Fűben fában orvosság

anoli57

Állandó Tag
Állandó Tag
[FONT=times new roman, times, serif]A búzafű a fűnagyságúra megnőtt (kb. 15cm) , csíráztatott bio tönkölybúza. A búzafűlé[/FONT][FONT=times new roman, times, serif], a búzafű <v:shapetype id="_x0000_t75" stroked="f" filled="f" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" o=""> </v:shapetype>préselt, édeskés zöld leve. A búzafüvet azért kell kipréselni, mert az emberi emésztőrendszer nem képes nagy mennyiségű rostot megemészteni.
A tapasztalatok szerint semmilyen káros mellékhatása nincs, ember és állat egyaránt fogyaszthatja. Kismamák, szoptatós anyák ugyanúgy, mint kétéves kortól a gyermekek. <v:stroke joinstyle="miter"></v:stroke><v:formulas><v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></v:f><v:f eqn="sum @0 1 0"></v:f><v:f eqn="sum 0 0 @1"></v:f><v:f eqn="prod @2 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @0 0 1"></v:f><v:f eqn="prod @6 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="sum @8 21600 0"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @10 21600 0"></v:f></v:formulas><v></v><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock>
<v:shape id="_x0000_s1027" style="margin-top: 304.9pt; z-index: 1; margin-left: 0px; width: 150pt; position: absolute; height: 150pt;" alt="" type="#_x0000_t75" o:allowoverlap="f"><v:imagedata src="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CAttila%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_image001.jpg" o:title="fitomedzCH1kfkojd1173022297"></v:imagedata><w:wrap type="square"></w:wrap></v:shape>[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]<o></o>[/FONT]
<o></o>
[FONT=times new roman, times, serif]Hogyan kell [FONT=arial, helvetica, sans-serif]fogyasztani?A kipréselt lé nem tartható el [/FONT][/FONT][FONT=times new roman, times, serif][FONT=arial, helvetica, sans-serif]még hűtőszekrényben sem, mert alkotórészei gyorsan elreagálnak egymással és elbomlanak. Tehát a búzafűlét csak frissen préselve érdemes fogyasztani. A búzafűlétől[/FONT] elvárt reakciók sejtszintű megvalósulása miatt fontos, hogy fogyasztása éhgyomorra történjen, és ivása után legalább egy órán át ne jusson szervezetünkbe szilárd étel.<o></o>[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]Hogyan juthatunk búzafűléhez?[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]Attól függően, hogy mennyi hely áll a rendelkezésünkre, és mennyi lekötetlen szabadidővel, munkabírással rendelkezünk, többféle lehetőség áll a rendelkezésünkre. Lehet a búzafüvet otthon termeszteni, de készen is beszerezhető. Lehet a füvet naponta, speciális préssel otthon préselni, de választatjuk a FitoMed Mélyfagyasztott Búzafűlé kockáját is. Bölcs dolog a döntés előtt tájékozódni, hiszen a bekerülés/megtérülés arány szubjektív, nem általánosítható.[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]Hatóanyagai révén az egész szervezet működését pozitívan befolyásolja: a káros anyagokat lebontja a szervezetünkből, ezáltal kiemelkedően jó méregtelenítő- és tisztító hatású, a test regenerálódását serkenti, erősíti az immunrendszert, védelmet nyújt a környezeti ártalmak és a rákkeltő anyagok ellen.
A mai kor betegségeinek és degenerációinak nagy részét az ételeinkből hiányzó hasznosítható és egészséges összetevők hiánya okozza.
[FONT=times new roman, times, serif]A főzés tönkreteszi a szervezet számára szükséges enzimeket, túl sok cukrot fogyasztunk (ami szintén vegyi úton előállított élelmiszer), továbbá az alkohol-, a kávé- és a különböző élénkítő szerek stb. túlzásba vitt fogyasztása is káros. Az élelmiszerek feldolgozása során ételeinkbe tartósítószerek kerülnek, melyek lerakódnak szervezetünkben.

A mai étrendeknek az 50%-a mesterségesen feldolgozott étel, melyek nagymértékben tartalmaznak az emberi szervezet számára feldolgozhatatlan vegyületeket, amik nem ürülnek ki, hanem méregként rakódnak le a szervezetben.

[/FONT][/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]Mire használható a búzafűlé?
[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]Az immunrendszert jelentős mértékben erősíti, mely közvetlen kapcsolatban áll a betegségek megelőzésében és leküzdésében nyújtott hatással. A káros sejteket, baktériumokat elpusztítja.

Csökkenti a rákos megbetegedés lehetőségét, segítheti a rákos megbetegedések gyógyulását, mivel magas B17 tartalma miatt a normál sejtek befolyásolása nélkül képes szétrombolni a ráksejteket.

A cukorbetegséget kezdeti stádiumában akár vissza is lehet fordítani, illetve a további romlást meg lehet akadályozni a búzafűlé rendszeres szedésével.

Emeli az emberi szervezet energiaszintjét, felpezsdíti a szervezetet. Az idős, leromlott szervezetet hetek alatt tevékennyé, aktívvá teheti testileg és szellemileg is.

Serkenti a véráramlást, javítja a keringést, amelynek számos közvetett pozitív hatása ismert. Például: segíti a belső szervek működését (szív, tüdő, gyomor, belek, stb.), erősíti az immunrendszert, az oxigéndús vér révén javul a sejtek oxigénellátása, csökkenti a gyulladásokat, segítség a hajhullás ellen, stb.

Megszűnteti az emésztési- és bélproblémákat, segít visszaállítani a természetes bélflórát a hasznos baktériumok egyensúlyának helyreállításával. A bélben található bolyhokat felszabadítja a lerakódott méreganyagoktól, így javítva a táplálék felszívódását. Normális székletet eredményez.
A gyomorproblémákat - pl.: puffadás, gyomorfekély, stb. - jótékonyan befolyásolja.

Segíti a súlyfelesleg egyenletes és folyamatos leadását, így a szervezetet nem kell megterhelni a különböző fogyókúrák táplálék megvonásával és vegyi anyagaival. A helyes testsúly megtartásában is jelentős eredményeket lehet könnyen elérni. (Például: csökken az édesség vagy kávé iránti vágy.)

Helyreállítja a DNS-t mert a zsenge füvek csúcsában lévő alkotórész képes elősegíteni az újjáépülést a sérült sejtekben.

Jótékony hatással van az idegrendszerre. A mai élet feszültségei, stresszhatásai ellen fokozott védelmet nyújt. Csökkenti a fáradékonyságot, növeli a terhelhetőséget. Stressz okozta álmatlanság, nyugtalanság ellen is kiváló.
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]Pozitív hatása klinikailag igazolt bőr-nyálkahártya problémák, csontnövekedés (törés, zúzódás), radioaktív sugárzás esetén is.[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]Milyen jelenségek kísérik a fogyasztást?<o>:p></o>:p>[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]A búzafűlé igen intenzív méregtelenítő hatása a szervezetünkből távozó anyagokat - legyen ez vizelet, széklet, izzadság, vagy fülzsír - minőségileg ill. mennyiségileg megváltoztathatja.<o></o>[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]Gyakran a tisztítókúrák kezdetén levertség az első tünet. Az émelygő érzés azt jelzi, hogy a tisztulás beindult. Lehetséges, hogy a méregtelenítési tünetek erősödnek: étvágytalanság, émelygés, hányás, hasmenés, izzadás, különböző fájdalmak, hőemelkedés, fáradékonyság, aluszékonyság, stb. jelentkezik. Ezek a jelei annak, hogy szervezet tisztul, a nem odavaló salakanyagoktól, amelyek 20-30-40 év alatt felhalmozódtak. Az említett - egyesek által gyógyulási válságnak nevezett - jelenségek nem mindenkinél jelentkeznek, akiknél viszont igen, azoknál az első időszak néhány napjára korlátozódik[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]A búzafűlé hatóanyagai:
Klorofill[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]A búzafű egyik legfontosabb hatóanyaga a klorofill, melyet nevezhetünk a növények "vérének" is. A klorofill az szabad szemmel nem látható molekuláris anyag a növényekben, mely a fotoszintézisért felelős. A fotoszintézis során a növények a Napból származó fényenergia felhasználásával szerves vegyületeket állítanak elő. A világon minden élet ettől a folyamattól függ, hiszen a táplálékunk egy része és a levegőben található oxigénünk is ennek a folyamatnak az eredménye.

Hogy miért is fontos a klorofill a szervezetünknek - a már említett dolgokon túl?
A klorofill molekuláris szinten majdhogynem megegyezik az emberi vérrel.
Ez az oka annak, hogy a zöld növényekkel (pl.: spenót, sóska) eredményesen kezelhető a vérszegénység is.

[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]Erősíti a sejteket, méregteleníti a májat, a szennyezést okozó elemeket gátolja. A test minden sejtjének energiát és tápanyagot szállít a véráram útján. [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
Klorofill tartalma miatt dúsítja a vérünket oxigénnel, a sejtek oxigénellátása javul, így a gyulladások megszüntetésében is komoly szerepe van.

[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]Vitaminok

[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]A búzafű présleve sok A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B10- és E-vitamint tartalmaz.[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]
Jelentős a B-17 (laetrille, amigdalin) tartalma, amely a tudós és kutató körökben elismert, hogy a normál sejtek befolyásolása nélkül rombolja szét a ráksejteket.
(A mai átlagos étrend kb. 400-szor kevesebb B-17 vitamint tartalmaz, mint a természetes népek étrendje, ahol a rák előfordulása igen-igen alacsony.)

A búzafűlé az egyik leggazdagabb A- és C-vitamin forrás. Majdnem annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citromfélék, többet a szokványos zöldségeknél. A C-vitamin fontos a bőr, fogak, íny, szem, izmok, izületek épségéhez
.
Egyenlő arányban gazdag, F-, K- vitaminokban.
Több A-vitamint tartalmaz, mint a zöld saláták, gyümölcsök. Fontos a normális növekedéshez, a jó látáshoz és szaporodáshoz.
A B-vitamin energiát ad, támogatja az idegrendszert és az emésztőrendszert. Az agy és a test szabályos fejlődéséhez, valamint a mellékvese működéséhez szükséges.
Az E-vitamin zsírban oldódó vitamin, antioxidáns hatása elismert, védi a szívet. Elegendő E- vitamin nélkül izomsorvadás jön létre.


[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]Ásványi anyagok

[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]A búzafűlé tartalmazza az összes ismert ásványi anyagot, amelyre a szervezetünknek szüksége van.
Tökéletes fehérjeforrás: az összes esszenciális aminosavat a megfelelő arányban tartalmazza.

Enzimek
[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]Minden cselekvés a gondolkodástól kezdve, az emésztésen át, a láb mozgásáig enzimek ezreinek tevékenységét igénylik.
A búzafűlében található enzimek aktív összetevői többek között tisztítják a vért, semlegesítik a sejtekben tárolt mérgeket. Ha ezeknek az enzimeknek a mennyisége hanyatlik, az egyenlő az öregedéssel és/vagy különböző betegségek kialakulásával.
[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
Néhány példa enzimekre, melyek a búzafűlében megtalálhatók:
[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
Antioxidánsok: szükségesek a sejtlégzéshez, megkötik a szabadgyököket. (A szabadgyököket a kutatások összefüggésbe hozták szinte valamennyi civilizációs betegséggel; pl.: különböző rákos megbetegedések, korai öregedés, szívbetegségek.)
Citokróm-oxidáz: egyfajta antioxidáns, mely alátámasztja a sejtlégzést
Amiláz: elősegíti az emésztést, nagy szerepe van főleg a keményítők lebontásában
Lipáz: zsírbontó enzim
SOD (szuper-oxid-diszmutáz): valamennyi sejtben megtalálható, fékezi a sejtöregedést.

Aminosavak

[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]A fehérjék úgynevezett aminosavakból állnak. A víz mellett a fehérje a legbőségesebb tápanyag a testben. A test szárazanyag tartalmának több mint 50 % fehérje, tehát elmondhatjuk, hogy egy igen jelentős építőköve az emberi szervezetnek.[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
Az aminosavak egyenesen a vérben szívódnak fel - itt semlegesítik a mérgező elemeket (pl.: nikotin, higany, stb.) úgy hogy átváltoztatják őket oldhatatlan sókká.
[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]Az aminosavak felelősek a sejtutánpótlásért, a hormontermeléstől kezdve az izmok, a vér és egyéb szervek felépítéséig. A testünk csak az elfogyasztott fehérjékből tud újabb sejteket szintetizálni. Felelősek még az immunrendszer működéséért, a jó májműködéséért, a sejtek regenerálódásáért.[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
Akárcsak egy aminosav hiánya is allergiát, kevés energiát, idő előtti öregedést eredményezhet!
Allergiás tünetek és betegségek teljes visszafordulását és gyógyulását eredményezi, ha a hiányzó aminosavat pótolni tudjuk a szervezet számára megfelelő mennyiségben.
(teljesen mindegy, hogy milyen jellegű allergiáról van szó: fém-, vagy pollen-, egyéb allergia)
Ásványi anyagok
[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]Legalább olyan fontosak, mint a vitaminok. Jó karban tartják csontjainkat, fogainkat, védik az anyagcsere funkciókat, a vér pH értékét lúgosítják a magnéziumnak, káliumnak és kalciumnak köszönhetően.[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
A búzafűlében bőven található vas, mely a vvt-k kialakulásához szükséges, hiánya vérszegénységet okoz.
Nátrium: segíti az emésztést, a kiválasztást. Szabályozza a folyadékmennyiséget a testben, a vízháztartást.
Magnézium: A jó izomműködés és a belek épsége miatt fontos. A csontok és a fogak egyik alkotóeleme.
Nyomelemek: pl.: szelén: rákellenes tulajdonságai miatt vizsgálják.
Cink: Hajnövekedés, májfunkció, fehérje szintézis miatt fontos.
[/FONT]
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
A leghatásosabb gyógynövények

spacer.gif



A természetes gyógyszerek egyre kedveltebbek. Nem csoda, hiszen mellékhatásoktól mentes alternatívát kínálnak a vegyileg előállított gyógyszerekkel szemben.

A hatékony ám gyakran mellékhatásokkal járó kemikáliák mellett régen is és ma is fontos szerepet játszanak a gyógyításban a növényi kivonatok származékai. Ma már tudományosan is bizonyított tény, hogy a betegségek korai szakaszában a különböző gyógynövények főzetei, géléi, kenőcsei segítséget nyújtanak a betegségek leküzdésében. Gyulladáscsökkentő hatásuk révén kiválóan alkalmasak különféle izületi fájdalmak enyhítésére, némelyek viszont antiszeptikus hatásuk révén baktériumölők (boróka illóolaja) némelyek pedig étvágygerjesztők, és mint ilyeneket, ételek fűszerezésére használjuk.
A sokféle gyógyhatású növény közül talán ismerkedjünk meg a leggyakrabban használtakkal.

gyogynovenyek_1.jpg
Bazsalikom (Ocimum basilicum)

Falusi kertek gyakran ültetett illatos fűszer és gyógynövénye. Indiából származik, de Egyiptomban is ismerték. Értékes illóolajat földfeletti részei tartalmazzák főleg virágzáskór. Ételek pikáns ízű fűszere, de a kozmetikumoknak is gyakori alapanyaga.

Kertbe áprilisban helybe vetjük, majd júliusában virágait és leveleit, herba ként szedhetjük és száríthatjuk.

gyogynovenyek_2.jpg
Borsfű vagy Csombord (Satureja hortensis)

Falusi kertekben szintén szívesen ültetett növény. Népi hiedelmek szerint ételekben való fogyasztása fokozza a férfiak potenciáját. Fűszerként, mivel a borsra emlékeztető illata van, diétás ételekbe gyakran használt ízesítő adalék.

Márciusban magvetéssel szaporítható és júniusi virágzásban gyűjthető és szárítható herbája.

gyogynovenyek_3.jpg
Citromfű Mellisa officinalis)

Parecelsus, híres svájci orvos esküdött ifjító hatására, ezért a középkorban a hölgyek sokasága fogyasztotta alkoholos kivonatát, „Karmelita szesz” néven. Manapság idegnyugtató hatása miatt, valamint teakeverékekben szíverősítőként divatos és ajánlott fűszer és herba.

Áprilisban magról vetjük, és második évben takarítjuk be citrom illatra emlékeztető szagos leveleit, amit szárítunk, és lezárt edényekben tárolunk.

gyogynovenyek_4.jpg
Dalmát rovarölő virág Chrysanthenium cinerariafolium)


Régen falusi házak éléskamráinak rovarirtó virága volt. A virágában található 'piretrin' hatóanyag ugyanis, emberi és állati szervezetre teljesen hatástalan, míg az ízeltlábúakat írtja. Ma jobban volna ajánlatos használata, mivel környezetbarát, természetes anyag szárított v, őrölt virága.
Évelő növény. Májusi magvetéssel, vagy őszi tőosztással szaporítjuk.

gyogynovenyek_5.jpg
Édeskömény (Foeniculum vulgare)

Már az ókori Kínában és Egyiptomban is termesztették és ismerték gyógyhatását. Termése köhögéscsillapító, görcsoldó és főleg, hadfájós csecsemőknél, teája jó szélhajtó.

Használatos még főzelékfélék fűszerezésére, sütemények ízesítésére és likőrök készítéséhez. Évelő növény, de téli takarást igényel. Márciusi magvetéssel szaporítjuk.

gyogynovenyek_6.jpg
Illatos ánizs (Pimpinella anisum)

Az ókori kelet egyik fizetőeszköze volt. Ma is a mediteránium országainak nagyra becsült fűszer és gyógynövénye. Ízesítője a mindenki által ismert ánizspálinkáknak, melyekbe, hűsítő és izzadságátló hatása miatt, azok fontos fűszerezője.
Illóolajának 'anetol' tartalma emésztést serkentő, bél-és epeműködést elősegítő, igen hatásos herbárium. Csecsemők fontos szélhajtó teája készíthető főzetéből. Március végén magról ültetjük és még az évben, augusztusban termése begyüjthető.

gyogynovenyek_7.jpg
Körömvirág (Calendula officinalis)

Díszítő értéke mellet sokoldalúan használható herbárium. Teakeveréke gyomor- és bélbetegségek gyógyítására alkalmas, míg kivonata krémekben gyulladásgátló. Alkalmas továbbá főzete sebek borogatására és gyors gyógyítására, színező anyaga pedig az ételfestékek pigmentje.
Magját márciusban vetjük, júniustól virágzik, a fészekből ilyenkor kicsípett virágokat, árnyékos, szellős helyen azonnal szárítsuk, és zárt edényekben tároljuk. Szedés után a növények hamarosan ismét virágoznak.

gyogynovenyek_8.jpg
Lestyán (Levisticum officinale)

Értékes gyógyító növény mely a középkori kolostorok kertjeiből sohasem hiányzott. Virágának és levelének főzet kiváló vizelethajtó. Ilyen jellegű gyógyszerekben ma is használt alapanyag.
Erősen aromás növény, főleg gyökeréből nyert illóolaj rendkívül értékes anyag. A ma ismeretes általános ételizésítők fő adaléka. 'Maggi' Évelő növény, melyet márciusból magról vethetünk, és gyökerét csak a második év októberétől szedhetjük. Mossuk, daraboljuk, szárítjuk és jól záródó edényben, tároljuk.

gyogynovenyek_9.jpg
Levendula (Lavendulaangustifolia)

A barokk és a rokokó legdivatosabb illatszer növénye. Szárított virágát, nemrég még anyáink ruhásszekrényeik illatosítására, és azok molymentesítésére használták. Illóolaja idegnyugtató ezért lepedőre cseppentve jó alvást, fürdővízbe keverve pedig könnyed ellazulást eredményez.
Tipikus sziklakerti, évelő növény. Liláskék virágzata június-júliusban díszlik. Ősz végén novemberben magról ültetjük, tavasszal tűzdeljük és júliusban szedhetjük szárításra virágzatát.

gyogynovenyek_10.jpg
Macskagyökér (Valeriana officinalis)

Izgága emberek ismert nyugtatószere a drogja. Az idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatása már a középkorban is ismert volt. Idegnyugtató teakeverékekben, oldatokban, és tablettákban egyaránt használt herbárium.

Vadon termő, de kertbe is ültethető évelő növény. Nyár végén vetjük, a palántákat ősszel tűzdeljük, a gyökereket pedig, következő év ősszén takaríthatjuk be.

gyogynovenyek_11.jpg
Orvosi székfű, vagy kamilla (Matricaria chamomilla)

Nem létezik ember, aki ne hallott volna erről a csodás gyógynövényről. Már az ókorban is széles körben alkalmazott drog volt. Teája görcsoldó, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. Megfázáskor a legjobb inhaláló szerünk.
Illóolaja kékszínű és gyulladásgátló. Bőrápoló krémek és más illatszerek fő adalék anyaga. Hazánkban a Hortobágyon vadon megtalálható. Házi kertben magról augusztusban szaporítjuk és az ebből kikelő növények évekig, hozzák virágukat.

gyogynovenyek_12.jpg
Orvosi zsája (Salvia Officinalis)

Mediterrán származású félcserje. Szárított levelét a gyógyszeripar ma is használja. Drogja keserű cseranyagot tartalmaz. Teája fertőtlenítő és összehúzó hatású. Ínygyulladásra kiválóan alkalmas öblögető szer. Fűszerként zsíros húsételekhez használjuk.

Évelő növény melyet tőosztással, ősszel könnyen szaporíthatunk. Sziklakertek kedvet növénye.

gyogynovenyek_13.jpg
Pongyola pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Nálunk inkább gyomnövényként tarjuk számon, sem mint termesztésre érdemes gyógynövényt. Pázsitjaink ádáz ellensége, pedig már a görögök is igen nagy becsben tartották, mint gyógynövényt. Használták szeplők, májfoltok eltüntetésére, szembetegségekre és sömörök kezelésére is.
Nyálkát, keserű cseranyagot, szaponint és vitaminokat virága és gyökere egyaránt tartalmaz, melyek kiválóan alkalmasak étvágygerjesztésre, emésztésjavításra,, vizelethajtásra, máj- illetve epebajok kezelésére.


Jelen ismertetőnkben egy kivételével csupa olyan gyógyító hatású növényeket soroltunk fel, melyeket házi kertekben is érdemes termeszteni, és betegségek esetén alkalmazni. Azonban orvos tudta nélkül, főleg kemikáliák rendszeres szedése mellett, soha ne fogyasszunk kerti drogokat, vagy azok főzeteinek keverékét. Minden esetben kérjük ki kezelőorvosaink tanácsát.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
3 gyógynövény, amely méregtelenít és fogyaszt!

Tisztának kell lenni, nemcsak kívül, hanem belül is. Ezért érdemes méregtelenítő kúráknak alávetni magunkat.




A legtöbben méregtelenítéskor csak vizet isznak, esetleg gyümölcsöt esznek, mást nem fogyasztanak. Pedig ennél sokkal kíméletesebben is megtisztíthatjuk szervezetünket, méghozzá gyógynövényekkel!
Ehhez nem kell mást tennünk, mint teát főzni a gyógynövényekből, és ebből naponta legalább másfél-két litert elfogyasztani. Mivel ezeket több héten keresztül kell inni, ezért közben étkezhetünk a megszokott módon, bár nem árt, ha több gyümölcsöt, zöldséget fogyasztunk, és kevesebb zsírt.
Nagyon hatásos a csalán, amelynek levele vizelethajtó, serkenti az anyagcsere-folyamatokat, így kiváló salaktalanító teát lehet belőle főzni. Eltávolítja a káros anyagokat a szervezetből, így a szakemberek kora tavasszal ajánlják leginkább kúraszerű alkalmazását, ám mivel energetizálja is a testet tisztító hatása miatt, nyáron is jó szolgálatot tehet.
A bodzát is nyugodtan használhatjuk, például ha a gyerekeket szeretnénk szelíden méregteleníteni, hiszen isteni íze van a virágnak. Vizelethajtó, enyhén hashajtó, illetve izzasztó, ezzel is kiüríti a testből a mérgeket. A "nagytakarítás" mellett erősíti az immunrendszert is.
A mezei zsurló meddő, zöld színű hajtásait is fogyaszthatjuk frissen (vigyázzunk, ne tévesszük össze a mérgező mocsári zsurlóval), de szárítva is teaként. Hatása hasonló a bodzáéhoz, gyakori vizelést okoz, ami az alapeleme a méregtelenítésnek! Fertőtlenít is, ezért számos teakeverékhez felhasználják
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Ősszel erősítésre van szükségünk
0109_5.jpg
Míg augusztusban csak körülbelül 25 százalék az esélyünk arra, hogy elkapjunk egy náthát, ősszel a megfázás valószínűsége 50 százalék fölé emelkedik. Vajon miért van az, hogy majd minden harmadik ember köhög és prüszköl október, november táján? Az ok az őszi levegőben és a gyengülő immunrendszerben, a stresszel teli munkában és a kevesebb szabadban töltött időben rejlik. Az őszi levegő viszonylag tiszta, így a tüdőnk számára felüdülésként hat, ugyanakkor hűvös, nyirkos, és hemzsegnek benne a kórokozók, mivel csökken a nap UV sugárzása, amely nyáron kordában tartja őket. A tüdő fellélegezhet, de az immunrendszer számára minden egyes őszi nap újabb próbát jelent. Ráadásul a napos, meleg nyár elbágyasztja, takaréklángra állítja a szervezet védekezőmechanizmusait. Az ősz felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt sok plusz feladatot, változást és nagyobb stresszt hoz a napos, gondtalan nyár után. Van, aki új iskolába kezd járni, ahol mások vagy több a követelmény, mások munkahelyet változtatnak és ott többet kell nyújtaniuk, vagy épp a főnök cserélődött és az ő elvárásai térnek el a megszokottól. Ez bizony mind megnöveli a stresszhormonok szintjét, és ezzel csökkenti az ellenálló képességet. Nem csoda, ha már szinte szeptember elejétől többen is rövidebb-hosszabb ideig náthásak lesznek, vagy húgyúti fertőzésekkel küzdenek. Mit tehetünk? - a kérdésre dr. Balaicza Erika, a Biovital-Melissa Egészség- és Wellnessközpont vezetője válaszol.​
Immunrendszer-élesztők
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=right border=0><TBODY><TR><TD>
t.gif
</TD><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=220 border=0><TBODY><TR><TD bgColor=#f49e35 colSpan=3 height=8>
t.gif
</TD></TR><TR><TD bgColor=#ffffff colSpan=3 height=1>
t.gif
</TD></TR><TR><TD bgColor=#d8d8d8 colSpan=3 height=1>
t.gif
</TD></TR><TR><TD width=1 bgColor=#d8d8d8>
t.gif
</TD><TD class=ht_tippek>Igyon zöld- vagy vörösteát kávé helyett! A következő gyógynövényekből álló teakúra, növeli a szervezet ellenálló erejét, és fizikailag is megerősíti a szervezetet. 35 g citromfű, 35 g bodza, 15 g hársvirág, 15 g csipkebogyó. A citromfű és a csipkebogyó segíti a fertőzések leküzdésében, a hársvirág és a bodza kiváló izzasztó hatású, az izzadsággal pedig sok immunrendszert gyengítő salakanyag is kiürül. 1 liter teához 3 evőkanálnyi szükséges a keverékből. Naponta 3-szor, 4-szer fogyasszuk.
</TD><TD width=1 bgColor=#d8d8d8>
t.gif
</TD></TR><TR><TD colSpan=3 height=62>
tippek_bottom.gif
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>Az egyetlen amit tehetünk, hogy megpróbáljuk újra felébreszteni immunrendszerünket. A nátha, a köhögés, a megfázás, az influenza elleni leghathatósabb védelem bennünk rejlik: a T-limfociták (fehérjesejtek) "kivégzik" a betolakodó kórokozókat. Persze csak abban az esetben, ha elég van belőlük aktív állapotban. Miképp ébreszthetjük fel a lustálkodó immunrendszert? Több lépésben, főleg gyógynövények segítségével. Először is: fogyasszunk már most is sok C-vitamint! A C-vitamin ellenállóbbá teszi a szervezetet. Sok C-vitamint tartalmaz a homoktövisbogyó vagy a paprika, a brokkoli, illetve a kivi. (Egyébként a citrom jóval kevesebbet tartalmaz, mint ahogy azt a közvélemény tartja: a fenti növények mindegyike sokkal hatékonyabb C-vitamin-forrás, mint a féléretten leszedett és hetekig, hónapokig hideg helyen tárolt citrom.) Második lépésben aktiválja a T-sejteket! Ebben segít a lapacho tea, a nem keserű grépfrútmag csepp, a macskakarom és a kasvirág. Ezek teaként, cseppként vagy kapszulásan is elérhetők már. Érdemes őket váltva kúraszerűen akár tavaszig is használni. Ha valaki tavaly télen sokat volt beteg, akkor már most készítse fel alaposan immunrendszerét. Kérje a módszerben jártas szakember tanácsát és segítségét. Nem kell azonnal orvossághoz nyúlni, ha a bajt időben megelőzi immunerősítő módszerek és készítmények alkalmazásával.​
Egészségünk tükre
0109_4.jpg
A múlt heti öszeállításunkban bemutattunk néhány olyan alternatív vizsgálati, állapotfelmérésre szolgáló módszert, amellyel megtudhatja, hogy most milyen fitt az immunrendszere, hol vannak a szervezetének erősítésre szoruló gyengébb pontjai. Legjobb vizsgálómódszerek a megelőzés szempontjából az immuntükör, az Enderlein-féle vércseppanalízis, a Voll-teszt és a sejtek energetikai szintjét és a szervezet regeneráló erejét is jól tükröző BETA-teszt. Az immuntükör, ezen új állapotfelmérő módszer segítségével megnézhetjük immunrendszerünk tevékenységét - mutatta be dr. Balaicza Erika. Immunrendszerünk két fő fegyvernemmel rendelkezik: a különböző feladatokra szakosodott immunsejtek hadseregével, valamint az egyes immunsejtek által termelt ellenanyagokkal. Védekező rendszerünknek a vérsavóban (= szérum) megjelenő anyagai folyamatosan változnak mennyiségileg és minőségileg is, az immunsejtek állandóan "járőröznek", illetve termelik a megfelelő védekező anyagokat. A vérszérum cseppjeinek meghatározott körülmények közötti beszárításával kimutatható, hogy milyen feladatokat lát el a szervezet. Amennyiben szervezetünk éppen semmi ellen sem "harcol", akkor a vérszérum cseppjének egészségesekre jellemző meghatározott beszáradási képét kapjuk. Ha viszont a szervezetünk immunanyagokat termel vírusok, baktériumok, gombák, vagy éppen tumoros sejtek ellen, akkor szokatlan fehérje típusú anyagok jelennek meg a szérumban, ettől pedig a száraz szérumcsepp képe megváltozik. Ennek alapján következtetéseket vonhatnak le a páciens egészségi állapotára vonatkozóan. Legfontosabb haszna az immuntükör elvégzésének az, hogy tumoros betegségre utaló korai figyelmeztető jel lehet - bár mint minden vizsgálatra, erre is igaz, hogy nem száz százalékos és sok tényező befolyásolhatja az eredményt.​
Őszi jó tanácsok
0109_1.jpg
Ügyeljen vérkeringésére! Reggelente, ha már jól felmelegedett a meleg víztől, tusoljon felváltva meleg, majd hideg vízzel egy percig, majd végezzen húsz-harminc térdhajlítást! Aludjon eleget! Minimum hét, de inkább nyolc órai alvás biztosítja, hogy a szervezet kipihenje magát, és így az anyagcsere-funkciók megfelelően működjenek. Még azoknak is érzékenyebbek az ízületei az őszi nedves hidegben, akiknek egyébként semmi problémájuk vele. Ha valaki súlyfelesleggel küzd vagy korábban már megsérült egy ízülete, akkor a térde és a csípője ilyenkor sokkal gyakrabban fáj, mozgása romlik. Ízületi olajozóként használjon porcépítő chondroitin sulfat, glucose-amin, curcumine, halolaj és E-vitamintartalmú szereket. Egyen reggelente müzlit, olajos magvakat minden nap, búzacsírát. Tartson ősszel salaktalanító biotejsavókúrát, ez nemcsak az ízületeit könnyíti meg a salakanyagoktól, de az emésztőszerveknek és a májnak is nagyon jót tesz. Ha az izmai merevebbek, akkor szedjen nagy adagban magnéziumot, vegyen relaxáló meleg fürdőket, járjon el heti 1-2 alkalommal szaunába vagy infraszaunába és kérjen egy alapos izomlazító masszázst is. A gyógyteák közül a nyírfa-és fűzfakéreg főzete enyhíti leginkább az ízületi panaszokat.​
Tippek őszi gyomorpanaszokra
Az ősz a gyomor-bélbetegek számára a panaszok kiújulásának vagy felerősödésének szezonja. Nekik különösen érdemes odafigyelni dr. Balaicza Erika tanácsaira: Reggel kezdjék a napot a következő teakeverékéből készült langyos tea éhgyomorra történő lassú elkortyolgatásával: kamilla, cickafark, körömvirág, orbáncfű és citromfű. Legalább 6 hétig minden reggel és napközben is 2-3 csészényit igyanak meg belőle. Aki nem szereti a kamillát, az hagyja ki nyugodtan, enélkül is hatékony a teakúra. Mindent rendkívül alaposan rágjon meg, soha nem egye magát tele, inkább többször kevesebbet fogyasszon. Evés közben és előtt ne igyon sokat, folyadékot inkább az étkezések után fél órával igyon. Este csak igen könnyű és egyszerű ételeket egyen, és minél korábban. Ne fogyasszon feketekávét, fekete teát, erős zöldteát, alkoholos vagy szénsavas italokat, zsírosabb, fűszeres vagy klasszikus magyar ételeket, meleg édes vagy savanykás-édes ételeket. Ha sok a sava, igyon lúgos gyógyvizeket 3-6 hétig naponta 2-3x1 decit vagy szedjen lúgosító port (pl. pH-balance) kb. 6 hétig.​
Segítheti kisgyermeke immunrendszerét is!
0109_2.jpg
Egy szülő, amellett, hogy folyamatosan igyekszik védeni a különböző kóros behatásokkal szemben, sokat tehet azért is, hogy a kisgyermek szervezetének önvédelmi mechanizmusa megerősödjön. Az első életévekben, amikor az immunrendszer még nem kellőképpen fejlett, több "kritikus" időszak van (pl. a fogzás, növekedés, mozgáskoordináció fejlődése, szoptatásról való leszoktatás, új ételek elfogadása, feldolgozása, szobatisztaságra való szoktatás, oltások okozta immunrendszeri megterhelés, stb.), amikor a gyermek fogékonyabb lehet különböző betegségekre, elsősorban a bakteriális, gombás, vírusos fertőzésekre. A bölcsődei, vagy óvodai beszoktatás idején nem csak az elszakadás tényét kell feldolgozni, hanem azt a rengeteg új kórokozót is, amivel egy gyermek közösségben számolni kell. Nem is beszélve azokról a makacs, krónikusan visszatérő betegségekről, melyek időről-időre megterhelik a gyermekek szervezetét. A gyógyítás céljából felírt antibiotikumok és egyéb gyógyszerek sajnos sokszor inkább ártanak, mint használnak, hiszen az immunrendszert támogató normál bélbaktériumokat is kipusztítják. A szervezet állapota tehát valójában nem javul, noha a betegség látszólag megszűnik. A megoldást a természetes módon, orvosi segítséggel történő immunerősítés jelentheti, ami történhet gyógynövényekkel, vitaminokkal, immunstimuláló szerekkel, természetes kezelésekkel, és magában foglalja az egészségesebb étrendre és az aktívabb életmódra való átállás segítését is.​
 

babaci72

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok,nekem jo tapasztalataim vannak a zsurlóval.Megszünteti a nöi betegségeket,daganatok fekélyek esetén is sokan jelezték a barátaim akiknek ajánlottam a zsurlót ,hogy segitett.Minden kertben van általában vagy gyógyszertárban.Bizton állithatom hogy napi 2-3 csésze elfogyasztása után 2 -3 hét után már javulás vehetö észre.
 

Fantasie

Állandó Tag
Állandó Tag
Aloe Vera

Gyulladásra, sebekre helyileg alkalmazható.
Használják krémként, desszertnek (de tényleg!), italnak, fogyasztható tisztán vagy vízbe/üdítőbe keverve. Hozzáadott anyag lehet samponban, fogkrémben, stb.
Szobában is tartható növény, nem túl igényes, szereti a napfényt és így mindig kéznél van :)

http://hu.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera
 

mézesmaci

Kitiltott (BANned)
Nekem a medveszőlőtea bevált azt hiszem.​

Fájdalmas késztetés:


fajdalom.jpg
Ám a kirándulás vagy a kerti szöszmötölés is könnyelműségre csábít: szívesen üldögélünk a még hideg padon, észre sem vesszük, hogy fázik a lábunk, a derekunk. És anélkül, hogy észrevennénk, máris kész a baj. Elsősorban a nők, valamint a túl sokáig nedves cipőben tartózkodó vagy hideg kövön üldögélő gyermekek fáznak fel, majd kapnak szinte törvényszerű következményként hólyaghurutot.
Ugyanígy járhatunk, ha a sportolás vagy testmozgás miatt átnedvesedett zoknit nem cseréljük ki szárazra, ha hosszan tartózkodunk huzatos helyen úgy, hogy a derekunk szabad, vagy csak vékony ruhadarab fedi; és akkor is, ha órákat töltünk hideg vizes úszómedencében, ráadásul a nedves fürdőruhát is magunkon hagyjuk, miután kijöttünk a vízből.
A húgyúti fertőzés (HFB) tipikus tüneteit mutató nők 40%-ánál nem mutatható ki számottevő mennyiségű baktérium a vizeletben. Ha viszont találnak kórokozó baktériumot a vizeletben, tíz esetből kilencben az Escherichia coli a bűnös.
Az orvosok leggyakrabban antibiotikumot írnak fel a hólyaghurutra. A természetes gyógymódok azonban többnyire hatékonyabbak, mint az antibiotikumok. Sőt – talán merésznek tűnik az állítás, de igaz – kutatások bizonyítják, hogy az antibiotikumos kezelés inkább elősegíti a visszatérő hólyaghurut kialakulását azzal, hogy megzavarja a hüvely flóráját, és támogatja az antibiotikumnak ellenálló E. coli elszaporodását. Az antibiotikum ugyanis általában tönkreteszi a húgycső külső felét borító és védő baktériumpajzsot.
Étrend, életmód
A legfontosabb, hogy legalább napi két liter vizet igyunk meg. Ez fokozza a vizelet átáramlását, átöblíti a vesét, a húgyvezetéket, a hólyagot és a húgycsövet. Kerüljük az egyszerű cukrokat, a finomított szénhidrátokat, az élelmiszer-allergéneket, az alkoholt és a fűszereket. A gyümölcsleveket ne tisztán, hanem hígítva igyuk. Klinikai tanulmányok szerint hasznos a vörösáfonya-ital fogyasztása. Ez nem is elsősorban a vizelet savasításával hat, inkább azáltal, hogy egyes összetevői csökkentik az E. coli baktérium arra való képességét, hogy a hólyag falához, illetve a húgycsőhöz tapadjon.
Sokan a vizelet savanyítását javasolják; ám tapasztalatok szerint a vizelet lúgosítása (káliumcitráttal és/vagy nátriumcitráttal) hatékonyabb, főleg a kórokozó baktériumot nem ürítő nőknél. Megfontolandó az is, hogy a vizelet C-vitamin (aszkorbinsav) adásával és vörösáfonya-lé fogyasztásával való savanyítása a szokásos adagolás esetén alig van hatással a vizelet kémhatására (pH-értékére).
Gyógynövények
Valamennyi gyógynövény közül a medveszőlőlevél és a tőzegáfonya bizonyult a leghatékonyabbnak a hólyaghurut kezelésében. Mindkét gyógynövény különösen az E. coli baktérium ellen hatásos, emellett vizelethajtó is.
u Vigyázzunk a medveszőlő adagolására: szárított levélből vagy teából 1-2 teáskanál (1,5–4,0 g) elegendő, mert ennek 4-5-szöröse kellemetlen mellékhatásokat, általában émelygést okozhat.
u A tőzegáfonya (cranberry) „anti-adhéziós” tulajdonságai jelentősen csökkentik a húgyúti fertőzések kockázatát. Megakadályozzák a baktériumoknak a húgyúti vezetékben való letapadását, beleértve az Escherichia coli baktériumét is.
u Ugyancsak hasznos a hidrasztiszgyökér vagy kanadai sárgagyökér. Számos közönséges baktérium ellen jó. Megemlítendő még a fokhagyma természetes antibiotikus hatása miatt, valamint vízhajtóként a petrezselyem.
Gyógyteareceptek
A Dr. Theiss-féle vese- és hólyagtea a következő alkotórészekből áll: nyírfalevél (24 g), medveszőlőlevél (20 g), gyermekláncfű, gyökérrel együtt (15 g), csipkebogyó, magostul (14 g), aranyvessző (14 g), veteménybab, hüvely (10 g), hibiszkuszvirág (3 g). Felfázásra, hólyaghurutra a következő keveréket ajánlja: körömvirág (20%), kukoricabajusz (20%), kígyószisz (10%), nyírfalevél (20%), cickafark (20%), csipkebogyó (10%).
Ülőfürdők
A húgyutak akut, fájdalmas gyulladásai esetén a zsurlófüves ülőfürdő fokozhatja a gyógyteák hatását. Két-három csészényi friss vagy szárított növényt 2 liter vízben éjszakára beáztatunk, másnap az egészet felforraljuk, majd 10 percig állni hagyjuk. Leszűrés után a kivonatot beleöntjük a fürdőkádba, s annyi testmeleg vizet engedünk hozzá, hogy ellepje az altestünket és a vesetájékot. A mellkas és a szív ne kerüljön víz alá! A fürdő 10-15 percen át tartson, és másnaponként ismételjük meg.
A görcsoldó és gyulladásgátló kamillagőzös altesti fürdőt különösen kisgyermekek és idős emberek kedvelik. Bidében vagy megfelelő nagyságú műanyag tálban egy csésze kamillavirágot leforrázunk egy liter forró vízzel. A gőz ne legyen túl forró! A tálon helyet foglalva, néhány percen belül tapasztalható a vese- és a hólyaggörcsök oldódása. Menstruációs görcsökre is igen hatásos.
A petrezselyem zöldjéből készített főzettel ugyancsak gőzölhetünk. Forraljunk fel két liter vizet, tegyünk bele 2-3 csomag petrezselyemzöldet, várjunk egy kicsit, amíg hűl (nehogy a forró gőz megégessen), majd guggoljunk a gőz fölé.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintetek a búzafűkapszula mennyire hatásos?​
Kerüljük el az influenzát búzafűvel

Csaknem fél éve élvezhetik a magyar fogyasztók a búzafűkapszula áldásait. Nem gondoltuk volna, hogy ekkora igény mutatkozik rá. A fogyasztók nyilvánvalóan értékelik, hogy élő táplálékhoz, szinte kapszulázott napfényhez jutnak – megfizethető áron. Télen, amikor amúgy is ritkán süt le ránk a nap, és ételeinkben is kevesebb a természetes formájú vitamin és ásványi anyag, még nagyobb segítséget jelent szervezetünknek a búzafű.
Ann Wigmore, a búzafű felfedezője és legtekintélyesebb szakértője szerint a búzafű a vitaminoknak, ásványi anyagoknak, nyomelemeknek és enzimeknek valóságos tárháza. Azt írja, hogy táplálkozási értékét tekintve 10 g búzafű 230 g jó minőségű zöldségfélével egyenértékű! A búzafű klorofilltartalma révén kiváló méregtelenítő, emellett sokféle betegség megelőzésében és kiegészítő kezelésében is fantasztikus eredményeket értek el vele.
A búzafűben lévő klorofill kémiai szerkezete nagymértékben emlékeztet a vörösvértestek oxigénszállító fehérjéjének, a hemoglobinnak a felépítésére. A különbség csupán annyi, hogy míg az emberi vérben vasatom áll a hemoglobin molekula középpontjában, a klorofillban a központi helyet a magnézium atom foglalja el. Így nem túlzás azt állítani, hogy a búzafűkúra vérátömlesztéssel ér fel a télen meggyengült védekezőrendszerű ember számára. A búzafűvel tehát megnő az esélyünk arra, hogy elkerüljük az influenzát és más légúti megbetegedéseket.
A búzafű kapcsán nem feledkezhetünk el a kombucháról sem, ami jó karban tartja az emésztőrendszerünket. Hippokratész óta tudjuk, hogy “a halál a belekben lakozik”. Tegyük hozzá, hogy az élet is, hiszen a vékonybél és a vastagbél egyaránt kiemelt szerepet tölt be immunrendszerünk működésében. Ha búzafűvel és kombuchával segítjük a szervezetet, hogy tökéletesebben működjön, az influenzát is legfeljebb hírből ismerjük majd.
 

francisek

Állandó Tag
Állandó Tag
Izületi fájdalomra mit javasoltok? Arra jó a fekete nadálytő krém?
Nekem a kereső nem adott ki semmit.

A nadálytő arra nem igazán jó. Babérolaj, chili, csalán, rozmaring, aranyvirág. Próbálj olyan krémet keresni, amiben nincs parafinolaj, mert az nem adja le a hatóanyagokat.
 

tengeren

Állandó Tag
Állandó Tag
Hallottatok már a Colonix és Toxinout programokról? Szedett már valaki ilyet? Ha igen, szeretném, ha megosztaná a tapasztalatát.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE style="BORDER-TOP-WIDTH: 0pt; BORDER-LEFT-WIDTH: 0pt; WIDTH: 100%; BORDER-BOTTOM: #000000 1pt solid; BORDER-RIGHT-WIDTH: 0pt" cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD style="TEXT-ALIGN: right">A klimax, depresszió, álmatlanság ellenszerei</TD></TR></TBODY></TABLE>
Orvosi zsálya

orvosi_zsalya.jpg


Ha van egy kicsi teraszod, virágokkal, akkor egy cserépben köztük kell lennie a díszítő értéket sem nélkülöző orvosi zsályának is. Szürkészöld leveleiből nemegyszer készíthetsz olyan forrázatot, amely a legbiztosabban megszabadíthat többféle nyavalyától. A zsálya teás öblögetés kiváló ellenszere a makacs fogínygyulladásnak és a torokgyulladásnak is.
Mint hatékony szert ajánlják a klimaxot kísérő kellemetlen éjszakai izzadás ellen, emésztési problémák, felfúvódás esetén is segít a más füvekkel együtt készített zsálya forrázat. Jótékony hatásaként tartják számon, hogy megakadályozza szervezetedben a betegségek utáni súlyos legyengülést.

Jó, ha tudod!

Jó tulajdonságainak felsorolása után azonban nem marad el a figyelmeztetés: nagy tujon tartalma miatt csak rövid ideig fogyasztható, nem ajánlják terhes és szoptatós anyáknak sem!
Vannak gyógyfüvek, melyeknek virágait vagy virágos szárait gyűjtheted, vannak viszont olyanok, amelyeknél nem érdemes megvárnod a virágzást, hanem közvetlenül előtte - mert ekkor tartalmazza a legtöbb hatóanyagot - gyűjtsd a levelét. Ezek közé tartozik a zsálya is. Szedhetsz leveléből szárításra tavasszal, majd az elvirágzás után visszavágott szárakból kifejlődött hajtásokról ősszel is. Így ha szükséged lesz rá, télen is használhatod.

Orbáncfű

orbancfu.jpg


Az orbáncfű júliusban nyíló élénk, fényes sárga virága biztosan nem kerüli el a természetjárók figyelmét. Neve ugyan nem éppen rokonszenves, de ez ne riasszon el. Ha levélkéit a világosság felé tartod, sok hólyagocskát láthatsz bennük, ez magyarázza nevét. Ezekben, és a virágokban van a gyógyító anyag. Várd meg, amíg az orbáncfű kinyílik, és így szedd, virágjával és leveles szárával együtt.
A gyógynövény könyvek szerint az orbáncfüvet már kétezer évvel ezelőtt használták különféle idegbajok gyógyítására. Kontinensünk országaiban ma is ajánlják a depresszió enyhébb formái s ezek tünetei, a rossz hangulat, az álmatlanság ellen. Ugyanakkor még mindig nem világos, kutatóintézetek újra meg újra vizsgálják, minek köszönhető kedvező hatása.
Forrázatát ihatod emésztési problémák esetén is. Védi a nyálkahártyát, antibakteriális és gyulladásgátló hatása folytán kedvezően befolyásolja a gyomor és bél gyulladásos folyamatait.

Jó, ha tudod!

A természetgyógyászok szerint nem szabad hosszú ideig használni. Különösen ügyelned kell napozásnál, mert alapanyaga, a hipericin fényérzékennyé teszi a bőröd.
Külsőleg alkalmazva olajának vagy az ezzel készült krémeknek – a fájdalom enyhítése miatt - nagy hasznát veheted, ha ízületi és reumatikus bántalmakban szenvedsz.

Lándzsás útifű

landzsas_utifu.jpg


Az útifű, a lándzsás és a széleslevelű változata is igen elterjedt gyom, könnyen megtalálhatod réteken, füves területeken, árokparton, utak mentén. Így a régmúltban is mindig kéznél volt, ha valamilyen véletlen folytán kapott sebet a helyszínen kellett kezelni. A frissen szedett útifű levél, szétdörzsölve, a sebre téve szavatolta a gyors gyógyulást. Baktériumölő, vérzéselállító, sebgyógyító hatása mellett azonban ma már inkább a felső légutak gyógyítására, a makacs köhögés csillapítására használják eredményesen. A legújabb kutatások kimutatták, hogy hatóanyaga, az aukubin erős gyulladásgátló, a levélből készített kivonat gyógyítja az idült bronchitiszt, s igen hatékony a pneumococcus fertőzések esetében is.
A felső légúti panaszoknál hatékonyságát fokozza, ha kakukkfűvel kevered, egyenlő arányban.
Köhögés csillapító hatását úgy fejti ki, hogy hígítja, s ezzel megkönnyíti a légutak nyálkahártyájára lerakódott váladék kiürítését, ami után megszűnik a köhögésinger.

A teák elkészítése

Egy kávéskanál gyógynövényt forrázz le két deci vízzel. Ezután tíz percig hagyd állni, majd szűrd el, és tetszés szerint ízesítsd mézzel.
 

szamoca63

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Lackó!

Már régóta olvasgatom válaszaidat. Sok olyat találtam a fórumon amit én is használtam és jól bevált. Most azonban tanácstalan vagyok.
Reggelente néha igen keserű szájízzel ébredek, de az olívaolaj mindig megoldotta a problémámat. Most azonban antibiotikumot kellett szednem és ez kavarta fel iszonyúan az epém. Most már az olíva olaj sem használ.
Ha tudsz valami jól bevált módszert kérlek írd le.
Szeretném ha a savasodásról is részletesen írnál.

Előre is köszönöm: Erika
 
Oldal tetejére