Midőn e díszmunkát sajtó alá rendeztük, oly könyvet akartunk adni a magyar közönség asztalára, amely kiállításának fényességében, képeinek művészi becsében, szövegének választékosságában és tartalmasságában a legelső helyek egyikére tarthasson igényt az irodalomban. Az a gondolat vezetett bennünket, hogy a magyar nemzetnek világraszóló történelmi dicsőségéből összegyűjtsünk minden fényt és ragyogást, mely a férfi-szivet lelkesedésre buzdíthatja és egyrészt, mint emlékezet, másrészt, mint példa-adás kitörölhetetlenül vésődjék be a szívekbe. Ezért szólítottuk sorompóba a magyar írók elitegárdáját, hogy genialitásuk szikrájával gyújtsák fel a lelkekben a honszerelem tüzét. Ahol pedig az írott szó nem tudna közvetlenül hatni az olvasó-közönségre, oda hívtuk segítségül a magyar művészeket, hogy alkotásuknak melegségével és ihletével felébresszék a magyar nemzet legjelesebb erényeit: a kegyeletes hálát az ősök emléke iránt és a hazaszeretet forrásából fakadó reménységét a jövendőnek. Így egészíti ki e könyvben a művész genieje az író művészetét! Kölcsönös erővel emeljék a magasba a hazafias érzések áhitatát és szárnyat adjanak azoknak a fenkölt vágyaknak és indulatoknak, amelyeknek czélja és egyúttal éltető levegője a szabadság!
Mi alkalmasabb eszköz a hazaszeretet erényének megtermékenyítésére és a lelkes fajszeretet áttüzesítésére, mint azok a gyújtó példák és csudálatos hőstettek, amelyek a magyar történelem évezredes küzdelmeiből lépnek elő, hogy bámulatra ragadják az egész világot?... A hősök tiszteletének, a haza és trón iránt való hűség évezredes kultuszának óhajtottunk hódolni, mikor a magyar történelem kincseiből kiválogattuk a legbecsesebb anyagot, mely valaha a magyar művészi geniet megihlette és alkotásra sugalmazta. 1900
A kötet célja kiegyensúlyozottan, tudományos alapossággal, de mégis közérthetően bemutatni Horthy Miklós életét. A munka elsősorban a történettudomány eddigi eredményeinek az összegzésére vállalkozik, de fontos célkitűzése az is, hogy a kormányzó életútjának kronologikus tárgyalása során Horthy ellentmondásos megítélésének okai, gyökerei és főbb jellemzői is megvilágításra kerüljenek. Ez adja a kötet újszerűségét is, útjára indítva egyúttal a Napvilág Kiadó új, a múlt feldolgozását célul kitűző ismeretterjesztő könyvsorozatát.
2011
A kötet első része a 2008-ban megjelent A komáromi pontonhíd című könyv visszhangjáról beszél. Az ellenvéleményekre, bírálatokra, támadásokra válaszol. Legendákat oszlat. A Trianonhoz kapott észrevételekre válaszolva ismerteti a Magyar Királyság népességi viszonyait. Részletes függelék és két térképmelléklet mutatja be, hol helyezkedett el a magyarság Nagy-Magyarország 71 vármegyéjében. Részletesen érvelve vitatkozik a Horthy-rendszerre, második világháborús szerepünkre és az első zsidótörvénytől, a numerus clausus-tól Auschwitzig vezető út egyes állomásaira az olvasóktól kapott érvekkel, véleményekkel, tévhitekkel. Az ellenvéleményekre adott válaszaival rávilágít az 1848-as és az 1956-os események kevésbé ismert oldalaira, összefüggéseire. Részletes érvelés szolgálja Kádár-korszak tárgyilagos megítélését. A kötet második része a rendszerváltással és az utána következő két évtizeddel foglalkozik. „Rosszkedvű szemelvények”-et olvashatunk a „kamikáze-kormány”-ról, az „öngyilkosok koalíciójáról”, arról, ahogy diktatórikus hajlamú ifjak elképzelték és „művelték” a demokráciát. Szó esik egy pártonkívüli szocialistáról, a köztársasági elnök megválasztását kísérő furcsaságokról, az öszödi beszédről és egy igazi demokrata kormányáról. Végül arról a veszélyről és a szégyenről, amit napjaink Magyarországán a náci eszmék újjáéledése jelent.
2009
Féja Géza Sándor, Léva-Szentjánospuszta, 1900. december 19. – Budapest, 1978. augusztus 14.) író, újságíró, szerkesztő, állami polgári iskolai tanár.
A magyar szellem egyik legjellemzőbb vonása az, hogy éppen olyan eredendő erővel tör előre, mint gyökerei felé. A mai és holnapi magyar sors keresése sohasem homályosítja el az jó sors, az ősműveltség és őshaza kérdéseit. Nincs korszak, mely néhány új vonással ne gazdagítaná a mégis csak homályba rejtőző ómagyar arcot. Egyre tisztábban látjuk a történelmi rengéseket, s az őskultúrák arcát, melyeknek színjátékai között a magyarság született, de az ómagyar lélekre s kultúrára ma már csak következtethetünk. A múlt magyar irodalomtörténete a volgai lovas alakját idézte elénk. Ma már tudjuk, hogy ezzel a romantikus történelmi képpel távolról sem merítettük ki a keletkezés nagy kérdését.
1937
A középkori Európa népei a Don és Al-Duna közéről a Kárpát-medencébe, mai hazájukba érkező magyarokat kalandozó hadjárataik révén ismerték meg. Érhető, hogy a szerzeteskrónikások félelmükben igaztalanul sötét képet festettek róluk. A mohamedán utazók viszont a magyarok fejlett társadalmi szervezetéről, pompaszeretetéről tudósítanak.
Dienes István könyve a szavahihető források és a régészeti leletek megszólaltatásával rajzolja meg a X. századi magyarság valóságos arculatát. A honfoglaló magyarság társadalmi szerkezetének elemzése azt bizonyítja, hogy az új hazába érkező magyarok fejlett társadalomszervezettel, gazdasági élettel rendelkeztek.
A kötet megismertet a nemzetségfők szálláshelyein és a köznépi falvakban zajló mindennapi élettel s a kézművesség és a kereskedelm kibontakozásával is. A szerző részletesen tárgyalja a honfoglaló magyarok hitvilágát, hiedelmeit, vallási képzeteit és művészetük sajátos jelképrendszerét. Rávilágít a szláv és skandináv államokkal egyidőben megszülető magyar állam egyetemes történeti jelentőségére és a középkori Európa kultúrájában játszott fontos szerepére.
1972
Catharina Blomberg - Szamurájok Japán harcos nemességének történelmi és vallási háttere
A szamurájok. osztálya, Japán harcos nemessége – melynek tagjait helyesebb businak, „lovagnak” hívni – hét évszázadon keresztül a japán történelem legmeghatározóbb tényezőjének számított. Vajon miben rejlett ezeknek a félelmetes, halálmegvető bátorsággal bíró harcosoknak az ereje és hatalma? Blomberg alapos kutatáson nyugvó műve a busik szemszögéből kísért végig Japán történelmét a kezdetektől egészen a XX. század elejéig. Következtetéseit a japán eszmetörténet legfontosabb forrásaival támasztja alá. Részleteket közöl a Heike monagatariból, „Az öt gyűrű könyvé”-ből, a Hagakuréból – hogy csak a legismertebbeket említsük. Ez a monográfia több, mint egy történelemkönyv. Az események tényszerű közlése mellett azok eredetét: filozófiai és vallási (sintó, buddhista és konfuciánus) okait vizsgálja, miközben a köztudatban sokszor felületesen ismert és félreértett etikai alapelveket, szokásokat elemzi – mint pl. a hűség, a kötelesség, a becsületet, a szeppuku, a harcos erkölcs és ideál –, melyek a Busidón, a szamurájok íratlan kódexén alapulnak. A japán történelem és kultúra megismerése és mély megértése lehetetlen a szamuráj-szellemiség tanulmányozása nélkül. Ehhez nyújt segítséget Blomberg átfogó és érdekfeszítő műve.
A jelen kötetben tárgyalt rendkívüli, de a korban korántsem egyedülálló események felelevenítése mindenekelőtt egy történeti nyomozás izgalmait ígéri. A szellemi kalandra egy a kutatót ritkán érő szerencse ad lehetőséget: a vatikáni könyvtár irattengeréből néhány évvel ezelőtt előkerült egy kötet, a körmendi kolostorért egykor folyt pereskedés jegyzőkönyve. A per főszereplői a kolostor régi lakói, az Ágoston-rendi remeték voltak. 1517-ben azonban kedvezőtlen fordulat állt be a fráterek életében Körmenden: Bakócz Tamás bíboros, esztergomi érsek, aki egyúttal a mezőváros földesura volt, hanyag és botrányos életükre hivatkozva vizsgálatot indított ellenük, amely rájuk nézve igencsak hátrányosan végződött. Rövid időn belül távozniuk kellett a kolostorból, mivel az érsek utasítására helyükre a korszak legnépszerűbb kolduló rendjének, a ferencesek reformirányzatának itthon csak cseri barátokként ismert képviselői érkeztek. Az ágostonosok szorult helyzetükben az Apostoli Szentszékhez fordultak kolostoruk visszaszerzése érdekében. Fellebbezésük hatására X. Leó pápa pedig elrendelte az ügy helyi kivizsgálását.
2005
Abisi Barthos Indár, Dr Kurucz György - Magyarország Történelmi Atlasza
A magyarok vándorlása a legújabb nyelvészeti kutatások szerint A magyarok vándorlása és kalandozásai
Magyarország a rómaiak alatt (Kr.u. 9-274-ig)
Magyarország a IX. század végén
Szent István Magyarországa
Magyarország az Árpádok korában XI-XIII. század
Magyarország és Középeuropa a XIV. században
Magyarország a XV. században
Magyarország 1570-ben (speyeri szerződés)
Magyarország a török birodalomban legnagyobb kiterjedése és Thököly Imre felsőmagyarországi fejedelemsége idejében (1678-1683)
Magyarország a XVIII. sz. első felében (1699-1740)
Magyarország II. Józseftől a szabadságharc végéig (1780-1849)
Magyarország a trianoni béke előtt és után Magyarország az elnyomatás korában (1850-1867) 1939
Csatolások
Abisi Barthos Indár, Dr Kurucz György - Magyarország Történelmi Atlasza (SCAN) 1939.pdf
Ránki György Magyarország német megszállásáról írt könyvének második, átdolgozott és bővített kiadását nyújtjuk át az olvasónak, mely az első kiadásnál részletesebben és alaposabban, újabb történeti források, hozzáférhetővé vált dokumentumok felhasználásával elemzi hazánk történetének ezen tragikus időszakát.
A Kállay-kormány 1943. őszi béketapogatózásait, felemás kísérleteit a háborúból való kiugrásra, a megszállás előzményeit és előkészítését, valamit a megszállást tárgyaló első részt az újabban megjelent német hadtörténeti és politikai irodalom, a Hitlerrel folytatott tárgyalások jegyzőkönyvei, német katonai anyagok, illetve angol és amerikai külügyi dokumentumok felhasználásával bővítette a szerző, de aprólékosabban elemzi a kiugrás belső jobboldali ellenzékének tevékenységét is.
A megszállási rendszer kiépítéséről, az ország gazdaságának és hadseregének a német célok szolgálatába állításáról, teljes kifosztásáról a német kancellária, a gazdasági minisztérium, valamint a Magyarországon állomásozó német csapatok hadinaplójának feldolgozása segítségével kapunk teljesebb képet a második részben. Vörös János vezérkari főnök hadinaplója és más új katonai dokumentumok a magyar hadseregről és szerepéről alkotott ismereteinket bővítik, az Egyesült Államokból hazakerült Szálasi-anyag és egyéb új levéltári források 1943-1944 belső csatározásainak, belpolitikai vitáinak, a szélsőjobboldal különböző csoportjai marakodásának teljesebb feldolgozását tették lehetővé.
Az ország ismételten elveszítette függetlenségét, és elkezdődött a 20. századi magyar történelem legszörnyűbb tragédiája. A kérdés magától értetődő: miért volt szükség az ország megszállására?
1978
A XX. század utolsó évtizedében alakult Karinthy Kör székhelye a Karinthy Frigyes úti Könyvtár (Budapesten). Alapító tagjai más művészeti tevékenységek mellett videófilmeket is készítenek. Első filmünk, a PILIS SZÍV - TÁLTOS TERÜLET érdekes módon a HUNOK ÚTJÁN című, háromrészes videófilm utolsó epizódja. A Kárpát-medencében, pontosabban a Pilisben játszódik a történet. A film ősbemutatója 1992- ben volt Dömösön. A HUNOK ÚTJÁN című filmek kronológiailag első epizódját Fejes Pál professzor izgalmas fejtegetései adják az őshazáról, a hunok első állomásáról, a mai indiai fővárostól, Delhitől 80 km-re északra, a mai Muzzafar Nagar város és a tőle keletre lévő tó, a mai nevén Chandu-Hor i-ként ismert területen. A HUNOK ÚTJÁN második epizódja Bárdi László professzorról szól. A kínai nyelvtudományok professzorának nagyszabású, több ciklusú expedícióiról számol be Körösi Csoma útján, fel a Góbi sivatagig. A filmeket a Honfoglalás 1100. évfordulóján mutattuk be Budapesten. A könyvben található fejtegetések a filmek készítésekor felhasznált irodalmi, történeti jegyzetek, könyvek és egyéb források sokaságából keletkeztek. Beszámolunk a több éves előkészületekről, ahogy ezekre a filmekre készültünk és a - filmekből kimaradt - okfejtéseket kívánjuk összegezni.
1997
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona - Becsület és kötelesség I. - II.
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona 1918. január 14-én született Budapesten, gyermekkorát és fiatal kora javarészét azonban Szlovákiában töltötte, hiszen Trianon a felvidéki családi birtokot is elszakította az anyaországtól. Életének döntő fordulata 1940 áprilisában következett be, amikor férjhez ment Horthy Miklós kormányzó fiához, Istvánhoz, akkor a MÁVAG vezérigazgatójához. Ezzel a „vidéki grófkisasszony” – valóságosan és jelképesen is – áttette székhelyét a budai várba, és akarva-akaratlan történelmi szereplővé – személyiséggé, cselekvő tanúvá lépett elő. 1942 augusztusában Horthy István kormányzóhelyettes tragikus repülőszerencsétlenség áldozata lett, s ettől fogva a fiatal özvegy a kormányzó bizalmasaként, szerényen a háttérben maradva egyre fontosabb szerepet játszott: józansága, példás lelki ereje és kivételes érzékenysége nagy hatással volt mindenkire, akivel kapcsolatba került.
A háborúba sodródott Magyarország egyre riasztóbb és szinte reménytelennek tetsző helyzetében világos fővel és kitartással mindent megtett a nagyobb tragédia elkerülésének érdekében.
A sikertelen 1944. októberi kiugrási kísérlet után azonban az ország és a Horthy család sorsa is megpecsételődött. E könyv utolsó lapjain az ausztriai Weilheim mellett, Waldbichlben búcsúzunk Horthy Istvánnétól, a kormányzóval és feleségével együtt, miután Magyarországról védőőrizetnek álcázott akció keretében a németek elhurcolták őket.
Az emlékezések első kötetében talán az egyik leghitelesebb tanú szólal meg a XX. századi magyar történelem egyik döntő szakaszának eseményeiről. Horthy István kormányzóhelyettes özvegye sok döntő momentum és helyzet szemlélője és aktív szereplője volt. Mindaz, amiről most beszél, egy őszinte, tiszteletre méltó személyiség vallomása, s egyben rendkívül fontos adalék bizonyos történelmi események tisztázásához, hamis legendák eloszlatásához. 2000
A Pulitzer-díjas riporter, Joby Warwick briliáns könyvében nyomon követi, hogyan született meg az ISIS közvetlen elődje egy távoli jordániai börtönben, hogy két amerikai elnök akaratlan segítségével lángba borítsa a Közel-Keletet. Amikor Jordánia kormánya 1999-ben politikai menedékjogot adott politikai menekültek egy csoportjának, nem volt tudatában annak, hogy befogadta velük Abu Muszab al-Zarkavit, akinek vezetésével megalakul az a szervezet, amely az egész Közel-Keletet magáénak követeli majd. A Fekete lobogók szokatlan módon különböző karakterek szemszögéből mutatja meg, hogy egyetlen ember fanatizmusa, valamint Bush és Obama elnökök ballépései hogyan vezethettek odáig, hogy az ISIS Irak és Szíria nagy részére vethette árnyékát. Zarkavi kezdetben egy Irak északi részén fekvő bázisról koordinálta a terrorcselekmények végrehajtását, de a felkelés vezetőjévé csak a 2003-as amerikai beavatkozás után került. Az Egyesült Államok tévedett, amikor Bin Laden és Szaddam Husszein összekötőjének vélték, így akaratlanul is a zászlaja alá terelték a hozzá hasonló szélsőségeseket. Lefejezéses kivégzések és öngyilkos merényletek egész sorát hajtották végre, egészen 2006-ig, amikor a jordániai és amerikai hírszerzés információi alapján sikerült légicsapást mérni Zarkavi búvóhelyére. A mozgalom azonban túlélte teremtőjét. Először Iraki al-Kaida, majd Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS) néven vetették meg lábukat az Irak és Szíria határán fekvő senki földjén. A szíriai polgárháború 2011-es kitörése után az Egyesült Államok passzív maradt, az ISIS pedig esélyt kapott rá, hogy Zarkavi álmát beteljesítve létrehozza ultrakonzervatív iszlám kalifátusát. Warrick a CIA és a jordániai titkosszolgálat magas rangú munkatársaitól szerzett információk alapján írta meg a könyvét. Diplomaták, kémek, tábornokok és államfők szemszögéből láthatjuk, hogyan jöhetett létre az al-Kaidánál is nagyobb fenyegetés, minden erőfeszítésük ellenére. A Fekete lobogók figyelemre méltó alapossággal mutatja be napjaink legveszedelmesebb szélsőséges szervezetének történetét.
2016
Ez a könyv – a négy nagy burgundi herceg közül az utolsónak az életrajza – nem egy gazdag uralkodóház pompájának és ragyogásának szokványos képét rajzolja meg, s nem is a XI. Lajos és Merész Károly közti párviadalt meséli el sokadszor. Paravinci azt mutatja meg, mi volt Burgundia a XV. században, milyen célokat követett Merész Károly, és milyen eszközöket használt fel, miért bukott el, és milyen örökséget hagyott maga után.
Az olvasó nem ismeri meg ennek a különleges életútnak valamennyi részletét. Megérti viszont az életút és az életmű belső összefüggését, megérti, miként feltételezi a tündöklés a nyomorúságot és viszont, felismeri, mit jelentett az európai történelemben ennek az uralkodónak a halála.
1989
Földesi Margit, Szerencsés Károly - Egy nemzet kétségek között
A történészházaspár legújabb könyvének címében a kétségek szó bizonytalanságok, sérelmek, veszteségek közt eltöltött századot sejtetnek. De semmiképpen sem kétségbeesést, inkább megsebzetten is reményeket. A XX. század e kötetben a trianoni kezdetektől a diktatúrától megszabaduló magyarság reményeiig tart. S közben megannyi sorsot kísértő eseményt idézünk fel, hol a hit, hol a reményvesztettség jegyében. Mindezek a kétségek szinte összesűrűsödtek a rendszerváltoztatás hosszúra nyúlt történetében 1989-től napjainkig. De ahogy az árnyék mellett ott a fény, minden elrettentő pillanatban benne mozdult a szabadság, s ezt most már megőrizzük. Efelől nem lehet kétség.
2015
Csatolások
Földes Margit, Szerencsés Károly - Egy nemzet kétségek között.pdf
Vándor Károly - A szovjet légierő Magyarországon és Ausztriában
1983 nyarán költöztünk Kunmadarasra, ahol furcsa zajokra lettünk figyelmesek, s kiderült, hogy egy hatalmas szovjet "hangyaboly" mellé kerültünk. Az óvodában figyeltem fel először a szárnyas helikopterekre, melyekből sorra bomlottak ki a színes ernyők. 1989-ban kerültem közelebb a repülőtérhez, amikor családi kapcsolatok révén bejuthattam a hangárok közé, a harci részbe. Ülhettem teljes hajózó ruhában egy Szu-17M4R felderítőgépben, majd megismerkedhettem az egyik helyi egység történetével a múzeumban. Láttam leszállni az újonnan érkezett MiG-27D és MiG-23UB gépeket. Ám 1991-ban többek között Kunmaradasról is végleg kivonták a Déli Hadseregcsoport Légierő egységeit. 1995-től kezdve minden hazai volt szovjet repülős egység a figyelmem középpontjába került. Sok egykor ott szolgált magyar, szovjet tiszttel, polgári alkalmazottal, akiknek nagyon sokat köszönhetek, neveiket a könyv elején örökítettem meg. Büszke vagyok arra, hogy sikerült a legapróbb információkat is összegyűjtenem a témával kapcsolatban. Gyári számok, dátumok, egységnevek, személyi adatok, repülőterek története, áttelepülések, balesetek, és soha nem látott fotók találhatók gyűjteményemben. Sajnos az 1945-55 közötti időszakról nagyon nehéz volt elegendő információt összegyűjteni, ennek ellenére úgy gondolom, sikerült a lehető legkevesebb pontatlansággal dolgoznom. Remélem, érdekesnek találják ezt az anyagot, amiben sokéves munkám tükröződik. A magyar nyelvű kivonatokban a bázisok és egységek főbb történéseit mutatom be tömören, de az egyes részekhez tartozó fotók (magyar feliratokkal is) és néhány fontos kiegészítő információ (szürke szövegdobozokban) az angol részbe beillesztve található. A csatarendeket, gyári számokat, az oldalszámokkal együtt az Egységek (65. oldal) és Gépek (69. oldal) fejezetben találják meg.
2004
Titus Burckhardt - Chartres és a katedrális születése
Jelen könyv, a korabeli forrásokat juttatva szóhoz, a lehető leghitelesebben próbálja felidézni azt a szellemi miliőt, melyből a gótikus katedrális megszületett. Azt szeretnénk bemutatni, hogyan érlelődött meg a gótikus katedrális egy régi hagyomány fájának utolsó gyümölcseként. Ennek során a chartres-i katedrális mint a gótikus stíluson belüli első ›klasszikus‹ katedrális kerül majd pillantásunk középpontjába. – írja a Magyarországon már több könyve által ismertté vált híres művészet- és vallástörténész. A könyv megértését gazdag képanyag és magyarázó ábrák segítik.
2001
Csatolások
Titus Burckhardt - Chartres és a katedrális születése.pdf
Tájékoztatunk, hogy oldalunk a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket használ.
A CanadaHun.com további használatával ezt elfogadod. Az adatvédelmi (GDPR) törvény értelmében, valamit kötelező megjelenítenünk. Valószínű, hogy már 100+ másik ilyet elfogadtál...rajta hát.