Nem tudom, ismeritek a KALAHA játékot, én most ismertem meg.
Egyszerűen kivitelezhető házilag is, kartonlapra szemben egymással 6-6 tejfölös-joghurtos doboz átlátszó fedelét ragasztva a tábla 2 végén pedig nagyobb, pl. vajkrémes fedőtetőt, már kész is a játéktáblánk. Játszható kavicsokkal, alumíniumdoboz nyitófülecskéivel, gyöngyökkel, vagy természetes anyaggal (pl. babbal ) is.
Nagyon jó játék, a játékidő kb. 10-12 perc.
Szabálya egyszerű, íme:
KALAHA
STRATÉGIAI JÁTÉK 2 JÁTÉKOS RÉSZÉRE
A legrégebbi játékok egyike a világon! Játék menete: Kiinduló helyzetben a 12 meder mindegyikében 4 "kavics" (más játékváltozat szerint 6 kavics) van. A játékosok egymással szemben ülnek, az előttük levő 6 meder és az egyik gyűjtőmeder tartozik hozzájuk. A játék célja a lehető legtöbb "kavics" összegyűjtése a saját gyűjtőmedencébe.
Játékszabály: A kezdő játékos az egyik hozzá tartozó meder tartalmát felmarkolja és az óramutató járásával ellenkező irányban kezdve, elosztja a soron következő medrekbe (ezek lehetnek a saját, de lehetnek az ellenfél medrei is) úgy, hogy mindegyik mederbe egy-egy kavicsot tesz, a saját gyűjtőmedrébe is. Az ellenfél gyűjtőmedrébe nem tesz bábut.
Ha az elosztás végén az utolsó kavics a saját gyűjtőmedrébe kerül, akkor ismét õ következik. Ha az utolsó kavics az egyik saját üres medrébe kerül, akkor elveheti az ellenfél pontosan szembenülő játékmedrében lévő összes kavicsot és a saját gyűjtőmedrébe teheti. Így felváltva ürítik és töltik a játékosok a medreket és megkísérlik a saját gyűjtőmedrüket megtölteni.
A játék addig tart, amíg valamelyik játékosnak el nem fogynak a kavicsai a medreiből (kivéve a gyűjtőmedreket), tehát további medret kiüríteni nem tud. Ekkor az ellenfél térfelén lévő játékmedrek kavicsait is ő kapja meg (kivéve az ellenfél gyűjtőmedrének tartalmát), és a saját gyűjtőmedrébe helyezheti azokat.
A játék nyertese: akinek a gyűjtőmedrében több kavics van!
Az eredeti fából készült tábla így néz ki: