Disszidálásért elkobzás - A botrány részletei

Különös levelet kapott 2013 szeptemberében a XVI. kerületi önkormányzattól Szatmári-Nagy Sándorné. Felszólították a 80 éves özvegyet, fizessen azért az ingatlanért, amit édesapja épített 1955-ben. Szatmáriné öccse, István 1972-ben Kanadába disszidált, és az önkormányzat 42 év elteltével úgy érezte, ideje rendezni a tulajdonviszonyokat – a „disszidens” vagyonát elkobozva.

„Egy kommunista rendszer döntését akarta egy úgynevezett demokratikus hatalom pénzbehajtással érvényesíteni” – értékeli a lépést Szatmáriné lánya, Éva. Dr. Béres-Deák Attila ügyvéd véleménye is hasonló, aki szerint „egy úgynevezett disszidens ingatlanának elkobzása során jutott a XVI. kerületi önkormányzat a tulajdoni részhez”.

A szocializmusban egy 1952-ben kiadott törvényerejű rendelet alapján az államra – pontosabban az adott területen illetékes tanácsra – szállt a disszidensek vagyona. Így István tulajdonrésze, vagyis a ház – amelyben a testvérpár özvegy édesanyja lakott – egynegyed része is az államé lett. Az 1990-es évek elején Szatmáriné és férje a házba költöztek, hogy az idős asszonyról gondoskodhassanak.

A már nyugdíjban lévő házaspár saját költségén és kölcsönből közművesítette a telket, megjavíttatták a tetőszerkezetet, az eredetileg 40 négyzetméteres házhoz körülbelül ugyanennyit hozzátoldottak, és garázst is építettek.

A rendszerváltás után 172 ezer forint részleges kárpótlást fizettek az egykori disszidens Istvánnak, amit egyik hazai látogatása során át is vett, és rögtön Szatmárinénak adott, hogy édesanyjuk ápolásához hozzájáruljon. A tulajdonát az állam nem szolgáltatta vissza. István Kanadából már nem akart hazatérni, mivel ott családot alapított. Szatmárinéék pedig azt gondolták, ezután is nyugodtan élhetnek az ingatlanban.

Azonban 2013-ban Szatmárinét (aki akkor már a ház háromnegyedének volt a tulajdonosa, mert édesanyja 2001-ben elhunyt) levélben értesítették, hogy az 1991. évi XXXIII. törvény 1. paragrafusának értelmében, ami a tanácsi vagyont az önkormányzatokra ruházta, rendezni szeretnék a tulajdonviszonyokat.

Megkérdeztük a XVI. kerületi önkormányzatot, hogy miért éppen a törvény elfogadása után 22 évvel jutott eszükbe megkeresni Szatmárinét. Dr. Csomor Ervin alpolgármester válaszából az derült ki, hogy valamiért annak idején nem adták át a vagyont az önkormányzatnak, de ennek pontos okát ma már nem lehet kinyomozni. „2013-ban egy építésügyi hatósági eljárás során derült ki, hogy az ingatlanrész a fenti törvény hatálya alá tartozik” – mondta az alpolgármester, aki sajnálja „az érintetteket, hogy azért kellett fizetni, ami egyszer a családjuké volt”. Viszont a hatályos jogszabályokat szerinte be kell tartani, és annál több méltányosságot, mint hogy az eredeti árat 20 százalékkal csökkentették, nem tudtak gyakorolni.

Hogy mennyire volt méltányos a családdal az önkormányzat, arról más véleményen van Szatmáriné lánya, Éva, aki az egész ügyet intézte. „Az első levélre azt válaszoltuk, hogy megfelelő feltételekkel megvásároljuk az ingatlanrészt. Feltételeztük, hogy mivel annak idején a tanácsi lakásokat is névleges értéken meg lehetett vásárolni a lakóknak, itt is hasonló eljárásnak nézünk elébe. Egy percig sem gondoltuk, hogy ez klasszikus, piaci áron megszabott adásvétel lesz.” Tévedtek: az önkormányzat 4,5 millió forintban szabta meg az árat. Éva hosszas levelezés után az összeget lealkudta 3,5 millióra. Ez volt az alpolgármester válaszában említett kedvezmény. De arra már nem terjedt ki a méltányosság, hogy a magyar állam az elmúlt 40 évben semmilyen módon nem járult hozzá a telek és az ingatlan karbantartásához.

Az ügyintézéssel is elég nehézkesen haladt. „Minden levélre 3-4 hónappal később adtak választ, és abban már dörgedelmes felszólításokat fogalmaztak meg. Nem vették figyelembe, hogy én mit írtam vagy kérdeztem. Nem voltak hajlandóak a párbeszédre” – emlékezik vissza Éva. A család például felajánlotta, hogy mai értéken visszafizeti a kárpótlást, de hiába végeztek bonyolult számításokat az inflációról, az önkormányzat ebbe nem ment bele.

Annyira nem voltak hajlandóak a párbeszédre, hogy a polgármester sürgős teendőire hivatkozva nem jelent meg a havonta egyszer tartott fogadóóráján, ahova anya és lánya hetekkel azelőtt bejelentkezett. Új időpontot nem kaptak. A Vagyonhasznosítási Iroda képviselőjével tudtak újra csak személyesen beszélni, akik azt javasolták, hogy pereljék be a magyar államot.

„A húgommal idén szeptemberben családi kölcsön segítségével kifizettük a 3,5 milliót, hogy édesanyánk még életében kapja vissza a tulajdonát” – mondja Éva. De ez sem ment olyan egyszerűen. Az önkormányzat nem fogadta el, hogy Éva számlájáról utalták a pénzt.

„Mindenáron az ő meghatalmazásukat akarták aláírattatni az édesanyámmal, ami azt is tartalmazta, hogy soha semmilyen jogcímen nem kéri az önkormányzattól vissza a befizetett összeget. Ebbe nem akartunk belemenni, ment az huzavona. Végül ügyvédre hivatkozva kellett figyelmeztetnem őket, hogy a mi meghatalmazásunk minden formai követelménynek megfelel.” De Szatmáriné hiába úszta meg, hogy bankszámlát nyisson, azt már nem tudta elkerülni, hogy adókártyát kelljen készíttetnie. Hiszen vagyont szerzett, így nem elég, hogy okmányt kell csináltatnia, nemsokára fizetheti az illetéket is.

Dr. Béres-Deák Attila ügyvéd szerint nem lett volna szabad fizetni az önkormányzatnak, hanem meg kellett volna várni, míg ők indítanak pert. Ugyanakkor még most sem késő perelni, amit jó eséllyel meg is nyerhet a család, mert hasonló ügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság már hozott ítéletet 1992-ben, és egy 1991-es alkotmánybírósági határozat kimondja, hogy alkotmányellenes a tulajdon kisajátítása, ha az nem kivételesen és a köz érdekében, törvényben szabályozott esetben és módon, illetve teljes, feltétlen és azonnali kártalanítás mellett történt.

„Egyrészt egy perújítási eljárásban lehetne kérni, hogy a bíróság mentse fel a »disszidenst« a hazatérés megtagadása vádja alól bűncselekmény hiányában. Így az elkobzást kimondó rész is hatálytalanná válna” – mondja. „Másrészt jogalap nélküli gazdagodás miatt indított perben lehetne hivatkozni, hogy elbirtoklás címén a panaszos már megszerezte az ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonjogot, így annak megváltására kötelezésre nem volt jogalap” – teszi hozzá az ügyvéd, aki szerint arra is lenne esély, hogy később magasabb összegű kártérítést igényeljen a család.

Szűcs Ágnes

haz.png
 
Mintha nem emberek, családok életéről döntenének. Csak jönnek a törvények , szabályok szép sorban.....
 
Ha volt pofajuk piaci aron adni azt az ingatlanreszt, akkor nagyon ne oruljenek a vetelarnak, mert az ingatlanresz negyven evi futese, takaritasa, karbantartasa, orzese, felujitasa sem volt am ingyen.

Tessek kiszamlazni nekik a felujitas negyedet,
felszorozni a haz egy eves rezsijet tizzel,
bekerni arajanlatot egy eves szolgaltatasra egy takarito cegtol, egy orzo-vedo cegtol, egy atalanydijas karbantarto cegtol, es felszorozni tizzel.

Kegyetlenul kiperelni az onkormanyzatbol, a vetelearon feluli reszt viheti az ugyved.
 
Mintha nem emberek, családok életéről döntenének. Csak jönnek a törvények , szabályok szép sorban.....

Itt alighanem nem a törvénnyel van a gond, hanem annak gátlástalan alkalmazóival. Gondolom, jól jött az a 3,5 millió az önkormányzatnak, pedig a dolog több felől is támadható, ahogy az ügyvéd is elmondta.
Az ember zsebében tényleg kinyílik a bicska az ilyen ügyeknél...
 
Az önkormányzatok nem arra lettek "kitalálva" hogy szeressék az (sajnos) alájuk és nem hozzájuk tartozó polgárokat. Az ügyvédnek tökéletesen igaza van, nem kellett volna fizetni, hanem a levelezést folytatni és megvárni amíg az önkormányzat elkezdi perelni őket. A vonatkozó jogszabályokat azonban alaposan meg kell ismerni az érintettnek is, mert az apró részleteket csak ő ismeri és hiába van baráti, vagy fizetett ügyvéd, csak akkor várható az eredményes befejezés, ha mindketten tökéletesen együttműködnek. El kell tenni minden papírt, számlát, feljegyzést, számítást -az elmaradt kamatokra vonatkozóan is-, felszólítást, nyilatkozatot, egyebeket, mert a polgári bíróságok előtt mindegyik félnek saját maga kell a lehető legtöbb bizonyítékot szolgáltatni, amely ha minél precízebb és kidolgozottabb, annál több esély van a nyerésre. Az önkormányzatot képviselő ügyvédi felszólításokat pedig úgy kell kezelni, mint ha bárki más kérne bármit, mert itt is személyekről van szó (az önkormányzat épülete nem tud beülni a tárgyalóterembe :) ). Az önkormányzat egy jogi személy -képviselője egy ügyvéd- , az ügyfél pedig egy természetes személy, nincs különbség a kettő között. A bíróság előtt pedig mindkettő peres félnek minősül. A jogerős végkimenetelig a polgári per sok évig fog tartani, mivel az önkormányzat minden ellen a fellebbezési jogával fog élni (nekik erre van idejük és az ügyvédet, ügyvédi irodát ezért fizetik), amihez sok kitartás és lelkierő szükségeltetik. Arról pedig nem érdemes szót ejteni, hogy az önkormányzatnál "micsoda lelketlen" emberek dolgoznak. Ők ott dolgozó bürokraták, akik a számukra előírt szabályokat és vezetői utasításokat hajtják végre, ha a munkahelyüket megakarják tartani. Szóval nem az alkalmazottat kell bántani, hanem a törvényi lehetőségeket kell használni és azzal maximálisan élni.
Sok sikert és kitartást.
 
Ú
Az önkormányzatok nem arra lettek "kitalálva" hogy szeressék az (sajnos) alájuk és nem hozzájuk tartozó polgárokat. azzal maximálisan élni.........
Nem akarom védeni az önkorikat, mert ők is az erőszakszervhez tartoznak, de ....
Némelyiket elég nehéz anyagi helyzetbe hozta az állam, azzal hogy rájuk testált sokmindent
(pl. átruházott államigazgatási feladatok) amikhez pénzt nem adott, sőt az edigi bevételeket is megnyirbálta (pl. IFA)
Ezért aztán több helyen próbálnak a lehetőségek engedte helyekről pénzt behajtani (pl. földadó)
Ezek az intézkedések aztán persze nem túl népszerűek a lakosság körében, de ha sehonnan nem lesz bevétel,
akkor bezár az óvoda vagy az öregek otthona, vagy mindkettő.
A kisközségek nem tudnak olyan fenyegetéssel élni, mint székesfővárosunk :
- Ha nem adtok néhány milliárdot, akkor leáll a tömegközlekedés !
Hangsúlyozom - Nem a címadó eljárás a megoldás, csak úgy próbáltam átlesni a palánk tulsó oldalára.
.
 
Szervusz Útkeresö ,
tudod megint érvénybe kell csak vezetni az 50-es évek elirásait és igy még a "padot" is lelehet seperni , hogy legyen elég pénz !!;) mert az Ö leszármazottai ülnek még mindig az ugynevezett Országházban .
 
Ú
Szervusz Útkeresö ,
tudod megint érvénybe kell csak vezetni az 50-es évek elirásait és igy még a "padot" is lelehet seperni , hogy legyen elég pénz !!;) mert az Ö leszármazottai ülnek még mindig az ugynevezett Országházban .
Szerintem már dolgozik a seprű, csak modernizálva lett, ja és fel van turbózva.
Sokkal hatékonyabb, mint az elődje sőt felületesen szemlélve nagyon tetszetős szer(v?)kezet.
.
 
Nem akarom védeni az önkorikat, mert ők is az erőszakszervhez tartoznak
Ebben az esetben valamit nem értek. Ha mi kerületi, városi, települési, stb. polgárok azért szavazzuk meg az önkormányzat vezetőjét és a képviselő testület tagjait, akiről tudjuk, hogy mindent megtesznek a mi érdekünkben, az azt is jelenti, hogy velünk szemben az önkormányzat erőszakot is alkalmazhat? Én ilyen választási programot még nem olvastam és nem is hallottam.
Azonban az önkormányzati választásokat követően alig kettő évvel megjelentek az önkormányzati rendészeti egységek, pedig ilyenre tudtommal egyik választó polgár sem adott felhatalmazást, mivel a rendészeti feladatok ellátására már elég sok ideje felállítottak egy erőszak-szervezetet, amit úgy neveznek hogy RENDŐRSÉG* , akiket többnyire POLICE* (* a két szó ugyan azt jelenti) feliratú mellényekben lehet észlelni és még arról nincs tudomásom, hogy megszüntették volna, bár a tevékenységüket időnként elnézve.... :)
 
Ú
Ebben az esetben valamit nem értek. Ha mi kerületi, városi, települési, stb. polgárok azért szavazzuk meg az önkormányzat vezetőjét és a képviselő testület tagjait, akiről tudjuk, hogy mindent megtesznek a mi érdekünkben, az azt is jelenti, hogy velünk szemben az önkormányzat erőszakot is alkalmazhat? Én ilyen választási programot még nem olvastam és nem is hallottam.
Azonban az önkormányzati választásokat követően alig kettő évvel megjelentek az önkormányzati rendészeti egységek, pedig ilyenre tudtommal egyik választó polgár sem adott felhatalmazást, mivel a rendészeti feladatok ellátására már elég sok ideje felállítottak egy erőszak-szervezetet, amit úgy neveznek hogy RENDŐRSÉG* , akiket többnyire POLICE* (* a két szó ugyan azt jelenti) feliratú mellényekben lehet észlelni és még arról nincs tudomásom, hogy megszüntették volna, bár a tevékenységüket időnként elnézve.... :)
Közterület felügyelet, városőrség, városrendészet - merre hogyan nevezik.
Gondosan felügyelnek rá, hogy a lakosok betartsák a város mindennemű törvényét.
Joguk van bírságolni és újabban már testi kényszert is alkalmazhatnak, el vannak látva az ehhez szükséges felszereléssel.
.
 
Közterület felügyelet, városőrség, városrendészet - merre hogyan nevezik.
Gondosan felügyelnek rá, hogy a lakosok betartsák a város mindennemű törvényét.
Joguk van bírságolni és újabban már testi kényszert is alkalmazhatnak, el vannak látva az ehhez szükséges felszereléssel.
.
...és amely időnkét nem kicsi problémát is okoz a nem jól értelmezett rájuk ruházott hatalommal. Vajon miért nincs számukra egy minimum szintű konfliktus-kezelési elméleti és gyakorlati képzés?
A kérdés valószínűleg költői, mert tudjuk hogy egy feladat jó minőségű végrehajtásának három alapkövetelménye van:
  1. PÉNZ
  2. PÉNZ
  3. PÉNZ
:)
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,803,060
Tagok
615,781
Legújabb tagunk
Plastichfl
Oldal tetejére