Szaktanácsadás - szakértés - tanfelügyelet

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

fecsike

Állandó Tag
Állandó Tag
Jobb lenne, ha erre óvodapedagógus válaszolna, aki jobban ismeri a spéci óvodai 77 indikátort. Azt tudom, hogy az általános iskolaiban biztosan van olyan indikátor, amit alsóban (de talán még felső tagozatban sem!) nem lehet értelmezni:
5. 9. Az együttműködés,kommunikáció elősegítésére online közösségeket hoz létre, ahol értékteremtő, tevékeny, követendő mintát mutat a diákoknak a digitális eszközök funkcionális használatának terén.
Ezek szerint csak az táltos, aki fészbukoztatja az osztályát, mi??? És ha "csak" beszélget velük?
De erről kár vitázni - most ez van...
Kompetencia értelmezések és indikátor példák óvoda számára:
Módosított útmutató végén - S
https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/pem/ovoda_k.pdf
 

gasape

Állandó Tag
Állandó Tag
"Első tanulási blokk feladatinak leadási határideje:
első tanulási egység: kedd 23.55
második tanulási egység: szerda 23.55
harmadik tanulási egység: csütörtök 23.55"
:cool2: a tempó nem piskóta - most még jobban felnézek az első ezerre, főleg asokat segítő csapatra!
Azért az se semmi amit ti csináltok, munka mellett nem is tudom, hogy birjátok, hisz napi sok-sok óra a feladatok elkészítése, a vizsgára való felkészülés. Úgyhogy minden elismerésem a tiétek:cool:
 

Nasztaszja

Állandó Tag
Állandó Tag
El vagyok keseredve :-S Kikinlódok egy feladatot, még szerencse, hogy a feltöltés előtt észrevettem, butaság amit összehoztam, mert NEM AZ a feladat...
 

tundeneni01

Állandó Tag
Állandó Tag
Az oldal szüneteltetésével majdnem meghűlt bennem a vér, na meg a saját rendszerem összeomlásával is, amit nagy nehezen ki tudtak javítani....Mindenkinek hála érte......és akkor jött a sok-sok feladat.....Hát röviden ennyi a képzés első napja (okt.13 :confused: ). de nem adom fel, dacolok az elemekkel, meg a netes felületekkel!!!!:dr_4:
 

erakucko

Állandó Tag
Állandó Tag
Teljesen ismeretlenek a vizsgatársaim. Nyíregyháziak, ők ismerik egymást, mert csoporttársak voltak a képzésben. Írtam nekik e-mailt, most izgatottan várok a válaszra... :)
Nem lesz gond! Nálam fordított a helyzet ketten vagyunk egy csoportból, és egy szerintem vidéki. Én is írtam neki, várom a választ :)
 

Tulipán84

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! A következő lenne kérdésem. Óvodapedagógusként dolgoztam 2007.09.01.-től 2008.08.31-ig..tehát 12 hónap..utána kisebb kihagyás után 2009.04.tól 2010.10.-ig, közhasznúként óvodában (óvónőt, dajkát, helyettesítettem ha kellett óvodatitkár voltam). Majd 2012.09.-től 2013.06.30-ig megint csak, mint óvodapedagógus...9 hónap. Majd szeptembertől egy hónap ugyanott, majd új munkahelyre kerültem októbertől. Gyakornokként lettem besorolva, de azt mondták nekem van egy jogszabály ami szerint "lehet" nem gyakornok vagyok. Kérdezem lehetséges ez?.:O
 

Kati1961

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! A következő lenne kérdésem. Óvodapedagógusként dolgoztam 2007.09.01.-től 2008.08.31-ig..tehát 12 hónap..utána kisebb kihagyás után 2009.04.tól 2010.10.-ig, közhasznúként óvodában (óvónőt, dajkát, helyettesítettem ha kellett óvodatitkár voltam). Majd 2012.09.-től 2013.06.30-ig megint csak, mint óvodapedagógus...9 hónap. Majd szeptembertől egy hónap ugyanott, majd új munkahelyre kerültem októbertől. Gyakornokként lettem besorolva, de azt mondták nekem van egy jogszabály ami szerint "lehet" nem gyakornok vagyok. Kérdezem lehetséges ez?.:O
Kedves Tulipán!
Egy picit hosszú lesz a magyarázat, de ebben minden benne van!
Első lépésként meg kell vizsgálni, hogy a pedagógus rendelkezik-e legalább 2 év szakmai gyakorlattal. Szakmai gyakorlatnak a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ép. r.) 13. § (1) bekezdésében meghatározottak minősülnek:

„13. § (1) A magasabb fokozatba történő előrelépéshez szükséges szakmai gyakorlata) pedagógus-munkakörben,
b) pedagógiai szakértő, pedagógiai előadó munkakörben közalkalmazotti jogviszonyban vagy munkaviszonyban,c) óraadói megbízásra szóló polgári jogi jogviszony keretében,d) az Európai Iskolákban pedagógus-munkakörben munkaviszonyban,e) pedagógus-képzést folytató felsőoktatási intézményben folytatott oktatói tevékenységgel, vagyf) a miniszter igazolása alapján közszolgálati jogviszony keretében köznevelés országos irányításával összefüggő munkakörben eltöltött szakmai tevékenységgel szerezhető meg.”


Hangsúlyozni szükséges, hogy az itt felsorolt esetek „egyenértékűek”, tehát 2 év óraadói megbízással ugyanúgy lehet igazolni a Pedagógus I. fokozatra jogosító szakmai gyakorlati időt, mint 2 év pedagógus-munkakörben szerzett szakmai gyakorlattal. Ezért nem helytálló az az értelmezés miszerint, ha pedagógus-munkakörben nincs meg a 2 év szakmai gyakorlat, akkor az Ép. r. 13. § (1) bekezdésének további pontjaiban meghatározott más munkakörökben, jogviszonyokban - az Ép. r. 14. § (3) bekezdésének alkalmazásával - 6 év szakmai gyakorlatot követlenek meg a Pedagógus I. fokozathoz. Az Ép. r. 14. § (3) bekezdés nem erre vonatkozik. Az Nkt. 97. § (20) bekezdés nem pedagógus-munkakörben szerzett szakmai gyakorlatról, hanem szakmai gyakorlatról rendelkezik. A már említett „összeolvasási alapelv” szerint az Nkt. rendelkezéseit itt is az Ép. r. rendelkezéseivel együtt kell alkalmazni.

Amennyiben az Ép. r. 13. § (1) bekezdése szerinti munkakörökben és jogviszonyokban összesen nincs 2 év szakmai gyakorlata a pedagógusnak, akkor kell az Ép. r. 14. § (3) bekezdését alkalmazni. (Tehát a 13. § (1) bekezdésben meghatározott szakmai gyakorlati idők összeszámítandók!) Ép. r. 14. § (3) bekezdés:

„(3) A legalább hat év nem pedagógus-munkakörben szerzett szakmai gyakorlattal rendelkező és pedagógus-munkakörre foglalkoztatási jogviszonyt létesítő személy mentesül az előmeneteli rendszer gyakornoki szakasza követelményeinek teljesítése alól, és Pedagógus I. fokozatba kerül besorolásra.”

Fenti szabály megalkotása mögött az a jogalkotói szándék állt, hogy a pedagógus pályát nem pályakezdőként választó személyeket a pályára vonzzuk. Itt elsősorban a nevelő-oktató munkát segítő, időközben pedagógus szakképzettséget szerzőkre, illetve a szakképzés szakoktató igényére volt tekintettel a jogalkotó, ugyanakkor nem kívánta erre a két (vagy néhány) esetre szűkíteni a kivételek lehetőségét, mert bármilyen más helyzet elképzelhető (pl. a könyvelő matematika tanár lesz).

Az is indokolja ezen szabály létjogosultságát, hogy a Gyakornok fokozatnak csak egy kategóriája van, tehát a pedagógus pályát nem pályakezdőként választó személy igazságtalanul alacsony bérezéssel és a ledolgozott évei „elvesztésével” járó 1. fizetési kategóriába kerülne.

Az Ép. r. 14. § (3) bekezdése szerinti hat évet tehát bármilyen munkakörben (akár a köznevelési ágazathoz egyáltalán nem kapcsolódó szakterületen) meg lehet szerezni, egy feltétele van csak, hogy munkakörrel rendelkezzen az érintett, tehát munkaszerződése, kinevezése stb. legyen. A vállalkozás, megbízási jogviszonyok (kivéve az óraadót, amely esetében azonban a 2 év is elegendő!) nem vehetők figyelembe.

Kérdésként felmerült, hogy a 13. § (1) bekezdése szerinti, a pedagógus pályán szerzett, illetve azzal „egyenértékű” szakmai gyakorlat és az Ép. r. 14. § (3) bekezdésben meghatározott szakmai gyakorlat idejét össze lehet-e számítani, tehát pl. aki csak 1 évet dolgozott pedagógusként, de bármilyen más munkakörben volt 5 év szakmai gyakorlata, azt hova kell besorolni. Ez esetben is a Pedagógus I. fokozat a jogszerű, tekintettel arra, hogy ellenkező esetben a pedagógus-munkakörben szerzett gyakorlattal már rendelkező személy hátrányba kerülne azzal szemben, akinek semmilyen pedagógiai gyakorlata nincs, de 6 évet már dolgozott.

A későbbiekben magasabb fokozatba (Pedagógus II., Mesterpedagógus stb.) soroláshoz szükséges feltételek teljesítését, meglétét már nem önállóan a munkáltató, hanem a minősítő bizottság is vizsgálja.
 

lendvy

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez a legfontosabb belőle:

A vizsgázó tanfelügyelők feladatai:
Az otthoni felkészülés alapján a vizsgán óramegbeszélésre és interjúra kerül sor.
A tanfelügyelők röviden egyeztetnek a feladatokról (eldöntik, hogy a pedagógusinterjú és az óramegbeszélés során ki milyen feladatot visz – kérdező, jegyzetelő). Egyeztetik az otthoni felkészülés alapján felmerült kritikus pontokat, kérdéseket fogalmaznak meg részben az óralátogatás, részben egyéb dokumentumok alapján az értékelőlap megalapozott kitöltésének érdekében. (A két tanfelügyelő között célszerű a feladatokat úgy felosztani, hogy egyikük az óramegbeszélést vezesse, a másik pedig az interjút. Egy következő körben ezt lehet fordítva osztani.)
A vizsgázók választás szerint használják az otthoni felkészülés során előkészített eszközöket.
A beszélgetést vezető tanfelügyelő elindítja és lefolytatja a pedagógussal az óramegbeszélést.
Ezt követően a pedagógus interjú lefolytatására kerül sor a tanfelügyelők által. Megegyezésük alapján rögzítik az információkat. Az interjút és az óra megbeszélést követően a tanfelügyelők egyeztetnek, majd a 8 kompetencia területnek megfelelően kitöltik/véglegesítik az értékelőlapot. A két példányban kitöltött, aláírt értékelőlapok egyike az értékeltnél marad, aki azt magával viszi a pedagógusminősítő vizsgájára, a másik eredeti példányt az Oktatási Hivatal megőrzi.
A csoportban tanfelügyelőként teljesített feladataikat követően a vizsgázók értékelik saját munkájukat. (önértékelés)


Amiket kiemeltem, azok a legfontosabb lépések.
Köszönöm szépen!! :)
 

CmaRia

Tag
Jobb lenne, ha erre óvodapedagógus válaszolna, aki jobban ismeri a spéci óvodai 77 indikátort. Azt tudom, hogy az általános iskolaiban biztosan van olyan indikátor, amit alsóban (de talán még felső tagozatban sem!) nem lehet értelmezni:
5. 9. Az együttműködés,kommunikáció elősegítésére online közösségeket hoz létre, ahol értékteremtő, tevékeny, követendő mintát mutat a diákoknak a digitális eszközök funkcionális használatának terén.
Ezek szerint csak az táltos, aki fészbukoztatja az osztályát, mi??? És ha "csak" beszélget velük?
De erről kár vitázni - most ez van...
Óvodában pl. 5.9 :
Nem kell facebook hozzá. Elég, ha pl. egy kirándulás képeit nézik vissza akár laptopon, akár projektor segítségével. Kezdeményezésként madárcsicsergést játszik le, vagy hallásfejlesztő foglalkozásként különböző hangszerek, tárgyak, állatok, stb. hangját melyhez megkereshetik a megfelelő képet.
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

Nasztaszja

Állandó Tag
Állandó Tag
Lassan feladom...Nekem mér ma éjfél a határidő, míg másoknak holnap? ááááááááááááááá
Kár volt biztonságban tudnom magam :-( Igazad volt Kros: " ha azt érzed nehéz lesz, akkor még nehezebb"
 

borsoderika

Állandó Tag
Állandó Tag
Lassan feladom...Nekem mér ma éjfél a határidő, míg másoknak holnap? ááááááááááááááá
Kár volt biztonságban tudnom magam :-( Igazad volt Kros: " ha azt érzed nehéz lesz, akkor még nehezebb"
De amikor a végére érsz, az majd egy fantasztikus, felemelő érzés lesz, amiért most érdemes küzdened!!
:):):):):)
Kitartás!!!
 

operon

Állandó Tag
Állandó Tag
Én is írtam a vizsgatársaknak este fél 8-kor, eddig semmi válasz :(. Nagyon sok feszültség van bennem az elkövetkezendő hetek miatt. Sok a munka az iskolában is, az itthoni dolgokról ne is beszélve. A szobanövényeim egy része még a kertben, szerencsére jó idő van. Az őszi szünet valamit könnyít majd a helyzeten, de így is itt figyel 70 db dolgozat, amit muszáj kijavítanom a hétvégén.
Az 5. turnus tagjainak kitartást a feladatokhoz, nekem az első hét volt húzós, sokat kellett bogarászni a dokumentumok között. A PÉM-es hét legalábbis a beadandók szempontjából könnyebbnek tűnt.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére