnek e fordulatokban gazdag, mindmáig lenyűgöző és tanulságos korszakát.
 

Csatolások

  • hahner_peter__allamferfiak.epub
    2 MB · Olvasás: 193

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Hahner Péter

Legújabb 100 történelmi tévhit​

avagy Amit biztosan tudsz a történelemről – és mind rosszul tudod
1620831416770.png
Ön is úgy véli, hogy a bumeráng ausztrál találmány? Biztos benne, hogy a második világháború a Lengyelország elleni támadással kezdődött? Úgy tudja, hogy a torinói lepel Jézus testének nyomait őrzi? Akkor lapozza fel harmadik, történelmi tévhitekkel foglalkozó kötetünket. Ezúttal is olyan, széles körben elterjedt „tényekre” hívjuk fel a figyelmet, amelyeket a történettudomány már megcáfolt, vagy legalábbis megkérdőjelezett, ám a köztudatban még élénken élnek. A szerző szerint a történész feladata kissé a kertészére emlékeztet: ugyanúgy irtania kell néha az elszaporodott tévhiteket, legendákat és pletykákat, ahogy a kertésznek a gyomokat. Még akkor is, ha tudja: jövőre újra kisarjadnak…
 

Csatolások

  • hahner_peter__legujabb_100_tortenelmi_tevhit.epub
    566.8 KB · Olvasás: 328

tulipna10

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok !
Ezeket keresem : Tokai Zsolt :Kínai jelképtár ,
Vasziljev, L. Sz. Kultuszok, vallások és hagyományok Kínában. Budapest: Gondolat Kiadó

Köszönöm !
 

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Lord Russell

A bushido lovagjai​

A japánok által elkövetett háborús bűnök rövid története
1622468680314.png
1931 és 1945 között japán csapatok pusztították végig a leigázott területeket. Civileket végeztek ki, városokat fosztottak ki, foglyokat mészároltak le, foglyaikat és a helyi lakosságot kegyetlenül kizsákmányolták. Körültekintően összeállított munkájában a szerző feltérképezi a pusztítás e szisztematikusan kiépített szörnyű rendszerét, objektív vizsgálatnak veti alá az egyének által elkövetett bűnöket, és részletesen kitér azon okokra is, melyek Japánnak az elfogadott emberi jogokat semmibe vevő példa nélküli rémtettei mögött rejlettek. A szerző olyan becstelen gaztetteket is górcső alá vesz, mint pl. a napi 10000 fogoly kivégzése Auschwitzban.
 

Csatolások

  • russell_lord__a_bushido_lovagjai.epub
    349 KB · Olvasás: 191

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Dániel Anna

István király útja​

1622960175151.png
Esztergom várának külső udvarában semmi változás sem látszott. Nyugalomban, békésen folyt minden a maga rendjén. Az emberek pontosan végzik munkájukat, – merthogy így parancsolta a beteg Géza fejedelem felesége, Sarolta nagyasszony. A fejedelem betegségéről is csak halkan, lopva beszélnek. Mindenki végezze munkáját, – így szól a parancs. A hiábavaló szószaporítást soha nem szerették a várban. Magyar embernek nem is természete, idegen meg hamar leszokik róla. De a látszólagos nyugalom csak nagy viharokat megelőző csend. Nincs olyan egyszerű közembere a várnak, aki ne sejtené, hogy Géza úrnak, Árpád vezér dédunokájának napjai meg vannak számolva. A várudvaron most megy át Anasztáziusz, a német püspök. Lehajtott fejjel egyenest a belső kapu felé tat. A kapu kinyílik előtte. Két katona áll őrt a kapu előtt. Mind a ketten a pap után néznek. Köszönnek. Az öregebbik homlokához emeli kezét, a fiatalabbik még meg is hajlik mélyen. Az idősebbik katona, Jutacs, előbb óvatosan körülnéz, nincs-e a közelben valaki, aztán halkan mondja fiatal társának: – Te Sebő. Jó lenne, ha István úr idejében megérkeznék Erdélyből… – Nem is tudom, miért kellett most olyan hosszú útra indulnia? – A fejedelemasszony kívánsága volt, hogy István úr az Erdélyi tartományba menjen az ő testvéröccsének, Gyulának látogatására. De azóta már vissza is jöhetett volna.
 

Csatolások

  • daniel_anna__istvan_kiraly_utja.epub
    211.9 KB · Olvasás: 142

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Raffay Ernő

Trianon titkai, avagy hogyan bántak el országunkkal…​

1622962389274.png
A trianoni békeszerződés nyomán Magyarország nemcsak területének kétharmadát, nemcsak gazdasági életképességét, s magyarjainak millióit vesztette el, de kettétörte és a továbbiakban szinte lehetetlenné tette a nemzeti fejlődésnek akkor már több évszázados folyamatát is. Hiába hangoztatták a nemzet legjobbjai háromnegyed évszázadon át, hogy túl a tépelődéseken végre új hazát kell építeni, igazán cselekvővé sohasem ért, sohasem érhetett a szándék. Trianon súlyos titokként, a végzetes katasztrófák félelmetes súlyával nehezedett a nemzetre. Raffai Ernő a titok föloldására vállalkozott, amikor egykorú hiteles források alapján nyomon követi könyvében az eseményeket. A történész az 1920 junius 4-én aláírt békeszerződést az „erőszak békéjé”-nek tekinti, olyan nagyhatalmi döntésnek, amely nyomán Magyarország történelme a világ legméltánytalanabb csapását volt kénytelen elszenvedni
 

Csatolások

  • raffay_erno__trianon_titkai_avagy_hogyan_bantak_el_orszagunkkal__.epub
    1.5 MB · Olvasás: 261

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Brett Velicovich · Christopher S. Stewart

Drónharcos​

Egy elitkatona beszámolója a 21. század legmodernebb terrorelhárító gépéről
2018
1623156830948.png
Vajon veszélyes gyilkosok vagy szelíd madarak? Brett Velicovich csaknem egy évtizeden át központi szerepet játszott az új típusú hadviselésben: pilóta nélküli légi járműveket, drónokat használt arra, hogy levadássza a világ legveszélyesebb terroristáit. Elit harcosként célpontokat választhatott, halálos ítéleteket hozhatott, miközben összehangolt együttműködést folytatott a teljes amerikai hírszerzéssel – kémekkel, elemzőkkel, informátorokkal –, hogy a segítségükkel kivonhassa a forgalomból az al-Káida és az ISIS magas rangú tagjait. Ebben a kivételes könyvben, melynek megírásában az elismert újságíró, Christopher S. Stewart is segítette, Velicovich plasztikus részletességgel eleveníti fel akciófilmbe illő bevetéseit és szigorúan titkos küldetéseit, amelyeknek köszönhetően számtalan ártatlan civil életét mentette meg – a legveszélyesebb háborús gócpontokban éppúgy, mint Amerika biztonságosnak hitt nagyvárosaiban. De vajon milyen jövőt hoznak a drónok? Talán lesz olyan korszak, amikor folyamatosan a fejünk fölé kell néznünk, ha életben akarunk maradni?
 

Csatolások

  • velicovich_brett__dronharcos.epub
    310.2 KB · Olvasás: 158

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Pat Barker

Felépülés​

1623158992579.png
1917 nyarán három angol költő is megfordult Craiglockhartban, a hadsereg idegszanatóriumában Edinburgh mellett. Közülük Robert Graves a legismertebb Magyarországon, de a másik kettő sem kevésbé nagy név az irodalomtörténetben: ma Wilfred Owen számít az első világháborús költőnemzedék legnagyobbjának, de Siegfried Sassoon sem csak arról nevezetes, hogy Owent felfedezte és halála után kiadatta verseit.
Sassoon a háborúban nemcsak költői hangjára talált rá, de ki is tűntette magát, ezért is keltett meghökkenést 1917 júliusában közzétett Nyilatkozata, melyben tiltakozott az értelmetlen és jogtalan mészárlássá fajuló háború folytatása ellen. Robert Gravestől is értesülünk az esetről hazájával szakító híres, magyarul is megjelent memoárja, az Isten hozzád. Anglia lapjain. Huszonkét éves fővel nem nézhette tétlenül, hogy barátja a vesztébe rohan, s a háta mögött kijárta Sassonnak, hogy börtőn helyett W. H. Rivers, a híres ideggyógyász (és kultúrantropológus) gyógykezelje Craiglockhartban. Rivers lelkiismereti gondja sem csekélység: mint orvosnak a gyógyítás a kötelessége, a teljes gyógyulás azonban azt jelenti: a páciens visszamehet a frontra harcolni és – könnyen lehet – meghalni. Orvos és betegek naponta konzultálnak, és e beszélgetésekből még nagyobb erővel kerekedik ki a háború minden borzalma, mintha a lövészárokban látnánk hőseinket. Sassoont elkeserítette Nyilatkozatának visszhangtalansága, de hogy mégsem maradt hatástalan, ez a regény is bizonyítja: trilógia kezdődik vele, valóság és oknyomozó képzelet külőnös elegye, melyért 1995-ben Booker-díjat kapott az 1943-ban született angol írónő, és amelyről a hadi témában igazán autentikus szerző, Joseph Heller azt nyilatkozta, hogy az első világháborúról jobb művet nem olvasott.
 

Csatolások

  • barker_pat__felepules.epub
    566.7 KB · Olvasás: 113

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Sebastian Haffner

A Német Birodalom hét főbűne az első világháborúban​

1623159582901.png
Sebastian Haffner, remek történelmi esszék jól ismert szerzője – Megjegyzések Hitlerhez, Churchill, Egy német története, Az elárult forradalom – hét főbűnt ír a vilmosi birodalom számlájára, úgymint: 1. letérés a bismarcki politika útjáról, 2. a Schlieffen-terv, 3. 1916-ban: a békekötés elmulasztása, 4. a korlátlan tengeralattjáró-háború, 5. Oroszország bolsevizálása, 6. a kétfrontos háború folytatása Breszt-Litovszk után, 7. a vereség kezelése a végjátékban. Mindezekkel a bűnökkel csak a híres történész vita szembesítette az NSZK társadalmát, fél évszázaddal a világháború kitörése után. Maga Haffner később így írt tanulmányáról, mely 1964-ben jelent meg először: „A hatvanas években, különösen az évtized elején mindenekelőtt az első világháborúról szóló, úgynevezett Fischer-vita foglalkoztatta a német történészeket. A vitát Fritz Fischer Kísérlet a világuralom megragadására című munkája indította el, egy monumentális vádirat, amely a német háborús célok politikáját veszi górcső alá. Ezt a szerző Az illúziók háborúja című műve követte, amely ugyanilyen súlyos vádakkal illeti a háború előtti német politikát… A vita eredményeképpen teljesen más, sokkal távolságtartóbb kép alakult ki a Német Birodalom első világháborús szerepéről. A polémia összefoglalásának Peter Kielmannsegg Németország és az első világháború című műve tekinthető, amely 1968-ban jelent meg. Büszke vagyok rá, hogy jelen, rövidre fogott, inkább zsurnalisztikai, mint szaktörténészi próbálkozásomat, amelyben megkíséreltem a Fischer-vita eredményeit a saját értelmezésem szerint összefoglalni és a szélesebb olvasóközönséggel megismertetni, Kielmannsegg négy évvel később kiadott, nagy műve inkább igazolja, mint cáfolja.”
 

Csatolások

  • haffner_sebastian__a_nemet_birodalom.epub
    148.7 KB · Olvasás: 189

imbusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Dr. Richard Holmes: Csaták
Szemtanú sorozat

formátum: pdf
méret: 102 MB
Park Könyvkiadó, 1997

cs1_3096919.jpg
https://mega.nz/file/JnZgBJBJ#MdHnAoOSJDCchuop8OMTGHlqmRhr5ut4B1rlKPqXmzg



Anthony Livesey: Nagy hadvezérek, nagy csaták

formátum: pdf
méret: 502 MB
Gabo, 2000

cs2_90374_3.jpg
https://mega.nz/file/1jAXBCQD#9XaFtKOuZBOXyJN7N54MtE09Lf9LgCydmmcVA5Z37EM



Jeremy Black: Hetven döntő csata
Az ókortól napjainkig

formátum: pdf
méret: 506 MB
Athenaeum, 2006

cs3_681976_4.jpg
https://mega.nz/file/pWwjxYSY#8t7nJ6UTXwdQfK-TcVAKGNY4dxWA9TxdA5g8ApVRFOI



John Macdonald: A II. világháború nagy csatái

formátum: pdf
méret: 471 MB
Gabo, 1995

cs4_12683783.jpg
https://mega.nz/file/YsJDCYyJ#4aR5p6HT3ji7VGKT7IlbkVZhsCzWdQyQv4DNCqv9T5I



Geoffrey Regan: Döntő csaták

formátum: pdf
méret: 260 MB
Panem-Grafo, 1993

cs5_12590763.jpg
https://mega.nz/file/QhIRgaLY#hQ5o-GLCpVXSQuk4QzTUxRjtQkD8lHU0rIXmXLadpcU



Kertész István: Ókori hősök, ókori csaták

formátum: pdf
méret: 27 MB
Tankönyvkiadó, 1987

cs6_577372.jpg
https://mega.nz/file/9pJizDia#PWmFCJr7NumNNVZYCbVeqTHd2JxOKNBkc0T5gEkwj8A



John Warry: A klasszikus világ hadművészete

formátum: pdf
méret: 194 MB
Gemini Budapest Kiadó, 1995

cs7_122317.jpg
https://mega.nz/file/BkBm1ZCY#kgxcu6Y0lw6hBNypQLw_cy0BYF7yEWYjXCBqptJXX9Y
 

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Andrew Roberts

Churchill: Kéz a kézben a sorssal​

1624008515690.png
A nyugati civilizáció elszánt védelmezője, korszakos jelentőségű államférfi, vagy háborús bűnös, holokauszt-tagadó diktátor? Winston Churchill életéről immár több mint 1000 könyv született, ám mértékadó kritikusok szerint a napjaink legelismertebb brit történészei között számon tartott Andrew Roberts műve a legjobb választás, ha meg akarunk ismerkedni a 20. századi történelem egyik mitikus alakjával. A Churchill karakterét és korszakát hosszú évtizedeken át tanulmányozó Roberts könyve több kimerítő részletességű adathalmaznál és korábban nem ismert történelmi dokumentumok bemutatásánál: a szerző a rendkívül sokoldalú brit politikus egyéniségére koncentrál, aki mindig tovább tudott lépni, újra és újra felépítette önmagát.

Az ő olvasatában Churchill egyszerre angol és amerikai, előkelő származású és demokrata, hazárdőr, katona, álmodozó, művész, nagydumás, pillangókedvelő, újságíró, forgatókönyvíró, regényíró, bölcs és nyámnyila.

Churchill hosszú élete során a legnagyobb mélységeket és magasságokat járta meg. Ide-oda ugrált a Konzervatív és a Liberális Párt között, hol nyert, hol veszített. Hozott ma is elismert és kárhoztatott döntéseket. Sokszínű katonai és politikusi pályája mellett haditudósító és termékeny író, hobbitörténész is volt, történelmi munkáiért irodalmi Nobel-díjat kapott. Öröksége máig meghatározó – nem csupán az egykori brit birodalomban, hanem az egész világon.
 

Csatolások

  • roberts_andrew__churchill.epub
    1.4 MB · Olvasás: 232

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Sheelagh Ellwood

Franco​

1624011064508.png
Több mint száz évvel születése és húsz évvel halála után Franco még mindig nagyon ellentmondásos alakja századunk történelmének.

Véres kezű zsarnok volt vagy ügyes politikus?

A polgárháborút megnyerő hadvezér harminckilenc évig állt a spanyol állam élén, távol tartotta országát a II. világháborútól, túlélte számos európai diktátortársát, „ágyban, párnák közt” halt meg, miután kijelölte utódját – aki viszont lehetővé tette Franco rendszerének gyors felszámolását és a demokratikus Spanyolország megszületését.

A brit külügyminisztérium Ibéria-szakértőjének könyve több mint húszévi kutatómunka eredményeképpen rajzolja meg a XX. századi spanyol történelem megkerülhetetlen alakjának portréját.
 

Csatolások

  • ellwood_sheelagh__franco.epub
    509.9 KB · Olvasás: 178
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére