Síró nagymamák esténként a Skype előtt… Magyarország, óvakodj e csapdától!

Most, hogy a menekülteket elzavartuk, jó lenne legalább olyan fontos dolgokkal foglalkozni, mint a magyarság várható kihalása vagy az ország fenyegető megrekedése a jelenlegi szinten. Bár a legtöbben azt hiszik, ő különlegesek, valójában ugyanolyan problémáink vannak, mint sok más államnak. A megoldásoknak pedig még a közelében sem járunk.

A kínai vezetés szeretné elkerülni a közepes jövedelem csapdáját, ezért átalakítaná az ország gazdaságát exportorientált gazdaságról fogyasztás-orientáltra – írta tegnap a Bloomberg a kínai egykepolitika feladásának bejelentése kapcsán. A közepes jövedelem csapdája, amelyet már számos országban megfigyeltek, röviden azt jelenti, hogy egy feltörekvő ország sokáig szépen növekszik, amíg a bérek alacsonyak, és így olcsón tud exportálni külföldre.

Ez a lehetőség azonban egy idő után rendszerint kimerül, nőnek a bérek, vagy kivándorolnak az emberek, elöregedik a társadalom, az olcsó munkaerőből származó előny idővel eltűnik. Ekkor, ha az ország nem tud olcsó helyett jól képzett munkaerővel, olcsó helyett magas színvonalú, innovatív termékeket és szolgáltatásokat előállítani, akkor általában megreked egy közepes színvonalon, és nem fejlődik tovább. Nem zárkózik fel a legfejlettebb országokhoz.

Elfogyott az olcsó munkaerő

Jelenleg Magyarország túlnyomórészt az exportnak és az EU-s támogatásoknak köszönhetően növekszik, bár elkezdődött a fogyasztás szerény emelkedése is. A hazai bérek azonban az egyik legalacsonyabbak az EU-ban. Az utóbbi időben pedig már sorra jönnek a hírek a munkaerő-hiányról.

A társadalom elöregszik, kevés a munkaképes korú, erős a kivándorlás, bevándorlás szinte nincs is. A környező országok magyar lakossága Magyarország helyett már szintén inkább Nyugatra megy, ha megy. Az olcsó munkaerő fogytán, vagy nem igazán hadra fogható, mint a közmunkások.

Ütemvesztés történt

Nem csak mi gondoljuk úgy, hogy Magyarország az alacsony jövedelem csapdájába esett, vagy közel áll hozzá, sokan mások is. „Az utóbbi évtized relatív ütemvesztésének értelmezéséhez és a követendő fejlesztéspolitika megalapozásához érdemes a magyar esetet a közepes jövedelmű országokra jellemző ütemlassulás kontextusába helyezni” – írta például nemrég Bod Péter Ákos, az MDF-kormány egykori minisztere és volt jegybankelnök.

Új modellre van szükség

Duronelly Péter közgazdász és vezető elemző 2014-ben szintén hasonlóan vélekedett. „Amikor ennek a szinteltolásnak valami miatt vége van (pl. a bérszínvonal úgy megnőtt, hogy újabb gyártókapacitást nem lehet az országba vonzani, vagy egyszerűen elfogy a városi jellegű munkakörnyezetbe integrálható szabad vidéki munkaerő), a növekedés belassul, és új modellre van szükség. Ha ez nem jön, a gazdaság beragad” – írja.

„Tartósan olyan konzisztens gazdasági növekedést produkálni, ami a közepes jövedelmi szintről egy magasabba juttatja az országot az elmúlt ötven évben százból mindössze 13 országnak sikerült (a leglátványosabb példák Finnország, Szingapúr vagy Dél-Korea)” – írja a szakember.

Megint benne vagyunk a csapdában

Magyarország szerinte már kétszer is beleesett ebbe a csapdába, először a nyolcvanas években, majd az utóbbi években. A versenyképes vállalkozás, a versenyképes gazdaság alapja az innováció, ha ez nincs, akkor „marad a topogás”. Az állam azzal segít a legtöbbet, ha hagyja az embereket dolgozni, vállalkozni – írja Duronelly.

Az olcsó munkaerőre épülő modell hosszú távon már csak azért sem működik, mert nem lesz olcsó munkaerő, de még drága sem elég. A népesség középtávú fennmaradásához az úgynevezett teljes termékenységi rátának el kell érnie vagy megközelítenie a 2,1-es szintet, vagyis páronként átlagosan 2,1 gyermek kellene. Az 1,3-es érték alatt „a népesség gyors ütemű fogyása valószínűsíthető, belátható időn belül bekövetkezhet teljes eltűnése, asszimilációja” – írja a Wikipedia.

A kihalás szélén

Magyarországon ez a szám 1,41 volt 2014-ben, tehát már a határán táncolunk a kihalásnak, az asszimilációnak, miközben a kormány úgy tesz, mintha sikert sikerre halmozna. Márpedig ha kivándorol még pár százezer fiatal, akkor a ráta simán 1,2 alá süllyedhet. A nagymamák meg sírhatnak esténként a Skype előtt. Tik-tak-tik-tak, nemcsak a harmincas, negyvenes nők biológiai órája ketyeg, hanem az egész országé…

Nincs elég óvoda és bölcsőde

Igen, a kormány tett erőfeszítéseket, de. A családi pótlék alacsony és inflálódik, a családi szja-kedvezmény csak a népesség magasabb jövedelmű 20, talán 30 százalékának nyújt igazi könnyebbséget, mert a többiek keveset keresnek és így alig fizetnek adót.

Nincs elég bölcsőde, óvoda, az igazán jó oktatási intézmények drágák. A gyerekvállalás a támogatások ellenére akkora jövedelem-kiesést jelent sokaknak, amit nem tudnak vállalni. Sokaknak – minimálbér körül keresők, közmunkások, albérletben lakó kiskeresetűek – ma sincs esélyük saját lakáshoz jutni, ha van is, csak gyerekvállalás nélkül, kínkeservesen, évtizedek alatt.

Tanítani, tanítani, tanítani

A létbizonytalanságot, a gyerekvállalással gyakran együtt járó szegénységet, a felhalmozás, megtakarítás képtelenségét a lakosság nagyobb része számára a jelenlegi rendszer nem szünteti meg. Ahhoz stabil gazdasági fejlődés és magasabb bérszínvonal kellene. A magas jövedelműek nem képesek a szegények helyett is szülni. Különböző becslések szerint 1,5-3,5 millió ember is lehet kifejezetten szegény az országban, a családosok különösen veszélyeztetettek.

Az innovatív, magas színvonalú termeléshez meg először is oktatás, oktatás és oktatás. Mivel azonban annak az eredményei inkább tíz, mint öt év múlva jelentkeznének, a rövidlátó politikusok finoman fogalmazva alig törődnek a fejlesztésével.

Eidenpenz József

kisbaba_1_oszlopos_breaking.jpg
 
N
Én nem féltem magunkat. A történelmünk során folyamatosan a kiirtásunkra törekedtek, de az elmúlt ezer évben mégis megmaradtunk. Ha német, brit, vagy francia lennék jobban aggódnék. A magyar nép szívós fajta, az ellenséges környezetben megedződött. :)

Aki pedig elment nyugatra, hamarosan vissza fog jönni. Már egyre több családról olvasok, akik inkább hazajöttek és élnek szerényen, de nyugodt, veszélytelen környezetben. Arról meg már nem is beszélek, hogy mennyi holland és német család vásárol itt ingatlant és költözik Magyarországra, amikor már nem kell dolgoznia. Ma már nem olyan álom nyugatra vándorolni, csak az megy és marad, tűri az ottani viszontagságokat, aki adósságok miatt rákényszerül.
 
Én nem féltem magunkat. A történelmünk során folyamatosan a kiirtásunkra törekedtek, de az elmúlt ezer évben mégis megmaradtunk. Ha német, brit, vagy francia lennék jobban aggódnék. A magyar nép szívós fajta, az ellenséges környezetben megedződött. :)
1,41-es születési ráta mellet bármely nemzet kihal. Ez nem hit kérdése, egyszerű matematika.
És azt, hogy ez a mutató ilyen szép "magas", köszönhetjük a roma asszonyoknak, akikben sokkal nagyobb a szülési hajlandóság, mint bennünk. Ha csak a "magyarok" szerepelnének benne, akkor ez a szám nem érné el az 1-et sem. :(
 
Szervusztok ,
ez nemcsak a Magyarokra jellemzö hiszen ez a tény már majd minden "fejlett demokratikus" országban érvényesül . Mert hogyan is tartanék el családot , ha csak a minimálbért kapom mely még élni sem enged rendesen ?? Aztán mondjuk nejem magát "megvalositani" akarja és majd 40 évesen jutt eszébe hogy esetleg jólenne egy gyerek is a háznál nem csak pincsi kutya ? Na ez csak egy rossz példa ként emlitettem meg .
 
Jelen ismereteim szerint amióta az emberi társadalmakban az élelemtermelő gazdálkodás vált általánossá ( a zsákmányoló - halász-vadász-gyűjtögető rovására) ezek a probémák mindig is fennálltak. Amíg az élelemtermelők a zsákmányolók (vagy a gyengébb termelők) rovására terjeszkedni tudtak (gyarmatosítás) a gondok nem volta ennyire nyilvánvalóak. Az új modellnek - szerintem - szakítania kell a "mindenáron növekedni" elvével, de a Nobel-díjazott közgazdászaink se tudtak eleddig értelmes alternatívával előállni.
 
Miközben látom, hogy tele van jó gondolatokkal az írás, inkonzisztens információkat tartalmaz, másrészt az alapvető "miért nem vállalnak gyereket" dolgokkal sem értek egyet.
Az ország számára nem volt más lehetőség, mint a családi pótlék elinflálása. Ezt nemhogy most, még csak nem is az elmúltnyócévben kellett volna megtenni, hanem sokkal előbb. Célunk nem csak a genetikai kód és a népesség fenntartása, hanem egy olyan társadalom építése, ahol a következő generációnak nem csak annyi a célja, mint a szüleinek, miszerint megélhetési gyerekgyárossá váljon.
Ennek pedig a legjobb útja, ha ezt a "szakmát" ellehetetlenítjük, méghozzá azzal, hogy a valós munkák adókedvezményében adunk támogatást(nem utolsó sorban a gazdaságot is fehéríti, ami nekünk úgy kell, mint egy falat kenyér). Az más kérdés, hogy sajnos progresszív lett, holott pont az első és második gyereket kellene nagyon támogatni.
Nem utolsó sorban soha nem a pillanatnyi jó fog gyerekvállalásra ösztönözni, hanem a stabil gazdasági környezet. Egy olyan országban, ahol év közben változnak jogszabályok, ahol az ellenzék választási ígéretei között mindig van valami olyasmi, ami egyes rétegek gyermekvállalási kedvének alátesz, nehéz döntés elé kerülnek sokan, hogy legyen vagy ne legyen.
 
Természeti kincseink elenyészőek, az alacsony képzettséget igénylő munkát meg pillanatok alatt költöztetik oda, ahol olcsóbb a képzetlen munkaerő. Ebbe az irányba teljesen felesleges erőfeszítéseket tenni, azért én egy újabb gumigyárat vagy varróüzemet jó esetben is csak pillanatnyi sikernek tekintek.
Éppen ezért nagyon is egyet kell értsek, hogy az oktatásban rejlik az igazi kiút. A magyar oktatás azonban gyökeres reformra szorulna. Miért csak néhány országnak sikerült kiszakadni a középszerűségből? Mert a legtöbb ország nem mer és nem tud meglépni nagyon fontos strukturális reformokat. "Mi a jövő szakembereit képezzük" - mondják az igen hangzatos mondatot, holott ez egy csomó szakmában egyenlő manapság azzal, hogy a jövő munkanélkülijeit vagy biztosítási ügynökeit képezzük. Több oktatási rendszerben ottragadt az olyan tudás, aminek piaci értéke nagyjából nulla, mire meg kikerül a tanuló a munkaerőpiacra inkább negatív előjeles. Az egyik út, hogy képezünk olyan szakembereket, akik a szakmájukban majd képesek lesznek bármit elsajátítani. Erre jó a klasszikus egyetemi képzés. Ennek azonban tényleg évtizedek kellenek, hogy éreztesse a hatását.
A másik, hogy felmérjük a piaci igényeket, és nagyon célzottan ezt a tudást adjuk oda 1-2 év alatt. Ezt ma az ide jövő cégek magukra vállalják, mert kell nekik a tudás. De jó politikai érzékkel pillanatok alatt lehetnénk elektronikai vagy IT fejlesztések európai fellegvára.(Van is olyan multi, aki egész Európában ott van, a fejlesztési központja mégis itt, mert a drága magyar képzett munkaerő még mindig olcsóbb, mint az olcsó nyugati)
Sajnos azonban jelenlegi oktatásunk egy dolgot egyértelműen bebiztosít: a folyamatos lefelé csúszást a nemzetközi megmérettetésben. Márpedig ne felejtsük: a leginkább értékesíthető termékünk a tudás volna.
 
Szervusztok ,
ez nemcsak a Magyarokra jellemzö hiszen ez a tény már majd minden "fejlett demokratikus" országban érvényesül . Mert hogyan is tartanék el családot , ha csak a minimálbért kapom mely még élni sem enged rendesen ?? Aztán mondjuk nejem magát "megvalositani" akarja és majd 40 évesen jutt eszébe hogy esetleg jólenne egy gyerek is a háznál nem csak pincsi kutya ? Na ez csak egy rossz példa ként emlitettem meg .
Persze, hogy nem! A szomszéd tehene is meg fog dögleni, bár ez vigaszt nem jelenthet számunkra. A fejlett nyugat-európai országok csak annyiban vannak jobb helyzetben, hogy még pár évig el tudják szívni Kelet-Európa fiatal, szülőképes lakosságát, és ezzel kitolhatják a véget 1-2 generációval. De egyszer ez is elfogy, és akkor ők is a dínók sorsára jutnak.
Évtizedek óta hallhatjuk, hogy félre kellene tenni minden egyéb teendőnket, és gyerekeket szülni, méghozzá sokat, de nem vesszük komolyan.
 
1,41-es születési ráta mellet bármely nemzet kihal. Ez nem hit kérdése, egyszerű matematika.
............. :(
Azért azt se árt figyelembe venni, hogy ez a születési ráta egy jelenlegi állapot. Igaz, a növelésért eddig tett "erőfeszítések" jobbára verbálisak maradtak, szájjal gyereket csinálni meg elég macerás. Mindazonáltal történelmi távlatban nézvést a dolgokat: Magyarország volt már sokkal rosszabb helyzetben is, a magyarságot sokszor igyekeztek már temetni, ennek ellenére 1100 éves írott történelmünk hajnalán szereplő ellenfeleink - kazárok, bizánciak, frankok stb. csak a történelem lapjain találhatóak ma már. Ezt az életerőt, amelyik idáig fenntartotta a nemzetet, nem kell lebecsülni, bár elismerem, matematikailag nehezen értelmezhető.
 
N
Persze, hogy nem! A szomszéd tehene is meg fog dögleni, bár ez vigaszt nem jelenthet számunkra. A fejlett nyugat-európai országok csak annyiban vannak jobb helyzetben, hogy még pár évig el tudják szívni Kelet-Európa fiatal, szülőképes lakosságát, és ezzel kitolhatják a véget 1-2 generációval. De egyszer ez is elfogy, és akkor ők is a dínók sorsára jutnak.
Évtizedek óta hallhatjuk, hogy félre kellene tenni minden egyéb teendőnket, és gyerekeket szülni, méghozzá sokat, de nem vesszük komolyan.

Bárcsak tévednék, de azt hiszem, hogy csak egy 10-15 évig kell kibírnunk és akkor majd nyugatról fognak menekülni hozzánk azok, akik nem akarnak a saria törvény szerint élni. :D
 
Ú
Hatalmas béremelés kell Magyarországon, vagy baj lesz
Akkor a vagy lesz.
No persze elképzelhető az un. versenyszférába és a közigazgatásba dolgozók keresetének
oly mértékű emelése, hogy az átlagfizetés szépen mutasson a statisztikákban,
de hogy a hétköznapi, dolgozó emberek jövedelme óriásit emelkedjen - az kizárt.
.
 
Bárcsak tévednék, de azt hiszem, hogy csak egy 10-15 évig kell kibírnunk és akkor majd nyugatról fognak menekülni hozzánk azok, akik nem akarnak a saria törvény szerint élni. :D
-
Nállunk németországban demokratizálodnak azok akik veszélynek lennének kitéve a szüleik hazájában.
-
Szerintem nem veszély hanem a biztonság stabilitás ha kiismerjük magunkat más kulturákkal.
-
Az oroszok is ott követtek el nagy hibát, hogy a megszállo csapatokat izolálták a lakoságtol. Ha az emberek megismerték volna egymást akkor sokkal hamarább megértettük volna a másikat.
-
Mit tudtunk még nemrég keletröl, ázsiárol, amerikárol... az "1001 északa meséjét", a "Pillangokisaszonyt" meg a "Tamásbátya kunyhoját" ismertük, ma együtt eszünk velük, együtt ünneplünk velük alig van kollegánk aki ne jött volna valahonnan.... szenzátios, gyönyörü, szuper.. :)
-
Az 50-es években ha valaki nyugati nyelvet akart tanulni, megkérdezték "kém akarsz lenni?" :)
-
Akár hogy fog fájni nektek, a nemzeti államok a multé.
Es ez nem egy tragédia ez elörehaladás. ;)
 
-
Most a menekülteken keresztül lehet jol látni, hogyan müködik a gazdasági élet.
Vannak emberek és ezeknek vannak vágyaik amiért mindent megtesznek.
Pusztán a menekültek megjelenése a határunknál megugrasztotta a gazdasági fejlödést, agyon kereste magát az ország a SIM-kártyák eladásával, a hamis pénzváltással, a hozzánk jött ujságirok elszállásolásával és a keritések épitésével.
-
Ha jol láttam 800 rendört vettek fel egy csapásra, rengeteg zsemlét árultunk amit idegen segély-szervezetek fizettek meg... most megint szar lesz mert a keritést vigyázni kell és nem jön senki, az Eutol nem kapunk segélyt mert minek.. :(
 

Szerintem ez óriási illúzió. Ma a termelésben vagy gyártásban itt szereplő cégek nem a két szép szemünkért vannak itt, hanem pontosan az alacsony bérszínvonal miatt. Ráadásul sok ilyen cég akkora, hogy az éves volumene egy kategóriába esik a magyar költségvetéssel, tehát néhány országgal arrébb költöztetni az üzemet nem egy nagy dolog, főleg ha a gazdasági elemzések azt mutatják, hogy megéri. Márpedig ha elszállnának a magyar bérek, akkor megérné, volt erre már nem egy példa. A bérek gyors emelkedése lényegében negatívan hatna a gazdasági növekedésre.
Annak se nagy realitása van, hogy a valamire való szakember haza fog jönni, ha emelkednek a bérek. Mennyivel kellene ehhez emelkednie? Ismerve a nyugati béreket nagyon messze vagyunk ettől. Igen, kezd kialakulni hiány a magyar piacon, de ennek elsősorban az az oka, amit fenn írtam: mert nincs normális képzésünk. Betanítható munkásból tetszőleges országban talál a multi hegyekben jelentkezőket.
Éppen ezért én azt mondom, hogy továbbra is az egyetlen út, ha a hozzáadott érték - amivel itt növekszik a termék értéke -, jóval magasabb lesz, mint a mostani átlag. Ehhez azonban meg kell teremteni ennek a feltételeit, amelynek egyetlen útja az oktatás. És akkor majd nem is akarja elvinni senki innét a gyárát.
 
Szerintem ez óriási illúzió. Ma a termelésben vagy gyártásban itt szereplő cégek nem a két szép szemünkért vannak itt, hanem pontosan az alacsony bérszínvonal miatt.
Csakhogy hiába az alacsony bérszínvonal, ha nem kap az adott cég az igényének megfelelő szakképzett munkaerőt, kénytelen lesz csomagolni, és továbbállni.
A szakképzett munkaerő elvándorlásának okait pedig inkább az alacsony bérekben és egyéb körülményekben keresném, mint a képzési hiányosságokban. Ugyanis ha a képzésük nem lenne megfelelő, nem csábítanák ki az orvosainkat, mérnökeinket, nővéreinket, henteseinket és még sorolhatnám.
 
de hogy a hétköznapi, dolgozó emberek jövedelme óriásit emelkedjen - az kizárt.
.
Pedig muszáj lesz azokét is. Hiába a rengeteg közmunkás, falevélsöprő emberrel nem lehet kenyeret süttetni. Ha meg átképezzük péknek, meg se várja hogy megszáradjon a bizonyítványán a tinta, szalad a németekhez, akiknél szintén hiány van belőlük, és hajlandók megfizetni is.
 
Akkor a vagy lesz.
...............
.
A mai Magyarországon nincs 900K ember, aki értéket előállító tevékenységet folytatna - szigorúan az anyagi értékekre értve: alapanyagok, késztermékek, mezgazd termékek, stb. előállatása - és nekik kellene megteremteni a feltételeket sz összes többi megélhetéséhez.....
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,803,060
Tagok
615,781
Legújabb tagunk
Plastichfl
Oldal tetejére