Halászlé

Kék Laguna

Állandó Tag
Állandó Tag
FagyisSzent írta:
No, akkor én most elmegyek vacsizni. Sajna, nem halászlétét - még csak nem is azt az István féle kockás-kolbászos dolgot.

Hanem Pakson még mindig sugárzó arccal maguktól ugranak a halak a hálóba? ;-)

Hát persze...
de nem az arcuk sugárzik, hanem az értelem... ettől ugranak maguktól a hálóba...ill. emiatt "akasztják" ( fel ) magukat a horgászbot végére... ( kinn jobban érzik magukat...) :D
 

Hannoka

Állandó Tag
Állandó Tag
Halaszlet mar nagyon reg ettem, mar nem is tudom mikor utoljara. De akik mostansag eszik, azoknak kivanok JO ETVAGYAT!
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Halaszlet mar nagyon reg ettem, mar nem is tudom mikor utoljara. De akik mostansag eszik, azoknak kivanok JO ETVAGYAT!
Karácsony este sok családnál a halászlé az első fogás. Volt olyan is, aki rám csodálkozott, hogy "halászlevet év közben??!" Holott folyóparti embereknél nem is ritka fogás. ;)
Sajnos, nálunk csk én szeretem... :(
 

Bajusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Milyen halászlét főzzünk karácsonyra?

Nem kis bátorság kell ahhoz, hogy eldöntsük: alaplével vagy anélkül főzzük az elkerülhetetlen karácsonyi halászlét. A rossz választás olyan helyzetbe sodorhatja Önt, mintha lila-fehérben tévedne be az Üllői úti B-középre. Megpróbálok az ingatagok segítségére sietni és megmutatni, mi a helyzet a passzírozás frontján.
Először is döntsük el, hogy alaplével - ez a tiszai verzió - vagy anélkül - ez a bajai változat - főzzük meg a halat!
Bár egy pillanatig sem titkolom elfogultságomat az előbbi javára, ha nincsen otthon jó paprikánk, mindenképpen válasszuk a bajait. A halászlé-döntésben persze igen ritkán játszanak szerepet ilyen racionális szempontok.
Nehezebb, töményebb, pöcsölősebb
A tiszai halászlé nehezebb, töményebb és pöcsölősebb étel, ami sokak szemében vonzóvá teszi.
A dolog az alaplé elkészítésével kezdődik, amelyben kisebb halakat - általában keszegféléket, kárászt és törpeharcsát (azt mindenütt lehet fogni, sajnos), - de van horgász ismerősöm, akkor akár gardát, sügért is - és a pontyok fejét meg farkát főzzük vadul, bő vízben, kockára vágott vöröshagymával, amíg a halakról foszladozni nem kezd a hús. Ez így túl egyszerűen hangzik és tényleg, számtalan variáció létezik.
Tiszaiak
A legegyszerűbb recept szerint a haldarabokat és a hagymát egyszerre tesszük fel főni. Sokan azonban először olajban megpirítják a hagymát, aztán beleteszik a pirospaprikát és felöntik vízzel. Máris újabb fontos elágazáshoz értünk el: a talán legelterjedtebb recept szerint a paprika csak az alaplé átpasszírozása után kerül bele az ételbe, de a Tiszántúl szunnita kisebbsége mégis beleszórja már a meccs első másodperceiben.
Gyilkos variációk
A következő eldöntendő kérdés, hogy a vöröshagymán kívül kerüljön-e a lébe másféle hozzávaló, zöldpaprika vagy paradicsom. Egyes megátalkodott vidékeken lecsót, sűrített paradicsomkonzervet, sőt akár krumplit is tesznek bele. A megdöbbentő felismerés: általában tökmindegy, mert nem ezen múlik. Sok lecsóval persze el lehet rontani, a krumplitól meg ellenszenvesen menzás állaga lesz. Önthetünk bele vörösbort is.
Már foszladozik
Ha átverekedtük magunkat a nyitó lépéseken és az apró halak húsa már foszladozik, jön a dolog erősen pöcsölős része: az alapléből ki kell bányásznunk az összes szilárd anyagot, aztán valamilyen sűrűn lyuggatott konyhai eszközzel - józan ésszel csakis kereskedelemben kapható passzírozót választhatjuk, de egyes öncsonkítók esküsznek a krumplinyomóra vagy a tökölődős tésztaszűrő-fakanál kombinációra - átpréselnünk. Az eszközben benne maradnak a szálkák, a fejcsontok és néhány ujjpercünk, a hús egy része viszont kicsiny foszlányok képében beköltözik a levesbe.
Az így előállított gezemicébe amikor forr, szórjunk bele néhány kanál pirospaprikát (fele erős de ízlés szerint az öregek és a gyerekek miatt külön a tányérban is lehet beerősíteni), sót, halászlékockát aztán jó húsz percig nagy lángon forraljuk (ilyenkor van idő a megmaradt vörösbor megkóstolására, fröccsöt sosem csináljunk belőle, vétek). Vannak, akik paprikán kívül raknak bele borsot, vegetát, sőt köménymagot is, de én szerencsére olyan kulturális gettóban élek, hogy sosem találkoztam velük. A sóval vigyázzunk, mert a halak is be vannak sózva és elfogyasztott elsózott halászlé elfogyasztása után csak sörrel tudnánk szomjunkat oltani az pedig a gasztronómia megcsúfolása lenne. Tíz – tizenöt perc elteltével tegyük bele a már besózott belsőséget majd újabb tíz perc múlva a halszeleteket de csak annyit mennyit megeszünk, mert sem a kutya sem a macska nem eszi meg mert erős. Talán a szomszédnak lökhetünk át egy tányérral ha helyette küld át egy kis kocsonyát.
A bátrabb választás
Ha van jó házi pirospaprikánk és nem vagyunk az előítéletek emberei, bátran válasszuk a kisebbségi megoldást, a bajai halászlét. A lelki jó érzés mellett a választás konkrét előnye, hogy egy órával hamarabb készen leszünk és az ünnepek alatt nem kell ínhüvelygyulladással kezeltetnünk magunkat (nem kell azt a tökölődős passzírozást csinálni).
Mi lenne, ha hadifoglyok lennénk?
A bajai halhoz vágjunk fel minden kiló halhoz egy közepes fej hagymát tetszés szerinti élhosszúságú kockákra, hiszen úgyis szét fog főni. A megtisztított halakat sózzuk meg durván, vagyis erősebben, mint amennyire sóznánk, ha éhező hadifoglyok lennénk és azonnal megennénk az egészet. Ez azért fontos, mert a túlsózott halnak finomabb lesz a íze, a só viszont úgyis bele fog oldódni a lébe.
Titkos compó
A nyersanyag több mint fele legyen ponty - személyenként kalkuláljunk fél kiló pucolatlan hallal - a többi pedig fantázia és kapcsolati háló kérdése. Amit semmiképpen se tegyünk bele az a busa és a süllő (a busa ízetlen, a süllő drága meg sütve jobb). Sokat dob viszont a lén egy kevés csuka - de tényleg ne legyen több egy sovány példánynál - vagy egy jobb adag törpeharcsa. A titkos favorit a compó (ha van), amely az egyik legfinomabb édesvízi halféle.
A halfőző edénybe - az ideális az, ha van konyakospohár alakú rézbográcsunk, amit legfrissebb információim szerint a Tisza-tó töltésének egyes szakaszain, jutányos áron szerezhetünk be a helybéli roma szakemberektől - rétegesen rakjuk bele a felszeletelt halakat és a hagymát, illetve pár gerezd fokhagymát (én egy egész fejet rakok). Amúgy ugyanolyan finom lesz a trapéz keresztmetszetű NDK-s aluedényben is.
Meghaladtuk a hagyományt!
A hagyomány szerint alulra kell helyezni a kettéhasított pontyfejeket, a farkakat és a kisebb halakat, ám ennek semmi jelentősége, hiszen a vízben egyformán felemelkedik minden szelet. A gondosan elrendezett nyersanyagra öntsünk annyi vizet, hogy egy ujjnyival ellepje. Tolnán beleteszik a pontyok úszóhólyagját is, hogy az forráskor a túlnyomástól elpukkanva piros lével borítsa el a leghisztérikusabb vendég kosztümjét. Érdemes kipróbálni!
Lehet beleönteni egy kis bort is (a többit saját felhasználásra kerül, ha kevés bontsunk másik üveget). Bármit is állit a szomszéd, ennek nem fog érződni az íze, ám a halhús szilárdabb marad a végén a savak miatt.
Erős tüzelés
A lehető legerősebb lángon tüzeljünk! Amikor forr, szórjunk bele minden kiló halra egy nagykanál pirospaprikát + még egy kanállal. Egy-két perc múlva belecsúsztathatjuk az ikrát és a tejet, amelyekből ne felejtsünk el plusz mennyiséget venni a halak hasában találhatón felül (mert az általában kevés). A hal mennyiségétől függően fél-háromnegyed órát forraljuk - a hazai átlagos gyermek- és rokonszámot figyelembe véve az idő inkább a fél órához legyen közel - aztán együnk kéjesen. Az igazi bajai halat gyufametélttel eszik, első körben levet és tésztát, utána levet és halhúst merve.
Legfrissebb kutatási eredmények szerint amúgy azért lett a halászlé a karácsonyeste nemzeti eledele, mert a haltól meg lehet fulladni, a lé pedig még felderítetlen okokból sokkal jobban freccsen, mint bármely más ismert folyadék. Kérjük, hogy kutatási eredményeit és tapasztalatát ossza meg velem az ünnepek után!
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia!
Ezt szépen összefoglaltad. Amint Laci korábbi írásait olvasgattam teljesen összefutott a nyál a számba. El is döntöttem, hogy az idén karácsonykor hallé lesz nálunk. Bár nem emlékszem olyanra, amikor nem az volt:)
Mára már én is ezt a legegyszerűbb bajai formát főzöm. Régebben kipróbáltam sok félét. De ez lett a kedvenc.
Valamikor ifjú koromban a Dunán hajóztam és az ottani öreg kormányosok főzték a legjobb hallevet (nem elírás: nem halászlé, hallé):)
Azt mondták a ehhez semmi más nem kell, mert a hal ott a Dunában, a tarisznyában hagyma só paprika. Vizet merünk a folyóból (réges-régen). A csónakdeszkán megpucoljuk, és főhet. Mára már egyébb hagyományos ételeknél is azt az elvet vallom, hogy csak egyszerűen.
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia!
Ezt szépen összefoglaltad. Amint Laci korábbi írásait olvasgattam teljesen összefutott a nyál a számba. El is döntöttem, hogy az idén karácsonykor hallé lesz nálunk. Bár nem emlékszem olyanra, amikor nem az volt:)
Mára már én is ezt a legegyszerűbb bajai formát főzöm. Régebben kipróbáltam sok félét. De ez lett a kedvenc.
Valamikor ifjú koromban a Dunán hajóztam és az ottani öreg kormányosok főzték a legjobb hallevet (nem elírás: nem halászlé, hallé):)
Azt mondták a ehhez semmi más nem kell, mert a hal ott a Dunában, a tarisznyában hagyma só paprika. Vizet merünk a folyóból (réges-régen). A csónakdeszkán megpucoljuk, és főhet. Mára már egyébb hagyományos ételeknél is azt az elvet vallom, hogy csak egyszerűen.

Kedves Icenreaker! Már én is hallottam olyan érvelést a kétfázisú halászlé (bocsánat, felénk így modják!) ellen, hogy nem gondolom, hogy a Tisza partján az öreg halász nekiáll szutymákolni a halhút. Nem gondolom. De mégis szutymákolom, mert én úgy szeretem. Ha jó sűrű. És fütyülök mindenféle egyéb hagyományra.
Viszont mostanában, hogy a családomban egyedül maradtam a hal szeretetével és néha nekibúsulván egyszemélyes halászlevet főzök, bevallom, nem mindíg szutymákolok. Illetve egyszer egy évben szutymákolok egyet, a szutymákot egyszemélyes adagokban beteszem a mélyhűtőbe és alkalmasint előveszek egyet-egyet. Lehetséges, hogy ezt is az egyszerűsítés kategóriába lehet sorolni?
 

szanté

Állandó Tag
Állandó Tag
Szegedi halászlé

Hozzávalók:
* 1 kg ponty
* 50-50 dkg harcsa és kecsege
* 30 dkg kárász
* 3 nagy fej vöröshagyma
* só
* kávéskanálnyi paprika
* 1-2 cseresznyepaprika
* 10 dkg lecsó
Elkészítése:
1. A hagymát apróra összevágjuk és a hal fejével, uszonyaival megfőzzük.
2. Tegyünk bele néhány kárász (30 dkg) halacskát, és ha ez is puha,
törjük át az egészet szitán. Közben megtisztítjuk a halat, 3 centi
vastagságú szeletekbe vágjuk, és negyed óráig hagyjuk besózva.
3. A halszeleteket ezután rakjuk bele egy megfelelő nagyságú lábosba,
és öntsük rá az áttört levet, továbbá oly mértékben öntsük fel, hogy a
halat teljesen ellepje.
4. Belerakjuk a hal ikráját és a tejet, s mikor felfőtt, óvatosan
utánasózzuk, majd ráhintjük a pirospaprikát
5. Lecsót és cseresznyepaprikát is teszünk bele.(Egyenletes, lassú
tűznél főzzük, míg a hal megpuhul.)
magyarkonyha_2.jpg

Jó étvágyat és kellemes ünnepet kívánok!
treean2.gif
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem is volt rossz az a "szutymákolás" :) Csináltam én is sokszor. Amúgy hidd el, eléggé sűrű ez is. De a legigazibb másnap, amikor reggel beosonok a kamrába, az előzőleg szépen kitányérozott lé a hússal fenékig megkocsonyásodva ott remeg, és ott, állva tömi befele az ember...Estleg puha kenyér, zöldpaprika.....
(főleg régen másnapos gyomorra..)

Közben jut eszembe: a Dunán ez a bajais főzés csak Pesttől lefelé volt igaz. Onnan felfelé a gönyűi, ásványi hajósok már szintén "szutymákolták".
 

szanté

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudom, hogy ez halászlé topic, de Szent este mi a halászlé után sült halat is eszünk.

Dorozsmai molnárponty

Hozzávalók:
1 kg pontyfilé,
100 g húsos fütölt szalonna,
2 nagy fej hagyma,
250 g gomba,
150 g natúr lecsó,
5 dl tejföl,
500 g csuszatészta,
1 csokor petrezselyem,
1 kávéskanál pirospaprika, só, bors
100 g zsemlemorzsa,
a sütéshez olaj.
Elkészítése:
A halszeleteket besózzuk, fél órára állni hagyjuk, majd zsemlemorzsába
forgatjuk és felhevített olajban mindkét oldalukon pirosra sütjük.
Az apróra felkockázott szalonnát zsírjára pirítjuk, megfonnyasztjuk rajta
a hagymát, a tűzről lehúzva megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk
a lecsót, a vékonyra felszeletelt gombát. Félpuhára főzzük, ízlés szerint
sózzuk, borsozzuk, majd elkeverjük 4 dl tejföllel.
Enyhéz sós vízben kifőzzük a tésztát, leszűrjük, összekeverjük a gombás
lecsóval, majd tűzálló tálba tesszük. Elrendezzük a tetején a halszeleteket,
meglocsoljuk a maradék tejföllel. Előmelegített sütőben 200 fokon pirosra sütjük.
Petrezselyemmel, paprika- és paradicsomszeletekkel díszíthetjük.
haletelek1.jpg

Jó étvágyat kívánok!
 

szanté

Állandó Tag
Állandó Tag
1871-ben jelent meg Szegeden Rézi néni szakácskönyve, amely közhírré
teszi a "Halpaprikás halászosan" nevű ételnek az elkészítési módját.
Ennek, mármint a "halászos módnak..." a lényege az, hogy minden
hozzávalót egyszerre teszünk bele a bográcsba.
A régi tiszai halászlérecepteket megfigyelve észrevehető, hogy hajdanán
nem paszírozták át a levet, hanem a dunai módhoz hasonlóan készítették.
Nemrég elhunyt opera énekesünk Gregor józsef receptjét hoztam el Nektek.
Halászlé Gregor-módra
"Vegyünk két kb. 2 kg-os pontyot, 5-6 db halfejet és 1 kg halbelsőséget.
A két halat lepikkelyezzük, felbontjuk, fejét levágjuk. Felszeletelés után
besózzuk. A halfejeket 5-6 apróra vágott vöröshagymával együtt kb.
1 órán keresztül bő vízben megfőzzük (só nélkül), majd a nagyobb
csontokat eltávolítva átpaszírozzuk. Az így kapott, nem valami
bizalomgerjesztő lében feloldunk 4 db halászlékockát, tetszés szerint
sózzuk, paprikázzuk és felforraljuk. Mikor már lobogva forr, beleengedjük
a halszeleteket, 1/4 óráig főzzük teljes lángon. (Egy evőkanál ecetet
tegyünk a lébe, akkor nem fől szét a hal!) Ezután óvatosan hozzáadjuk
az előre besózott haltejet és ikrát, majd még 10 percig főzzük. Tálaláskor
ízlés szerint még cseresznyepaprikát adhatunk hozzá."
enc-halaszle.jpg

Jó étvágyat kívánok!
 

Hannoka

Állandó Tag
Állandó Tag
Oh szante, ezeknek gondolod, hogy ellen tudnek allni? Jo etvagyat kivanok azoknak akik nezik ezeket a finomsagokat.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Üdv minden halszeretőnek.
A Jóféle magyar ételek topikban leírtam egy pár hallé elkészítési módot,
ha valakit érdekel nézze meg,nem akarom még egyszer leírni.
 

szanté

Állandó Tag
Állandó Tag
Gondolom Szent este sokan halat ettetek és még van is a hűtőben
maradék halászlé, de hát a halból azt mondják sosem elég, különösen
nekünk magyaroknak, mert mi igazán hátúl kullogunk a halfogyasztásban.
Provence-i halleves
Hozzávalók:
1 kg tisztított, apróra vágott tengeri hal
1 doboz hámozott, apróra vágott paradicsom
1 apróra vágott vöröshagyma
1 apróra vágott édeskömény
1 apróra vágott zellerszár
1 nagyobb kockákra vágott sárgarépa
4-5 gerezd zúzott fokhagyma
só, bors
1 db bagett
egy doboz fokhagymás majonéz
4-5 löket olívaolaj
friss reszelt parmezán
Elkészítése:
A zöldségeket (hagyma, édeskömény, zeller, répa) megpirítom forró
olívaolajon, és felöntöm a paradicsommal. Ha az egész felforrt,
hozzáadom a halat, és kb. másfél liter vízzel felöntöm, felforralom, és
lassú tűzön addig főzöm, míg a hal elkészül (kb. 30 perc). Ha a hal kész,
a sűrűjét átrakom a turmixgépbe, és pürésítem. Egy nagyon sűrű szitán
kanállal átpasszírozom (a gonosz szálkákat kiiktatva) egy másik lábosba.
Felöntöm a maradék levessel, és nagyon lassú tűzön felmelegítem, sóval,
borssal ízesítem, és tányérba szedem. A bagetett felszeletelem, forró
grillen megpirítom. Vastagon megkenem fokhagymás majonézzel,
rárakom a levesre, és megszórom parmezánnal.
5.jpg

Jó étvágyat kívánok!
 
P

pirosbugyi

Vendég
És ha ilyen jól néz ki, akkor valószínű, finom is. Egészségünkre!
 

Betty75

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez a Provence-i halleves nagyon jól néz ki, szívesen kipróbálnám. Aki kóstólta, annak jó étvágyat ehhez a finomsághoz.
 

smuku

Állandó Tag
Állandó Tag
Én itt lakom a Tisza mellett, van két nagyon rendes halász ismerősünk, mi nem kilózzuk a halat, hanem űstben főzzük, vegyesen kicsit csípősen. Isteni!!!!
De nagyon finom Harcsa halászlevet ettem Szarvason a Halászcsárdában!!! Főiskolán ebédszünetben mindíg odajártam!
Isten éltessen Titeket és egyetek rengeteg finom halat!!
 
Ú

útkereső

Vendég
Nem is volt rossz az a "szutymákolás" :) Csináltam én is sokszor. Amúgy hidd el, eléggé sűrű ez is. De a legigazibb másnap, amikor reggel beosonok a kamrába, az előzőleg szépen kitányérozott lé a hússal fenékig megkocsonyásodva ott remeg, és ott, állva tömi befele az ember...Estleg puha kenyér, zöldpaprika.....
(főleg régen másnapos gyomorra..)

Közben jut eszembe: a Dunán ez a bajais főzés csak Pesttől lefelé volt igaz. Onnan felfelé a gönyűi, ásványi hajósok már szintén "szutymákolták".
Mindíg is szerettem a halászlevet, még tésztával is csak had jöjjön valami új, másik íz is.
A kocsonyaként való fogyasztásra viszont csak néhány éve kaptam rá és bizony azóta nem vész kárba egy cseppje sem ennek az Isteni éteknek.
Mivel halászlé evés után legtöbbször sok kenyér marad, ezért abból rengeteg pirítóst gyártok és napokig reggelire halászlé-kocsonyás-pirítóst eszem.
Sajnos eléggé savas vagyok, így a nagy, csípős halászlevezés után akkor is másnap van a gyomromnak, hogy szeszt egyátalán nem fogyasztok.
Viszont kocsonyaként, hidegen bármennyit ehetek belőle nincs gond e téren.
 
Oldal tetejére