Fűben fában orvosság

taia

Állandó Tag
Állandó Tag
nagyon erdekesnek es hasznosak talalom a tanacsokat.
Mi sokat hasznaljuk a csalantot, alitolag nagyon jo mint gyogynoveny. En peldaul meg szoktam fozni es a hajam le szoktam obliteni es nagyon szepen erositi!
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
[SIZE=+2]EPER[/SIZE] Két fő fajtája ismeretes: a faeper és a földieper (szamóca).

A faeper a vándorok eledele. Az országutakat szegélyező eperfasorok hosszan tartó érési idejük alatt sok szegény ember számára tették elviselhetővé az életet, nyújtottak számukra táplálékot. Sajnos ma már zömében kiirtották őket, alig-alig lelhetők fel, éppúgy, mint az utak mellé telepített cseresznye- és szilvafák. Újra kellene őket telepíteni, mert értéktelen területen nyújtanának értékes gyümölcsöket. Néhány élelmes ember ma már. felismerte pénzbeli értékét, és a piacokon árusítja ezeket a gyümölcsöket. Egy-egy fehéreperfa szép lombkoronájával még a családi házak, kertek dísze is lehetne, nem beszélve hasznosságáról: Gondozást szinte nem igényel.
4 g fehérjét, 113 g szőlőcukrot, 8 g organikus sót és 7 g rostanyagot tartalmaz kilogrammonként.
A szamóca, illetve annak nemesített, termesztett változata, a földieper szintén igen értékes gyümölcsféle, sajnos melegházi változata kevésbé az, viszont sokkal drágább.
Üdítő, fiatalító gyümölcs, az első tavaszi gyümölcsök egyike, vértisztító hatása közismert. Jó a májbajok ellen, feltehetően oldja a máj zsírlerakódásait (a koleszterint) is. Intenzív a sóoldó hatása, ez az oka annak, hogy a húsevők (a mindenevő életmódot folytatók) kiütéseket kapnak tőle. Túl gyorsan indítja meg a tisztító folyamatokat. Nem szabad ettő1 megijedni és a mérgeket különféle kenőcsökkel visszatessékelni a bőr alá. El kell viselni a bűnök büntetését, mert néhány nap alatt (folytatva a kúrát) megtisztul a szervezet, a kiütések elmúlnak. Az eperkúra igen eredményesen alkalmazható idült bőrbetegségek (psoriasis), ekcémák esetén. Fogyasztása javasolt a lábadozóknak; húgyhólyag-, vese-, májgyulladásban szenvedőknek: Haszonnal fogyaszthatják a melankóliában, neuraszténiában szenvedők. Számukra azonban ki kell préselni a levét, mégpedig frissen, mert a magok problémát okozhatnak. Különösen jó hatást fejt ki a májgyulladásban, a fertőző májgyulladásban (hepatitis) szenvedő betegek szervezetében.
Szezonban kúráként délelőttre és estére elosztva egy-másfél kilogrammot is elfogyaszthatunk. Cukorral, mézzel együtt könnyen erjed, tehát ne cukrozzuk! Ha mézzel édesítjük, akkor használjunk erjedésgátló fűszert, vaníliát vagy fahéjat! Különösen értékes az erdei szamóca, illetve a szántóföldi, a szabadban termő földieper.
9 g fehérjét, 6 g növényi zsírt, 72 g szénhidrátot, 7 g szerves sót, 8 g rostanyagot tartalmaz kilogrammonként.
 

bogaras

Állandó Tag
Állandó Tag
A mi családunkban a ''gyógyító sapka'' a szokás. Nátha, tüsszögés, fejfájás esetén kötött bojtos vagy sísapka felhúz és reggelig kisem bújik a paplan alól. A hatást lehet fokozni teákkal. Az esetek többségében igen hasznos.
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
[SIZE=+2]PARADICSOM[/SIZE] Kitűnő tulajdonságokkal rendelkező gyümölcs. Sok az ellensége, mivel nem a helyén, nem a megfelelő módon fogyasztják, zöldségfélének tartják. Könnyű azonban ennek ellenkezőjéről megbizonyosodni magas savtartalma (a zöldségek lúgosak), és a zöldségfélékkel való összeférhetetlensége miatt. Elegendő a paradicsomos káposzta és a paradicsomos paprika (lecsó) nehezen emészthető voltára utalni.
Ha a savas gyümölcsnek megfelelő étrendi helyen fogyasztjuk, vagyis magában és délelőtt, akkor kiváló hatású. Keményítőtartalmú ételekkel, fehérjékkel összeerjed, és az alkoholos erjedés miatt a szervezetet savasítja.
Csodálatos gyógyító hatású gyümölcs. A citrom után a paradicsom tartalmazza a legtöbb vitamint, foszfort, szilíciumot stb. Magas oxálsav tartalma miatt félnek tőle. A maga helyén hasznos, az egyik legjobb természetes gyógyszer. Különösen ajánlható az artritis (ízületi gyulladás), a reuma, a köszvény, a gyulladásos betegségek (vese, húgyhólyag), a kövek oldására (vese-, epekő) és vékonybélhurut (enteritis) esetén.
Húgykősav-kristályokat feloldó képessége, vértisztító hatása kiváló. A hibás összetételű étkezés miatt keletkezett gyomorsavtúltengés hatásos ellenszere. Magas víztartalma akadályozza a vér besűrűsödését, rothadásgátló, hányinger elleni anyagokat is tartalmaz. Hányinger esetén azonban fel kell mérni, hogy a szervezet a korábbi szennyeződések ellen védekezik-e hányingerrel, vagy legutóbbi étkezéseink tartalmaztak nem megfelelő "tápanyagokat". Az utóbbi esetben nem szabad a hányingert leküzdeni, jobb kitisztulni. Mint böjtös "kúra-gyümölcs", igen jó szolgálatot tesz az érett, szabad földön termő paradicsom. Ezt soha ne tévesszük össze az értéktelen "fóliás" paradicsommal, mert a várt eredmény az utóbbi esetén természetesen elmarad, pedig a pénztárca sokszorosan bánja hiszékenységünket. Paradicsomot csak nyersen szabad fogyasztani! Főzve, zsírral-olajjal sütve emészthetetlen, ártalmas étel. Kiskorú gyermekeknek csak a teljesen .egészséges, érett és vegyszermentes gyümölcsök adhatók. Ez nem mondható el a fóliás termesztésről. A paradicsom vásárlásánál figyeljünk fel a foltosodásra! Sajnos az utóbbi években a termelők nyereségvágytól hajtva kitalálták a gyorsérlelő vegyszereket is. Ezek alkalmazása arról ismerhető fel, hogy a gyümölcs foltosan pirosodik.
Gyermekünk egészséges táplálásának fontos alapanyagai: a paradicsom, a szőlő, az alma és a teljes kiőrlésű (fekete) kenyér.
10 g fehérjét, 2 g zsírt, 40 g szénhidrátot, 6 g szerves sót, 5 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
http://www.vital.hu/themes/alter/bio6.htm?page=0,0#Méregtelenítõ hatásaCSALÁN

http://www.vital.hu/themes/alter/bio6.htm?page=0,1#Szépségápolás A hagyományos természetgyógyászatban fontos helyet foglalt el a rég kipróbált tavaszi kúra. Az elmélkedés, a nyugalom téli időszaka után, a tavasz beköszöntével a testet is fel kellett készíteni az aktívabb, serényebb évszakra, hiszen a test vegetatív rendszere érzékenyen reagál az időjárás és az évszakok változására.
<!-- div.teaser -->
<!-- div.zhatter -->
csalan.jpg


A gyógynövényekkel kiegészített tisztítókúrák ma ismét korszerűnek számítanak. Nem csak immunrendszerünk erősítésében vagy fogyókúránk hatásfokának növelésében, de ízületi panaszok, vagy allergiás tünetek enyhítésében is számíthatunk a vértisztító növényekre, melyek között kiemelt helyet foglal el a nagylevelű csalán.
Méregtelenítő hatása


A nagy csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ugyanakkor a vesét is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti. Tisztítja a teljes emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, s fokozza a szervezet védekező erejét. A veseés hólyagkőképződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának gyomorés bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
A csalánteát nyugodtan ihatjuk akár egy fél éven keresztül is, de az ajánlott 3-5 csészényi (1,5 dl) napi adagot (8-12 g) ne lépjük túl, mert allergiás tüneteket okozhat. Nagy mennyiségben való fogyasztásakor gyomorpanaszok, bőrégés és vizeletpangás fordulhat elő, de erős túladagolása nagyon ritkán fulladásos reakciót is kiválthat.
A vizelethajtók, így a csalán is kimeríthetik a szervezet káliumkészletét, ezért rendszeres fogyasztásakor gondoskodjunk a megfelelő káliumpótlásról! Ügyelni kell azonban arra, hogy a csalántea nem alkalmas szívelégtelenség vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma elmulasztására.
Ízületi bántalmak, allergia, bőrbetegségek


Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, izületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus megbetegedés kezelésére.
Modern szakkönyvek is ajánlják az ősrégi gyógymódot: az urtikációt, vagyis a reumás testrész megcsapkodását csalánnal. Különösen isiász és lumbágó esetén hatásos, hiszen a méreganyag órákon át tartó melegérzést okoz. Ilyenkor a bőr erősen kipirul, és megduzzad. A bőrszövet sok vért kap, és így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások és gyulladások belülről szüntethetők meg. Vigyázzunk arra, hogy a "csalánozás" után ne érje hideg víz a bőrt, mert a melegérzés égésbe megy át.
Vértisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Eltünteti a tinédzserek pattanásait, és egyes bőrbetegségek esetén is hatásos (pl. övsömör, ekcéma). Természetes vízhajtóként könnyíthet a premenstruációs tüneteken, mivel csökkenti a szervezet folyadékvisszatartását.
Leveleiben találunk vitaminokat (bétakarotint, CB, és Kvitamint), flavanoidokat, klorofillt, vasat, kalciumot és káliumot. Készítenek csalánfőzeléket is, ami magas vitamin, ásványi anyagés fehérjetartalma miatt tápláló étel. (Főzve elveszíti hangyasavat tartalmazó mirigyszőreit). A szervezet felfrissítésére szolgál, ha tavasszal, még a zsenge hajtásokból főzik. Azonban könnyen túladagolható (vesegörcsöket okozhat), ezért a csalánfőzeléket csak hetente egyszer szabad fogyasztani és azt is csak tavasszal, amíg a zsenge leveleknek nincs csípős ízük!
 

bique

Állandó Tag
Állandó Tag
kedves lackó !
köszönöm a tanácsokat ! ma értem haza, és eddig nem volt módomban !
kipróbáljuk, bízom benne hogy segíteni fog !
üdv : bique
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
A ginseng története...
A ginseng már évezredek óta a legelismertebb gyógyhatású növény a tradícionális kínai orvoslásban. Nincs még egy olyan növény, melyről annyi mítosz és legenda terjedt el, mint róla. A ginzenget metaforikusan az emberi testhez is szokták hasonlítani, ahol a kor nagyon fontos tényezőnek számít. Ez a ginzenggyökérre is igaz. Ménél idősebb a gyökér, annál több értéket rejt magában. A kínai vásárlók számára a gyökér alakja nagyon fontos. A fiatalabb, vékonyabb gyökér nem olyan ?drága?, mint a vaskosabb, öregebb. Kínában a legrégebbi gyógynövénykönyv drogként említi amely megvilágosítja a tudatot, javítja az emlékezőképességet, aktivizálja a kreativitást, egyszóval teljesebbé, élvezetesebbé teszi az életet, jelentősen javítva annak minőségén. Rendkívül jelentős sejtmegújító, roboráló hatása. Az újabb kínai gyógynövénykönyvek szerint a ginsenggyökér a következő panaszok orvoslására javallott
- Emésztőszervi problémákra - Tüdőbajokra - Idegrendszeri rendellenességek kezelésére - Cukorbajra - A férfiak szexuális potenciájának növelésére - Energiával tölti meg a testet és a szellemet - Idősebbeknek ajánlott télen az immunrendszer erősítésére
Gyógyerejének túlnyomó részét a ginzenoidok okozzák, melyek hatása molekuláris szinten megközelíti a szteroidokét. Összefoglalva a ginzeng egy olyan ősi kínai gyógyhatású növény, amely hatása messze felülmúlja a legtöbb gyógyászatra használt növény hatását, s olyan széleskörű a felhasználása a tradicionális orvoslás terén, amely kiterjed az emberi test és szellem szinte minden szintjére. Az ebből készült kozmetikai termékek megfiatalítják a bőrt, vitalitást, egészséges színt adnak neki, hatásosan kezelik a bőrhibákat, gyulladásokat, krónikus elváltozásokat. A ginzeng alapanyagú kapszulák, extractumok pedig jelentősen hozzájárulnak a mindennapi élet jobbá tételéhez.
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyógyteák gyakori panaszokra /Tíz népszerű gyógyteakeverék/



<!-- div.teaser -->
<!-- div.zhatter -->


Meghűlésre

1. Egyenlő arányban keverjünk össze kamillát, hársfát, csipkebogyót és csalánlevelet. Egy púpozott teáskanálnyit tegyünk egy csésze (1,5 dl) vízhez, öntsük le meleg, de nem forró vízzel; áztassuk a keveréket 15 percig. Naponta három alkalommal fogyasszuk, 1-2 héten át. A keverék megelőző hatású is. 2. 1 rész bodzavirág, 1 rész csipkebogyó, 1 rész citromfű, 2 rész málnalevél. 1 liter forró vízhez tegyünk egy evőkanálnyit a teakeverékből, majd hagyjuk állni öt percig. Szűrjük le, tegyük termoszba, naponta 3-5 csészényit igyunk belőle 1-2 héten át. Ízesíthetjük mézzel is.
Az emésztés javítására


2 rész kamilla, 1 rész édeskömény, 1 rész libapimpó, 2 rész macskagyökér (csak ideges eredetű székrekedés esetén). Egy teáskanál teakeveréket áztassunk egy csésze vízben 8-10 órán keresztül, majd 2-3 percig forraljuk, és szűrjük le. Reggel és este igyunk belőle egyegy csészényit. Ne fogyasszuk rendszeresen, és hosszú időn át sem, mert könnyen kialakulhat a hozzászokás. A székrekedés okát mielőbb fel kell deríteni és kezelni. A keveréket ötéves kortól gyermekek is fogyaszthatják.
A máj erősítésére és tisztítására


2 rész máriatövis gyümölcs aprítva, 2 rész fészekvirágzatú (!) gyökeres gyermekláncfű, 1 rész csalánlevél, 1 rész nyírfalevél, 1 rész fészekvirágzatú (!) aranyvessző. 1 teáskanálnyi keveréket forrázzunk le 2,5 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni kb. 15 percig. Szűrjük le, és máris fogyasztható naponta 3 alkalommal, 3-4 héten át. A máj az egyik legfontosabb méregtelenítő szerv, ezért ezt a kúrát évente két alkalommal érdemes elvégeznünk.
A vese tisztítására


1 rész csalánvirág, 1 rész nyírfalevél, 1 rész fészekvirágzatú gyermekláncfű. 1 púpozott teáskanálnyit tegyünk egy csészébe a keverékből, forrázzuk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk lefedve állni 10 percig. Leszűrés után naponta 2 alkalommal fogyasszuk. A kúra időtartama 3 hét.
Menstruációs görcsökre


Egyenlő arányban: kamilla, cickafark, citromfű, libapimpó, édesköménymag. 1 teáskanálnyi keveréket forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le. Kellemesen melegen igyuk. Naponta 3-5 csészével fogyasszunk.
Fejfájás megszüntetésére, enyhítésére


2 rész apróra vágott fűzfakéreg, 1 rész borsmenta. Forrázzunk le 1 teáskanálnyit a keverékből egy csésze vízzel, várjuk meg, míg kihűl, majd szűrjük le. Makacs fejfájás esetén, egyenletesen elosztva 45 csésze is megiható a nap folyamán.
Ideges eredetű szívpanaszokra


3 rész galagonya, 2 rész szúrós gyöngyajak, 2 rész fehér fagyöngy, 2 rész citromfű, 1 rész borsmenta. Egy teáskanálnyit tegyünk a keverékből egy csészébe, forrázzuk le, majd hagyjuk 10 percig állni, és szűrjük le. Lefekvés előtt egy csészével fogyasszunk belőle.
Stressz oldására


2 rész komlóvirág, 2 rész macskagyökér, 1 rész mentalevél, 1 rész hibiszkuszvirág, 0,5 rész citromfű, 0,25 rész orbáncfű. Keverjük össze (1 teáskanálnyit használjunk egy csésze forró vízhez), hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le. Ez a tea ízesítésre szorul, de mézzel, citrommal, esetleg egy kis málnalevéllel kellemes esti teát készíthetünk belőle. Éjszakára igyunk egy csészével.
A tejelválasztás serkentésére


2 rész őrölt édeskömény, 2 rész ánizs, 1 rész kömény, 2 rész kapor, 2 rész görögszéna, 3 rész vasfű. Készítsünk forrázatot: 1 teáskanál keveréket öntsünk le egy csésze forró vízzel, várjuk meg míg kihűl, majd szűrjük le. Ízesíthetjük citrommal, mézzel. Naponta 3-5 csészével fogyasszunk belőle.
Nőgyógyászati problémákra


Egyenlő arányban körömvirág, kamilla, cickafarkfű, citromfű. Egy púpos teáskanálnyit forrázunk le egy csésze vízzel, hagyjuk 15 percig állni, majd szűrjük le. Három héten át, naponta 2 alkalommal, melegen, éhgyomorra vagy étkezés előtt fogyasszuk. Ez a teakeverék javítja a petefészek működését; különösen ajánlott petefészekgyulladás és klimaxos problémák esetén.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Egy kis szer tavaszi fáradtságra. AKTUÁLIS


</NOINDEX><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=580 align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD width=100><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 bgColor=#c3b178 border=0><TBODY><TR><TD>
kankalin.jpg
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD><TD width=20>
transparent.gif
</TD><TD width=460>
transparent.gif

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD noWrap>Kankalin, tavaszi
Primula veris

</TD><TD width="99%">
icon_green.gif
</TD></TR><TR><TD colSpan=2>"Kiválóan alkalmas a köhögés enyhítésére"</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR vAlign=top><TD colSpan=3>
Népies neve:
transparent.gif

tavaszfű, tavaszka csókaláb, égikincs, husitivirág, istenkesztyű, Isten kulcsa, kacinka, kankalék, sárgakükörcsin

A növény leírása:
transparent.gif

A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozik. Erdők, cserjések, hegyi rétek évelő növénye. A tavaszi vagy orvosi kankalin latin neve Primula veris L., a száratlan vagy közönséges kankaliné Primula vulgaris. Mindegyik fajta egyforma értékű gyógynövény.
transparent.gif


Hogyan gyűjtsük?
transparent.gif

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=right border=0><TBODY><TR><TD>
transparent.gif
</TD><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=230 align=right border=0><TBODY><TR><TD bgColor=#cedde2 height=20>
title_erdekesseg.gif
</TD></TR><TR><TD class=gyt_blue style="PADDING-RIGHT: 10px; PADDING-LEFT: 10px; PADDING-BOTTOM: 5px; PADDING-TOP: 4px" bgColor=#e6eef0>
  • A latin neve, a "primus" szóból kicsinyítő képzővel ellátott "primula" azt jelenti, "első", arra utal, hogy a nemzetség mintegy háromszáz fajának többsége kora tavasszal virágzik, a hóolvadás után az elsők között bontják virágaikat.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.
transparent.gif

A kankalin gyökérzetét és virágját használják gyógyászati célokra. A gyökérzet barnássárga színű, enyhe szagú és kesernyés ízű. A növény március-áprilisban virágzik.
transparent.gif


Mi van benne?
transparent.gif

A kankalin gyökérzete triterpén szaponinkeveréket (primulasav A), a gyökerek jellegzetes szagáért felelős fenolos anyagokat (primulaverin) tartalmaz. A virágok csak a csészében tartalmaznak szaponinokat, a pártában illóolaj, flavonoidok, karotinoidok vannak.
transparent.gif


Mire jó?
transparent.gif

Csillapítja a nehezen múló köhögést, segíti a letapadt váladék felszakadását és kiköhögését.
transparent.gif

Jó nyálkaoldó, köptető és hurutoldó. Alkalmazzák még vizelethajtó szerként, közismert jótékony hatású még köszvényre és reumára.
transparent.gif


Hogyan használjuk?
transparent.gif

Tea: 2 dl hidegvízbe tegyünk 1 fél-teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy 1 teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés esetén naponta 3-4 csészényi teát fogyasszunk belőle.
transparent.gif

Teakeverékek: A kankalin gyökere szaponinban nagyon gazdag, így számos köhögéscsillapító tea fontos alkotórésze.
transparent.gif


<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width=580 border=0><TBODY><TR><TD class=gyt_green bgColor=#dceacb>Jó tudni!
transparent.gif

A kankalin érintése az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki.
transparent.gif

A kankalin gyökér túladagolásakor émelygés, hasmenés jelentkezhet.
transparent.gif


</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
Máriatövis: a májvédő gyógynövény

Az egyik legmérgezőbb gombafaj a gyilkos galóca. Toxinjai elsősorban a májat károsítják, nemritkán oly mértékben, hogy csak a májtranszplantáció segíthet. Már ha egyáltalán túléljük a szerencsétlen kóstolót... Évszázadok óta egy bogáncsszerű növény segít megelőzni a tragédiát: a máriatövis (Silybum marianum).
<!-- div.zhatter -->
mariatovis_0.jpg
Mérgező kémiai anyagokkal teli világunkban egyre nagyobb terhet ró szervezetünkre a méregtelenítés. Ennek a folyamatnak a központja a máj. Minden étel, ital, szájon át bevett gyógyszer a májon keresztül jut el a véráramba, minden egyes májsejt mérgező molekulák millióit közömbösíti nap mint nap, s ez nem kis próbatételt jelent számukra. Nem meglepő hát, hogy ezek a mérgező molekulák gyakran károsítják is e sejteket, illetve az azokat körülvevő szöveteket. Szakértők szerint nem egy olyan, első látásra talán távolinak tűnő betegség – mint pl. a reumatoid artritisz, egyes ekcémák, a migrénes fejfájás vagy a menstruációs fájdalmak – hátterében a felhalmozódott méreganyagok okozta májelégtelenség áll. A máriatövis, a herbalisták által szerte Európában és Amerikában, széles körben használt, májvédő anyagokat tartalmazó szer megoldási kínál ezekre a problémákra.

Értékes magvak

A máriatövis magas, másfél-két méterre is megnövő, szúrós levelű növény, száraiban tejszerű nedvvel, lilás, bogáncsszerű 2,5-5 cm nagyságú virágokkal, melyek májustól júliusig nyílnak. Európa mediterrán részein, Észak-Afrikában és Oroszország déli vidékein őshonos, mára azonban már szinte az egész világon megtalálható. Szívós, ellenálló, egy-két éves növény, mely nemcsak vadon, de napos kertekben is könnyen megterem. A máriatövis legértékesebb része a bogáncsos virágban található rengeteg apró mag. Ezek a barnás-feketés, 5-7 mm-es magok közel 70-80-%-ban tartalmazzák a silymarin nevű hatóanyagot, mely széles körben alkalmazott összetevője a különböző májgyógyszereknek. Sokoldalú, ősi szer

A máriatövis egyike a legrégebben ismert gyógynövényeinknek, a népi gyógyászatban századok óta alkalmazzák. Májbetegségek gyógyítására a XII. század elejétől kezdve használatos, de írt róla már a római herbalista, Plinius is. A modern kutatások kimutatták, hogy a növényben található aktív hatóanyag, a silymarin képes megvédeni a májat mind az olyan szintetikus anyagoktól, mint a szén-tetrakloridok, mind az olyan természetes eredetű mérgektől, mint a gyilkos galóca toxinjai.

Hatékonysága


Állatkísérletek során megbizonyosodtak arról, hogy amennyiben a máriatövis hatóanyagát (a silybiumot) egy gyilkos galócával történő gombamérgezés előtt juttatják a kísérleti állat szervezetébe, a májkárosodás 100%-ban megelőzhető. Szinte teljes mértékben hatásos még akkor is, ha mintegy tíz perccel a mérgezés után alkalmazzunk. Sőt, még akkor is képes megóvni az áldozat életét s nagy mértékben csökkenteni a májkárosodást, ha a mérgezés után 24 órával később kerül az ellenanyag a szervezetbe.

Többszörös védelem

A máriatövis háromféleképpen védi a májat. Egyrészt stabilizálja és erősíti a májsejtmembránokat, ami megelőzi a méreganyagok behatolását a sejtbe. Másrészt hatékony antioxidáns, amely semlegesíti a veszélyes szabad gyököket. (A szabad gyökök nagyon reakcióképes molekulák, melyek képesek kárt okozni más molekulákban akár még a sejteken belül is.) Antioxidáns hatása többszöröse az E-vitaminénak. Harmadrészt pedig elősegítve a fehérjeszintézist, serkenti a májsejtek termelődését, felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját, az elhalt sejtek lecserélését.
 

nunika

Állandó Tag
Állandó Tag
lackovar

Egy kis szer tavaszi fáradtságra. AKTUÁLIS
Szia Lackó!Nagyszerű témával foglalkozol,nagyon sok jó dolgot olvastam.Köszönöm és szép napot neked.:razz:

<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="580"><tbody><tr valign="top"><td width="100"><table bgcolor="#c3b178" border="0" cellpadding="1" cellspacing="0"><tbody><tr><td>
kankalin.jpg
</td></tr></tbody></table></td><td width="20">
transparent.gif
</td><td width="460">
transparent.gif

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr valign="top"><td nowrap="nowrap">Kankalin, tavaszi
Primula veris

</td><td width="99%">
icon_green.gif
</td></tr><tr><td colspan="2">"Kiválóan alkalmas a köhögés enyhítésére"</td></tr></tbody></table></td></tr><tr valign="top"><td colspan="3">
Népies neve:
transparent.gif

tavaszfű, tavaszka csókaláb, égikincs, husitivirág, istenkesztyű, Isten kulcsa, kacinka, kankalék, sárgakükörcsin

A növény leírása:
transparent.gif

A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozik. Erdők, cserjések, hegyi rétek évelő növénye. A tavaszi vagy orvosi kankalin latin neve Primula veris L., a száratlan vagy közönséges kankaliné Primula vulgaris. Mindegyik fajta egyforma értékű gyógynövény.
transparent.gif


Hogyan gyűjtsük?
transparent.gif

<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td>
transparent.gif
</td><td><table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="230"><tbody><tr><td bgcolor="#cedde2" height="20">
title_erdekesseg.gif
</td></tr><tr><td class="gyt_blue" style="padding: 4px 10px 5px;" bgcolor="#e6eef0">
  • A latin neve, a "primus" szóból kicsinyítő képzővel ellátott "primula" azt jelenti, "első", arra utal, hogy a nemzetség mintegy háromszáz fajának többsége kora tavasszal virágzik, a hóolvadás után az elsők között bontják virágaikat.
</td></tr></tbody></table></td></tr></tbody></table>Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.
transparent.gif

A kankalin gyökérzetét és virágját használják gyógyászati célokra. A gyökérzet barnássárga színű, enyhe szagú és kesernyés ízű. A növény március-áprilisban virágzik.
transparent.gif


Mi van benne?
transparent.gif

A kankalin gyökérzete triterpén szaponinkeveréket (primulasav A), a gyökerek jellegzetes szagáért felelős fenolos anyagokat (primulaverin) tartalmaz. A virágok csak a csészében tartalmaznak szaponinokat, a pártában illóolaj, flavonoidok, karotinoidok vannak.
transparent.gif


Mire jó?
transparent.gif

Csillapítja a nehezen múló köhögést, segíti a letapadt váladék felszakadását és kiköhögését.
transparent.gif

Jó nyálkaoldó, köptető és hurutoldó. Alkalmazzák még vizelethajtó szerként, közismert jótékony hatású még köszvényre és reumára.
transparent.gif


Hogyan használjuk?
transparent.gif

Tea: 2 dl hidegvízbe tegyünk 1 fél-teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy 1 teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés esetén naponta 3-4 csészényi teát fogyasszunk belőle.
transparent.gif

Teakeverékek: A kankalin gyökere szaponinban nagyon gazdag, így számos köhögéscsillapító tea fontos alkotórésze.
transparent.gif


<table border="0" cellpadding="8" cellspacing="0" width="580"><tbody><tr><td class="gyt_green" bgcolor="#dceacb">Jó tudni!
transparent.gif

A kankalin érintése az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki.
transparent.gif

A kankalin gyökér túladagolásakor émelygés, hasmenés jelentkezhet.
transparent.gif


</td></tr></tbody></table></td></tr></tbody></table>
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

Melyik a legjobb aranyér elleni kenőcs?
Szia!

Itt egy tuti, házilag elkészíthető teakeverék!
Aranyér ellen: acsalapú gyökér, árvacsalánfű, benedekfű, bengekéreg, cickafarkfű, csalánlevél, füstikefű, gyermekláncfű-gyökér, gyújtoványfű, kamillavirág, katángkorófű, nadálygyökér, orbáncfű, örvénygyökér, papsajtlevél, pemetefű, sédkender, vadgesztenyevirág- és levél, zsályalevél.
Aranyér elleni teakeverék: cickafarkfű, gyermekláncfű, bengekéreg, diólevél, kamillavirág, orbáncfű egyenlő arányú keverékéből főzetet készítünk 1 evőkanálnyit számítva 1 csésze vízhez. 2-3 csészényit fogyasztunk belőle naponta.

Nagyon jó aranyérre is a gyógy szertári, vény nélkül kapható Neogranormon popsikenőcs, megszünteti a viszketést, vérzést.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
A leghatásosabb gyógynövények, amelyeket lassan szedhetünk is így tavasszal, de akár termeszthetjük is!

spacer.gif



A természetes gyógyszerek egyre kedveltebbek. Nem csoda, hiszen mellékhatásoktól mentes alternatívát kínálnak a vegyileg előállított gyógyszerekkel szemben.

A hatékony ám gyakran mellékhatásokkal járó kemikáliák mellett régen is és ma is fontos szerepet játszanak a gyógyításban a növényi kivonatok származékai. Ma már tudományosan is bizonyított tény, hogy a betegségek korai szakaszában a különböző gyógynövények főzetei, géléi, kenőcsei segítséget nyújtanak a betegségek leküzdésében. Gyulladáscsökkentő hatásuk révén kiválóan alkalmasak különféle izületi fájdalmak enyhítésére, némelyek viszont antiszeptikus hatásuk révén baktériumölők (boróka illóolaja) némelyek pedig étvágygerjesztők, és mint ilyeneket, ételek fűszerezésére használjuk.
A sokféle gyógyhatású növény közül talán ismerkedjünk meg a leggyakrabban használtakkal.

gyogynovenyek_1.jpg
Bazsalikom (Ocimum basilicum)

Falusi kertek gyakran ültetett illatos fűszer és gyógynövénye. Indiából származik, de Egyiptomban is ismerték. Értékes illóolajat földfeletti részei tartalmazzák főleg virágzáskór. Ételek pikáns ízű fűszere, de a kozmetikumoknak is gyakori alapanyaga.

Kertbe áprilisban helybe vetjük, majd júliusában virágait és leveleit, herba ként szedhetjük és száríthatjuk.

gyogynovenyek_2.jpg
Borsfű vagy Csombord (Satureja hortensis)

Falusi kertekben szintén szívesen ültetett növény. Népi hiedelmek szerint ételekben való fogyasztása fokozza a férfiak potenciáját. Fűszerként, mivel a borsra emlékeztető illata van, diétás ételekbe gyakran használt ízesítő adalék.

Márciusban magvetéssel szaporítható és júniusi virágzásban gyűjthető és szárítható herbája.

gyogynovenyek_3.jpg
Citromfű Mellisa officinalis)

Parecelsus, híres svájci orvos esküdött ifjító hatására, ezért a középkorban a hölgyek sokasága fogyasztotta alkoholos kivonatát, „Karmelita szesz” néven. Manapság idegnyugtató hatása miatt, valamint teakeverékekben szíverősítőként divatos és ajánlott fűszer és herba.

Áprilisban magról vetjük, és második évben takarítjuk be citrom illatra emlékeztető szagos leveleit, amit szárítunk, és lezárt edényekben tárolunk.

gyogynovenyek_4.jpg
Dalmát rovarölő virág Chrysanthenium cinerariafolium)


Régen falusi házak éléskamráinak rovarirtó virága volt. A virágában található 'piretrin' hatóanyag ugyanis, emberi és állati szervezetre teljesen hatástalan, míg az ízeltlábúakat írtja. Ma jobban volna ajánlatos használata, mivel környezetbarát, természetes anyag szárított v, őrölt virága.
Évelő növény. Májusi magvetéssel, vagy őszi tőosztással szaporítjuk.

gyogynovenyek_5.jpg
Édeskömény (Foeniculum vulgare)

Már az ókori Kínában és Egyiptomban is termesztették és ismerték gyógyhatását. Termése köhögéscsillapító, görcsoldó és főleg, hadfájós csecsemőknél, teája jó szélhajtó.

Használatos még főzelékfélék fűszerezésére, sütemények ízesítésére és likőrök készítéséhez. Évelő növény, de téli takarást igényel. Márciusi magvetéssel szaporítjuk.

gyogynovenyek_6.jpg
Illatos ánizs (Pimpinella anisum)

Az ókori kelet egyik fizetőeszköze volt. Ma is a mediteránium országainak nagyra becsült fűszer és gyógynövénye. Ízesítője a mindenki által ismert ánizspálinkáknak, melyekbe, hűsítő és izzadságátló hatása miatt, azok fontos fűszerezője.
Illóolajának 'anetol' tartalma emésztést serkentő, bél-és epeműködést elősegítő, igen hatásos herbárium. Csecsemők fontos szélhajtó teája készíthető főzetéből. Március végén magról ültetjük és még az évben, augusztusban termése begyüjthető.

gyogynovenyek_7.jpg
Körömvirág (Calendula officinalis)

Díszítő értéke mellet sokoldalúan használható herbárium. Teakeveréke gyomor- és bélbetegségek gyógyítására alkalmas, míg kivonata krémekben gyulladásgátló. Alkalmas továbbá főzete sebek borogatására és gyors gyógyítására, színező anyaga pedig az ételfestékek pigmentje.
Magját márciusban vetjük, júniustól virágzik, a fészekből ilyenkor kicsípett virágokat, árnyékos, szellős helyen azonnal szárítsuk, és zárt edényekben tároljuk. Szedés után a növények hamarosan ismét virágoznak.

gyogynovenyek_8.jpg
Lestyán (Levisticum officinale)

Értékes gyógyító növény mely a középkori kolostorok kertjeiből sohasem hiányzott. Virágának és levelének főzet kiváló vizelethajtó. Ilyen jellegű gyógyszerekben ma is használt alapanyag.
Erősen aromás növény, főleg gyökeréből nyert illóolaj rendkívül értékes anyag. A ma ismeretes általános ételizésítők fő adaléka. 'Maggi' Évelő növény, melyet márciusból magról vethetünk, és gyökerét csak a második év októberétől szedhetjük. Mossuk, daraboljuk, szárítjuk és jól záródó edényben, tároljuk.

gyogynovenyek_9.jpg
Levendula (Lavendulaangustifolia)

A barokk és a rokokó legdivatosabb illatszer növénye. Szárított virágát, nemrég még anyáink ruhásszekrényeik illatosítására, és azok molymentesítésére használták. Illóolaja idegnyugtató ezért lepedőre cseppentve jó alvást, fürdővízbe keverve pedig könnyed ellazulást eredményez.
Tipikus sziklakerti, évelő növény. Liláskék virágzata június-júliusban díszlik. Ősz végén novemberben magról ültetjük, tavasszal tűzdeljük és júliusban szedhetjük szárításra virágzatát.

gyogynovenyek_10.jpg
Macskagyökér (Valeriana officinalis)

Izgága emberek ismert nyugtatószere a drogja. Az idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatása már a középkorban is ismert volt. Idegnyugtató teakeverékekben, oldatokban, és tablettákban egyaránt használt herbárium.

Vadon termő, de kertbe is ültethető évelő növény. Nyár végén vetjük, a palántákat ősszel tűzdeljük, a gyökereket pedig, következő év ősszén takaríthatjuk be.

gyogynovenyek_11.jpg
Orvosi székfű, vagy kamilla (Matricaria chamomilla)

Nem létezik ember, aki ne hallott volna erről a csodás gyógynövényről. Már az ókorban is széles körben alkalmazott drog volt. Teája görcsoldó, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. Megfázáskor a legjobb inhaláló szerünk.
Illóolaja kékszínű és gyulladásgátló. Bőrápoló krémek és más illatszerek fő adalék anyaga. Hazánkban a Hortobágyon vadon megtalálható. Házi kertben magról augusztusban szaporítjuk és az ebből kikelő növények évekig, hozzák virágukat.

gyogynovenyek_12.jpg
Orvosi zsája (Salvia Officinalis)

Mediterrán származású félcserje. Szárított levelét a gyógyszeripar ma is használja. Drogja keserű cseranyagot tartalmaz. Teája fertőtlenítő és összehúzó hatású. Ínygyulladásra kiválóan alkalmas öblögető szer. Fűszerként zsíros húsételekhez használjuk.

Évelő növény melyet tőosztással, ősszel könnyen szaporíthatunk. Sziklakertek kedvet növénye.

gyogynovenyek_13.jpg
Pongyola pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Nálunk inkább gyomnövényként tarjuk számon, sem mint termesztésre érdemes gyógynövényt. Pázsitjaink ádáz ellensége, pedig már a görögök is igen nagy becsben tartották, mint gyógynövényt. Használták szeplők, májfoltok eltüntetésére, szembetegségekre és sömörök kezelésére is.
Nyálkát, keserű cseranyagot, szaponint és vitaminokat virága és gyökere egyaránt tartalmaz, melyek kiválóan alkalmasak étvágygerjesztésre, emésztésjavításra,, vizelethajtásra, máj- illetve epebajok kezelésére.


Jelen ismertetőnkben egy kivételével csupa olyan gyógyító hatású növényeket soroltunk fel, melyeket házi kertekben is érdemes termeszteni, és betegségek esetén alkalmazni. Azonban orvos tudta nélkül, főleg kemikáliák rendszeres szedése mellett, soha ne fogyasszunk kerti drogokat, vagy azok főzeteinek keverékét. Minden esetben kérjük ki kezelőorvosaink tanácsát.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=580 align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD width=460><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD noWrap>Gyermekláncfű
Taraxacum officinale

</TD><TD width="99%"> </TD></TR><TR><TD colSpan=2>"Jó emésztést serkentő és kiváló étvágygerjesztő"</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR vAlign=top><TD colSpan=3>
Népies neve:
transparent.gif

pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág

A növény leírása:
transparent.gif

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, mindenhol megélő, elterjedt évelő növény. Élénk sárga virágzata koratavasztól tőkocsányon virít. Üde zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserű ízű fehér tejnedvet ereszt. Fantasztikus alkalmazkodóképességű növény, bárhová is repíti "ejtőernyős" magjait a szél, kihajt.
transparent.gif


Hogyan gyűjtsük?
transparent.gif

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=right border=0><TBODY><TR><TD>
transparent.gif
</TD><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=230 align=right border=0><TBODY><TR><TD bgColor=#cedde2 height=20>
title_erdekesseg.gif
</TD></TR><TR><TD class=gyt_blue style="PADDING-RIGHT: 10px; PADDING-LEFT: 10px; PADDING-BOTTOM: 5px; PADDING-TOP: 4px" bgColor=#e6eef0>
  • A gyermekláncfű zsenge leveleit sokan salátaként fogyasztják.
  • Receptje a magyar nyelvű bioreceptek között "oroszlánfog saláta" néven is megjelent, mely pusztán gondatlan fordítás eredménye, a növény német nevének (Löwenzahn) tükörfordításából.
  • Inulinban gazdag gyökeréből kávépótszert is készítenek.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>A növény levelét, föld feletti részét és gyökerét gyógyászati hasznosításra ősszel és tavasszal gyűjtik. A növény ősszel másodvirágzó.
transparent.gif


Mi van benne?
transparent.gif

A növény szeszkviterpén lakton keserűanyagokat, flavonoidokat, cseranyagot, szterolokat, káliumsókat, karotinoidokat, inulint tartalmaz.
transparent.gif


Mire jó?
transparent.gif

A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás.
transparent.gif


Hogyan használjuk?
transparent.gif

Tea: 3 dl vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, és 1 percen át főzzünk, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével fogyasszunk belőle.
transparent.gif

Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre.
transparent.gif

Szirup: 2-3 dl vízben főzzünk fel 2-2 evőkanál gyermekláncfűgyökeret és -levelet, a felforralástól számítva 1 percig főzzük, majd szűrjük le. A főzethez adjunk 120-150 g cukrot, így sziruposan besűrűsödik.
transparent.gif


<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width=580 border=0><TBODY><TR><TD class=gyt_green bgColor=#dceacb>Jó tudni!
transparent.gif

A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat.
transparent.gif

Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Epekő gyógyítására csak orvosi felügyelet mellett használjuk.
transparent.gif


</TD></TR></TBODY></TABLE>
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=3 cellPadding=3 width="100%" align=center border=0 valign="top"><TBODY><TR><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=articlestyle><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=articlestyle>Gyógyteák tavaszi fáradtságra
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD><TD align=right>http://www.helloinfo.hu/main.php?folderID=1226&articleID=9394&ctag=articlelist&iid=1#</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR><TD class=articlestyle></TD></TR><TR><TD class=articlestyle>Levertek, fáradtak vagyunk. Ezek az első jelei a tavaszi fáradtságnak. De mi is a tavaszi fáradtság? Ezt egyértelműen nem lehet meghatározni. Vitaminhiány, időjárás-változás vagy a szervezetünk biológiai ritmusának változása.

Ez nem betegség, a szervezetünk elfáradt a téli borús zord időben, és alig várja a jó időt, a szép napsütést. Együnk több gyümölcsöt, zöldséget, sétáljunk minél többet, és igyunk gyógyteát, amely jó hatással van szervezetünkre. A gyógyteákat fogyasszuk kúraszerűen 6 hétig, de legalább 4 hétig.


www.helloinfo.hu.jpg
1.) Teakeverék tavaszi fáradtságra



Hozzávalók:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top>Gyermekláncfű és gyökér (Taraxaci herb rad )
</TD><TD vAlign=top>40 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Cickafark (Millefoii)
</TD><TD vAlign=top>20 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Repkényfű (Glechomae hederacea)
</TD><TD vAlign=top>20 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Deréceveronikafű (Veronicae beccabunga)
</TD><TD vAlign=top>20 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Vérehulló fecskefű ( Chelidonii herb)
</TD><TD vAlign=top>20 g
</TD></TR></TBODY></TABLE>

Teakészítés: A teakomponenseket keverjük össze a megadott arányban. 3 teáskanálnyit főzzünk 0,5 l vízben 5-10 percig. Szűrjük le, és igyunk belőle naponta három alkalommal!


Tipp: a teába tehetünk cukrot vagy mézet.




www.morguefiele.com_bodza_gyogyteak_megfazasra_xxjpg.jpg
2.) Teakeverék tavaszi fáradtságra



Hozzávalók:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top>Csalánlevél
</TD><TD vAlign=top>15 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Feketebodza-rügy
</TD><TD vAlign=top>15 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Gyermekláncfű-gyökér
</TD><TD vAlign=top>50 g
</TD></TR><TR><TD vAlign=top>Kankalinvirág
</TD><TD vAlign=top>50 g
</TD></TR></TBODY></TABLE>

Teakészítés: A teakomponenseket keverjük össze a megadott arányban, és egy púpozott teáskanálnyit forrázunk le 2 dl forrásban lévő vízzel, 5 percig hagyjuk állni. Szűrjük le, és langyosan, kortyolva fogyasszuk. Naponta 2-3 csészével ajánlott a fogyasztása. Gyermekek adagja: 1 csésze.


Tavasszal kúraszerűen lehet ezt a teakeveréket fogyasztani, kitűnő vértisztító hatása van.

</TD></TR><TR><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left>
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=580 align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD width=460><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD noWrap>Medvehagyma
Allium ursinum L.


</TD><TD width="99%"></TD></TR><TR><TD colSpan=2>"Jó étvágyfokozó, méregtelenítő"</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR vAlign=top><TD colSpan=3>
Népies neve:
transparent.gif

sásihagyma

A növény leírása:
transparent.gif

A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozik. Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot. A fokhagyma illatára és ízére emlékeztető 30-40 cm magas évelő növény. Április-május környékén virágzik. A hagyma hosszúkás-tojásdad alakú.
transparent.gif


Hogyan gyűjtsük?
transparent.gif

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=right border=0><TBODY><TR><TD>
transparent.gif
</TD><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=230 align=right border=0><TBODY><TR><TD bgColor=#cedde2 height=20>
title_erdekesseg.gif
</TD></TR><TR><TD class=gyt_blue style="PADDING-RIGHT: 10px; PADDING-LEFT: 10px; PADDING-BOTTOM: 5px; PADDING-TOP: 4px" bgColor=#e6eef0>
  • Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte állományát, ezért védetté nyilvánították. Hazánkban is igyekeznek védeni, - a védett területeken gyűjtését nem engedélyezik -, de még nem védett.
  • A medvehagymából kiváló pesto és saláta is készíthető.
  • A bioélelmiszerek kedvelt fűszernövénye.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>A medvehagyma fiatal leveleit és hagymáját használják gyógyászati célokra. A tavaszi hónapokban gyűjtik. Hagymáját a vöröshagymához hasonlatosan tárolják. A medvehagyma levelét gyógynövény boltokban is árusítják.
transparent.gif


Mi van benne?
transparent.gif

A növény szerves kénvegyületeket (alkilcisztein-szulfoxidokat) tartalmaz.
transparent.gif


Mire jó?
transparent.gif

Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét.
transparent.gif


Hogyan használjuk?
transparent.gif

Lé: A növény levelét préseljük ki, majd adjuk kefirhez, joghurthoz.
transparent.gif

Pesto: Vágjunk össze 8-10 darab medvehagyma-levelet, olívaolajjal, kevés sóval és esetleg reszelt parmezánnal, keverjük ki. Jól zárható üvegbe tegyük, hűtőszekrényben tároljuk! Tésztákhoz, rizshez, burgonyához kiváló!
transparent.gif


<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width=580 border=0><TBODY><TR><TD class=gyt_green bgColor=#dceacb>Jó tudni!
transparent.gif

Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel! A legkönnyebben úgy ismerhetjük hel, hogy a levelét kettétépve fokhagyma szagot kell éreznünk. Ha nincs ilyen szag, akkor a mérgező gyöngyvirágot téptük le!
A neve onnan ered,hogy a medvék tavasszal ezt eszik méregtelenítésre, és a bélműködésük újraindítására.
Csak a frissen leszedett levelek igazán hatásosak, a szárításkor sok hatóanyagot veszítenek!
</TD></TR></TBODY></TABLE>
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 
Oldal tetejére