Sziasztok!
Tudnátok mondani olyan logopédiai irányú játékokat, feladatokat, amit több gyerekkel (10-20 gyerek egyszerre!) is lehet játszani? Nem kifejezetten beszédjavítás lenne a cél, hanem kommunikációs készségek, hangtani tudatosság, hallási differenciálás stb. területeket fejlesztése. Én ott akadtam el, hogy a legtöbb ilyen feladatot, játékot 2-5 gyerekkel lehet játszani, és nehezen tudom adaptálni 10-20 gyerekre :/
Az kimaradt hogy nagycsoportos, tehát ovis korosztályról van szó
Ajánlom
Orbánné Kalina Krisztina: Játékos foglalkozások a beszédmegértés fejlesztésére c. kis füzetét. Kimondottan középsős és nagycsoportos ovisoknak készült.
Néhány ötlet továbbgondolásra, ami eszembe jutott:
Auditív percepció fejlesztése: pl. a Z hang észlelése szó elején: „Tedd a virág szirmaira azokat a képeket,amelyik nevének az elején hallod a méhecske hangját!"
(eszközök: Méhecske báb, csomagoló papírra rajzolt virág, Logopédiai lottójátékképei)
(más alkalommal az adott hang a szó végén szerepeljen, utána pedig a szóban)
Hang helyének meghatározása: eleje, vége, közepe fogalmak tanítása pl. favonaton. Minden gyerek húz egy-egy képet, amiben van pl. a S hang. Kimondás után meg kell határozni, hol hallotta a S hangot (szó elején, végén, vagy közben), ennek megfelelően elhelyezi a képet a vonatban.
Hosszú-rövid differenciálás: pl. a Z hangot röviden és (nagyon)hosszan hangoztatom. A méhecskét a megfelelő hosszúságú szalagra kell helyezni. (eszközök: szalagok vagy ragasztócsíkok a parkettán, báb)
Szótagolás ugrálással: minden gyerek húz egy-egy képet, azokat "leugrálja" mozgáskotta lapjain, vagy sorba állított hulahopp karikákba. Előre kikészítünk dobozokat vagy kosarakat, amiket megjelölünk 1-2-3-4... koronggal. Ugrálás után szótagszámnak megfelelően beteszik a képet az egyik dobozba/kosárba.
Beszédészlelés fejlesztése postás játékkal: a súgott szót, rövid mondatot adjuk tovább a társunknak.
Nagyon régen tartottam nagycsoportban "logopédiai foglalkozást", minden gyerek kapott kis tükröt a kezébe, és csináltuk az ajak és nyelvgyakorlatokat (zizivel, ropival) Szívószállal lehet mindenfélét fújni (pl. Többen körbeállnak egy asztalt, középre teszünk kicsi labdát vagy vattát. Mindenki fújhatja, cél, hogy az asztalon maradjon a labda. Vagy lehet csomagolópapírra hígabb festékpacákat tenni, és azokból fújnak alakzatokat. )
Sok játékot lehet nagyobb létszámú csoportban is játszani, csak legyen sok kép, báb, eszköz. Nagymozgáshoz is lehet kapcsolni, pl. "ugorj/guggolj/nyújtózz, ha hallod az előre megbeszélt hangot vagy szót".
Még ezt találtam:
http://gyereketeto.hu/kiemelt/logopediai-jatek-kicsiknek