Történelemmel kapcsolatos könyvek I.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Földesi Margit, Szerencsés Károly - Egy nemzet kétségek között

1676107366902.png


A történészházaspár legújabb könyvének címében a kétségek szó bizonytalanságok, sérelmek, veszteségek közt eltöltött századot sejtetnek. De semmiképpen sem kétségbeesést, inkább megsebzetten is reményeket. A XX. század e kötetben a trianoni kezdetektől a diktatúrától megszabaduló magyarság reményeiig tart. S közben megannyi sorsot kísértő eseményt idézünk fel, hol a hit, hol a reményvesztettség jegyében. Mindezek a kétségek szinte összesűrűsödtek a rendszerváltoztatás hosszúra nyúlt történetében 1989-től napjainkig. De ahogy az árnyék mellett ott a fény, minden elrettentő pillanatban benne mozdult a szabadság, s ezt most már megőrizzük. Efelől nem lehet kétség.
2015

 

Csatolások

  • Földes Margit, Szerencsés Károly - Egy nemzet kétségek között.pdf
    7 MB · Olvasás: 126

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Vándor Károly - A szovjet légierő Magyarországon és Ausztriában

1676109589854.png


1983 nyarán költöztünk Kunmadarasra, ahol furcsa zajokra lettünk figyelmesek, s kiderült, hogy egy hatalmas szovjet "hangyaboly" mellé kerültünk. Az óvodában figyeltem fel először a szárnyas helikopterekre, melyekből sorra bomlottak ki a színes ernyők. 1989-ban kerültem közelebb a repülőtérhez, amikor családi kapcsolatok révén bejuthattam a hangárok közé, a harci részbe. Ülhettem teljes hajózó ruhában egy Szu-17M4R felderítőgépben, majd megismerkedhettem az egyik helyi egység történetével a múzeumban. Láttam leszállni az újonnan érkezett MiG-27D és MiG-23UB gépeket. Ám 1991-ban többek között Kunmaradasról is végleg kivonták a Déli Hadseregcsoport Légierő egységeit. 1995-től kezdve minden hazai volt szovjet repülős egység a figyelmem középpontjába került. Sok egykor ott szolgált magyar, szovjet tiszttel, polgári alkalmazottal, akiknek nagyon sokat köszönhetek, neveiket a könyv elején örökítettem meg. Büszke vagyok arra, hogy sikerült a legapróbb információkat is összegyűjtenem a témával kapcsolatban. Gyári számok, dátumok, egységnevek, személyi adatok, repülőterek története, áttelepülések, balesetek, és soha nem látott fotók találhatók gyűjteményemben. Sajnos az 1945-55 közötti időszakról nagyon nehéz volt elegendő információt összegyűjteni, ennek ellenére úgy gondolom, sikerült a lehető legkevesebb pontatlansággal dolgoznom. Remélem, érdekesnek találják ezt az anyagot, amiben sokéves munkám tükröződik. A magyar nyelvű kivonatokban a bázisok és egységek főbb történéseit mutatom be tömören, de az egyes részekhez tartozó fotók (magyar feliratokkal is) és néhány fontos kiegészítő információ (szürke szövegdobozokban) az angol részbe beillesztve található. A csatarendeket, gyári számokat, az oldalszámokkal együtt az Egységek (65. oldal) és Gépek (69. oldal) fejezetben találják meg.
2004

 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Titus Burckhardt - Chartres és a katedrális születése

1676463596854.png


Jelen könyv, a korabeli forrásokat juttatva szóhoz, a lehető leghitelesebben próbálja felidézni azt a szellemi miliőt, melyből a gótikus katedrális megszületett. Azt szeretnénk bemutatni, hogyan érlelődött meg a gótikus katedrális egy régi hagyomány fájának utolsó gyümölcseként. Ennek során a chartres-i katedrális mint a gótikus stíluson belüli első ›klasszikus‹ katedrális kerül majd pillantásunk középpontjába. – írja a Magyarországon már több könyve által ismertté vált híres művészet- és vallástörténész. A könyv megértését gazdag képanyag és magyarázó ábrák segítik.
2001
 

Csatolások

  • Titus Burckhardt - Chartres és a katedrális születése.pdf
    3.6 MB · Olvasás: 126

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Fulcanelli - A katedrálisok misztériuma

1676463795732.png

A gótikus katedrálisok a kövek ünnepélyes nyelvén mondják el azt, amit Lassus vagy Palestrina énekei a zene nyelvén. De, mint ahogy a zenét is csodáljuk, érteni csak akkor fogjuk teljes mélységében, ha a zeneelmélet alapjait ismerjük, a katedrálisok szimbolikáját is csak akkor értjük, ha ismerjük az építőmesterek ősi tudását. A szerző, Fulcanelli ezen tudomány rejtelmeibe vezet be bennünket. A bevezetőben a gótika kialakulását és a hermetikai szimbolizmust ismerteti, felvillantva azokat a pogány hatásokat, melyek hatással voltak a művészetekre, majd három híres francia katedrális (Párizs, Amien, Bourges) reliefjeinek részletes elemzése alapján mutatja meg a katedrálisok rejtett szimbolikáját. A könyv végén az elemzett reliefek fényképei (50 db) találhatók.
2001
 

Csatolások

  • Fulcanelli - A katedrálisok misztériumai.pdf
    7.5 MB · Olvasás: 141

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Deér József - Pogány magyarság, keresztény magyarság

1676604301775.png

Ha a gyarló szemünk a hatalmas eurázsiai kontinenst úgy tudná áttekinteni, mint valamely hegy lábánál elterülő tájat, akkor ebben a képzelt panorámában alighanem az a hosszú sáv kötné le elsősorban figyelmünket, mely e világrész északi és déli szférái között Mandzsúriától egészen a keleti Kárpát bástyájáig húzódik végig. Ez az úgynevezett steppe-övezet, mely hol fakó, hol gesztenyebarna és fekete földszínével élesen elüt az északi erdőrégió mélyzöld foltjától s attól a dús vegetációjú szubtropikus déli tájtól, melyet a síkság felé a Kaukázus, a Hindukus és a Himalaya égbenyúló sziklafalai határolnak.
A steppe nyílt, fátlan síkság, mely tájjellegét a föld jelenkorában, minden emberi beavatkozástól függetlenül nyerte el. Felszínét főként az övezet északi részében, melynek határvonalát a Kaspi, az Aral és a Balkas tavak északi partjai jelzik, fű borítja: innen a steppe szó, mely oroszul füvet, pázsitot jelent. Ettől délre a dúsfűvezetű fekete és gesztenyebarna földek fokozatosan homokos rónákba mentek át, melyek helyenként sivár pusztaságokkal váltakoznak. Bár a Pamir-fennsík, az Altáj és a Tiensán hegyei egy keleti és nyugati részre tagolják e szinte mérhetetlen síkságot, a hegyvidék szorosai és hágói mégis minden időkre biztosították az átjárást s ezzel a steppe-övezet folytonosságát.
Ezen a területen már a történeti idők hajnalán oly kultúrák tűnnek fel, melyek összhangzóan simulnak e táj sajátos adottságaihoz és életlehetőségeihez. Talán nem becsüljük túl a földrajzi tényezőknek a történetben vitt szerepét, ha rámutatunk arra a feltűnő egyezésre, mely Eurázsia északi, középső és déli részeinek táji alkata és a tájakon kibontakozó emberi kultúrák között világosan megmutatkozik.
1928
 

Csatolások

  • deer_jozsef_pogany_magyarsag_kereszteny_magyarsag.pdf
    1.4 MB · Olvasás: 122

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bóka Éva - Európa és az Oszmán Birodalom a XVI-XVII. században

1676634513615.png


A könyv a XVI-XVII. századi vallásos, politikai, diplomáciatörténeti irodalom és útleírások körébe tartozó dokumentumok, politikai értekezések és esszék alapján mutatja be, hogy a kora újkori politikai gondolkodók hogyan képzelték el az európai államok közötti szövetségi politikát, s milyen szerepet játszott mindebben az oszmán támadásokkal szembeni védekező harc megszervezésének szükségessége. Ezzel párhuzamosan azt is vizsgálja, milyen szerepet töltött be egy más típusú társadalommal való összehasonlítás kihívása az európai politikai gondolkodásban.

2004
 

Csatolások

  • Bóka Éva - Európa ​és az Oszmán Birodalom a XVI-XVII. században.pdf
    11.2 MB · Olvasás: 138

braco

Állandó Tag
Állandó Tag
Csorba Csaba
A Muhi csata 1241
A középkori magyar állam az 1241-es muhi csatában szenvedte el egyik legsúlyosabb vereségét. A Batu kán vezette sereg megsemmisítő csapást mért IV. Béla hadaira. A Trauig menekülő magyar király a mongolok kivonulását követően újjáépítette a kifosztott országot. A rövid, ám pusztító mongol uralom tatárjárás néven vált a nemzeti emlékezet részévé.
 

Csatolások

  • Csorba Csaba-A Muhi csata 1241 .pdf
    2 MB · Olvasás: 145

tulipna10

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok ! Esetleg valakinek nincs meg bővebb verzió ? Polonyi Péter : Kína története - 1994 második kiadás bővített


 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Polonyi Péter - Kínai filmkockák

1676728883087.png

1983 októberét írjuk. A Magyar Televízió forgatócsoportjával Kínába utazom. Szinetár Miklós, a produkció létrehívója és rendezője - áldassék a neve érte - szakértőként és forgatókönyvíróként magával visz. Huszonkét éve nem jártam Kínában, pontosan azóta, hogy 1961 nyarán befejeztem a kétéves nyelvi előkészítőt és ötéves tanulmányaimat a Pekingi Egyetem kínai nyelv és irodalom karán. A kölcsönös látogatások most egyszerre megszaporodtak, de mert pártintézményben dolgozom, ha a dolgok természetes sorára várnék, várakozhatnék még egy darabig. Egyelőre ugyanis a gazdasági és államközi kapcsolatok élénkítése folyik, pártkapcsolatok nincsenek.
Szinte velünk egyidőben utaznak ki az első magasabb szintű delegációk (külkereskedelmi miniszterünk, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, egy közgazdász-delegáció stb.). Nemcsak a magyar átlagember tud hát keveset arról, hogyan telnek e hatalmas ország mindennapjai a „kulturális forradalom” viharainak elükével, de jószerével mindenki tájékozatlan még nálunk ebben a kérdésben. A feladatunk - bár ezt senki sem jelölte ki számunkra - nyilvánvalóan az, hogy megmutassuk: mi zárult le és mi kezdődött el Kínában.
A kamerák, lámpák és állványok társaságában szorongva szállók fel a MALÉV moszkvai járatára. A technikai eszközök még csak megvolnának, de valóban fényt tudunk-e deríteni arra, ami Kínában történik? Hiába foglalkozom hosszú évek óta ezzel az országgal, olvastam sokat róla, sőt találkoztam újabban onnan érkezett delegációkkal, a helyszíni személyes élményt semmi sem pótolhatja teljesen!
Ez az első televíziós forgatócsoportunk, amelyik eljut a Nagy Fal mögé. Hiába tárgyalt kint tavaly Szinetár, s járták be előőrseink is a tervezett forgatási helyszíneket, azt még nem tudhatjuk, hogy a közös munka során milyenek lesznek partnereink.
1986
 

Csatolások

  • Polonyi Péter - Kínai filmkockákc.pdf
    17.1 MB · Olvasás: 81

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Koltay Gábor - Velünk élő Trianon

1676880721318.png


A könyv négy nagyobb fejezetre tagolódik. Az elsőben azokról a kérdésekről gondolkodunk, amelyek az alkotás létrejöttével és bemutatójával kapcsolatban felmerültek. A második fejezet a 14 részes sorozatban elhangzó gondolatokat, nyilatkozatokat, verseket, prózarészleteket tartalmazza az élőbeszéd fordulatainak megőrzésével. A harmadik fejezet bő válogatást nyújt a filmmel kapcsolatban megjelent írásokból, nyilatkozatokból, rádiós és televíziós interjúkból, vitákból, levelekből, illetve az interneten olvasható beszélgetésekből. Minden írásból idézek tehát, a dicséret mellett a gyalázkodást sem hallgatom el, majd dönt az olvasó, melyikkel azonosul. A negyedik fejezet a 2005. januári erdélyi vetítések és ezek nyomán a rendőri intézkedések körülményeit foglalja össze. Mindezt azért tartottam fontosnak írásban is rögzíteni, mivel meggyőződésem, hogy ezek átmeneti korunk dokumentumai, amelyek összessége jól jellemzi azt a szellemi zavarodottságot, amelyben élünk, s amely általában a magyar történelemmel, különösképpen pedig Trianonnal összefüggésben tapasztalható. Ilyen értelemben ez a könyv pontos lenyomata annak a kulturális-szellemi leépülésnek, amely a történelmi fejlődésben a Nyugattól önhibáján kívül legalább fél évszázaddal elmaradt közép-kelet-európai térséget, így hazánkat is sújtja. A tanulságokat levonva, jelen szellemi közállapotainkat figyelembe véve kell megterveznünk lelki-szellemi felemelkedésünk és az ehhez elengedhetetlenül szükséges sokoldalú nemzetépítés programját. Ekkor előállhat egy olyan helyzet, amelyben a globális világtendenciák közepette, vagy olykor annak ellenére is, az országlakosokból újra erős, összetartó és magyar érdekű gondolatok érvényesítésére képes, komoly szellemi kohézióval rendelkező nemzetté válva, önmagunkra találva, szellemileg, kulturálisan egyenrangú partnerként fogunk részt venni a világfolyamatokban. Koltay Gábo
2005
 

Csatolások

  • Koltay Gábor - Velünk élő Trianonc.pdf
    28.3 MB · Olvasás: 123

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bartal Tamás - Lámpavas és a mindent látó szem

1676983130744.png

1861.
Magyarország az osztrák elnyomástól szenved.
Teleki Lászlót, az ország legnépszerűbb politikusát a régóta várt országgyűlési vita reggelén vérbe fagyva találják rokonai, akik egyben pártjának vezetői.
Gyilkosság vagy öngyilkosság?

A korrupt rendőrfőnök egy nap alatt lezárja a nyomozást, de vajon mit leplez?
Mi köze Deák Ferencnek, a haza bölcsének a halálesethez?
Hány embernek kell meghalnia, hogy a rejtély végre megoldódjon?
Eddig soha nem publikált és hiteles leírását kapjuk azon híres magyar szabadkőműves páholy veszélyes rituáléinak, amelyhez maga Kossuth Lajos is csatlakozott. Belekóstolunk egy szentként tisztelt apáca által irányított zárda érzelmektől túlfűtött, ellentmondásos világába.
A könyv lapjain megelevenedik az első fotó születése, amelyet rendőrségi helyszíni szemlén készítettek. Sőt, a fénykép azonnal 3D-ben készült, ami a kontinensen is úttörőnek bizonyult.
Összeesküvés, külföldi ügynökök, császári önkény.
Titokban működő testvériség, embert próbáló szertartások, fegyvercsempészés.
Szexuális visszaélés, emberölés, csalás és megvesztegetés.
Harc a szabadságért, küzdelem az igaz szerelemért.
A népszerű történelmi krimi-trilógia második része.
Teljes egészében igaz történet.
A regény a XIX. század második felének Magyarországán játszódó detektívregény-folyam, a Lámpavas-trilógia második kötete, melynek története az első kötettől teljesen független, és teljes egészében igaz történet. A kötetet gazdag illusztráció díszíti, mely a képregények világát idézi.
A gyilkos utáni hajszát az ismert szereplők vezetik: Herczen Vilmos nyomozó és együgyű segédje, Pités, valamint Arányi professzor, a híres kórboncnok és halottbalzsamozó. A hivatalosságok azonban, élükön Thaisz Elek pesti rendőrfőkapitánnyal hamar le akarják zárni az ügyet. Steffi és barátja, Lipi immár harmincas éveikbe léptek, de még mindig megdobogtatják az asszonynép szívét.
Forradalmi céljaik érdekében a magyar szabadkőművesek titkos és veszélyes világát derítik fel. A kötet először mutatja be a testvériség különös és veszélyes szertartásait. Mylitta, a csábítóan szép polgárlány elmerül egy apácazárda külvilágtól elzárt, ám cseppet sem ájtatos életében, ahol a magát szentnek képzelő apátnő, Mária Lujza dönt élet és halál kérdésében. Megismerjük az egykor népszerű államférfi, Teleki László gróf életét és halálának körülményeit.

2021
 

Csatolások

  • Bartal Tamás - Lámpavas ​és a mindent látó szem.epub
    1.7 MB · Olvasás: 132
Utoljára módosítva:

tng1

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok,
Érdeklődöm, hogy olvasta-e valaki Marcus Tanner: Mátyás király könyvtára - Az elveszett corvinák nyomában c. könyvét.
Voltak érdekes részei, de annyi tévedés, félreinformált kijelentés hangzik el benne, hogy tervezem, hogy megírjam a szerzőnek. Csak egy példa: a szerző Balkán-szakértőnek tartja magát, több könyve is megjelent erről a területről, erre ilyen hiba is előfordul, hogy keveri Zágrábot Belgráddal. És mindez a Yale Egyetem kiadásában...Mondjuk a magyar fordítás és lektorálás is tele hibákkal.
 

Csatolások

  • tanner.jpg
    tanner.jpg
    8.8 KB · Olvasás: 21

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Börcsök Mária - Kettészakadt Magyarország

1677476473399.png


A minden bizonnyal vitákat kavaró kötet nem történelmi tanulmány, hanem esszé, tényeken alapuló véleményfüzér. A szerző az államalapítástól az 1848/49-es forradalom és szabadságharcig elemzi a magyar történelem meghatározó személyiségeinek tetteit, egészen más szemszögből, mint ahogyan azt a történelemkönyvekből eddig megismerhettük. Az olvasó elé tárja azt, hogy milyen hiányos és téves jellemrajzok alapján istenítünk vagy ítélünk el olyan személyiségeket, akiknek tetteit mindenkor csak a történelem tudja igazolni.
A szerző így ajánlja művét: »Minél kevésbé ismerünk egy kort, annál könnyebb ’aranykort’ csinálni belőle. Minél kevésbé ismerünk egy embert, annál könnyebb idealizálni az alakját. A történelemtanítás szeret idealizálni. Pedig nem azzal segíti a hazafias nevelést, ha mennybe viszi a múlt hőseit, hanem avval, ha azt bizonyítja: történelem sohasem volt. Mindig csak jelen van, és a jelen mindig züllöttnek, romlottnak tűnik az előző korokhoz képest, a legnagyobb költők versei bizonyítják. Következésképp a mi züllött, romlott korunk is történelem lesz egyszer. És lehet, kortársaink közül épp azokból válnak ’tiszták, hősök, szentek’, akikről a legkevésbé tudjuk elképzelni.«
2012
 

Csatolások

  • Börcsök Mária - Kettészakadt Magyarországc.pdf
    18.1 MB · Olvasás: 117

jeszenakjanos

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyurgyák János (szerk.)- Magyarország története képekben-A dualizmus kora
eb1a5c1d2cf68d886514870d085c3b52.jpg

A szerző az elmúlt évben végigkutatta a Kárpát-medencei múzeumok (Kassa, Marosvásárhely, Kolozsvár, Pozsony, Debrecen, Keszthely, Budapest kisebb és nagyobb múzeumai stb.) anyagát (fényképek, plakátok, karikatúrák, képeslapok, térképek és egyéb kisnyomtatványok). A képeskönyv újdonsága – a történeti feltárás mélysége mellett –, hogy a hagyományos politikai eseménytörténet mellett hangsúlyos szerepet kapott a magyar társadalomtörténet képi bemutatása. A díszdobozban megjelenő könyv három önálló kötetet tartalmaz: A dualizmus kora; Magyarország a két világháború között; Szocializmus és rendszerváltás Magyarországon. A három kötet mintegy 2500 képi dokumentumot közöl igényes kidolgozásban, azaz a képek alkalmasak arra, hogy történeti forrásokként használjuk őket. A képi dokumentumokat korabeli szövegek egészítik ki. pdf 431mb

Kód:
https://data.hu/get/13648782/DUALIZPDF.part1.rar
https://data.hu/get/13648834/DUALIZPDF.part2.rar
https://data.hu/get/13648859/DUALIZPDF.part3.rar
 

SpG

Állandó Tag
Állandó Tag
Börcsök Mária - Kettészakadt Magyarország

Csatolás megtekintése 1914650


A minden bizonnyal vitákat kavaró kötet nem történelmi tanulmány, hanem esszé, tényeken alapuló véleményfüzér. A szerző az államalapítástól az 1848/49-es forradalom és szabadságharcig elemzi a magyar történelem meghatározó személyiségeinek tetteit, egészen más szemszögből, mint ahogyan azt a történelemkönyvekből eddig megismerhettük. Az olvasó elé tárja azt, hogy milyen hiányos és téves jellemrajzok alapján istenítünk vagy ítélünk el olyan személyiségeket, akiknek tetteit mindenkor csak a történelem tudja igazolni.
A szerző így ajánlja művét: »Minél kevésbé ismerünk egy kort, annál könnyebb ’aranykort’ csinálni belőle. Minél kevésbé ismerünk egy embert, annál könnyebb idealizálni az alakját. A történelemtanítás szeret idealizálni. Pedig nem azzal segíti a hazafias nevelést, ha mennybe viszi a múlt hőseit, hanem avval, ha azt bizonyítja: történelem sohasem volt. Mindig csak jelen van, és a jelen mindig züllöttnek, romlottnak tűnik az előző korokhoz képest, a legnagyobb költők versei bizonyítják. Következésképp a mi züllött, romlott korunk is történelem lesz egyszer. És lehet, kortársaink közül épp azokból válnak ’tiszták, hősök, szentek’, akikről a legkevésbé tudjuk elképzelni.«
2012
Ennek egy fellelt változatából is készítettem egy igazított (rövidített) példányt, még a múlt héten...
 

Csatolások

  • Börcsök Mária - Kettészakadt Magyarország.pdf
    2.6 MB · Olvasás: 85

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Forró Tamás, Havas Henrik - Arad után

1677591936060.png


„Elvárják, hogy állampolgársági alapon ne minősítsék őket románnak, mert ők magyarok!” – mondja a tanácstitkár. „És az lesz a vége, hogy a kétmillióból eljön egymillió, a többit pedig beolvasztják?” – kérdezi a lelkész. „Romániában a kisebbség céltudatos megsemmisítéséről van szó. Ezt a célt a falupusztítási programmal törvényerőre emelték.” – mondja az író. „Nem tudom, mi lesz a jövőnk, de nekünk már biztos megérte. A kislányom újra lát.” – mondja az édesanya. „Az aradi csúcstalálkozónak eddig még semmiféle érezhető hatása nincsen. Pedig jelenleg már kétezernél több családegyesítési kérés van.” – mondja a Vöröskereszt illetékese. „Képesek és készek vagyunk-e következetesen nemzetben gondolkodni és cselekedni?” – kérdezi a jogász. „Románia olyan nagy és fejlett ipart hozott létre, amely mindent képes előállítani, gyártani, beleértve a nukleáris eszközöket is…” – tolmácsolja a román pártfőtitkár véleményét a politikus.
1988
 

Csatolások

  • Forró Tamás, Havas Henrik - Arad után.pdf
    9 MB · Olvasás: 102

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Krizsán László - Korai magyar utazók Európában

1677777044188.png

A magyar művelődés mozaikképe a XVI-XVIII. század folyamán a társadalom különböző rétegeiből, változatos célokkal a külországokban megforduló, ottani benyomásaikat leíró, s ennek folytán új ismereteket közlő személyek munkáiból alakult ki.
A hazai művelődés e gyakran névtelen vagy méltatlanul elfelejtett követei, az európai egyetemeket látogató magyar vándordiákok - Wittenberg, Halle, Lipcse, Heidelberg, az oderai Frankfurt, Utrecht Leyden, Padova, Krakkó, Gdansk, London és Oxford neveltjei, esetenként hallgatóból professzorrá rangosodó oktatói, külföldi tanulmányaik után többnyire hazatértek és itthon tanítottak. Nem csak főiskolákon, hanem gyakran vidéki tanítómesterként vagy prédikátorként adták tovább külföldön megszerzett ismereteiket.
1995
 

Csatolások

  • Krizsán László - Korai magyar utazók Európában.epub
    2.3 MB · Olvasás: 112
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére