Kitüntették Kertész Imrét és Rubik Ernőt

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Lehet vitazni egy politikai Nobel dijon, volt is vita mikor megosztva kapta egy egy politikus.
Az irodalmi Nobel dij , az egy elet teljesitmenye es nem politikai fugvenye ki kapja meg.

De hogy a tengerentúl- idekint senkit nem zavar meg nem is érdekel,az biztos.

Bizony erdekel nagyon sok embert , rendben ha teged nem , de mast viszont igen, probaljuk mi is bemutatni, vagy legalabbis tajekoztatni a Nobel dij ujabb kituntetetjeit.
Remeljuk,hogy a magyar Nobel dijasok sora gyarapodni fog , meg tobb Nobel dijjal.
Nem is hiszem van meg egy orszag aki ennyire nem ismeri el ,az egyszem irodalmi Nobeldijasat.
Mindenesetre meg az Orban kormany is most lagalabb potolta ezt a hianyosagot.
 
M

magdusis

Vendég
Kérem szépen;tessék kimenni az utcára,megpróbálni beszélgetni -az értelmesebb kinézetű- emberekkel a Nobel-díjjal kapcsolatban akármiről.
Néha mutatnak ilyen dokumentum-jellegű riportfilmeket is,bár az függ a beállítottságtól.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Kérem szépen;tessék kimenni az utcára,megpróbálni beszélgetni -az értelmesebb kinézetű- emberekkel a Nobel-díjjal kapcsolatban akármiről.
Néha mutatnak ilyen dokumentum-jellegű riportfilmeket is,bár az függ a beállítottságtól.
Kedves magdusis
-
Egyszer már leirtam, hogy Puskin azért nem kapott Nobeldijat mert nem a "fejlödést" szolgálták a müvei hanem a "magánybazárkozást". (Ez utobbi szo töllem van, nem jut eszembe gyorsan jobb de igy volt)
-
Aztán megegyeztek abba, hogy nincs többet ilyen elvárás, a müveket a politikai hullámtol függetlenül dijazzák, a trend ellen uszok is megkaphatják.
-
Mi büszkék lehetünk arra, hogy az iroink tübbsége mindig politikai mondanivaloval rendelkeztek, ezért voltak nekünk olyan fontosak.
-
Igazad van, hogy az amerikai irok irigykednek az europaiakra, ök irhatnak akár mit az ö müveiket nem tiltják be, nem veszik öket olyan komolyan.
-
Nevezzél nekem egy magyar irot aki konform volt kora politikai irányzatával és mi a "nagyjaink" közé számolnánk! Még Balassa Bálintrol vagy Petöfi Sándorrol sem lehet ezt elmondani...
-
Többszor emlitettem az elsö magyarországrol kisugárzott élö TV Talkshow adást a német televizioban a 80-as évek elején, az emberek olyan izgatottan ülltek a készülék elött mind a holdraszállásnál. A Gerbeaud kávéházbol volt az adás, egy bátor német zsido reporterin volt a müsorvezetö, mindenki azzal számolt, hogy az adás befejezödik a tervezett idö elött, valakit letartoztatnak. Nagyon ovatosan kezdödött a müsor, csuppa iro volt meghivva.
-
Aztán Konrád György megtörte a jeget, "Igen, mi mindanyian voltunk már a börtönbe, Nem is számit nállunk egy iro "tiszteségesnek" ha még nem volt ülldözve."
-
Természetesen vannak olyan utcák ahol az emberek nem érdeklödnek az irodalom után mert a megélhetéssel vannak elfoglalva, életükben nem olvastak egy könyvet. Ugyanakkor vannak olyan városok ahol a kultura nagy betükkel van irva, itt két hatalmas nemzetközi könyvkiállitás van évente, Frankfurtban és Leipzigben, a könytárak minden városban támogatva vannak és sokan veszik igénybe. A multimediák nem ártottak az olvasottságnak.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Hidd el Canadaba is szeretnek olvasni az emberek.Mikor mi kjottunk meg nem volt internet, es az elso volt hogy a konyvtarba beiratkoztunk. Nemetorszagban meg varakoztunk ott is suru latogatok voltunk a konyvtarba hetente tobbszor szotaraztunk ejjel nappal, hogy tobb infot tudjunk Canadarol.
Az osszes baratianknal roskadoznak a konyves polcok. Minden konyvhetrol tobb konyvet kapok ismerosoktol baratoktol,"hogy ezt el kell olvasnod" es mindig van a taskamba konyv ha esetleg varakozni kell tudjak olvasni.
Az orvosi varoszobak tele vannak mindenfele magazinokkal a politikai a bulvar stb stocokba all a legfrisebb heti es havi lapok. Tegnap voltam az orvosnal 7 ultunk a varoszobaba mindenki olvasott.
A kozel 90 evehez egy matrona nagyitolapot tett a konyv lapjaira es ugy olvasott.
A tabletek koraban meg tobbet olvasnak az emberek mint addig, foleg a fiataloknak sokkal kenyelmesebb tartjak mint a hagyomanyos konyveket.
A torontoi nagy konyvtart bejarni nem lehet, oly nagy es minden tekintetben felszerelt,nem tudsz olyant kerni amit ne tudnanak perceken belul elovarazsolni, mellesleg sok kiallitas is van ott, a Halasi csipkek is egy csodalatos kolekciot allitottak ki.
A condokban /tarsashaz/ is van konyvtar szoba, ahol barmikor lemehetsz olvasgatni a kinalatbol vagy akar a sajat konyveddel.
Iskolak kornyeken halal biztos van egy nagyobb konyvtar, ami nem csak konyvekbol all hanem filmeket is lehet kolcsonozni, meg magyar filmet is.
Minden comunity centerben van konytar, e sminden iskolaban.
HA nincs amit keresel , megszerzik.
Canada nagyon sok penzt kolt a kulturara, es minden etnikumnak lehetoseget ad konyvtarat iskolakat uzzemelteteni adomentesen.
 
M

magdusis

Vendég
Kérem szépen;én egyáltalán nem erről beszéltem.

Tudom,hogy sokkal könnyebb a leírtak helyett valami másról írni,mintha a másik arról beszélt volna;de mégis.

Én NEM külön az irodalmi Nobel-díjjal kapcsolatban szóltam a Nobel-díjasok általános ismertségével kapcsolatban.Nem is csak a saját véleményem volt,cikkeznek is róla,de amit írnak,tanusíthatom.És nem egy ,speciális utcára kimenve,hanem akárhol;belváros,kisváros,ahol emberek járkálnak.

Nem csak most,de most különösen érvényes,hogy ajánlatos lenne FIGYELMESEN elolvasni,amit a másik ír,főleg,ha a hozzászólásunkat személyesen valakinek szánjuk.Ez talán nem is csak illem kérdése lenne.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Koszonjuk a kioktatast speci en valaszoltam neked is es Ernonek is, 100% meggyozodesem canada nem a harmadik vilag szintjen van se olvasasban sem masban.
Igen tanusithatod , en meg az ellenkezojet bizonyitom.Ettol szep a vilag,hogy mindenki maskep gondolkozik maskep ertelmezi a dolgokat, es mas velemenyen van.
 
M

magdusis

Vendég
Könyörgöm,tessék már megnézni,én sem nem olvasásról,sem nem kifejezetten Kanadáról írtam.

Ez nem másképp értelmezés kérdése,igazán.Semmi összefüggés nincs az olvasás.és aközött,hogy egyáltalán érdekel-e valakit,hogy MAGYARORSZÁGON hogyan értékelnek egy Nobel-díjast -akármilyent,nem kifejezetten irodalmist-.

Úgy néz ki,az előző hozzászólásom egy az egyben újra betehetném.

Csak azt remélem,magam nem követek el hasonló hibákat;és remélem,hogy amikor igen,akkor lesz ,aki figyelmeztet rá.Nekem számítana;tényleg.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi bevándorlok, még mindig exotikus lényeknek számitunk. Alig hogy észreveszik a nevünkön, vagy kiejtésünkön, hogy nem innen származunk kedvesen megkérkezik merröl jöttünk.
-
Nem én szoktam az embereket megállitani és Kertész után kérdezni hanem ök azok akik igy, vagy valamilyen modon megismernek engemet és közös beszédtémát keresnek. Nem vagyok közéleti személy de nem ritka, hogy kis-politikusokkal, ujságirokkal, tanárokkal... futok össze akik felteszik nekem a kérdést: "Miért nem szeretik Kertészt a hazájába?
-
Ilyenkor kénytelen vagyok elmondani, hogy csak egy kisebbségröl van szo; aki egy könyvet eléget az valoszinü nem is olvasta. Ezek az emberek nem a könyvröl mondanak véleményt, ezek azok akik tagadni akarják a történelmünk sötét szakaszát, akik a politikai hovatartozásukat akarják demonstrálni a Kertészhez valo rossz viszonyukkal. Ma nem divat az álldozatokrol beszélni ma náci irokat "futtatnak" az iskolába nem kritikusan hanem példamutato magyarként beállitva. Ez egy probléma.
-
Igazad van, a legtöbb ember nem olvasta a könyvet mégis van véleménye rolla, ez nem meglepö és nem is katasztrofa. Emlitettem, hogy az aszkorbinsav (C-vitamin) szintetizálását sem ismeri a többségünk mégsem állitjuk, hogy Szentgyörgyi érdemtelenül kapta volna meg a nobeldijat.
-
Egy irott szöveg megértéséhez elöképzettségre van szükség, ezért olvasnak fel a gyerekeknek más könyveket mind serdülöknek, a felnöttek szinvonala más. Szakkönyvek pedig csak a témában járatos emberek számára mondanak valamit.
-
Nekem az a megállapitásom, hogy mivel magyarországon soha nem foglalkoztunk a 70 évvel ezelött történtekkel, a szavak, kifejezések ize egészen más a szánkban. Mondom, én németül olvastam el elöször a könyvet és egészen más hatással volt rám mind az anyanyelvemen.
-
En egy felekezeti gimnáziumba jártam, egy olyan vallásos szellemében nöttem fel amelyik magát a "felebaráti szeretet" feltalájonák tartja de gondolod, hogy csak egyetlen egyszer tartottunk volna egy ájtatosságot amin megemlékeztünk volna a Holokauszt álldozatairol, nem, ök hozzá voltak, szokva, hogy a zsido az oltár felett egy kereszten log. Nem csoda, hogy a Hothy szoborokat templomkertekben állitják fel. (A déli harangszonál sokszor megszakadt az oktatás mert "Angelusra" harangoztak, ilyenkor imádkoztunk azért, hogy Hunyadi diadalmaskodott a Török feledt, igaz a 150 éves török megszállás csak ezután történt, sokan még ezzel sincsenek tisztában.)
-
En azt vártam volna el, hogy az érdemrend átadásánál az egyházi fejedelmek közül is ott lett volna valaki. Nem látok senkit a képeken.
-
Hiába kopogtatom az "Uj Ember" katholikus hetilap portálját Kertész Imre neve után, nem találok semmit rolla viszont igen sokat azzal, hogy az államfö milyen jo ember.
-
Ha tévedtem volna bocsánat, szivessen vennék minden linket ami ellentmondana ennek a tapasztalatomnak. :(
 
Utoljára módosítva:
M

magdusis

Vendég
Illene valamit írnom a személyesen nekem címzett hozzászólásra,de bocsánatot kérek; már eddig leírtam mindent,amit ezzel kapcsolatban gondoltam.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Igazad van, amit irtam az nem kifejezetten neked szol, hanem mindanyiunknak, az én meglatásomat tükrözi. Kiszedem a nevedet, hogy egyértelmü legyen
 

suzy1968

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves cdurmol
-
Ne haragudj, hogy ilyen nyiltan irom de te sem értetted meg mit értékelt a világ Kertész Imre müvében. Kedvesen együttérzést mutatsz, hogy milyen szörnyü volt a KZ-ben, szegény ember és igy tovább. Ebben semmi különleges nincs, ennek alapján az összes halott és tulélö története megérdemelne egy nobeldijat, Most azonban nem erröl van szo. Kertész nem azért kapott irodalmi nobeldijat mert leirta volna a szenvedést. Erröl vannak meghatobb irások, ebben igazad van.
-
Számomra azért érthetetlen a honfitársainak a támadása a személye ellen mert ö volt az aki kinyujtotta a kezét, aki nem tettes-álldozat szereposztást használ a müvében hanem leir egy tragédiát, leirja azt, hogy milyen lábujhegyen jön a diktatura, hogy a tragedia végén ugy az álldozat mind a tettes vesztes.
-
Nem vagyok irodalmár, a "Légy jo mindhalálig" olvasása közben sirtam gyerekkoromban, meghatott. A Sorstalanság ugyan felajzott de nem sirtam, hanem ujra és ujra azt mondtam magamban: igen, pont igy van... ezt a jelenetet ismerem... valoban... stimmel... ki gondolta volna...
-
Talán azért mert engem is hazaengedett a tanitonéni amikor elbocsájtották az apámat a fogságbol, a vonat 11 orakkor jött, szerettünk volna otthon lenni öt fogadni... Az év elején az volt a szokás, hogy minden gyerektöl megkérdezték hol dolgoznak a szülei, nállam tapintatbol továbbugrott a tanitonéni...
-
Azt irod haragszol Kertészre mert "csúnyán nyilatkozik a magyarokról.". Nem jutott még eszedben, hogy Kertész is magyar, hogy akik öt kiszolgáltatták a hohéroknak azok is magyarok voltak? Hogy az eseményeknek egy sorrendje van, hogy az Auswitz-i események és késöbb a nobeldijas iro elleni személyes attake elöbb voltak mind az ö elkeseredett szavai?
-
Nem szereted mert "Németországban él". Gondolkozz egy picit, melyik magyar Nobeldijas nem volt kénytelen Magyarországot elhagyni? Különlegesen elgondolkodtato, hogy Kertész egy olyan országban érzi magát jobban amelyik eltökélten a halálba akarta öt küldeni gyerek korában, ahol számos hozzátartozoja az életét hagyta. Ki küldte öt oda? Nem a honfitársai?
-
Ha Kertész lenne az egyetlen akit nem szeretsz azon áttudnék ugrani de ugy látom, hogy egy szisztéma van napjainkban a kiközösitések mögött. Egy egész sereg iro van aki hirtelen kegyvesztett lett, még olyanok is akik már nem élnek és nem tudtak "csunya" interviewt adni, nem tudtak elköltözni.
-
Fél millio magyar állampolgár dolgozik külföldön de ha Kertész oda költözik ahol a kiadoja van, ahol a jelenlétére az embereknek szükségük van, ahol a müvei forditoival kapcsolatot tarthat anélkül, hogy az ablaka alatt tudna tüntetni a "magyar gárda", ahol az olvasok látni kivánják, akkor hütlenségröl beszélsz. ;)
-
Heller Ágnesnek igaza van: Kertész „minden díjat megérdemel, elsősorban minden magyar díjat.” Nem kell egy ironak mindenben egyetérteni egy államfövel ahoz, hogy átvegye a munkájáért járo jutalmat. Egy országon nemcsak az segit ha a tömegben hurrázunk.
-
A nobeldijasok többsége éppen a kontraverz véleményük miatt volt méltatva, Heinrich Böll, Willy Brandt hazaárulonak lett nevezve, Albert Camus egy járvány, a pestis leirása miatt, ha jol tudom még az állampolgárságátol is meglett fosztva. Továbbá "nem gond, hogy az író elfogadja a díjat, hiszen Illyés még Rákositól is elfogadta, Németh László és Kodály Zoltán pedig Kádár Jánostól."
-
Kertész látásmodja talán idegen a számodra, épp ez az ami miatt megérdemel egy különleges figyelmet.
Furcsa fényt vetett az országra, hogy csak az övéi nem ismerték fel.
mogorva boldog humoros kegyetlenkedő közhelyekel fertőzőtt, szabadgondolkodású iszlamista ,létemre ez jólesett....nyam
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
A nobeldijt egy konyvre adjak,de az elbiralaskor az egesz munkassagat az irnak figyelembe veszik.
 
Oldal tetejére