Színészek színésznők,..egykor es ma...

sztzs

Állandó Tag
Állandó Tag
Az örökifjú Psota!

Psota Irén

(Románia, Temesvár, 1929. március 28. – ) színművésznő, énekesnő. Gyermekkorától színészi pályára készült. Eleinte Dávid Irén néven játszott.
1952-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, és még abban az évben leszerződött a Madách Színházhoz. 1980-ban a Népszínház, majd 1983-ban a Nemzeti Színház tagja lett, de 1990-ben visszatért a Madáchba. Komikaként és drámai szerepekben is nagyot alakít, számos filmben szerepelt. Többek között a Frédi és Béni című rajzfilmsorozat Vilmájának kölcsönözte jellegzetes, mély hangját.


Ktüntetései:

Jászai Mari-díj 1959, 1962;
<V:pKossuth-díj 1966;
Érdemes m&ucirc;vész 1976;
Kiváló m&ucirc;vész 1982;
F&otilde;városi Nívódíj 1990;
Erzsébet-díj 1992;
Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje 1994;
Örökös tag a Halhatatlanok Társulatában 1996,
A Nemzet színésze, 2001.


Megnézheted Örkény Macskajátékában a minden, ami HANGOS PRÓZA topicban
 

sztzs

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD width=180></TD><TD>

Benedek Tibor
Színész
Született:1911. szeptember 16. Miskolc,
Elhunyt: 1963. szeptember 18. Budapest,​


</TD></TR></TBODY></TABLE>
Életrajza:
Adatok:
1929 érettségi a Kertész utcai Kereskedelmi Iskolában
1931 az Országos Színészegyesület színiiskolájában végez
1931 - 1934 az Érsekújvári Színház tagja
1934 Budapesten, az Arizona mulató dzsesszénekese
1938 - 1945 a törvények értelmében nem játszhat színpadon, munkaszolgálatos a
Szovjetunióban
1945 - 1948 tisztviselő
1948 - 1951 a Kamara Varietében, és a Vígszínházban játszik
1951 - 1956 a Vidám Színpadon játszik
1956 - 1959 a Petőfi (Jókai) Színházban szerepel
1959 - 1963 ismét a Vidám Színpadon
1963 váratlan halála
.
.
.
A Vidám színpadi évek
Benedek önálló műfajt teremt lassan a kabaréban. 1954-ben például a szemináriumi előadásokat karikírozó kabaréjelentében kitalál magának egy stílust, amely pillanatok alatt népszerűvé teszi országszerte. Nyugodt és higgadt, sőt megfontoltan mondott mondata: - "Van probléma? (Elvtársak)" - egy csapásra szállóigévé válik, s a feleletül felhúzott kétértelmű válla is hozzátartozik a jelenet zseniális voltához. A "sorok közötti olvasás" Kellér Dezső-i időszaka ez, amikor gondokról, bajokról nyíltan nem lehet beszélni, sőt... ekkor felhangzik a sokat sejtető Benedek Tibor-féle kérdés: - Miért? Van probléma, elvtársak? .....
.
.
.
Tehát humorista szinész...

Benedek Tibor: Fevételcímű írását hallgathatod a minden, ami HANGOS PRÓZA ‎topicban.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Psota egyik kedvencem amit lattam legutoljara tole jo par eve a Roncsderbi fantasztikus volt. Sajnos a Cd kolcsonadtam es nem kaptam vissza:( igy nem tudom megosztani veletek,de ha sikerul megszereznem akkor utolag felteszem.
 

sztzs

Állandó Tag
Állandó Tag
Latinovits Zoltán, a nemzet legnagyobb színésze

(Bp., 1931. szept. 9. - Balatonszemes, 1976. jún. 4.)

latinovits.jpg
Az új magyar színjátszás és versmondás kiemelkedő, invenciózus egyénisége. 1949-ben a József Attila Gimnáziumban érettségizett, később asztalos tanuló lett, majd betanított munkásként hídépítésen dolgozott.

Egyetemi évei alatt tagja volt a Magyar Állami Vasút, Acélipari és Gépgyárak (MÁVAG) öntevékeny színjátszókörének 1952-től 1956-ig. A Budapesti Műszaki Egyetemén 1956-ban építészmérnöki karán szerzett diplomát. Egyetemi tanulmányai során is tudatosan színészi hivatására készült, Galamb Sándor és Lehotay Árpád tanítványa volt.

A diploma megszerzése után segédszínésznek szerződött a debreceni Csokonai Színházba, ahol rendkívüli tehetségével hamarosan kitűnt a mezőnyből. Egy évvel később Miskolcon már a társulat vezető színészeként ünnepli a közönség. Vidéki szereplése idején feltűnt Kohout: Ilyen nagy szerelem című darabjában, továbbá jelentős szerepei közé tartozik még ebből a korszakból Ruy Blas és Rómeó is.

A Fővárosban először a Vígszínház színpadán debütál, ahol 1962 és 1966 között négy évig játszik, majd két évig a Thália Színház tagja (1966-1968 ). Az 1968-as évadban már csak szerepekre szerződött a Tháliában, 1969-től 1971-ig ismét a Vígszínház tagja.

1971 őszén a veszprémi Petőfi Színházban színész és rendező. Utolsó szerepét Budapesten, a Fővárosi Operettszínházban volt, ahol "A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak" címszerepében tűnt fel, a darab bemutatója 1976. febr. 27-én volt, ám kilenc előadás után betegsége miatt nem játszott tovább.

Színházi szerepeinek sorából kiemelkedik Cipolla szerepében (Thomas Mann: Mario és a varázsló); festőként (Arthur Miller: Közjáték Vichyben); illetve Örkény István örökzöldjében a "Tóték"-ban, őrnagyként. Színházi rendezőként a veszprémi Petőfi Színházban mutatkozott be Németh Lázsló: "Győzelem" című darabjával 1972. márciusában és itt rendezte Gorkij Kispolgárok című darabját is, melyet egy évvel később 1973. februárjában mutattak be.

1959-ben filmezett először. Több mint ötven filmben játszott. Legemlékezetesebb filmszerepei közé tartozik az első kakastollas (Szegénylegények, 1965); Bükky százados (Hideg napok, 1966); Menyhért (Egy szerelem három éjszakája, 1967); az író és énje kettős szerepe (Utazás a koponyám körül, ezzel elnyerte San Sebastianban a legjobb férfi alakítás nagydíját, 1970); Szindbád (címszerep, 1971).

Jelentős versmondói tevékenységet folytatott, különösen emlékezetes Ady, József Attila, Illyés Gyula verseinek szuggesztív előadójaként. Utolsó művészi munkája egy rádiófelvétel volt, ahol a Rákóczi-induló című dokumentumjátékban Ady Két kuruc beszélget című versét mondta el, 1976. június 3.-án. Egy nappal később máig tisztázatlan okokból 45 éves korában öngyilkos lett. (sulinet)

"Illyés Gyula könnyek nélkül siratta. Örkény István így kezdte egy levelét: Zolikám, csillagom, üstökösöm! Dajka Margit azt mondta: a testvérem volt. Pilinszky János hitte: Latinovits Zoltán életében sûrûsödik a század tragédiája. Huszárik Zoltán így fogalmazott: Nekiment a vonatnak, mint a hatalomnak, mert azt képzelte, a mozdony fog kisiklani, nem õ. A szigorú-szikár Kassák Lajos elnémult a versét mondó színészt hallgatva. Hubay Miklós úgy érzi: ekkora falat még a halálnak is torkán akad. Nagy László megkoronázta: Színészkirály! Mezei Mária együtt imádkozott vele mindannyiunk boldogságáért. Ruttkai Éva vállalta: társa az életben, társa a halálban. Szavak: nem hervadó virágok a feltámadás emlékoszlopán."
Szigethy Gábor

Nagyon sok verset találsz Latinovits előadásában a minden, ami HANGOS PRÓZA topicban!
 

sztzs

Állandó Tag
Állandó Tag
Jordán Tamás

2006. szeptember 22-én Jordán Tamás színművész, a Nemzeti Színház vezérigazgatója is megörökítette kézlenyomatát a Csillagok Falán. Jordán Tamás a hatvanötödik művész, aki felkerült az Uránia Filmszínházban látható Csillagok Falára.

Rövid szakmai önéletrajza:

1943. január 15- én született
Műegyetem mérnöki kar 1966.
1961 – ELTE Universitas Együttes.
1971 – 21. Színház, 1977 – Várszínház,
1980 – kaposvári Csiky Gergely Színház,
1991 – Merlin Színház színitanoda vezetője. A Merlin Színház egyik alapítója és vezetője
1991. Jászai Mari-díj
1977; Érdemes művész
1986. Kossuth-díj 1996.


A legújabb csillagot Horváth Ádám méltatta. A rendező elmondta, sokáig lehetne beszélni a Nemzeti Színház vezérigazgatójáról, de ha egy tömör mondatban kellene összegezni a pályáját, akkor az így hangozna: "főfoglalkozású színművész és csapatjátékos. A halkszavú türelem a legfőbb jellemzője, legyen bár a Merlin Színház direktora vagy a Nemzeti Színház vezetője."
Jordán Tamás minderre halkszavúan csak annyit válaszolt, számára mindenkor az volt a legfontosabb, hogy azok, akikkel egy hajóban evez, csapattá váljanak. Jordán Tamás hozzátette, csaknem négy év után, amit a Nemzeti Színház élén töltött, kijelentheti, hogy -
"van egy csapat..."


Szavalataival gazdagítja a minden, ami HANGOS PRÓZA topic kínálatát. (Juhász Gyula: Milyen volt? Petőfi: Én Petőfi: A szerelem, a szerelem Petőfi: Barátaim megölelnének)
 

sztzs

Állandó Tag
Állandó Tag
Mensáros László

http://images.google.hu/imgres?imgu...mens%C3%A1ros&ndsp=20&svnum=10&hl=hu&lr=&sa=N
mensaros-bara.jpg


(Bp. 1926. jan.26 - Bp. 1993. febr.7.): színész, rendező.
Színészi pályafutását Debrecenben kezdte.
Pályájának fő állomásai:
1952-57: Debrecen,
1957-58: Madách Színház,
1961-64 között Szolnokon játszott,
1964-84 között a Madách Színház tagja volt.
1984-ben nyugdíjba ment, de továbbra is szerepelt a Madách Színhátban és vidéken is.

Szerepformálását intellektuális megközelítés, irónia, bölcs humor jellemezte. Előadóművészként is jelentős. A XX. század c. műsorával, amelyet saját maga szerkesztett, új műfajt indított el a versmondás hazai művészetében.

Jászai Mari-díjas (1956, 1969), érdemes (1976) és kiváló (1978 ) művész. 1980-ban Kossuth-díjat, 1989-ben Magyar Művészetért-díjat kapott. (Magyar Színházművészeti Lexikon, Akadémiai Kiadó 1994.)
(magyar rádió online)

Hallgasd meg a minden, ami HANGOS PRÓZA topicban!
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
Vajon mi lesz most a híres művészházaspárral? Most taglalják az RTL-en, hogy Pogány Judit nem bocsát meg Róbertnek. Már egy hónapja eldöntötte. Ennyi együttlét után igazán adhatna sanszot a bűnbánó férjének. Nemigaz?
 

tothek

Állandó Tag
Állandó Tag
Szegény POgány Juditnak összetörték a szívét, azt hiszem. Ez már nem igazán összerakható, valószínűleg ez volt az utolsó csepp a pohárban.
 

Judith

Állandó Tag
Állandó Tag
Szegény POgány Juditnak összetörték a szívét, azt hiszem. Ez már nem igazán összerakható, valószínűleg ez volt az utolsó csepp a pohárban.

Mi? Micsoda? Mi történt? Kivel és miért? Rémes! Azonnal tessék engem tájékoztatni, vagy bánatomban.....ki tudja mire leszek képes!:(
 

Gabizita

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi? Micsoda? Mi történt? Kivel és miért? Rémes! Azonnal tessék engem tájékoztatni, vagy bánatomban.....ki tudja mire leszek képes!:(

Most lattam a Nap Musoraban , egy uj Koltay Film kijovete altal, egyutt szerepelt a Musorban Koltay Robert es neje Pogany Judit.
Judit elmondta, hogy bantja amit az ujsagok lehoztak, Hogy O kirugta a ferjet . Mert o ennel egy klasszisabb no .--mondta.

Elmondta Robertnek volt egy ballepese, es ezert kozolte vele , most jobb ha elmegy.
:rolleyes:
Ez nem kirugas ?? :confused:

3 honapja elnek kulon , Mondta Judit .
 

Judith

Állandó Tag
Állandó Tag
Judith nem is tudtam , hogy Koltay Robert is Madachos volt .
Cool ;) :4:

Ez azért érdekes, mert amikor én valamikor 1991 nyarán bekapcsoltam szüleim Óbudai lakásán a TV-t, egy számomra ismeretlen, szakállas pasinak volt egy frappáns monológja középiskolai élményeiről. A történetek ismerösek voltak. Na, - mondtam magamnak, - minden középiskolában egyformán voltak hülyék a tanerők? Aztán, amikor a végén kiderült, hogy az előadó nem volt más, mint Koltai Robi, rögtön megkönnyebültem, mert elvégre Ö mégiscsak tudta, hogy kik tanitották. Na, - mondtam magamnak - helyben vagyunk, most már mindent értek.:D

Különben nem aggódom nagyon a házasságuk miatt, nagyon, ennyi idö után a néhai félrelépéseket egy idö után meg lehet bocsájtani. Volt nekem egy nagyon liberális gondolkodású rokonom, és ez még a 30-as években volt, (Anyám mesélte) akinek az volt a véleménye az ilyen dolgokról, hogy "nem szappan az, nem kopik."
 

kormicska

Állandó Tag
Állandó Tag
pont.. ellenpont?

Sziasztok !

Lehet, hogy nincs semmi alapom arra, hogy véleményt mondjak. Nem is azt akarom, hogy Pogány Judit azt tegye, amit én tennék. Az ő élete, neki kell dönteni.
De azt talán elmondhatom, hogy milyen érzések vannak bennem ezzel kapcsolatban.
Nekem azt súgja valami, hogy veszélyes ilyen gyorsan és nyíltan kimondva lezárni egy ilyen "kapcsolatot". Nem szabadna ezt elkapkodni, és most az az érzésem, hogy Judit nem gondolta át amit mond.
Biztos meg szeretné "büntetni" Robit, de ha egyszer elmúlik a büntetési vágy, akkor azt veszi észre, hogy ott áll egyedül....... :(( ezt nem kívánom neki!
Nem prédikáció akar lenni , de az "igaz szeretetben" a megbocsátás is benne van. Vagy csak a tökéleteset lehetne szeretni??? ugyan már.... ezt ugye senki sem gondolja.
.. huhh de sok lett... többet nem írok, mert nem olvasa el majd senki:(
Jani
ui: én még bízom benne, hogy megbeszélik, és helyreáll a dolog köztük
 

Judith

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudod Kormicska, itt a legnagyobb probléma az, hogyha egy ilyen esemény történik két, nem ismert ember között, azt könnyebben meglehet oldani zárt ajtók mögött. de egy szinész házaspár, aki majdminden percükben a lámpa alatt áll, ha tüsszentenek is, márt viharról beszél a média. Szóval, ez szerintem magánügy, amit Ők majd a maguk idejében szépen lerendeznek. Azért a médiának mégsem kéne minden lukba beletolni a nózijukat, nem gondoljátok?:eek:
 

Gabizita

Állandó Tag
Állandó Tag
Igen Teljesen egyet ertek Veletek Judith es Kormicska .
Semmi kozunk az eletukhoz, es eleg szomoru , hogy ennyire nyilt lap az eletuk. Nagyon sok helyem elofordul ilyesmi , de legfeljebb csak a szomszedok vagy a " fel falu ;) " pletyizik .
En es a parom csak azon nevettunk, szegeny P. Judit vedeni akarta magat, hogy o nem rakta ki a ferjet. Es amit mondott azzal ugyan azt bizonyitotta. Hulyen jott ki. De sajnalom szegenyt es ertem , hogy o gondolta, hogy emberi modon megbeszelte, vagy kozolte ferjevel koltozzin el . Es a ferje elkoltozott, szoval elfogadta ezt .
Kivanom nekik Tisztazzak es rendezzek le dolgaikat emberi modon , az egyutt toltott 35 ev be'ke'je'vel.

Judit! :
ugy tudom harman vagyunk mar a sulibol. En eppen a 100 eves evfordulo erettsegiztem . Es mar 88 ben eljottunk Pestrol ide.
 

Judith

Állandó Tag
Állandó Tag
Jé, Gabizita, mégegy Madáchos! Az Obsitos is az, mégpedig 56-ban éretségzett. Irj egy kicsit az élményeidről, jó?
 
Oldal tetejére