Gyermekdalok, versek, mesék, találós kérdések.. I.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

primula

Állandó Tag
Állandó Tag
Jékely Zoltán: Apai örökség

Volt egyszer egy király; vitézsége párját ritkította hét országban; tudománya is olyan kiterjedt s mélyrelátó volt, hogy ha nekifogott, rőfnyi szakállú, híres tudósokat is lepipált. De ez nem minden. Ez a király egyszersmind az ország legjobb gazdájának is bízvást vallhatta volna magát – ha dicsekedő ember lett volna. Mert szép juhainak, tulkainak, aprójószágának nem volt se szeri, se száma. Szerették, becsülték is népei, s vitézség, tudomány, gazdaság dolgában követték erejük szerint; de virágzott is az ország, ahogy soha azelőtt, a régebbi királyok idejében.
Volt a királynak három fia. De biz’ nem sok örömét lelte bennük. Nem mintha nem lettek volna egyen-egyen derék jóravaló fiúk, csak éppen hogy az ő talentumait nem együtt, hanem ízenként, darabokban örökölték. Búsult is eleget a jó király, hogy mire lesznek menendők a birodalommal, ha ő egy napon lehunyja a szemét. Mert hiába taníttatta őket a legjobb tudósokkal meg kardforgatókkal, s pásztorokkal. A legnagyobbik csak a vitézkedésért élt-halt, meg a fegyverforgatásért, a középsőt ki nem lehetett verni a könyvtárból, időnap előtt megpápaszemesedve, éjjel-nappal bújta a könyveket; a legkisebbiknek a disznó meg a juh volt mindene, s jóformán még betűvetni sem tanult meg, noha immár szépen serkent a bajusza-szakálla.
Kire méltóra hagyja mármost rengeteg szép fegyverét, könyvét, gazdaságát, az egész virágzó országot? Ebben főtt a feje késő vénségében, és sehogy se lelte nyugodalmát a jó öreg király.
Telt-múlt az idő, s hogy egy napon a király úgy érezte, közeledik utolsó órája, egybehítta főembereit, hadd tenne testamentumot. Bölcs volt az a testamentum és messzilátó, hogy magának Salamon királynak is dicsőségére vált volna. Mert lám, lám, remekmívű fegyvereit egytől egyig könyvbújó, pápaszemes, csenevész fiára; nagytudományú könyveit a jószág bolondjára; jószágát, gazdaságát pediglen a nyughatatlan fegyverforgatóra hagyta, kit-kit szigorúan kizárván a másiknak örökül hagyott javakból. Külön záradékkal arról is gondoskodott, hogy jussukat egymás közt el ne csereberélhessék, hanem ki-ki kénytelen-kelletlen azzal sáfárkodjék, amit kapott, különben mindenestül az állami kincstárra szállna.
Ilyenformán nyugodtabban hunyta le a szemét. Mert lehunyta, még aznap este, hogy többé fel se nyissa szegény. Elsiratták s harmadnapon eltemették annak rendje s módja szerint. A temetés után összegyűlt az udvar népe, s a főudvarmester kihirdette a király végrendeletét.
A királyfiak persze ott voltak, s miközben az ősz öreg a végrendeletet olvasta, alig tudtak megállni, hogy közbe ne kiáltsanak. De valahogy megállták, sápadozva-pukkadozva szertelen nagy csalódásukban. Aztán az udvar eloszlott s ki-ki ment a dolgára.
A három fiú összedugta a fejté a rakott kemence zugában. Minduntalan elölről kezdték s ötször-hatszor is elolvasták az átkozott végrendeletet: hátha összecserélte nevüket az a vaksi vénség. De hiába, úgy volt az szépen, világosan, cirkalmas betűkkel, ahogy felolvasta, nem másította meg egyetlen szavát sem.
- Alkalmasint végóráján megbolondult apám – fortyogott a megkeseredett fegyverforgató – különben nem a tulkait hagyta volna rám! Mit kezdjek én, tudatlan, hozzá nem értő azzal a tengersok juhval, barommal?
- Szentigaz, hogy ép elmével – Isten nyugosztalja – nem a fegyvereit, hanem a könyveit osztotta volna nekem – lógatta az orrát elkámpicsorodva a könyvmoly.
- S mihez fogjak én azzal a szekérderékra való rengeteg poros könyvvel, irománnyal? Alomnak rakjam a juhok alá? – szívta fogát a legkisebbik.
- Hogy én többet ne tehessem be a lábam a fegyvertárba? A gyönyörűséges sisakok, páncélok, fegyverek, kardok közé? Hogy vitéz létemre ezentúl már csak koszos malacokat vakargassak, meg bűzhödt juhokat nyírjak? – toporzékolt sírásra álló szájjal a fegyverforgató, s kardja hegyével dühödten kopogtatta a kövezetet.
- Hogy én már, míg a világ világ, ezután csak az öldöklő fegyverekkel csiszárkodjam? És soha többé ne vehessem be magam a drágalátos aranybetűs pergamenek közé? – pityeredett el szemérmetlenül a könyvmoly, mint valami anyámasszony katonája.
- S én ezentúl ama szempusztító, elegy-belegy firkálmányok közt baglyoskodjam abban a dohos könyvesházban, mikor a tanyán van a helyem, az Isten szabad ege alatt? – licitált a jószág bolondja, s nagy keservében az öklével a fejét csapdosta.
Mérgelődtek az istenadták, majd hogy fel nem vetette őket a bosszúság. De meg nem főhettek ott keserű levükben, hanem végül jól kifúván magukat, szépen elbúcsúzkodtak – ki-ki indult a maga öröksége felé.
A legnagyobb, a fegyveres, egyenest a tanyaházba; a középső, a könyves, a fegyverházba; a legkisebbik, a gazda, a könyvesházba.
Másnap ismét találkoztak a palota rakott kemencéje mellett, a jó melegben. Sápadt és réveteg volt mind a három, mint akik nem is egy, de három nap virrasztottak.
Főlógatva ültek-üldögéltek a padkán; csak bámulták maguk előtt a cifra ház padlóját. A legnagyobbik csupa aranyos páncélt, mindenféle fegyvert, a középső szebbnél szebb könyvbéli ábrázolatokat, s a legkisebbik legelésző gulyát nézett ki magának a tarka kőkockán, akarva-akaratlan. Olyanok voltak már-már, mint a csendes bolondok; tán az apjuk szíve is megesett volna rajtuk, ha látta volna őket ilyen elszontyolodva.
Ahogy ott darvadoznak, egyszer csak – csisz-csosz, kip-kop – ki más botoz előttük, mint a vén főudvarmester. Megakadt rajtuk a szeme.
- Látom, a gyász s a búbánat baglya sehogy se száll el szívetekről, lelkem királyfiak! De immár nyugdjatok meg az Úr akaratában, ne sirassátok tovább a holtat – mondja, és sorra simogatja a fejüket száraz, madárláb-kezével.
- Az Úr akaratában valahogy még csak megnyugodnánk – veti föl neki a legnagyobbik – de sehogy se nyugodhatunk meg az ő, mármint boldogult apán urunk akaratában!
- Hogy-hogy-hogy? – kérdezi erre botránkozva a vénség, mintha ki tudja, milyen káromlást hallana.
Több se kellett a megkeseredett királyfiaknak. Lett, mit nyeljen szegény ősz feje! A királyfiak egymás szavát tapodva, kézzel-lábbal hadonászva vallották ki neki nagy csalatkozásukat. Hogy milyen rútul bánt el velük az apjuk – Isten nyugosztalja -, hogy milyen fondorlatosan forgatta ki őket hajlamuk szerint való, jogos és megillető örökrészükből! Meg hogy ők éppen azon tanakodnak, hogy jobb volna világgá menniök, mintsem ezt a csúfságot tovább szenvedjék.
- Háládatlanságotoknál csak oktalanságotok nagyobb! – torkolta le őket a tanácsúr, mihelyt szóhoz juthatott. – Hol van az a végrendelet? Hadd nézzem meg alaposabban.
Erre mindhárom elővette tarsolyából a magáét, s odanyújtották – Elég nekem egy is – mondta az öreg s csak a legnagyobbét vette el. – Olvassátok, amint írva vagyon!
- Olvastuk mi hatvanhatszor is, de csak azt olvastuk, hogy ami nekem járt volna az az öcsémé lett, ami neki járt volna az az enyém és így tovább; valamint azt, hogy sem egymás közt, sem idegennel el nem cserélhetjük, s hogy aki egy esztendő alatt a legtöbbre viszi köztünk, az legyen a király.
- Mekkora bölcsesség! Minő előrelátás! Vajha soha ki ne fogynánk belőle! – tárta szét karját az öreg. Mire a királyfiak nagy mérgükben majd átdöfték a szemükkel. De az öreg nem ijedt meg, sőt nekitüzesedve folytatta:
- Van benne, ami van, tagadhatatlan. De azt sehol sem találom, hogy megtiltaná nektek egymás jószágába, javaiba át-megátjárnotok, dolgotokban egymásnak segítőkezet adnotok, egymást istápolnotok, és így tovább!
A királyfiak tátott szájjal hallgatták. Orcájukra az ébredező belső megvilágosodás derengése ült, szemükben a vigasztalódás gyöngyszemecskéi csillámlottak.
- Vajha soha ki ne fogynánk a boldogult apátok-uratok bölcsességéből! Bizony mondom, nagyra menendő lenne ez az ország! – fohászkodott még egy utolsót a vénség, azzal, mint ki jól végezte dolgát – csisz-csosz, kip-kop -, tovább botozott.
A királyfiak sem gubbasztottak ott tovább. Alig tűnt el a palástos, botozó árnyék az oszlopos ajtóban, rövid tanácskozás után felugrottak, lelkendező kedvvel, boldog igyekezettel.
A vitézkedő ment egyenest a juhakolba; a könyves a fegyverházba, a pásztor-lelkületű a könyvesházba, hogy számba vegyék jussukat és teendőiket mérlegeljék.
S most már a gazda szeretetével csüggtek javaikon. Aztán hol a fegyverbajnok látogatott el a gazdához, hol amaz hozzá; majd kettesben keresték fel a könyvest a számszeríjak s kardok között. Nemsokára együtt vívtak, együtt böngészték a könyveket, s együtt fejték a teheneket, nyírták a juhokat.
S amikor az esztendő letelt, ki-ki a másik kettő mesterségében is jártasan állhatott a király-vizsgára az udvari tanács elé. Bár mindhárman derekasan megállták a helyük, mégis, mit gondoltok, kit választottak közülük királynak?
A középsőt, vagyis a könyvest. Mert ez már egyformán kitűnt mindhárom mesterségben.
A többiek beletörődtek s felesküdtek reá. Az pedig testvériesen megfogadta az ország színe előtt, hogy testvéreit – merthogy erre méltók – maga mellé veszi fő-főtanácsadónak. Aztán annak rendje s módja szerint hétországra szóló ünnepséget csaptak, hogy volt ott eszem-iszom hét álló napig – s ki tudja, meddig tartott volna, ha nem kellett volna hozzálátni az országlás dolgához.
 

Blanka

Állandó Tag
Állandó Tag
Móra Ferenc: Zengő ABC

Aranyalma ághegyen.
Bari bég a zöld gyepen.
Cirmos cica egerész.
Csengő csikó heverész.
Dongó darázs döngicsél.
Esik eső, fúj a szél.
Füsti fecske ficsereg.
Gerle, galamb kesereg.
Gyom között gyors gyík szalad.
Harmatos hajnal hasad.
Itt van már a zivatar!
Jó az anya, jót akar.
Kivirít a kikelet.
Leveles lesz a liget.
Lyukas fazék fekete.
Mese, mese, meskete...
Nádat a szél legyezi.
Nyúl a fülét hegyezi.
Orgonafán méhike.
Összerezzen őzike.
Patakparton pipitér.
Róka szava kicsit ér.
Susog a sok sasmadár.
Szilvafára szarka száll.
Tücsök tarlón hegedül.
Tyúk az árkon átrepül.
Uccu, csípd meg, hóha, hó!
Ürgét fogott a Sajó.
Vércse vijjog délelőtt.
Zörgetik a vasfedőt.
Zsindelyezik a tetőt.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
BUBA ÉNEKE

Ó ha cinke volnék,
útra kelnék,
hömpölygő sugárban
énekelnék -
minden este
morzsára, buzára
visszaszállnék
anyám ablakára.

Ó ha szellő volnék,
mindig fújnék,
minden bő kabátba
belebújnék -
nyári éjen,
fehér holdsütésen
elcsitulnék
jó anyám ölében.

Ó ha csillag volnék
kerek égen,
csorogna a földre
sárga fényem -
jaj, de onnan
vissza sose járnék,
anyám nélkül
mindig sírdogálnék.
 

dragon

Állandó Tag
Állandó Tag
Itt a reggel, szép a reggel
Keljetek fel szól a vekker.
Évi jól aludtatok?
Jóból is megárt a sok.

Kényes jószág a cipő,
Akármilyen pici ő.
Hogyha szépen megtörölted,
Használhatod kistükörnek.

Jaj a mosdás, jaj hideg van,
Jaj a víz, és jaj a szappan.
Évi, Zsuzskó, kis Dani
Mégis meg kell mosdani.

Öltözködni mennyi gond,
Több a gomblyuk, mint a gomb.
Dani mindig el-el véti,
Igazítsd meg gyorsan Évi.

Rakosgatnak csendbe-rendbe,
Megágyaznak reggelente.
Kivált Dani sürög sokat,
Cipeli a vánkosokat.

Nem kaphat más reggelit,
Csak az, aki megterít.
Kis cicánk is kitalálja,
Hol vár rá a cica-tálja.

Gyönyörűség reggelizni,
Jó a kávé, jó a kifli.
Hé, a lekvár ennivaló,
Nem abroszra kenni való.

A virág is inni kér,
Attól nő a sok levél.
Friss magot kap a kanári,
Alig bírja már kivárni.

Indul Zsuzskó iskolába,
Óvódás volt kiskorába.
Mint most Dani és Évike,
Integetnek, nézz ide.
 

marisza

Állandó Tag
Állandó Tag
december 13: szent Lúcia napja
Mese szent Lúciáról

Amikor szent Lúcia felment a mennybe, mindenki csodálkozott, hogy milyen fiatal. Hamarosan meghódított mindenkit kedvességével és csodálatos szemeivel, amelyekből annyi fény áradt. Még a szigorú szent Péter is megszerette és pártfogásába vette, ahogy a nagyapák teszik az unokáikkal.
Így teltek el a napok a mennyországban, boldogságban és békében. Lúcia élvezte ezt, arra gondolván, hogy milyen messze van már tőle a szenvedés és a gonoszság, amely a földön uralkodik, ugyanakkor fájt a szíve a lentiek miatt. Szent Péter, akinek a kora ellenére éles volt a látása, észrevette ezt a szomorúságot Lúcia szép szemeiben, magához hívatta hát, hogy beszéljen vele. Lúcia azt kérte tőle, tegye lehetővé, hogy viszontláthassa akárcsak egy pillanatra is szicíliai faluját és annak szegényeit.
Szent Pétert annyira szíven találta ez a kívánság, hogy napokon-éjjeleken keresztül járt fel-alá a puha felhőkön, azon gondolkodván, hogy elégíthetné ki Lúcia kívánságát. Végülis összeszedvén bátorságát, úgy határozott, megkérdezi a Jóistentől. Alázatosan az Úr elé járult, még a szemét se merte felemelni mély tisztelete jeléül, úgy adta elő a kérést.
Utána mozdulatlanul várta, hogy mi lesz. Egyszer csak csilingelést hallott: összerezzent és felnézett. A Jóisten kezében egy apró aranykulcsot pillantott meg.
- Fogd, Péter, és add Lúciának, ez a kis ablak kulcsa, amely a világra nyílik.
Péter ugyancsak meglepődött, majd felkapta a kulcsot és mint egy gyerek, boldogan elrohant vele, hogy Lúciának odaadja.
Felragyogott Lúcia szeme, és rögtön felszálltak mindketten egy felhőre, amely a varázsos kis ablakhoz vitte őket. Odaérvén, Lúcia, remegő kézzel bedugta a kulcsot a zárba, és láss csodát, mint varázsütésre, megjelent alattuk a világ. Lúcia boldog volt és egy jó ideig nem is kívánkozott a világot látni.
Egy éjszaka azonban távoli nyögés, sóhajtozás riasztotta fel álmából. Kinyitván a kisablakot, egyszercsak elébe tárult, amit előtte nem látott még soha: lŕtta a sok igazságtalanságot, gonoszságot, de főleg a gyerekeket, akik szenvedtek és sírtak. Keserű szívvel csukta be az ablakot és nagyon elszomorodott.
Úgy szeretett volna segíteni, főleg a gyerekek sorsa aggasztotta, hogy pont ők, ártatlanok és védtelenek, ennyi rosszat kell hogy elszenvedjenek egyes felnőttek részéről. Közben szent Pétert, aki figyelemmel kísérte Lúcia kedvváltozását, hivatta az Úr, akinek szintén nem kerülte el figyelmét a dolog.
- Péter, - szólt hozzá a Jóisten, - én tudom mi aggaszja Lúciát: a sok szenvedés és nélkülözés, amelynek a gyermekek vannak kitéve.
Majd hozzátette:
- Úgy határoztam, hogy rábízom, hogy évente egy napra a földre egy kis vidámságot vigyen. Mondd neki Péter, hogy december 13-án,- mártíromsága évfordulóján,- leszállhat a földre, hogy ajándékot vigyen a gyerekeknek. És most menj, mert azt akarom, hogy visszatérjen szemébe a fény.
Péter olyan jókedvre kerekedett, hogy megölelte az Urat és gyorsan elsietett, hogy Lúciának elvigye a jóhírt. Az először nem is akart neki hinni, utána viszont nagy örömmel telt el.
Egy volt csak a gond, már csak néhány nap volt hátra december 13.-ig és a mennyországban nem voltak se játékok, se édesség, vagy hasonló, amit a gyerekeknek lehetett volna vinni. Péter azonban feltalálta magát. Fogta a kulcsot és hívta Lúciát, hogy kövesse.
- Nyisd ki az ablakot és nézz csak ki oda az űrbe. Látod azt a játéklovat, kisvonatot, mackót, babát, trombitát? Tudod, mik azok? Azok felesleges és elfelejtett játékok, amelyeket az elkényeztetett és soha sem elégedett gyerekek meguntak. A játékok olyanok, mint az emberek, ha nincs társaságuk, ha senki sem játszik velük, inkább az űrt választják, abban reménykedve, hogy majd csak rájuk akad egy olyan gyerek, akinek van kedve játszani. Rajta, szedd össze őket, vidd el őket azoknak a gyerekeknek, akiknek szükségük is van rájuk.
- Jaj, nagyon köszönöm, Péter - mondta Lúcia, és hozzáfogott, hogy összeszedje a sok elhagyott játékot. December 12.-én estig dolgozott, majd mind betette őket egy nagy zsákba, amit a hátára vett.
- Jaj Lúcia, nem fogod azt a nagy terhet bírni, - mondta Péter. - Van valaki, aki segíteni tudna neki?
- Iŕ, iŕ, *- szólt egy szamár.
- Te leszel hát az, kis csacsim, ha Lúcia is akarja! - mondta Péter.
- Jól van kis csacsim, te leszel a hűséges kísérom, - simogatta meg Lúcia a szamarat. - Majd meglátod, hogy fognak örülni a gyerekek, ha meglátnak minket!
Így történt hát, hogy azóta is minden évben december 13.-án Lúcia és szamara meglátogatja a jó gyererekeket, hogy ajándékot vigyen nekik.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
TALÁLÓS KÉRDÉSEK


A világgal egyidõs, még sincs esztendõs. (Napsugár)

Koszorús lány kútba néz. Mi az? (Nap)

Úton megyen, nem poroz,
Vízen megyen, nem csobog,
Nádon megyen, nem suhog,
Sáson megyen, nem susog,
Esõ éri, nem ázik,
Ha fagy éri, nem fázik.
Mi az? (Napsugár)

Mikor fekszel, õ akkor kél.
Egyszer egész, máskor csak fél.
Nincsen tüze, mégis lámpás,
A vándornak szinte áldás. (Hold)

Mindig volt és mindig lesz, de öthetes sose lesz.
Mi az? (Hold)

Melyik három ember a legvénebb a földön? (Szeptember, november, december)
Se oldala, se feneke,
Mégis megáll a víz benne.
Mi az? (Felhő
 

Blanka

Állandó Tag
Állandó Tag
11019387.pict
10987122.pict


Móra Ferenc: Este

Este van, este van,
Édesapa fáradt -
Aranyhajú lányom,
Te bonts nekem ágyat.

Szelíden te simítsd
Puhára a vánkost,
Ágyam szélire is
Te ülj ide már most.

Homlokomon a bú
Nagyon elborongott,
Kicsi száddal róla
Leheld el a gondot.

Virágfejecskédet
Hajtsd szívem fölébe,
Nevess éjszakára
Csillagot beléje.

Mesélj is majd egyet
Szegény apukádnak,
Úgy, mintha mesélnél
A hajas babádnak:

"Volt egy szegény ember
Nagy meseországba,
Nem volt mása, csak egy
Aranyhajú lánya..."
 

marisza

Állandó Tag
Állandó Tag
A Lucának híres napja
A napot rövidre szabja.
Téli mennydörgés,
Meglesz jó termés.
Zöld karácsony rossz,
Fehér húsvétot hoz.
János-nap ha borús,
A termés igen dús.
 

Facélia

Állandó Tag
Állandó Tag
Móra Ferenc: Pillangós papucsok

Pillangós papucsok, legszebbek az egész
Szegedi vásárba,
Simuljatok lágyan virágszemű Panka
Picike lábára.​

Szelíden vigyétek napos mezejére
Rózsás örömöknek,
Kerüljetek vele minden olyan tájat,
Hol könnyek teremnek.​

Mikor elviszitek, mint az ólommadár,
Lassan tipegjetek,
Ha hazahozzátok, mint a sólyommadár,
Sebesek legyetek!​
 

marisza

Állandó Tag
Állandó Tag
Tavaszi szél vizet áraszt,
virágom, virágom.

Minden madár társat választ,
virágom, virágom.

Hát én immár kit válasszak,
virágom, virágom

Te engemet s én tégedet,
virágom, virágom.

Zöld pántlika, könnyű gúnya,
virágom, virágom.

Mert azt a szél könnyen fújja,
virágom, virágom.

De a fátyol nehéz ruha,
virágom, virágom.

Mert azt a bú hajtogatja
virágom, virágom.


Magyar népköltés
null.gif
tavaszi_szel.jpg
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
Kengurúdal

Volt egyszer egy kengurú,
Sosem volt ő szomorú.
Tele volt az erszénye,
Pénzt nem rakott beléje.

A kisfia ott lakott,
Állandóan matatott.
Mégsem bánta mamája,
Büszke volt a fiára.

Néha-néha kinézett,
Az erszényből kilépett.
Enyje-benyje babája..!
Zsörtölődött mamája.

Még megfáznál kis szentem,
Jobb neked a melegben.
Húzd be jól kis fejedet,
Csukd le szépen szemedet.

Majd ha megnősz galambom,
Ugrándozhatsz szabadon.
Álmodj addig szépeket...
Ne hagyd el erszényemet!

2006. 12. 18. :4:
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Zelk Zoltán: Párbeszéd


- Honnét, szomszéd?

- Ahol voltam, onnét!
- Mit evett?
- Eleget!
- Mi jót?
- Hernyót!
- Hány volt?
- Egy volt!
- És még?
- Kukacot!
- Mennyit?
- Hatot!
- Hát még?
- Legyet!
- Hányat?
- Hetet!
- Mást még?
- Pondrót!
- Sok volt?
- Nyolc volt!
- Jó volt?
- Jó volt!



 

marisza

Állandó Tag
Állandó Tag
Kányádi Sándor : Gyermekkor

Hóharmaton mezítláb jártam,
ólmos esőben bőrig áztam;
éjjel az erdőn, félelmemben,
hol sírtam, hol meg énekeltem.

S mindez úgy tűnik - most, hogy emlék -,
mintha egy tisztás szélén mennék
fütyörészve, hol alkonyatkor
őzek ittak ezüst patakból.

1959

 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Csák Györgyi: Cserebere

Piros szemű fehér egér,
egésznap csak csereberél.
Volt neki egy kalapja,
Elcserélte malacra.
A malacot zsebkendőre,
A zsebkendőt lepedőre.
A lepedőt két macskára,
A két macskát vaskályhára.
A vaskályhát hintaszékre,
Hintaszéket bőrzekére.
A bőrzekét malacra,
Azt pedig egy kalapra.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Drégely László: A nagyevő király

Volt egy király
Nevenincs,
Koronája
Drága kincs.

Sokat evett,
Minden jót
Hurkát, kolbászt
Mogyorót.

Meg is hízott
Megdagadt,
Nadrágja is
Széthasadt.

Koronája
Kicsi lett,
Feje búbján
Billeget.

Gondolt egyet
Eladta,
Kismalacot
Vett rajta.
 

Angyali_Timcsi

Állandó Tag
Állandó Tag
nem tudom volt e már ha igen akkor elnézést kérek.

Egy, - megérett a meggy.
Kettõ, - csipkebokor vesszõ.
Három, - Te vagy az én párom.
Négy, - biz' oda nem mégy.
Öt, - érik a tök.
Hat, - hasad a pad.
Hét, - dörög az ég.
Nyolc, - leszakadt a polc.
Kilenc, - kis Ferenc.
Tíz, - tiszta víz,
ha nem tiszta vidd vissza,
ott a szamár megissza!

Egyszer volt egy kemence.
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
fekete lett kis Bence.
Nézi, nézi mamája:
nem ismer a fiára!
Becsukta a kemencét,
jól elverte kis Bencét!

Esik az esõ, süt a Nap,
Paprikajancsi mosogat.
Hát az öreg, mit csinál?
Hasra fekszik, úgy pipál.
Eltörött a pipája,
János bácsi csinálja.

Katona bácsi haptákba'
bekakilt a nadrágba.
Mondtam neki: "Mossa ki!"
"Hû, de büdös! Dobja ki!"

Lánc, lánc, eszterlánc,
eszterlánci cérna,
cérna volna, selyem, volna
mégis kifordulna.
Pénz volna karika, karika,
forduljon ki Marika,
Marikának lánca.
 

Angyali_Timcsi

Állandó Tag
Állandó Tag
Elgurult egy rézgaras.
Fölkapta egy kis kakas.

Ha fölkapta, jól tette,
a bögyébe betette.

De a bögye kidobta,
mérges lett a kakasra.

Összeszidta a kakast:
"Búzát adjál, ne garast!"

Kis kakas a piacon
búzát vett a garason.

Ezt adta a begyének,
most már békén megélnek.

Volt egy török, Mehemed,
sose látott tehenet.
Nem is tudta Mehemed
milyenek a tehenek.

Egyszer aztán Mehemed
lát egy csomó tehenet.
Csudálkozik Mehemed,
"Ilyenek a tehenek?"

Én vagyok a Mehemed,
Mi vagyunk a tehenek.
Számlálgatja Mehemed,
Hány félék a tehenek.

Meg is számol Mehemed
három féle tehenet:
fehéret, feketét, tarkát,
Meg ne fogd a tehén farkát!

Nem tudta ezt Mehemed,
S felrúgták a tehenek!
 

Angyal35

Állandó Tag
Állandó Tag
GAZDAG ERZSI: üVEGGOLYÓ

Üveggolyó, üvegház,
belsejében mit találsz?
Bent lakik a szivárvány,
rajta ül egy királylány.

Ül a hídon magában,
üveggyöngy a nyakában.
Gyémántfésű kezében,
igazgyöngy a szemében.

Üvegfalon ki-ki néz,
jön-e érte a vitéz,
világhíres királyfi,
vagy helyette akárki.
 

Angyal35

Állandó Tag
Állandó Tag
Kányádi Sándor: Aki fázik

Aki fázik, vacogjon,
fújja körmét, topogjon,
földig érő kucsmába,
nyakig érő csizmába,
búrkolózzék bundába,
bújjon be a dunyhába,
üljön rá a kályhára,
mindjárt megmelegszik!
 

marisza

Állandó Tag
Állandó Tag

tn_3_dider.jpg



A didergő Király
Móra Ferenc:


Mese, mese, mátka, pillangós batárba:
Volt egyszer egy király Nekeresd országba.
Nevenincs királynak nagy volt a bánata,
Csupa siralom volt éjjele, nappala.
Hideg lelte-rázta, fázott keze-lába,
Sűrű könnye pergett fehér szakállába:
- Akármit csinálok, reszketek és fázom,
Hiába takargat aranyos palástom!
Aki segít rajtam: koronám, kenyerem
Tőle nem sajnálom, véle megfelezem!

Százegy kengyelfutó százkét felé szaladt,
Tökszárdudát fujtak minden ablak alatt:
Ki tud orvosságot a király bajáról,
Hol az a bölcs ember, aki jót tanácsol?

Adott is ezer bölcs ezeregy tanácsot,
De együtt se ért az egy falat kalácsot.
Didergő királynak csak nem lett melege,
Majd megvette szegényt az Isten hidege.
Körmét fúvogatta, keserűn köhintett,
Bölcs doktorainak bosszúsan legyintett:
- Bölcsekkel az időt ne lopjuk, azt mondom,
Hívjátok elő az udvari bolondom!

Bukfenc-vetegetve jön elő a bolond,
Cseng-peng, kong-bong rajta a sok aranykolomp,
Mókázna a jámbor, serdűl, perdűl, fordul,
De a király rája haragosan mordul:
- Hallod-e, te bolond, szedd össze az eszed,
Adj nekem tanácsot, akárhonnan veszed.
- Teli van énnálam ésszel a szelence:
Hideg ellen legjobb a meleg kemence.
Gyujtass be csak, komám - nevetett a bolond,
S nevetett köntösén a sok aranykolomp.

Kergeti a király ki a sok léhűtőt:
Hozzák fülön fogva az udvari fűtőt!
- Hamar cédrusfával a kandallót tele,
Urunk-királyunknak attól lesz melege!
Nagy volt a kandalló, akár egy kaszárnya,
El is égett benne vagy száz cédrusmáglya,
Sergett is a király előtte, megette,
Utoljára mégis csak azt dideregte:
- Fűtsetek, mert megvesz az Isten hidege,
Már a szakállam is csak úgy reszket bele!

Nyöszörög a fűtő: - Felséges királyom,
Életem-halálom kezedbe ajánlom,
Most dobtam bele az utolsó forgácsot,
Jó lenne hivatni az udvari ácsot!

Nekibúsul erre a didergő király.
Szigorú paranccsal a kapuba kiáll:
- Vágjátok ki kertem minden ékességét,
A szóló szőlőnek arany venyigéjét,
A mosolygó almát, a csengő barackot,
Hányjatok a tűzre minden kis harasztot!
Széles ez országban amig erdőt láttok,
Kandallóm kihülni addig ne hagyjátok.
Jaj, mert mindjárt megvesz az Isten hidege,
Csak úgy kékellik már az ajkam is bele!

Csattognak a fejszék, sírnak erdők, berkek,
Recsegnek, ropognak a gyümölcsös kertek.
Sok lakójuk fejét bujdosásnak adta,
Fészkit ezer madár jajgatva siratta.
A rengeteg fákból egy szál se maradt ott,
Aranyos kandallón mind elparazsallott.
Didergő királynak de minden hiába,
Nyögve gubódzik be farkasbőr-bundába:
- Fűtsetek, mert megvesz az Isten hidege,
Csak egy fogam van már, az is vacog bele!

Nekeresdországban van is nagy kopogás,
Ripegés-ropogás, siralom, zokogás.
Dolgozik a csákány, fürész, balta, horog -
A király ajtaja egyszer csak csikorog.
Betipeg egy lányka, icike-picike,
Gyöngyharmat tündöklik lenvirágszemibe.
Az ajaka kláris, a foga rizskása,
Csacsog, mint az erdők zengő muzsikása:

- Ejnye de rossz bácsi vagy te, király bácsi!
Megfordul a király: - Ácsi, kislány, ácsi!
Azt se tudom, ki vagy, sohase láttalak.
Mért haragszol reám? sohse bántottalak! -
Kerekre nyitotta a csöppség a szemét:
- Minek szedetted le a házunk tetejét?
Hó is hullongázik, eső is szemezik,
A mi padlásunkra az most mind beesik:
Elázik a bábum kimosott ruhája,
Vasárnap délután mit adok reája?

Mint amikor nap süt a jeges ereszre,
A király jégszive harmatot ereszte.
Szemében buggyan ki szivének harmatja,
Szöghaját a lánynak végigsimogatja:
- Ne félj, a babádat ruhátlan nem hagyom,
Biborköntösömet feldaraboltatom.
Bársonyrokolyája, selyemfőkötője,
Lesz ezüstkötője, aranycipellője! -

Most meg már a kis lány mondta azt, hogy: ácsi,
Mégis csak jó bácsi vagy te, király bácsi!
Örömében ugrált, tapsikolt, nevetett -
S didergő királynak nyomban melege lett!
A tükörablakot sarokra nyitotta,
Városa lakóit összekurjantotta:
- Olyan meleg van itt, hogy sok egymagamnak,
Juttatok belőle, aki fázik, annak!

Tódult is be nyomban a sok szegény ember,
A márványtéglákon nyüzsgött, mint a tenger.
Ki is szorult tőlük király a konyhára,
Rájuk is parancsolt mindjárt a kuktákra:
- Asztalt terigetni, ökröt sütögetni.
Fussatok a hordót csapra ütögetni!
Ily kedves vendég még nem járt soha nálam,
Mint a saját népem - nagy meseországban...

 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére