Játékok

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

7. Figyelem-, gyorsaság-, ügyesség fejlesztő játékok

Talicskázás
A játék leírása: felállás sorban, párosával. A párok egyszerre indulnak egy kijelölt célpontig (6-8 méter távolságra az indulóponttól) talicskázva: az egyik gyerek a párja terpesztett lábait térden felül fogja, így haladnak a célpontig. Ott szerepet cserélnek s visszatalicskáznak az indulópontig. Győz az a pár, amely hibátlanul és gyorsan oldotta meg a feladatot, vagyis a cserét és talicskázást, utána pedig fegyelmezetten áll a kiindulási helyen.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészségek (járás, mászás) fejlesztése, téri tájékozódó képesség fejlesztése, ügyesség, gyorsaság fejlesztése.

Szoborjáték (Ne mozogj!)
A játék leírása: felállás egy sorban, egymás mellett. Egy gyerek legalább 20 lépésre a többiek előtt áll, háttal fordulva, ő a vezető. Jelre elkezdődik a játék. A vezető maga elé néz, ezalatt a többiek a háta mögött előre lépegetnek (nem szaladnak!). A vezető hirtelen hátrafordul, a játékosoknak abban a pillanatban azonnal meg kell állniuk, és olyan mozdulatban kell szoborszerűen megmerevedniük, amilyenben éppen voltak. Ha valaki még ezután is a vezető szeme láttára is lép, annak három lépést vissza kell mennie. Amikor a vezető megint előre fordul, a szobrok megelevenednek és előre igyekeznek. Addig tart ez a menet míg valaki meg nem érinti a vezetőt. Győztes az , aki elsőnek érinti meg a vezetőt, ő lesz a következő játékban a vezető.
Fejlesztési lehetőségek: reakcióképesség, figyelem, gyorsaság, ügyesség fejlesztése, igazságos döntéshozatal.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Figyelem-, gyorsaság-, ügyesség fejlesztő játékok

Baglyocska
A játék leírása: felállás csoportban, egymás mellett a bagolyvárnak kijelölt helyen (a terem egy sarka, az udvar egy része). Készítünk egy Nap- és egy Hold-képet, de ha ez nincs ökölbe szorított kézzel jelölhetjük a Holdat, szétnyitott tenyérrel a Napot. A gyerekek, a baglyocskák a bagolyvárban guggolnak, nappal van, bagolyszokás szerint alszanak, összetett tenyerüket fejük alá helyezik. Az óvónő, vagy kijelölt játékvezető gyermek ilyenkor a Napot tartja fel. Ha a Holdat mutatjuk , kijönnek a bagolyvárból, repdesnek, huhognak, szaladgálnak, vadásznak. Váltakozva mutatjuk fel a Napot és Holdat. A szórakozás kedvéért megtéveszthetjük a gyerekeket úgy, hogy nem váltakozva, hanem többször egymás után mutatjuk fel a Napot vagy a Holdat.
Ügyes az, aki a jeleknek megfeleltetett mozgást végzi.
Fejlesztési lehetőségek: figyelem fejlesztése, térészlelés fejlesztése, gyorsaság, ügyesség fejlesztése, a szervezet lecsendesítésére, csendteremtésre alkalmas játék.

"Baglyocska a bagolyvárban,
Nappal alszik tollágyában.
Éjjel keres jó vacsorát,
Bagolyszeme mindent meglát."
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játék

Kis batyumnak helyet kérek!
A játék leírása: felállás nagy körben, székekre ülve. Egy gyerek a kör közepén áll, kezében batyuval, s úgy tesz mintha hosszú útról érkezett volna. A körben ülők és a batyus köszöntik egymást, majd megkérdezik a batyust: „Honnan jöttél?”. Válasza tetszés szerint: nagymamától, a tengerről, Brassóból stb. Mindjárt utána hozzáteszi: „Kis batyumnak helyet kérek!”. Erre mindenki fel kell álljon a helyéről és máshová kell üljön. Eközben a batyus is igyekszik egy helyet elfoglalni. Akinek nem jut szék, az lesz a következő játékban a batyus gyerek. Az az ügyes , aki sohase marad batyusnak.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészségek fejlesztése, figyelem, térészlelés, ügyesség fejlesztése, gyorsaság fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

Versenyjátékok

Ki lesz az első?
A játék leírása: felállás kettős körben, párokban. A párok szemben egymással. A külsők terpeszállásban, a belsők törökülésben helyezkednek el. Jelre a belsők bújjanak át a külső társuk lába alatt, majd fussanak körbe, megkerülve a körben álló társaikat, és ha párjukhoz értek bújjanak vissza a lába alatt és fogják meg egymás kezét felemelve jelezve, hogy befejezték a feladatot. Győztes, aki elsőnek ért vissza és a feladatot hibátlanul hajtotta végre.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészségek (mászás, szaladás) fejlesztése, figyelem, térészlelés, gyorsaság fejlesztése,versenyszellem fejlesztése.
Ki gyűjt többet?
A játék leírása: felállás nagy körben. Minden játékos egy kijelölt házban (krétával rajzolt kör, szék, egyforma játékszerek stb.) foglal helyet. A kör közepén egy halom játék van (kislabdák, építőkockák, szőrmejátékok, tekebábuk stb.).A játékvezető (óvónő vagy egy gyerek) felteszi a kérdést: „Ki gyűjt többet?”. A gyerekek ráfelelik: „Én.” .A játékvezető ezután elkiáltja: „Rajta!”, a gyerekek kiszaladnak a házakból és elkezdődik a gyűjtés: a nagy halomból egyenként hordják a házukba a játékokat, amíg elfogy az egész játék. Mindenki megszámolja hány játékot sikerült gyűjtenie. Győz az, aki a legtöbb játékot gyűjtötte. A játékokat visszateszik a kör közepére s kezdődhet újra a játék.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, térészlelés, ügyesség fejlesztése, gyorsaság fejlesztése, versenyszellem fejlesztése, számolási készség fejlesztése.


Ki emeli fel hamarabb a zászlót?
A játék leírása: felállás sorban egymás mellett, 5-6 gyerek egy sorban. Az indulási vonaltól 6-8 méter távolságra egy sorban levő gyereklétszámmal azonos számú zászlókat helyezünk el megfelelő távolságot hagyva közöttük (szabadban földbe szúrjuk, teremben földre tesszük).
Jelre a gyerekek a zászlókhoz szaladnak és magasra emelve jelzik, hogy célhoz értek. Győz az, aki elsőnek emeli fel a zászlóját.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészség (szaladás) fejlesztése, figyelem, téri tájékozódó képesség fejlesztése, ügyesség, gyorsaság fejlesztése, versenyszellem fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játék

Fókák
A játék leírása: felállás vonal mögött, sorban egymás mellett, 2-4 gyerek egy sorban. Kb. 6-8 méterre húzzuk a célvonalat. Bemutatjuk a gyerekeknek a fókajárást: hason fekvésben nyújtott karral támaszkodva, megemelt felsőtesttel húzzuk magunkat előre, csak a kar segítségével szabad haladni, a lábak nyújtva és zárva maradnak, mint a fóka uszonyai. Jelre indulnak a sorok tagjai végrehajtani a következő feladatokat:
Fókajárással eljutni a rajttól a célig, majd visszaszaladni a rajthoz.
Fókajárással a mell előtt labdát terelgetve eljutni a célig, labdával a kézben visszaszaladni a rajthoz.
Fókajárással eljutni a célvonalig, majd visszafelé hempergőzve (gurulás a test tengelye körül) jönni, mint a kisfókák.
Ügyes az, aki hibátlanul oldotta meg a feladatokat és legelőször ér vissza a rajtvonalhoz „fókapózba”.
Fejlesztési lehetőségek: versenyszellem fejlesztése, kar-és lábizmok erősítése, helyes testtartás fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játékok óvodásoknak

Érzékelést – tapintást fejlesztő játékok

Gesztenyeszedés
A játék leírása: felállás nagy körben, 2-8 gyerek (a létszámtól függően) kosarat (vedrecskét, dobozt) tart a kezében. „Rajta!” vezényszóra elkezdik gyűjteni a teremben (udvaron) szétszórt gesztenyéket (diókat, kavicsokat, apró építőjátékokat stb.).A többi játékos közben a következő versikét mondja”
„Itt van az ősz,
Sárgulnak a levelek,
Vadgesztenyét
Gyűjtenek a gyerekek.
Hajlonganak,
gyűlik a sok gesztenye,
számoljuk csak,
hány kosár is lesz tele?”
A versike elmondása után „Kész!” vezényszóval lezárjuk a játékot. Aki a „kész” szóra nem fejezi be a gyűjtögetést kiesik a játékból. Mindenki megpróbálja megszámolni a saját gyűjteményét. Győz az, aki a legtöbbet gyűjtötte. Következő játékban a versmondók játszanak. Szerepcserével ismételjük a játékot, míg minden gyerek lesz gesztenyegyűjtő.
Nehezíthetjük a feladatot, ha nemcsak gesztenyét, hanem egyebet is pl. diót, makkot szétszórunk. A játékszabály nem változik: ki gyűjti a legtöbb gesztenyét? --nagyobb figyelmet igényel így a feladatvégzés. Nagycsoportos gyerekekkel bekötött szemmel is játszhatjuk.
Fejlesztési lehetőségek: gyorsaság fejlesztése, téri tájékozódó képesség fejlesztése, ügyesség fejlesztése, számolási készség fejlesztése, érzékelés-tapintás fejlesztése.

Gyöngygyűjtés
A játék leírása: felállás nagy körben, a földön szétszórt gyöngyök. Pár gyerek –a terem nagyságának, a gyereklétszámnak megfelelően, – lehúzza cipőjét, majd bekötik a szemüket. A többiek törökülésben követik a játéktér szélén a játékot. A gyerekeknek csak azokat a gyöngyszemeket szabad összegyűjteniük, amelyekre ráléptek. Kézzel csak akkor szabad a gyöngyöket felvenni a földről, ha azt lábukkal már megérintették. „Rajta!” vezényszóra kezdődik a gyűjtés. „Kész!” vezényszóval lezárjuk a játékot. Győz az, akinek a legtöbb gyöngyszeme van.
Kisebb gyerekek esetében , mivel még nagyrészük idegenkedik a szembekötéstől, játszhatjuk becsukott szemmel, így nincs félelemérzetük, a játékfeladat elvégzése után megnő biztonságérzetük, önbizalmuk.
Fejlesztési lehetőségek: érzékelés-tapintás fejlesztése, ügyesség fejlesztése, kéz-láb koordináció fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játék

Fecskék
A játék leírása: felállás vonal mellett, egy sorban egymás mellett. Jelre a gyerekek szerteszét szaladnak, újabb jelre beállnak a vonal mellé, tetszés szerinti sorrendben. Jól játszik az, aki tolakodás nélkül áll be a vonalhoz, mint a gyülekező fecskék a telefondrótra.
Játszhassuk a mozgás más fajtáival is: ugrálva, mászva, kúszva ,ilyenkor más-más állat mozgását utánozzuk (verebek, kutyák, kígyók).
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészségek (járás, ugrás, szaladás) fejlesztése, gyakorlati készségek (mászás, kúszás) fejlesztése, térészlelés, gyorsaság fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játék

Találd meg a párodat!
A játék leírása: felállás sorban, párosával. Jelre futkosás szerteszéjjel, külön-külön. Sípszóra párkeresés, majd megállás kézfogással a pár megtalálásának helyén. Ügyes az, aki elsőnek találja meg párját és mozdulatlan testtartással jelzi azt.
Változatossá tehetjük a játékot, hogy ne unják meg rövid idő alatt a gyerekek, ha futkosás helyett négykézlábon kell járni vagy törpejárással, lábujjhegyen járással stb. Ha különbözőképpen jelezhetik a feladat végrehajtását, pl. guggolásban fogjanak kezet egymással, terpeszállásban fogjanak kezet egymással, a párok tapsoljanak egymás tenyerébe, párkeresés után szökdelés egy helyben, keresztezett kézfogással forgás stb., hosszabb ideig képesek játszani anélkül, hogy unalmassá váljon a játék. Ők maguk is találhatnak ki hasonló szabályokat.
Fejlesztési lehetőségek: mozgáskészségek (járás, futás) fejlesztése, figyelem, téri tájékozódó képesség fejlesztése, ügyesség, gyorsaság , állóképesség fejlesztése.
 

Ödike

Állandó Tag
Állandó Tag
Mozgásos játék

Kendőrablás
A játék leírása: felállás szétszórt alakzatban. Minden gyereknél van egy kendő, amelynek sarkát bedugja hátul a nadrágjába úgy, hogy a maradék kendő kilógjon. Egy gyerek lesz a „rabló”, aki jelre igyekszik majd minél több kendőt a menekülőktől elvenni. Akitől sikerült elvennie az továbbra is futkározzon, hogy nehezebb legyen a kendőrabló dolga. Bizonyos idő után megállítjuk a játékot. Az az ügyes, akitől a rablónak nem sikerült elvennie a kendőt. Újabb rabló kijelölése előtt mindenki visszaveszi kendőjét, közben az elvett kendőket megszámoljuk, hogy utolsó játék után tudjuk ki volt a legügyesebb rabló (a legtöbb kendőt elvevő gyerek).
Fejlesztési lehetőségek: alap mozgáskészség (futás) fejlesztése, ügyesség fejlesztése, téri tájékozódó képesség fejlesztése.
 

BÓSÁNÉANDI

Állandó Tag
Állandó Tag
Matematikai foglalkozásra ajánlott

körbe ülve 2-vel számolnak felváltva a gyerekek majd 10-re és 20-ra bummot mondanak. Aki nemtudja folytatni kiesik. Ezt lehet 5-tel és 10-zel is játszani.szorzótábla gyakorlására is alkalmas
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Játékötletek otthonra óvodásoknak, kisiskolásoknak


Verselős-színező

Nyomtassa ki a gyümölcsök rajzát, s tegye a gyermek elé az asztalra.
Majd mondja el a következı versikét:

„Saláta-bokorba
terem a kis udvarba.
Méz-körte, vaj-alma
terem a hegyoldalba.
Gyere, tartsad kicsi sapkád,
adok érett, piros almát.
Gyere, tartsad kicsi kendőd,
adok édes, puha szőlőt.”

A vers elmondása után, kérjük meg a gyermeket arra, hogy színezze
ki azokat a gyümölcsöket, amelyek a versben szerepeltek. Ha
nehezen boldogul, mondjuk el újra a versikét, ezúttal soronként. Ha
így is azt látjuk, hogy tanácstalan, akkor az újbóli elmondás során
KISSÉ nyomatékosan mondjuk a gyümölcs nevét, s álljunk is meg egy
pillanatra.
Hasonlóképpen lehet játszani több ismert gyermekdallal,
gyermekverssel. Például énekeljék el a „Háp, háp, háp” kezdető
gyermekdalt, és közben rajzolják le az állatokat.

„Háp! Háp! Háp!
Jönnek a kacsák!
Hő, de éhes,
hő de szomjas
ez a társaság!
Bú! Bú! Bú!
Boci szomorú.
De hogy feszít
tyúkjai közt
a Kukurikú!
Röf! Röf! Röf!
Orra sárba döf:
Sonka-lábán
Kucu néni
fürödni döcög.
Gá! Gá! Gá!
Szalad világgá
Liba mama,
ha a csacsi
rábıg, hogy: i-á!
Rút! Rút! Rút!
Föl is, le is út:
mérges pulyka
te szereted
csak a háborút!
Bú! Röf! Háp!
Sípok, trombiták:
víg zenével
így köszönt e
díszes társaság!”

www.varazsbetu.hu
 

ovoka

Állandó Tag
Állandó Tag
Krumpli - gombóc

Gyerekeink kedvenc játéka a Krumpli-gombóc.

A szobában úgy helyezkedünk el, hogy mindenki kényelmesen elférjen a hátán fekve. A játékot irányító előbb lassan, majd egyre gyorsabban (keverve) mondja a Krumpli vagy Gombóc utasításokat. A krumpli hallatán hanyatt fekszünk, a gombóc hallatán felülünk és térdünket karunkkal átkulcsolva összegömbölyödünk. Aki eltéveszti, kiesik a játékból.
 

eszter1313

Állandó Tag
Állandó Tag
Sőt pl 7-tel játszva még felnőtt társasággal is ki lehet szúrni, mi úgy szoktuk, hogy a kerek számokra is bummot kell mondani
 

lhgabi

Állandó Tag
Állandó Tag


Ezt a könyvet, amiből szemezgettem, a szüleimnél találtam, még ovis koromból maradt meg. Sajnos hiányos, a fedele és pár lap nincs meg, nem ismerem a szerzőt és a könyv címét. Ehhez hasonló játékok vannak benne, összesen 370. Ha lesz rá igény, még másolhatok fel az érdekesebbekből. :)
Szia! Engem érdekelnének még olyan játékok, amiket nagy(obb) létszámú csoportban lehet játszani bent a teremben.
Köszi
Gabi
 

Dunakavics

Állandó Tag
Állandó Tag
Közösségi játékok - Mit tapintottál?

Szia! Engem érdekelnének még olyan játékok, amiket nagy(obb) létszámú csoportban lehet játszani bent a teremben.
Köszi
Gabi
Szia Gabi!
Bocs, csak ma vettem észre az üzeneted. Remélem, még nem késtem el a válaszadással. (A felhasználónevem megváltozott, de azért én vagyok....:D)
Üdv.: Enikő
Mit tapintottál?
Játszhatja: 4 éves kortól 4-25 gyermek
Kellék: tapintásra alkalmas tárgyak

Egy bekötött szemű gyereket a többiekkel szemben kis asztalkához ültetünk. Különböző tárgyakat nyújtunk neki egymás után oda (pl. építőkockát, babzsákot, labdát, sapkát). Négy-öt darabot tapintson meg, majd rejtsük el mind, és vegyük le szeméről a kendőt. (Egy-egy tárgy megtapintása azonban ne tartson túl soká.)
Ha sok gyerek játszik, akkor többen tapinthatnak egyszerre úgy, hogy egymásnak adogatják a megvizygált darabokat. Ekkor egyenként fülbe súgva számolnak be a tapasztalatokról.
4 gyümölcs, 1 zöldség, 5 építőkocka,
1 gyufadoboz, 6 zsírkréta, 2 ceruza,
7 pohár, 2 csésze, 8 állat,
2 virág, 9 vadállat, 2 háziállat,
10 jármű, 3 hinta.
Számtalan lehetőség szerint változtathatjuk a tárgyakat. Fontos, hogy a gyerek képes legyen megfejteni a feladatot, hogy sikerélménye legyen. Ha nem képes megoldani, néhány szóval felhívhatjuk a figyelmét a tárgyak közös tulajdonságaira, és akkor már megvilágosodik előtte a különbség.
 

Dunakavics

Állandó Tag
Állandó Tag
Közösségi játékok - Mi nehezebb?

Mi nehezebb?
Játszhatja: 4 éves kortól 2-25 gyermek
Kellékek: kétkarú mérleg, súly helyett gesztenyék, építőkockák, stb.

Kétkarú mérleg két serpenyőjébe helyezzünk kétféle tárgyat, a gyerekek állapítsák meg, hogy melyik a nehezebb. Mindig más és más darabokkal kísérletezzünk.
Egy tárgyat lemérhetünk úgy, hogy hány vadgesztenye vagy hasonló mérőeszköz (nem valódi súly) egyensúlyozza ki. Utána mást mérünk meg ugyanígy, és megbeszéljük, melyik a súlyosabb, a könnyebb.
Ha már ezt biztosan elvégzik a gyerekek, akkor nehezebb feladatot adhatunk. Négy tárgyat tegyen valameyikük súly szerint sorba. Ellenőrző mérésekre is szükség van, hogy biztosak legyenek a dolgukban.
 

Dunakavics

Állandó Tag
Állandó Tag
Közösségi játékok - Egy perc

Egy perc
Játszhatja: 6 éves kortól 2-25 gyermek
Kellék: 1 óra


Csak olyan gyerekekkel játsszuk, akik már ismerik az órát, és van némi fogalmuk az idő múlásáról.
A játék elkezdése előtt többször érzékeltessük velük, hogy mennyi egy perc. Szóljunk, amikor elkezdődik és amikor befejeződik.
Nagy csendben figyelnek a gyerekek, és amikor el kell kezdeni a percet érzékelni, akkor azt mondjuk, "most!". Aki akarja, számolja, aki nem, az csak érzésre gondolja, hogy mikor telik le az egy perc. Aki elmúltnak véli, feláll.
Mi pedig szólunk, hogy mikor telik le, vagy pedig megjegyezzük, hogy ki közelítette meg legjobban a percet.
 

Dunakavics

Állandó Tag
Állandó Tag
Közösségi játékok - Feladat elvégzése

Feladat elvégzése
Játszhatja: 3 éves kortól 6-25 gyermek

Előre megbeszélünk egy feladatot vagy feladtasort, amelyet a gyermekeknek egyenként kell elvégezniük.
A játékvezető a gyermekekkel szemben helyezkedik el, és akire rámutat, az feláll, elvégzi a feladatot, majd helyremegy.
Olyan sorrendben következnek egymás után a gyerekek, ahogy a játékvezető mutogat.
A következő feladatokat adhatjuk:
- Nyisd ki az ajtót, menj ki a szobából, csukd be, kopogj, a gyerekek "szabad!" kiáltására bejöhetsz, köszönj.
- Vigyél egy széket Katához, és ülj mellé, majd hozd vissza a széket, ne érintsd semmihez hozzá.
- Több szék között vagy a földre rajzolt "utcán" csendesen kell végigvinni egy csengőt, hogy ne szólaljon meg.
Olyan változatban is játszhatjuk, hogy nem mutogat senki, hanem egyik gyermek a másiknak átad valamit, és így következnek egymás után, pl.:
- egy pohár vizet tányérra téve óvatosan vinni,
- tányért két kézzel úgy vinni, hogy a benne levő golyó lehetőleg ne guruljon,
- tányérba helyezett almát, kisebbeknek süteményt, kenyeret vinni és átadni.
A játékot teljes csendben és nyugalomban lehet csak levezetni, ezért a kezdés előtt megkérünk mindenkit, hogy jól helyezkedjenek el, mert közben nem mocoroghatnak. Akkor jó a játék, ha mozgó társuk mozdulatait feszült figyelemmel tudják kísérni.
A játék időtartama koruktól és figyelmük kitartásától függ. Inkább ne kerüljön sorra mindenki, minthogy megvárjuk azt, hogy beszélgetnek, mozognak.
Legközelebb szerepelhetnek azok, akik kimaradtak.
 
Oldal tetejére