Hírek A MOHU nem tudta megoldani az italvisszaváltást a Szigeten, így a fesztivál nem számítja fel pluszban az 50 forintokat a palackos italokért

A Szigeten egyetlen REpont-automatát sem találni, így felmerül a kérdés, hogy mi a helyzet a büfékben árult palackos, aludobozos italok csomagolása után visszakapható 50 forinttal. A Portfolio megkérdezte Kádár Tamást, a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Zrt. cégvezetőjét.

A válasz szerint a MOHU nem tudta a jelenlegi struktúrában visszagyűjteni a palackokat helyben, illetve problémaként merült fel az is, hogy külföldi bankkártyát nem tud elfogadni az automata. A pénzvisszatérítés tehát sem lett volna megoldott sok fesztiválozónak, még akkor sem, ha az appot letöltik.

A szabályozás viszont kimondja, hogy a gyártónak és a forgalmazónak ki kell fizetnie az 50 forintos betétdíjat a MOHU felé. A Sziget tehát mindenképp fizat, csak azt kellett eldönteniük, kifizettessék-e a vendégekkel is az összeget úgy, hogy a helyszínen nincsenek meg a visszaváltás feltételei. Kádár azt mondta a Portfoliónak, ennek tudatában úgy döntöttek, elengedik a díjat, mert nem korrekt a vendégektől elkérni, ha a fesztivál területén nem lehet visszaváltani.

A Szigeten vásárolt italok csomagolását így egyszerűen ki kell dobniuk a fesztiválozóknak, ezeket végül a szelektíven összegyűjti a fesztivál. Az nem derült ki, hogy megpróbálják-e őket nagy tételben visszaváltani, de a palackok és dobozok többsége valószínűleg össze lesz nyomva, így amúgy sem venné be a REpont-automata. A Szigeten elfogyasztott, csomagolt italok így leginkább a MOHU-t gazdagítják, hiszen a vissza nem váltott díj náluk marad.

Kádár Tamás szerint jó megoldás lehetne, ha az automaták egy odaérintett kártyára töltenék vissza az összeget, ez a technológia már létezik. A Szigetnél bíznak benne, hogy később „a visszaváltós rendszer javul annyit, hogy egy olyan fesztiválon is működhessen, ahol napi 70-80 ezer ember megfordul”.

Előd Fruzsina

1723369731610.jpeg
 
Kiszámíthatóság, piharcgarázdagság újabb gyöngyszeme:

Szeptember elsejétől megváltozik annak a kezelési költségnek a mértéke, amelyet a kereskedők kapnak az üres üvegek, palackok, üdítősdobozok visszaváltásáért. A változásról először a Magyar Nemzet írt, azt később a MOHU a Telexnek megerősítette.

A boltoknak a mostani rendszerben a kézi visszaváltásért 5 forint, a gépiért 7,5 forint jár. Szeptember elsejétől ezt egy sávos rendszer váltja fel, amelyben:

  • a kézi visszaváltóknak és a 200 négyzetméternél kisebb boltoknak palackonként 11,5 forint jár majd;
  • a 200 és 400 négyzetméter közötti boltoknak az automatás visszaváltások után 7,5 forint jár majd;
  • a 400 négyzetméternél nagyobb boltok viszont a gépi visszaváltásért csak palackonként 3,5 forintot kapnak majd.
A változás értelmében tehát a 200 négyzetméter alatti boltok a korábbinál jóval jobban, a 400 négyzetméter feletti boltok viszont a korábbinál jóval rosszabbul járnak majd. Ez utóbbiba tartoznak a legtöbbet használt visszaváltó pontok, hiszen ezeket főleg olyan üzletláncok üzemeltetik, amelyeknek 400 négyzetméternél nagyobb boltjaik vannak.
 
Kiszámíthatóság, piharcgarázdagság újabb gyöngyszeme:

Szeptember elsejétől megváltozik annak a kezelési költségnek a mértéke, amelyet a kereskedők kapnak az üres üvegek, palackok, üdítősdobozok visszaváltásáért. A változásról először a Magyar Nemzet írt, azt később a MOHU a Telexnek megerősítette.

A boltoknak a mostani rendszerben a kézi visszaváltásért 5 forint, a gépiért 7,5 forint jár. Szeptember elsejétől ezt egy sávos rendszer váltja fel, amelyben:

  • a kézi visszaváltóknak és a 200 négyzetméternél kisebb boltoknak palackonként 11,5 forint jár majd;
  • a 200 és 400 négyzetméter közötti boltoknak az automatás visszaváltások után 7,5 forint jár majd;
  • a 400 négyzetméternél nagyobb boltok viszont a gépi visszaváltásért csak palackonként 3,5 forintot kapnak majd.
A változás értelmében tehát a 200 négyzetméter alatti boltok a korábbinál jóval jobban, a 400 négyzetméter feletti boltok viszont a korábbinál jóval rosszabbul járnak majd. Ez utóbbiba tartoznak a legtöbbet használt visszaváltó pontok, hiszen ezeket főleg olyan üzletláncok üzemeltetik, amelyeknek 400 négyzetméternél nagyobb boltjaik vannak.
E zzel is támogatják a kisebb boltok anyagi lehetőségét. Vagyis nem támogatják hiszen el veszik a nagyobb forgalmú üzletektől a pénzt. Ők nem vesztenek. De, bemutatják hogy milyen rendesek.
Természetes hogy van benne logika.
De, nekem mint fogyasztónak nem jelent előnyt. Hogy az üzleteknek jelent-e?
Lehet hogy akkor a kisebb üzletek nem kívánnak autómatát beszerezni inkább maradjon a személyes átvétel.
 
Ideillik... ámbár ez a szöveg bármelyik magyar politikai/közéleti témába abszolút passzol:

"Volna egy szerény javaslatom, mindezen egyszerűsítések egyszerűsítésére. Minek ez a sok fejtörés, ez a sokféle intézkedés és rendelet? Egységesen kell a dolgokat intézni. Mondja ki a Tanács, hogy, mondjuk, május 21-étől kezdve mindenkinek, mindennap lakhely és illetőség szerint, meghatározott órában jelentkeznie kell az elöljáróságnál, ahol egy nagy pofont kap."
(Karinthy Frigyes, 1887-1938)​
 
Ideillik... ámbár ez a szöveg bármelyik magyar politikai/közéleti témába abszolút passzol:

"Volna egy szerény javaslatom, mindezen egyszerűsítések egyszerűsítésére. Minek ez a sok fejtörés, ez a sokféle intézkedés és rendelet? Egységesen kell a dolgokat intézni. Mondja ki a Tanács, hogy, mondjuk, május 21-étől kezdve mindenkinek, mindennap lakhely és illetőség szerint, meghatározott órában jelentkeznie kell az elöljáróságnál, ahol egy nagy pofont kap."
(Karinthy Frigyes, 1887-1938)​
Gondolom, KF javaslata azon bukott meg, hogy maximálta napi egyben a nagy pofon számát.
 
E zzel is támogatják a kisebb boltok anyagi lehetőségét. Vagyis nem támogatják hiszen el veszik a nagyobb forgalmú üzletektől a pénzt. Ők nem vesztenek. De, bemutatják hogy milyen rendesek.
Természetes hogy van benne logika.
De, nekem mint fogyasztónak nem jelent előnyt. Hogy az üzleteknek jelent-e?
Lehet hogy akkor a kisebb üzletek nem kívánnak autómatát beszerezni inkább maradjon a személyes átvétel.
Nem igazán érzem támogatásnak a bármikor és már minden területen ad hoc kiadott, pofára behajtható, rendeletnek/törvénynek nevezett, de csak közgazdasági ámokfutást igazoló tákolmányokat.
 

Akár magánszemélyek is belefoghatnak a palackvisszaváltás-bizniszbe​

(magánszemély) egyéni vállalkozó rendelkezik a megfelelő raktárhelyiséggel, ahol tudja tárolni a palackokat, és ki tudja fizetni a visszaváltási díjat. Nagyon leegyszerűsítve tulajdonképpen 50 000 forint készpénzre és egy raktárhelyiségre van szükség, hiszen miután a partner 1000 palackot visszaváltott, azok értékét megtérítette a visszaváltóknak, a Mohu rendszere a helyszínre küldi a mobil járművet, és visszatéríti a partnernek a kifizetett palackok árát, illetve az ehhez járó kezelési díjat havonta elszámolja a partnerrel. Kézi visszaváltás esetében a kezelési díj 11,50 forint, vagyis havonta 5000 db palack, doboz és üveg esetében ez 57 500 forint, 10 000 palack esetében 115 000 forint, és így tovább, ami akár nyugdíj-kiegészítésként is működhet egyéni vállalkozási formában, vagy egy kistelepülés társaságának, szervezetének, intézményének költségvetését is segítheti.
-------
Több európai államban már évek óta sávos rendszerben működik a kezelési díjak kifizetése: a boltok forgalmához igazítva, fordítottan arányosan kapják a pénzt – a nagy forgalmú egységek alacsonyabb, a kisebbek magasabb finanszírozásban részesülnek.
............
A legtöbb kritika a palackvisszaváltási rendszert az elmúlt időszakban a rosszul működő automaták miatt érte. A Mohu többször hangoztatta, hogy a hibát leggyakrabban a koszos, nem jól takarított gépek okozzák, amelyeknek takarítása a boltok felelőssége.

A koszos gépek esetében a 360 fokos vonalkód-leolvasó rosszul érzékel, ezért csak bizonyos szögben behelyezve ismeri fel az általunk visszaváltani kívánt palackot. Mivel az automaták minden egyes elakadást regisztrálnak, a berendezéseken a gyártók látják, hogy mely boltok tartják tisztán a gépeket, és melyek nem.

A jövőben a regisztrált elakadások alapján akár büntetést is szabhat ki a Mohu, ha azt tapasztalja, hogy a boltok hibája miatt jelentkezett probléma a visszaváltó gépekben.
 
Több európai államban már évek óta sávos rendszerben működik a kezelési díjak kifizetése ...

Ha ezt Te/cikk írója megtalálta, akkor Agyarországon a rendszer bevezetői miért nem? Ja, hogy csak a szokásos csőbehúzás? Hogy mire beleinvesztálsz, mert mégis piacgazdaság esetleg, addigra eltűnik a madzagról a méz, és csak a hurok marad a nyakad körül? Nem is értem, miért lepődöm meg, minden húzásuk erről szól.
 
Több európai államban már évek óta sávos rendszerben működik a kezelési díjak kifizetése ...

Ha ezt Te/cikk írója megtalálta, akkor Agyarországon a rendszer bevezetői miért nem? Ja, hogy csak a szokásos csőbehúzás? Hogy mire beleinvesztálsz, mert mégis piacgazdaság esetleg, addigra eltűnik a madzagról a méz, és csak a hurok marad a nyakad körül? Nem is értem, miért lepődöm meg, minden húzásuk erről szól.
Mindig akkor hivatkoznak külföldi példákra ha nekik szükség van rá, Ha a külföldi példa ellent mond a hazai gyakorlatnak akkor hallgatnak.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Marcsello71 wrote on Ajuda67's profile.
Kedves Ajuda! Köszönöm az új fordítást, már olvasom is ma. Szép napot kívánok!
Csilinkóné Lulács Éva wrote on AgnesB73's profile.
Szia Ági!
Köszönöm a Carol Lynne és a Mazzy J March könyveket. Éva
balancewhite wrote on modder's profile.
Helló! Te vagy KÁK?
Valtozott az email.cimem, hova irhatok
k_tamas76 wrote on Dzseffi's profile.
Szia ciccus! Régen jártál már errefelé :)

Statisztikák

Témák
39,240
Üzenet
5,063,174
Tagok
631,121
Legújabb tagunk
UEmese
Oldal tetejére