Játékok

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
NÉVGYAKORLÓS JÁTÉKOK

Mondóka
Erdő, erdő gilice, hallod-e te picike,
mondd meg kedves nevedet, hogyan hívnak tégedet?


Játék a saját nevekkel, mozgással összekacsolva
-Középre dobom a delfint. Akinek a keresztnevét mondom, annak az ovisnak el kell kapnia a plüssállatot. mindig az a játékos dobja a delfint, aki a nevét hallotta.

Létszámellenőrzés
Soroljuk fel, hogy ki van jelen, a gyerekek mondják a neveket. Utána a hiányzókat sorolják fel. Segítő kérdések: pl. Eszter barátnője itt van? tegnap valakit nagyon megdicsértem, mert nagyon ügyesen elrakodott, emlékeztek rá, ki ő? Ő itt van?

Helycserélős
Az új gyerekek a székeken ülnek körben, a többiek a körben, a szőnyegen. A nagyobbak közül valaki mondja: „A székre szeretnék ülni, ki cserél velem helyet?” A helycserénél a nevünket kell mondani.

Telefonos
Körben ülünk, mindenki a kezével telefont utánoz (hüvelykujj néz felfelé, kisujj lefelé). A gyerekek egymást szólítják: „Évi hívja Katit.” A hívott gyerek válaszol és tovább hív mást. „Kati hívja Misit.”

Szólítalak
A gyerekek a helyükön ülnek, az óvónő elöl a szőnyegen, törökülésben. Suttogva mondja egy kisgyerek nevét és int is neki, hogy menjen oda hozzá. Akit szólított, az csendben az óvónő mellé ül és várja a többieket.

Névszólító
Körben ülünk a székeken, egy szék üresen van. Aki mellett jobbról üres ez a szék, az azt mondja: „A jobb oldali helyem szabad, jöjjön ide Kati!” Kati odaül mellé, most más gyerek mellett lesz a jobb oldali szék üres, ő hív oda valakit.

Ki vagyok?
Mindenki körben áll. Valaki elkezdi a bemutatkozást:”A nevem Peti” – és mutat hozzá valamit (szamárfület pl.) Mindenki, aki soron következik, utánozza az előtte bemutatkozót és ő is megmondja a saját nevét egy érdekes mozdulattal.

Bemutatkozós játék
A gyermekek körbe leülnek. Egy gyermek elindul a körön kívül és megérint valakit. Akit megérintett feláll és elindul az ellentétes irányba. Amikor összetalálkoznak akkor kezet fognak és bemutatkoznak egymásnak. Pl.:
-Szervusz Dani vagyok....
-Szervusz Fanni vagyok...

Név gyakorlós játék
A gyerekek körbe leülnek a szőnyegre és egymásnak labdát gurítanak. Gurítás előtt megnevezi azt a gyermeket akinek a labdát gurítja ( lehet a vezeték nevet, jelet is megnevezni ).

Névkígyó játék
Minden gyermeknek meg kell ismételnie az előtte elhangzott neveket és egy újabb névvel ki kell egészítenie a sort.

Pókháló
A gyermekek székeken körben ülnek. Valamelyik gyermek elindítja a fonalgombolyagot ( odadobja valakinek ), aki megfogja a fonalgombolyagot, az bemutatkozik, vagy esetleg valamilyen fontos információt mond magáról. A játék vén megcsodáljuk a kialakult pókhálót, majd elkezdjük visszafejteni. Tevékenység közben felelevenítjük a társakról megszerzett információkat.

Játék a nevekkel
A gyerekek körben leülnek. Sorba mindenki elmondja nevét és a jelét. Ez mindaddig folytatódik, amíg körbe nem érnek. A későbbiekben úgy játszhatjuk majd, hogy a mellette ülő pajtásainak a nevét és a jelét is megpróbálja elmondani.
 

Csatolások

  • NÉVGYAKORLÓS JÁTÉKOK.doc
    33 KB · Olvasás: 331

torpe

Állandó Tag
Állandó Tag
Ki nincs velünk?
(vizuális memóriát és akaratlagos figyelmet fejlesztő játék)

A gyerekek megfogva egymás kezét kört alkotnak. A kör közepén áll a hunyó, és figyeli a mondókára körbejáró társait.
"Az erdőben jártunk, keltünk,
egy gyereket elvesztettünk,
Mondd meg, ....(a hunyó neve)...,
mondd meg nekünk,
ki az aki nincsen velünk?"

A gyerekek megállnak, a hunyó befogja a szemét, a játékvezető intésére egy gyerek csendben elbújik. Ekkor újra megkérdezik:
"Mondd meg gyorsan,
ki nincs velünk?"

A hunyó körbenéz, és meg kell nevezze, hogy ki bújt el. Ha eltalálja helyet cserélnek, ha nem ő marad a hunyó.
 

feheki

Állandó Tag
Állandó Tag
lóverseny

Fiúk mozdulatutánzó versengésében legalább 4, de akár 20 gyerek is részt vehet.
Két fiú alkot egy lovat. Mindkét fiú egymásnak hátat fordít s egymás közelében négykézlábra ereszkedik. Az egyik fiú felemeli egyenként a lábait, és a másik játékos hóna alá csúsztatja, aki azt felső karjaival maga mellé szorítja. Az ilyen módon létrejött lovak egy sorban állnak, majd - egy megadott jelre - a tőlük 10-15 méterre lévő célvonal elérésére indulnak. Aki hamarabb odaér az lesz a győztes.
 

feheki

Állandó Tag
Állandó Tag
labdajáték - egyenlőre

A lányok fal melletti labdajátékát ketten is, többen is játszhatják. Egy gumilabda kell hozzá.
A játékos lányok egymás után sorban állnak, majd az első játékos megkezdi a labdázást a fal mellett. Miközben a labdát meghatározott sorrendben és formák szerint a falhoz dobja, a következő mondókával kíséri, ami arra jó, hogy a sorrendet el ne tévessze.
Egyenlőre,
két kettőre,
három hatra,
hat kilencre,
üsd ki tízre,
tizenegyre.
Gyertyatartó,
vaskoppantó,
egyet falba,
tízet földbe,
kis taps,
nagy taps,
csavarintás,
melybe vágás,
jobb láb,
bal láb.

Ha elmondta mindezt, és végig is csinálta hiba nélkül, van egy birtoka vagy iskolája. Mindaddig folytathatja a játékot míg a sorrendet el nem téveszti, vagy míg a labdát el nem ejti. Az a gyermek, akinek több birtoka van.
Magyarázat:
egyen-lőre, kétket-tőre, három-hatra, hatki-lencre, üsd ki-tízre, tizen-egyre... az egyik ütemre két kézzel a falhoz dobja a labdát, a másik ütemre két kézzel elkapja.
...gyertyatartó.. jó magasra feldobja a falra a labdát
...vaskoppantó... Megvárja míg lepattan a földre, s onnan
felpattanva kapja el.
...egyet falba... két kézzel a falhoz dobja s elkapja
...tizet földbe... ekkor egymás után 10-szer a földre pattingatja
...kis taps... a falhoz dobja a labdát, s mielőtt elkapná tapsol egyet
...nagy taps... a falhoz dobja a labdát, s mielőtt elkapná kettőt
tapsol
...csavarintás... a falhoz dobja a labdát, de mielőtt elkapná
könyökben behajlítja mindkét karját, s az alkarokat egymás
körül megforgatja
.. melybe vágás... a falhoz dobja a labdát, de mielőtt elkapná két
öklével mellbe "vágja " magát
...jobb láb, bal láb... felemeli előbb a jobb térdét, és az alatt dobja
falhoz a labdát, majd két kézzel elkapja. Utána ugyanezt
teszi a bal lábával is.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Bármilyen tanulási problémáról van szó, a legfontosabb a megelőzés. Így van ez a diszkalkuliával is.
A fejlesztő játékok minden gyermeknek javára válnak.
A következő játékok fejlesztik a beszédkészséget, az érzékelést és az észlelést, a gondolkodást, a memóriát és a figyelmet is.
Minél hamarabb kezdődik a fejlesztés, annál célravezetőbb. Nem kell megvárni az iskolás éveket, elkezdheti már akár 4-5 éves korban. Felső korhatár nincs, játszanak, amíg gyermeke örömmel és önszántából hajlandó a feladatok megoldására.
A fejlesztés a teljesen probléma és tünetmentes gyermeknek is használ! Játszanak bátran, határok nélkül!
Mutass pirosat!
Ez a játék a színekkel ismerkedő kisgyerekek játéka. Legjobban akkor működik, ha a gyerekek versenyezhetnek egymással, tehát legalább két-három hasonló korú kisgyerekkel játsszuk.
A színek begyakoroltatásának az eszköze ez a játék, emellett lehetővé teszi, hogy a gyerekek elvonatkoztassanak, és a szín fogalmát megértsék.
Játszhatjuk a gyerekszobában vagy az udvaron, lehetőleg minél színesebb környezetben. A gyerekek üljenek le elénk székekre, vagy párnákra. Ha elhangzik az utasítás: „Mutass pirosat!” a gyerekek elindulhatnak, és a feladatuk, hogy a környezetükben keressenek piros színt. Lehet az egy alma, egy filctoll, egy olló szára, egy pohár vagy a hinta, de lehet a saját ruhája is. Aki először talál ilyen színű tárgyat, az kap egy pontot. A játék végén összesíthetjük a pontokat.
Nehezíthetjük a játékot, ha olyan dolgot kerestetünk, amin két megadott szín szerepel.
Jó játék a gyurma!
Megunhatatlan, örök játék a gyurma. Kicsik-nagyok örömüket lelik benne. Nem lehet elrontani, bármikor összegyúrható és újra kezdhető. Az egyszerű alakzatoktól kezdve a művészi szintű szobrocskákig bármi elkészíthető belőle.
Óvodáskorú gyermekeknél kezdjük olyan alapvető dolgokkal, mint alakzatok megformálása minta után. Tegyen a gyermek elé egy pingpong labdát, és kérje meg gyermekét, hogy formázza meg ugyanezt gyurmából. Gyermekének nem csak a gömb alak létrehozása, de a méret megtartása is feladata lesz. Ugyanígy próbálja meg egy dobókocka, egy színes rúd, vagy egy ceruza „megalkotását”. Később, ill. nagyobb gyerekeknél elővehet egy kávéscsészét, egy egyszerűbb kerámiát, és így tovább. Határ a csillagos ég!
Jól figyelj!
A figyelem és az emlékezet fejlesztésének nagyon jó, és semmilyen különleges kelléket nem igénylő játéka a következő.
Iskoláskorú gyermekünket akár tanulás közbeni „pihentető” feladatként is megkérhetjük, hogy jól figyelje meg íróasztalát, ahol eddig tanult, majd menjen ki a szobából egy percre. Mire visszajön, változtassuk meg egy vagy két dolog helyét az asztalon. (Kisebbeknél például csukjuk be a könyvét, vagy kapcsoljuk le az asztali lámpáját, nagyobbaknál nyilván nehezíthetjük a feladatot.) Ugyanezt eljátszhatjuk a szobájában, a konyhában stb. A játék sikerének titka mindig a feladat nehézségének eltalálásában rejlik, azaz, hogy gondolkodással ugyan, de megoldható legyen a rejtvény.
Hát ez mi volt?
A hallást fejlesztheti a következő egyszerű játékkal.
Kösse be gyermeke szemét egy sállal vagy kendővel. Ezután vegyen elő egymás után különböző zajkeltő eszközöket, pl. cukorkás papír, olló, telefon gombjainak nyomkodása, táska csatjának kinyitása-becsukása, asztali lámpa felkapcsolása, tea megkeverése kiskanállal stb. A lista végtelen, természetesen csak olyan hangok jöhetnek szóba, amiket ismer, de nem túl egyszerűek. Váltogassuk a könnyebb és nehezebb hangokat, hogy mindig legyen sikerélmény, de kihívás is. Közben engedjük, hogy elmondja gondolatait: „Olyan a hangja, mintha egy ceruzával firkálnál.” „Az igaz, hogy firkálok, de nem ceruzával.”
Mutasd meg magadon!
A sikeres iskolakezdéshez elengedhetetlenül szükséges, hogy gyermekünk ismerje a saját testét. Ez a játék elsősorban óvodás korú gyermekek számára hasznos.
Válassza ki gyermeke egy kedves játékát, egy babát, vagy egy játékmackót, bábut. Mutasson rá a játékon a különböző testrészekre, gyermeke pedig ugyanezeket a testrészeket mutassa meg saját magán. Ha az utánzás már megy, a testrészek nevét is mondják el, akár mondatba foglalva. „Ez a maci orra.” „Ez az én orrom.” A páros testrészek gyakorlása mindig lehetőséget ad a jobb és baloldal bevésődésére. „Ez a maci jobb füle.” „Ez az én jobb fülem.” Majd még nehezíthetjük a feladatot úgy, hogy mi mutatjuk a mozdulatot, a gyermek pedig elmondja: „A maci a jobb kezével megérinti a bal térdemet.” Vagy mi adjuk az instrukciót: „A bal könyököd érintsd a maci hátához!” stb.
Jó játék a tükör!
És ha nincs kéznél? Akkor legyél te a tükörképem! Nagyon mulatságos dolog egymás tükörképét játszani, emellett jól fejleszti a mozgáskoordinációt és a megfigyelőképességet.
Álljon szembe gyermekével, és kérje meg, hogy játssza az Ön tükörképét! Kezdjen el fésülködni, hajoljon le, emelje fel a bal karját, forduljon jobbra stb. Kezdje lassan, nagymozdulatokkal, és jussanak el a gyors (de követhető) mozdulatokig, valamint az egészen finom, apró mozzanatokig, mint például az arc különböző mimikái.
Ennek a játéknak az alapja, hogy a gyermek ismerje a tükör működését. Ha nem érti a feladatot, akkor adjon elegendő időt arra, hogy megismerkedjen a tükörrel. Állítsa elé a kisgyermeket, és kérje meg, hogy csináljon különböző mozdulatokat, majd beszéljék meg együtt, hogy a tükörkép hogy változik. Csak mikor már tisztában van a tükörkép jelentésével a gyakorlatban, akkor kezdjenek bele a játékba. Akkor aztán mindent bele!

(Varázsbetű)
 

ovoneni73

Állandó Tag
Állandó Tag
folytatása

,,Megy a gyűrű vándorútra
Egyik kézből a másikba.
Aki tudja meg ne mondja,
merre van a gyűrű útja:
Csilicsalamádé,rohadt karalábé,
cukor, csokoládé, Sári, hopp!

Én így ismerem! :)
 

ufucska

Állandó Tag
Állandó Tag
Ennek a kislánynak nem jutott párja,
Jaj ,de megharagszik.
Majd máskor jut neki
Jobban iparkodik.
Kácsa, kácsa, piros kácsa,
Ki a párját nem találja, keressen magának.
Párválasztó játék:páratlan számú gyerek játssza , az egyik beáll a kör közepébe, a dal végeztével mindenki párt keres magának. Kinek nem jutott, az áll majd középre.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

1. Járással kapcsolatos játékok

Alagút
A játék leírása: felállás párokban kézfogással, sorban. Az óvónő által adott jelre az utolsó pár elkezdi az átbújást a kapuk alatt és hátulról folytassák az átbújást a többiek is. Aki párjával áthaladt a kapukon, az a sor elejére érve beáll kézfogással kaput tartani. Az óvónőnek ügyelnie kell a kibújó párok helyes beállására, a kanyarodásra, a megfelelő tempójú járásra és haladásra.
Amikor már hibamentesen történik az átbújás, sor elejére való beállás, kaputartás, kanyarodás játszhatjuk ugyanezt zenére, előbb lassúbb, majd gyorsabb ritmusú zenére.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészség (párokban történő járás) fejlesztése, téri tájékozódó képesség, ritmusképesség fejlesztése.
Körhinta
A játék leírása: felállás körben kézfogással, kissé menetirányba fordulva. Egy gyerek –csengővel a kezében- a kör közepében áll. Megszólal a csengő elindul a „körhinta” - a gyerekek körbejárnak. Újabb csengetésre a csoport megáll, a következő csengetésre pedig ellenkező irányba folytassa a járást. Ugyanezt játszhatjuk futással. Az az ügyes, aki a kézfogást nem engedte el és a megfelelő irányba indult el. A csengetésre újabb és újabb gyermeknek adhatunk szereplehetőséget.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészségek (járás, futás) fejlesztése, gyorsaság, reakcióképesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Futójátékok

Ipicsapacs
A játék leírása: felállás vonal mögött, egy csoportban. Jelre futás egy meghatározott tárgyhoz. Pl. „Ki tapsol elsőnek a fatörzsön?” – „Ki fut elsőnek vissza a vonal mögé?” Az játszik jól, aki a feladatot elvégezte.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészség (futás) fejlesztése, gyors reakcióképesség, térészlelés fejlesztése.

Kerüld meg a labdát!
A játék leírása: felállás vonal mögött, csoportokra osztva. A csoportokkal szembe 6-8 méter távolságra helyezzük el a labdákat. Jelre minden csoportból az elsők futva kerüljék meg a labdát. A labdához nem szabad hozzáérni – ismerjék meg jól a kikerülés fogalmát. A legügyesebb az, aki elsőnek ér vissza csoportjához és beáll a sor végére. Többféle változatát játszhatjuk a játéknak, pl. egyszer balról jobbra, máskor jobbról balra kerüljék meg a labdát; sorversenyként – a csoportból a gyerekek egymás után kerülik meg a labdát, győz az a csoport amelyik hamarabb végez a feladattal; udvaron – „Ki kerüli meg elsőnek a fát?”.
Fejlesztési lehetőségek: alapmozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, versenyszellem, csapatszellem kialakítása, fejlesztése, téri tájékozódó képesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Futójáték

Kerítsetek be!
A játék leírása: felállás csoportban vonal mögött, a házban. Az óvónő a háztól távolabb álljon. Felszólításra futás az óvónőhöz. „Kerítsetek be kézfogással!”. Legügyesebb az, aki legelőbb ér az óvónőhöz. Jelre visszafutás a kiindulási helyre.
Újabb bekerítés előtt az óvónő változtassa meg a helyét. Ugyanezt játszhatjuk valamilyen nagyobb tárgy használatával is, pl. mackó, majom bekerítése legyen a cél (a szabadban bekeríthetnek egy kijelölt fát) Ezt a tárgyat helyezze az óvónő más és más helyre.
Nehezíthetjük a játékot úgy, hogy a gyerekek nem a vonal mögött állnak, hanem szétszórtan sétálnak s eközben hangzik el a felszólítások egyike „Kerítsetek be!” vagy „Kerítsétek be a majmot!”. A játékváltozat eljátszása nagyobb figyelmet igényel, mint az egyszerű változat. Megfigyelhető, hogy ha többször egymás után ugyanazt a célpontot jelöljük ki bekerítésre (pl. óvónő), a gyerekeknek, sétálás közben, figyelme az óvónő személyére összpontosul, elfelejtik a majmot. Amikor hirtelen célpontot változtatunk először az óvónő fele igyekeznek, majd gyorsan keresni kezdik a majmot.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészségek (járás, szaladás) fejlesztése, figyelem, gyors reakcióképesség, térészlelés fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Futójáték

Kerüld meg a labdát!
A játék leírása: felállás vonal mögött, csoportokra osztva. A csoportokkal szembe 6-8 méter távolságra helyezzük el a labdákat. Jelre minden csoportból az elsők futva kerüljék meg a labdát. A labdához nem szabad hozzáérni – ismerjék meg jól a kikerülés fogalmát. A legügyesebb az, aki elsőnek ér vissza csoportjához és beáll a sor végére. Többféle változatát játszhatjuk a játéknak, pl. egyszer balról jobbra, máskor jobbról balra kerüljék meg a labdát; sorversenyként – a csoportból a gyerekek egymás után kerülik meg a labdát, győz az a csoport amelyik hamarabb végez a feladattal; udvaron – „Ki kerüli meg elsőnek a fát?”.
Fejlesztési lehetőségek: alapmozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, versenyszellem, csapatszellem kialakítása, fejlesztése, téri tájékozódó képesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Futójátékok

Találd meg a helyedet a körben!
A játék leírása: felállás körben, kézfogással. Hívjuk fel a gyerekek figyelmét arra, hogy jegyezzék meg, hol állnak, pl. a szabadban melyik fához, bokorhoz közelebb stb. A teremben viszonyíthatják helyüket falhoz, bútorokhoz stb. ,de jegyezzék meg azt is ki áll mellettük. Jelre szaladgálás szerteszéjjel, sípszóra mindenki igyekezzen megtalálni a helyét a körben, vagyis álljon vissza a kiinduló helyére. Az újabb helykeresés előtt körbejárást tehetünk be, jelre megállás, futkározás, visszatalálás a már megváltozott kiinduló helyre.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészségek (járás, szaladás) fejlesztése, figyelem, térészlelés, gyorsasági reakcióképesség fejlesztése.

Találd meg a helyedet a kettős körben!
A játék leírása: felállás kettős körben. A belső kör állva marad, a külsők addig fussanak körbe amíg jelt nem kapnak arra, hogy találjanak vissza társaikhoz. Szerep- és helycserével, valamint a futás irányváltoztatásával is játszhatjuk.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, térészlelés, gyorsasági reakcióképesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játék

Mókusok, ki a házból!
A játék leírása: felállás egymással szembefordulva, párokban. A párok kézfogással „házakat” alkotnak. A házikókban egy-egy gyermek áll, a „mókusok”. A házikók a benne levő mókusokkal úgy helyezkednek el, hogy szabályos kört alkotnak. A házikók közötti távolság 3-4 lépés. Egy játékos a kör közepén áll, ő a házatlan mókus. A gyerekek kórusban a következő versikét mondják:
„Mókus, mókus,
fürge mókus,
esik eső, fúj a szél.
Szedd a lábad, keress házat,
nemsokára itt a tél!”
A vers végzetével a házatlan mókus elkiáltja magát: „Mókusok, ki a házból!”. Erre mindenik mókus kiszalad a házból és igyekszik egy másik, szabadon maradt házikót elfoglalni. Egy házba csak egy mókus mehet be. Közben a kör közepén álló játékos is beszalad egy házba, így állandóan egyvalaki kinn reked. Ő lesz a következő játékban a házatlan mókus.Az az ügyes aki egyszer sem maradt ház nélkül.
A játéknak használhatjuk (pl. páros létszám, tornateremben, aszfaltozott udvaron), hogy a játék ne váljon unalmassá, azt a változatát is, amikor a házakat nem a gyerekek alkotják, hanem köröket rajzolunk a földre, ezek lesznek a házak. A változatosság kedvéért megszabhatjuk, hogy a házban milyen testhelyzetben tartózkodhatnak, pl. guggolva, egy lábon állva, összefont karral stb. A játékszabály másban nem változik. Hívjuk fel a gyerekek figyelmét arra, hogy tilos egymást kilökni a házból!
A rajzolt házas változatot a gyerekek jobban kedvelik, mert mindenki mókus lehet ugyanabban az időben, nem kell szerepcserére várnia. Kiscsoportban (3-4 évesek) is eredményesebb ezt a változatot játszani, mert gyakran előfordul kézfogásos ház esetén az, hogy a háznak valamelyik tagja elszalad s mókussá válik. ĺgy könnyen megszakad a játék folytonossága. Nagyobb létszám esetén az első változat bizonyul eredményesebbnek, ugyanis kevesebben szaladnak ugyanabban az időben, így kevesebb az esélye annak, hogy összeütközzenek, megsérüljenek a gyerekek.
Fejlesztési lehetőségek: alapmozgáskészség (futás) fejlesztése, figyelem,
reakcióképesség fejlesztése, gyorsaság fejlesztése, térészlelés fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

Fogójátékok

Nyulak, a bokorból ki!
A játék leírása: felállás párokban, szétszórt alakzatban, egymással szemben. A párok kézfogással „bokrokat” alkotnak. Minden egyes bokorban egy-egy gyerek áll, ők a „nyulak”. Egy gyerek a bokrok közelében áll, ő a „vadász”. A vadász kiáltására: „Nyulak a bokorból ki!” minden nyúlnak ki kell futnia a bokorból és egy másik bokorba kell menekülnie. Ugyanis a bokorcsere közben a vadász igyekszik megfogni egy nyulat. Ha ez sikerül az óvónő új vadászt jelöl ki az ügyes menekülők közül, ha nem sikerül, vadász marad s újra próbál nyulat fogni a következő helycserekor.
Az az ügyes, akit soha nem fog el a vadász, vagy ha vadászként egyszeri bokorcsere alatt sikerül nyulat fognia. Ezt a játékot akkor érdemes játszani, amikor a gyerekek a „Mókusok, ki a házból!” című játékot már jól ismerik, téri tájékozódó képességük eléggé fejlett ahhoz, hogy helycsere közben figyelni tudjanak az üldöző vadászra is. A játék többszöri eljátszása alatt vigyázzunk arra, hogy történjen szerepcsere, mindenki előbb-utóbb legyen nyúl.
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, reakcióképesség fejlesztése, ügyesség fejlesztése, téri tájékozódó képesség fejlesztése.

Lepkefogó
A játék leírása: felállás szétszórt alakzatban. Két gyermek kézfogással „lepkehálót” alakít. Jelre a többiek szerteszéjjel futkároznak, a kijelölt két gyermek pedig igyekszik úgy megfogni a menekülőket, hogy azt a karjaik közé zárják. Akit megfogtak az óvónőhöz megy, a két gyerek pedig folytatja a bekerítést, vagyis az üldözést. Ha az óvónőnél már két megfogott gyermek van, közli, hogy elenged egy második „lepkehálót” is. Ekkor már két pár üldözi a menekülőket. Három-négy ilyen „lepkehálót” alakíthatunk. Az az ügyes, akinek sikerült a lepkehálóktól megmenekülni.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, térészlelés, ügyesség , alkalmazkodóképesség fejlesztése, állóképesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

Ugrójátékok

Patak átugrás
A játék leírása: A patakot párhuzamos vonalakkal jelöljük. Szélességét a gyermekek korától és ügyességétől tesszük függővé. A gyermekek a patakkal szemben, vonalban sorakoznak. Ha túl nagy a létszám, két párhuzamos sort is alakíthatunk. A patak átugrása történhet helyből ugrással, nekifutással, egy lábbal vagy két lábbal egyszerre.
Ügyes az, aki helyesen ugrotta át a patakot.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészség (ugrás) fejlesztése, figyelem, erő térészlelés, testkoordináció fejlesztése.

Esik eső
A játék leírása: Rajzolunk egy kört, azaz egy „odút” a földre. Megjelöljük a játéktér határait. A gyermekek, a „verebek” szabadon ugrálnak páros lábbal, csípőre tett kézzel az „odú” körül. Az óvónő elkiáltja: „Esik az eső!”, erre a „verebeknek” be kell szökdelniük az „odúba”. Aki utoljára ér az „odúba”, az kiesik.
Változtatni lehet a játékszabályon, pl. kijelölünk egy fogót, egy „macskát”, aki verebekre vadászik. A páros lábon ugrálás, mint szabály megmarad.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészség (ugrás) fejlesztése, figyelem, erő térészlelés, testkoordináció fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Labdajáték

Szöcske
A játék leírása: felállás nagy körben ülve. A kör közepében áll egy gyerek, ő a „szöcske”. A gyerekek odagurítják a labdát a szöcskéhez úgy, hogy megpróbálják eltalálni a lábát, amit ő gyors felugrással igyekszik kivédeni. Akinek sikerül eltalálni a szöcskét, az lesz az új szöcske.
Fejlesztési lehetőségek: a labda helyes gurítási készségének fejlesztése, felugrási készség fejlesztése ,figyelem, gyorsaság, ügyesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Labdajáték

Vigyázz a labdára!
A játék leírása: felállás több, lehetőleg egyenlő létszámú, egymás melletti körben, terpeszben ülve. A lábfejek összeillesztésével megadott a körvonal. Minden körnek adunk egy labdát. Jelre a labdát gurítsák a gyermekek egymásnak átlós vonalban, ügyelve arra, hogy a labda a körből ne guruljon ki. Az óvónő számolja közben , hogy melyik körből hányszor gurul ki a labda. Győztes az a kör, amelyikből a labda kevesebbszer gurul ki.
Ugyanezt a játékot megismételjük, de most már törökülésben. ĺgy jobban oda kell figyelni a labdára, a gurítás irányítására, mert az könnyebben kigurul, ugyanis előzőleg a labda legtöbbször megütközött a kinyújtott lábakban. Ez a lehetőség most kizárt.
Még jobban nehezíthetjük a feladatot, ha a felállás terpeszállásban történik. A gyerekek számára a feladat fokozatos nehezítése ösztönzőleg hat, kihívást jelent, a sikeres végrehajtás pedig növeli önbizalmukat.
Fejlesztési lehetőségek: a labda helyes gurítási készségének fejlesztése, ügyesség fejlesztése, versenyszellem, csapatszellem fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Labdajáték

Jár a labda, jár
A játék leírása: felállás körben. Egyiküknél labda van, amit kézről-kézre adogatnak, miközben a következő versikét mondogatják :
„Jár a labda, jár,
kézről-kézre jár,
Nem ejtjük ki a kezünkből,
Úgy adjuk tovább.
Száll a labda, száll,
Ide-oda száll.
Fiúk, lányok, szaladjatok,
mert még eltalál.”
Akihez az utolsó szótagra kerül a labda, igyekszik valakit eltalálni a szerteszéjjel futó játékosok közül. Ügyes az akinek sikerült az eldobott labda elől megmenekülni, a célzók közül akinek sikerült valakit eltalálni.
Fejlesztési lehetőségek: a labda helyes fogásának fejlesztése, célbadobás fejlesztése, figyelem, testkoordináció , gyorsaság fejlesztése, mozgáskészség (szaladás) fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

Egyensúlyérzéket fejlesztő játékok

Kakasviadal
A játék leírása: felállás párokban, egymással szemben, alkarkulcsolással, szétszórt alakzatban úgy, hogy egymást ne zavarják. A párokba kb. egyenlő súlyú és magasságú gyermekek kerüljenek. Egymást érinteni csak összefont karral szabad. Jelre szökdelés páros lábon és egymás lökdösése vállal addig, amíg az óvónő elénekli a “Debrecenbe kéne menni...” kezdetű gyermekdalt.
Fejlesztési lehetőségek: egyensúlyérzék fejlesztése.

Vadmalac
A játék leírása: felállás sorban, egymás után. A sor elején levő gyerek a „vaddisznó-mama”, a többiek a „vadmalacok”. Közösen elmondják a következő versikét:
„Kis vadmalac az erdőben
Hazafelé döcög szépen.
Az útjában sebes folyó,
Túlsó partján volna jó.
Sebes folyón keskeny híd,
Jaj, átmenni ki segít?
Vigyázz, röfi, ügyes legyél,
A folyóba be ne essél.”
Ezután elindulnak egyes sorban az előre kijelölt „házhoz”. Először a talajon (keskeny sáv), ez az „ösvény”, majd magasított vízszintes felületen (tornapad), ez a „híd”, kell végighaladjanak egyensúlyozó járással a célpont (ház) eléréséhez.
Az az ügyes, aki helyesen végezte az egyensúlyozó járást, vagyis oldalsó középtartásba kinyújtott karokkal egyensúlyozva haladt végig a sávon, a padon.
Fejlesztési lehetőségek: egyensúlyérzék fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Egyensúlyérzéket fejlesztő játékok

Létrás-játék
A játék leírása: felállás sorban, egymás után. Jelre egymás után haladva a következő feladatokat kell végrehajtsák a gyerekek talajra fektetett létrán (célszerű szőnyeget tenni a létra alá az esetleges balesetek elkerülése végett):
Menjenek végig egyensúlyozó járással a létra kapocsfáján.
Menjenek végig terpeszben a létra kapocsfáin.
Menjenek végig egyensúlyozó járással a létra fokaira lépve.
Menjenek végig terpeszben a létra fokai közé lépve.
A fokokra lépve egyensúlyozzanak karemeléssel oldalsó középtartásban.
Járjanak végig a létra fokai közé lépve.
Ügyes az, aki hibátlanul oldotta meg a feladatokat és fegyelmezetten vár a kiindulási helyen.
Fejlesztési lehetőségek: egyensúlyérzék fejlesztése, kar-és lábizmok erősítése.
Kígyóvonal
A játék leírása: kartonpapírokból, újságokból vagy folyóiratokból kígyóvonalat rakunk ki. A gyerekek lábujjhegyen lépkedve haladnak kartonról kartonra, anélkül, hogy lelépnének. A kartonok közti távolságot idővel lehet kicsit nagyobbítani.
Ügyes az, aki nem lépett le egyszer sem a kartondarabokról.
Fejlesztési lehetőségek: egyensúlyérzék fejlesztése, kar-és lábizmok erősítése.
 
Oldal tetejére