Történelmi Szemle

J

jiso

Vendég
Kinek a zavara....

Egyet kell értenem az előttem szólóval abban, hogy egyesek és egyes csoportok zavaros történelem szemlélete rontja a többség "közérzetét"..
Csak abban van különbség köztünk s ez nem csekély, én Őt és társait gondolom a zavaros és balga gondolatok terjesztőinek...
A napokban a történelem portálon, a felvidék. ma oldalon is olvasható volt Máté lászló szösszenete Kassa magyartalanítása címmel. Március 22-23.-án a Pavol Joźef Śafarik Egyetem dísztermében rendezték meg a rozgonyi csata 700 éves évfordulója alkalmából A rozgonyi csata a szlovák és a magyar történelem összefüggéseiben c. konferenciát. Régebbi hozzászólásomban már írtam, ma sajnos Kassa lakosságának nem egészen 4% -a vallja magát magyarnak, de ez sem indokolja a konferencián elhangzott előadások nem Felföld, Felvidék(Horna zem, Horniaky), Magyar királyság északi része címen futottak, hanem tendenciozusan Szlovákiáról, Kelet.Szlovákiáról szóltak pl. A hatalmi és politikai viszonyok Magyarországon és Szlovákiában a XIV. században.... Magyarul nem hangzott el előadás, a két magyarországi előadó is németül illetve angolul adott elő... Vagyunk úgy gondolom ezen a Fórumon jópáran, s azt gondolom azért is vagyunk itt akik választott vagy a sors által rendelt hazánk mellett legfontosabbnak a magyarságunkat tartjuk, s mivel kevés nép rendelkezik ily szines, jelentős múlttal, megelégszünk a sallangmentes valós történelmünkkel. Sokan éppen az aktuális politikai érdeket kiszolgáló nemzetkép miatt kényszerültek elhagyni szülőföldjüket, nem keveseket ki-áttelepítettek. A hamis nemzetképet hirdetők okozták nemzeti katasztrófáinkat is. Megdöbbbentenek akik nem képesek elfogadni, hogy pár évtizedet, pár évszázadot a tőlünk nyugatabbra élők is eltöltöttek a Kárpát medencében, s ha egy népnek van saját történelme, ráadásul jól dokumentálhatóan, akkor felesleges kitalálni neki másikat...Ignotus 1908-ban írja a Kele Népében A Nap az emberiség, s a történelem keletről nyugatra tart... A Kassai Konferencián Máté L. Márai Sándornak Kassai polgárok c. a rozgonyi csata előtti időszakról szóló művéből idézett:
Mindég nyugatra tartsál, s ne feledd soha keletről jöttél... A 9. századtól közös hazánk, a Kárpát medence életét, éppen az összefogás hiánya, a közös múlt megtagadása jellemezte...Mindig voltak akik kiragadott idézetek események alapján tették meg kinyilatkoztatásaikat, elfogadás helyett, elutasítottak..
Talán éppen a rozgonyi csata példázza leginkább: a csak együtt győzhetünk mottó-t..
A 14. századi kiskirályok, a Csákok, Abák, etc. külön, elszigetelten építették hatalmukat és seregüket. I. Károly, a háromszor is megkoronázott, az utolsó árpádházinak tartott "Utószülött" unokát, III. Andrást követő, "idegen" király, az idegen zsoldosokkal és az idegen Johanita lovagokkal, sorra leverte a magyar urakat.. 1312. június 15.-én a rozgonyi csatamezőn közel döntetlen állásnál, a csatát a gyalogos kassai polgárok mindent elsőprő rohama döntötte el a király javára. Ez volt az újabbkori hadviselés első csatája, ahol gyalogosok a nehézlovassággal szemben győzelmet arattak. S azzal, hogy a kassaiak a király oldalán avatkoztak be , egyben az egységes magyar nemzet mellett tették le a voksukat, történelmet írva...

Csatolás megtekintése 849683

A rozgonyi csatáról jelent meg Kristó Gyula A rozgonyi csata Bp. 1978. Akad. Kiadó c. könyve.

Csatolás megtekintése 849684

A Képes Krónikában fontos eseményként jelenítik meg. S ha a kassai konferenciá keseredetté vált is, reméljük június 15.-én a Dunaszerdahelyen megrendezésre kerülő - a 700 éves jubilleumtiszteletére- hagyományőrző vásár, bemutató, történelmi vetélkedő, a korhűség jegyében, majd javít a képen...
Ideje lenne itt is a Fórumon egyeseknek észre venni, hogy fellengzős hablatyok, félművelt kirohanások helyett ideje lenne néhány értelmes hozzászólásnak is.....
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
Kedves Jiso! Kedves Umaksum! elnézést, hogy most válaszolok,(ti már biztos el is felejtettétek, hogy mire válaszolok) de a rossz idő kegyes hozzám és ad egy kis időt nekem. Halak, macskák, kutyák, fák, virágok, tavacska ilyenkor egy kicsit hanyagolható.

Mindenkinek lehet saját véleménye, de senkinek nincsennek saját tényei.. A tények közösek. Mennél kevesebb tény ismert, annál több eltérő elképzelést lehet felvázolni az adatok alapján, ám ahogy egyre több tény vállik ismertté, úgy szükül a lehetséges elképzelések, megoldások köre. S az újabb ismeretek nem a tényeket, hanem az abból levont lehetséges következtetéseket cáfolják, vagy vitatják, s ez nem ugyanaz. A tények tegnap is, holnap is tények lesznek, tények maradnak. Mindig voltak érdekek amikkel ellenkezett bizonyos ismeretek közkincsé, ismertté tétele és lesznek is. A baj ott kezdődik, hogy sokan nem hajlandók elfogadni, azt az egyszerű dolgot: nincs tény - és alternatív tény..



Véleményem szerint(ceterum censeo) kedves Kyra bevezető mondatod helyesen úgy hangzik:
Gondoljátok el , mi lett volna a világból, ha nem lettek volna mindenre nyitott tudósok, akik nem cövekelnek le az akkor épp elfogadott és bebizonyítottnak tartott elméleteknél, s nem próbáltak volna újabb és újabb tényeket feltárni a megalapozott álláspont érdekében...
Így is helyes, ahogy te írtad, mert azokra a dolgokra a válaszokat megtalálni az igazi tudósok fogják, amelyekre mi laikusok rácsodálkozunk és rejtélyesnek, de létezőnek tartjuk. Persze nem az olyanok, akik az egyetemeken a leckét megtanulták és fel is mondták szorgalmasan és most itt villognak vele a fórumon mindent és mindenkit hülyének nézve(nem Rád és Umaksumanra gondolok…), hanem azok, akik nyitottak és elismerik, hogy „a tudás ma a hipotetikus és ideiglenes ismeretek összessége, lokális igazságok halmaza".
Nem lehet a tényeket szinük szerint csoportosítani.. lám Te azért próbálgatod...

Ezt nem értem, vagy inkább nagyon remélem, hogy rosszul értem és a színeknél nem a vörösre és a barnára gondoltál? Mert ha igen, akkor nagyon félreismertél ebben a virtuális létben.

Ebben lehet valami. A Cayce Alapítványnak mind pénzben, mind média-nyilvánosságban sokkal nagyobb hatalma van, mint Hawassnak, a tények mégsem őket igazolják. És persze – velük ellentétben – Hawass nem is állította, hogy ő lenne a legokosabb.:)

Amit a Tényekkel kapcsolatban fent írtam, azt neked is írtam. A Cayce Alapítványról nem sokat tudok, csak annyit, hogy létezik, de Cayce rendkívüli figura volt. Voltak ilyenek többen is a földön, ezt lehet tagadni, gúnyolni, de a Tények itt is érvényesek, vagy nem? Az igaz, hogy Egyiptommal kapcsolatos jóslatai nem váltak be, de ő látott egy jövőt, abban a jövőben talán nem szerepelt Zahi Hawass :)mrgreen:)aki valószínűleg szintén olvasta Cayecet és nem szerette volna, hogy a gizai komplexumról feketén-fehéren kiderüljön, hogy a ma ott élő egyiptomiaknak annyi közük van hozzá, mint bárki másnak itt a Földön. Neki hatalma volt és csakazért is megmutatta, hogy nem lesz ott semmiféle feltárás. Ezzel a hatalmával többször is eldicsekedett, egyáltalán nem titkolta.

Na igen és Cayce sosem állította magáról, hogy ő a legokosabb, viszont Hawassra elég volt csak ránézni.

http://nimg.sulekha.com/others/original700/zahi-hawass-2009-2-11-8-35-7.jpg
http://heritage-key.com/files/PradPatel/images/zahi-hawass.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-HpVmwqjUW.../h9hL-KPaCLE/s1600/hawass-zahi_cp_3701689.jpg
 

Umaksuman

Állandó Tag
Állandó Tag
A Cayce Alapítványról nem sokat tudok, csak annyit, hogy létezik, de Cayce rendkívüli figura volt. Voltak ilyenek többen is a földön, ezt lehet tagadni, gúnyolni, de a Tények itt is érvényesek, vagy nem?
A létüket sem nem tagadom, sem nem gúnyolom, és azt a tényt is elismerem, hogy Cayce Egyiptommal kapcsolatos jóslatai nem váltak be. Azt sem vitatja senki - Hawass sem -, hogy a piramisokat nem a ma ott élő arabok ősei építették. Azt viszont nem értem, Egyiptom és Hawass esetében mi kifogásod van az ellen az egyébként általánosan elfogadott gyakorlat ellen, hogy a mai politikai entitások fenntartják maguknak a fennhatóságuk alatt álló területeken található régészeti leletek feletti rendelkezés jogát? Ha Amerikából idejönne néhány noname "kutató", és Cayce látomásaira hivatkozva ki akarná ásni az aquincumi romkert alatti atlantiszi ufót, akkor Te talán szabad utat adnál nekik azért, mert Aquincumot nem magyarok, hanem románok:) építették?

Na igen és Cayce sosem állította magáról, hogy ő a legokosabb, viszont Hawassra elég volt csak ránézni.
Ilyen támadhatatlan érvre már nem tudok mit lépni.:)
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
A létüket sem nem tagadom, sem nem gúnyolom, és azt a tényt is elismerem, hogy Cayce Egyiptommal kapcsolatos jóslatai nem váltak be. Azt sem vitatja senki - Hawass sem -, hogy a piramisokat nem a ma ott élő arabok ősei építették. Azt viszont nem értem, Egyiptom és Hawass esetében mi kifogásod van az ellen az egyébként általánosan elfogadott gyakorlat ellen, hogy a mai politikai entitások fenntartják maguknak a fennhatóságuk alatt álló területeken található régészeti leletek feletti rendelkezés jogát? Ha Amerikából idejönne néhány noname "kutató", és Cayce látomásaira hivatkozva ki akarná ásni az aquincumi romkert alatti atlantiszi ufót, akkor Te talán szabad utat adnál nekik azért, mert Aquincumot nem magyarok, hanem románok:) építették?

Én a saját, magyar régészeimnek adnék szabad utat, hogy ássák ki és hozzák nyilvánosságra amit találtak. Lehet, hogy ez nem korszerű és a Románia területén található ősi magyar-szíriuszi ufót nem kiásni, hanem betemetni rendelnék el, sőt, ha magától akarna kiemelkedni, még jól leöntenék pár tonna betonnal...:lol:

Na persze, ez én vagyok és éppen ezért nem vagyok politikai entitás. ;)
 

Umaksuman

Állandó Tag
Állandó Tag
Én a saját, magyar régészeimnek adnék szabad utat, hogy ássák ki és hozzák nyilvánosságra amit találtak.
Akkor Te is megkapnád ugyanazt, amit szegény Hawass kap. Legalábbis akkor, ha a családi költségvetésedből nem tudnál elég pénzt félretenni a melóra éppen akkor, mikor azt az amcsik jónak látják. Meg persze kapnál az összeesküvés-hívőktől is rendesen, mert mindig akadna olyan futóbolond, aki valami fontos műemlék alatt álmodna meg egy másik leletet, így egy csomó értékes lelőhelyet hagynál tönkretenni minden látható ok (és eredmény) nélkül.
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
Akkor Te is megkapnád ugyanazt, amit szegény Hawass kap. Legalábbis akkor, ha a családi költségvetésedből nem tudnál elég pénzt félretenni a melóra éppen akkor, mikor azt az amcsik jónak látják. Meg persze kapnál az összeesküvés-hívőktől is rendesen, mert mindig akadna olyan futóbolond, aki valami fontos műemlék alatt álmodna meg egy másik leletet, így egy csomó értékes lelőhelyet hagynál tönkretenni minden látható ok (és eredmény) nélkül.

Az biztos, hogy nehéz a bányászok és a régészek élete, ebben igazad van! ;) Biztosíthatlak, ha az olyanokból állna a politikus garnitúra, mint én, akkor lenne rá pénz...

Tudom én is, hogy nem könnyű eleget tenni minden kívánalomnak. Minap olvastam Jisotól indíttatva a qumráni leletekről. A szerző a könyv első oldalain ostorozza a tudósokat, hogy miért sajátítják ki a jogot a kutatáshoz, a végén pedig azt találja gyanúsnak, hogy a keresztény és a zsidó vallás képviselői túl sokat bábáskodnak a tekercsek körül.
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Három hullámban hódították meg Amerikát

A bennszülött amerikai populációk DNS-vizsgálata alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy az amerikai kontinenst Kanadától Chile déli csücskéig legalább három hullámban népesítették be az őslakosok.
"Évekig állandó viták zajlottak arról, vajon az amerikai települések egyetlen vagy többszörös Szibériából történt bevándorlás eredményeként alakultak-e ki" - mondta Andres Ruiz-Linares, a londoni University College professzora, a Nature-ben megjelent tanulmány koordinátora. "A kutatásaink azonban pontot tesznek a vita végére: az amerikai őslakosok nem egyetlen bevándorlásból erednek. Tanulmányunk egyben kezdi felderíteni az emberi szétszóródás mintázatait az amerikai kontinensen."
http://www.origo.hu/tudomany/20120712-harom-hullamban-hoditottak-meg-amerikat-az-oslakosok.html
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Az Olimpia története

Ancient_Messini.jpg



Az ókori olimpiai eszme születése és bukása

Az olimpiai játékok kezdetén az istenek tiszteletére rendezett
áldozati ünnepséget bővítették ki a sporteseményekkel, s a
küzdelem vesztesét feláldozták az isteneknek. Az emberáldozatot
később állatokkal váltották fel, de a versenyszámok kibővültek,
s már a sportesemény került középpontba a négyévenként
megrendezett viadalokon.



first-olympic-5.jpg



Legendák, mítoszok homálya fedi az olimpiai játékok – mint vallási
sportesemény – eredetét. Hivatalos állásfoglalás szerint az olimpiai
játékok (olümpiádok) kezdetét Krisztus előtt 776-ra dátumozzák
(bár a történészek között ebben sincs egyetértés), ugyanis ez lett
az ókori Görögország időszámításának kezdete is.
Ezt követően 1170 éven keresztül négyévenként rendszeresen megrendezték a
sporteseményt, mígnem I. Theodosius katolikus császár 393-ban (más
változatban unokája, II. Theodosius 435-ben) betiltotta a játékokat,
az esemény „eretnekségére” hivatkozva. Az eszmét viszont nem
tudta csirájában kiirtani
, mert a 19. század végén Piérre de Coubertin
báró ismét életre keltette másfél évezredes hibernációjából az ősi
sportvetélkedő hagyományát.



x_1235_800572769_0_0_7017051_300320x320.jpg



Csupán az ókori feljegyzésekre, legendákra hagyatkozhatunk, amikor
az olimpiai eszme születésének körülményeire szeretnénk (halvány)
fényt deríteni. Olümpia, ahol a görög istenek laktak, híres vallási központ
volt Élisz államban, a Péneiosz és Alpheiosz folyók völgyében. Az egyik
mítosz Pelopszról (Peloponnészosz névadójáról), Olümpia királyáról
szól. A legenda szerint Pelopsz legyőzte Oinomaosz királyt, s ezzel
elnyerte lánya, Hippodameia kezét. A olümpia Pelopsz király temetési
játékai, amelyeken a vallási szertartásokat kötötte össze az egészséges
élet szimbólumával, a sporttal. Egy másik legenda szerint Iphitosz éliszi
király megkérdezte a delphoi jósnőt, Püthiát, hogyan menthetné meg
népét a háború(k)tól. A jósnő azt tanácsolta, rendezzen játékokat az
istenek tiszteletére. Iphitosz király megfogadta a tanácsot, s az istenek
tiszteletére olümpiának nevezte el az eseményt.


zeusz.jpg



Az egyik közkedvelt feljegyzés magának Zeusznak tulajdonította a játékok kezdetét, aki
atyja, Kronosz és a titánok legyőzését (s ezzel a világ uralmának
megkaparintását) ünnepelte volna ezzel a rituáléval. A legelterjedtebb
változat viszont Héraklészt, a görög mitológia legnagyobb hősét nevezte
alapítóként, aki Augeiasz éliszi király legyőzése emlékére rendezte meg
először az olümpiai versenyeket – ahol győztesként ünnepeltette magát,
és elrendelte, hogy ezután négyévenként meg kell ismételni a játékokat.

A görögök időszámításukban is ezekre a periódusokra hivatkoznak, mint
az olümpiai játékok „valahányadikára”. Ezek a négyéves periódusok
voltak az olümpiádok, vagy olümpiászok.


69602_d7306931f3_s.jpg



A görög hagyomány a legendás spártai törvényhozó, Lükurgosz, és a
közismert éliszi király, Iphitosz egyezményéhez köti a játékok felújítását.
A legenda szerint ők állapodtak meg abban, hogy Olümpia szent hely
legyen, ahová fegyveresen tilos belépni, s a versenyek idején teljes
békének kell uralkodnia az egész Hellász területén. A kötelező béke, az
ekecheiria és a sportolók biztonságának garantálása volt a legfontosabb
alapszabály, amit szigorúan be kellett tartani a játékok alatt.


ZIMG_1217.JPG



A görög állampolgárok sportja

A versenyeken csak „görögül beszélő” férfiak vehettek részt, de
bármely görög államból, két korcsoportban. Az első nap zajlott le a
16-18 évesek versenye, majd ezután kezdődött a felnőtt verseny. A
rómaiak térhódítása utáni időkben már az egész birodalom területéről
benevezhettek a versenyekre, így vált „nemzetközivé” az esemény.
A versenyzők nem „hazájuk színeiben”, hanem egyénileg indultak a
viadalon, ám győzelem esetén mindig meg kellett nevezni a várost,
ahonnan jöttek. Így dicsőséget hoztak városukra, amiért magas
pénzjutalomban részesültek és különböző előjogokat nyertek. Ebből
adódóan sokszor megtörtént, hogy valamely városállam lefizette a
sportolókat, hogy „színeit képviselje” – tehát a korrupció már az ókorban
is befészkelte magát a tisztának és erkölcsösnek tartott sportéletbe.
Doppingbotrányról nincsenek feljegyzéseink, már csak azért sem, mert
senki nem vette figyelembe, ki milyen ajzószert használ a versenyek
idején.



109215856.jpg


Kezdetben csupán egyetlen versenyszámból állt a viadal, a
stadionfutásból (192,27 méter), amelyet idővel kibővítettek a két
stadionnyi futással (385 m), majd a hosszútávfutással (24 stadion).
Később beiktatták a programba a birkózást és az öttusát (pentathlont),
mely utóbbi versenyfutásból, távolugrásból, diszkoszvetésből,
gerelyhajításból és birkózásból állt. Néhány „olümpiász” elteltével
bevezették az ökölvívást és a négyesfogat-hajtást. Kr. e. 644-ben
először szerepelt a játékokon a pankráció – ami a birkózás és az
ökölvívás keveréke volt – ahol bármit lehetett csinálni a szemkiszúráson
kívül. Az így ötnaposra duzzadt játékok negyedik napján a teljes
fegyverzetben való futás zajlott, a játékokat pedig ünnepség,
istentisztelet és lakoma zárta.


normal.png



Dicsőséget az olimpiákon csak a győzelem hozott, csupán a részvétel
nem volt erény (eltérően a mai modernkori olimpiáktól), a vereség pedig
egyenesen szégyennek számított. Az mai értelemben vett „olimpiai
rekordokat” sem tartották nyilván, a győzteseket csupán társaikhoz
mérve állapították meg, és nem hasonlították össze az előző játékokon
elért eredményekkel. Ez valahol érthető is, hiszen a futószámoknál nem
rendelkeztek megfelelő időmérő eszközökkel. Az erősportoknál – mint
az ökölvívás, birkózás, pankráció – egyértelmű volt, hogy az győzött,
aki a végén állva maradt (ez még az újkori olimpiák elején is így volt egy
ideig). Ezen szabályok alól csak a pentatlon (ötpróba) és a fogathajtás
volt kivétel: az előbbinél a győzelemhez elég volt három számban első
helyezést elérni, az utóbbinál pedig nem a hajtó vagy lovas, hanem az
istállótulajdonos számított győztesnek.



Greek-ancient-olympics-3B.jpg




A szüzek olimpiája

Mivel a versenyzők meztelenül „álltak rajthoz” – a görög olimpiai
szabályok kimutatták, hogy meztelenül, mindenféle gönctől
megszabadulva, könnyebb versenyezni, semmi sem akadályozza,
feszélyezteti a mozgásban a sportolót – és egyszerre húsz meztelen
ember vágott neki a futásnak, nehéz lett volna megállapítani a
helyezéseket is, ezért csak a győztest tartották nyilván. Semmiféle
rajtszám, vagy szín nem különböztette meg a sportolókat egymástól, s
három versenybírónak az volt a dolga, hogy a győztest nevezze meg,
a többi résztvevő személye a homályba merült a verseny végén. A
versenyek győztesei természetesen nem serleget vagy aranyérmet
kaptak, mint a mai olimpiákon, hanem a szent olajfáról aranykéssel
levágott ágakból font koszorút, amit Kr. e. 724-ben vezettek be. Továbbá
életnagyságú szobrot készítettek róluk és teljes ellátásban részesültek
városállamukban.



archaia_olympia.jpg


Mint fentebb már szó volt róla, a hagyományos olimpiákon csak férfiak
vehettek részt, ez kizárólag a férfiak viadala volt. Ez valahol érthető is,
hiszen ahogy bővült a versenyszám, annál „véresebbé” vált, ha csak
az ökölvívásra, birkózásra és a pankrációra gondolunk. Ez viszont nem
jelentette azt, hogy a nőket megfosztották volna versenyzési jogaiktól.
Az asszonyok megrendezték maguknak a női olimpiát, ahol csak
hajadon lányok indulhattak (szüzek), és csak egyetlen versenyszámot
tartalmazott, a stadionfutást. A görögök úgy tartották, hogy a női fizikum
a férfiakénak 5/6-ával egyezik meg, ezért a stadionfutás hosszát is
ennek megfelelően szabták meg. Ez a felfogás nemcsak a sportban
nyilvánult meg, hanem a civil és a vallási társadalomban is. Például
az olümpiai Szent Völgyben felépült Héra temploma a Zeusz számára
épült templomnak pontosan az 5/6-a. A női olimpiákat Héra istennő
tiszteletére Héraiának nevezték.



220px-Hera_Campana_Louvre_Ma2283.jpg
*
260px-Olympia_-_Hera_Temple.jpg




Mai napig sem lehet pontosan rekonstruálni, mikorra datálható az
utolsó olimpia, mint tömeges sportesemény.
Az ókori krónikaírók
ellentmondásos és hiányos feljegyzéseit véve alapul, a 3. század
végére, vagy a századforduló idejére tették a játékok teljes elsorvadását.
Legkézenfekvőbb magyarázata ennek az, hogy a kereszténység
elterjedése
tette haszontalanná és szüntette meg végül az elavult vallási
szertartásokhoz kötődő játékokat, s mint pogány halottkultusz elemei,
maguktól elsorvadtak.
Főleg a egyház történészei foglalnak állást ezenteória mellett, mintegy elhárítva a felelősséget
a korai kereszténység válláról amely okozója lehetett az olimpiai eszme bukásának.


1-Gerichtskampf_mair_s.jpg




A „sötét középkor” éveiben sem halt ki teljesen az antik görög sportjátékok hagyománya.
Többek között a lovagi tornák is besorolhatók a sportesemények közé, de az újkori olimpiai eszmei magja a felvilágosodás korában talált termőtalajra, hogy a 19. század végére meghozza első gyümölcsét.



Tovább itt: Az Olimpia története
 

jasszemúj

Állandó Tag
Állandó Tag
A bennszülött amerikai populációk DNS-vizsgálata alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy az amerikai kontinenst Kanadától Chile déli csücskéig legalább három hullámban népesítették be az őslakosok. "Évekig állandó viták zajlottak arról, vajon az amerikai települések egyetlen vagy többszörös Szibériából történt bevándorlás eredményeként alakultak-e ki" - mondta Andres Ruiz-Linares, a londoni University College professzora, a Nature-ben megjelent tanulmány koordinátora. "A kutatásaink azonban pontot tesznek a vita végére: az amerikai őslakosok nem egyetlen bevándorlásból erednek. Tanulmányunk egyben kezdi felderíteni az emberi szétszóródás mintázatait az amerikai kontinensen." http://www.origo.hu/tudomany/20120712-harom-hullamban-hoditottak-meg-amerikat-az-oslakosok.html
Igen ez az igazság egyik lehetséges változata, amiről mindig elfeledkeznek a maikor tudósai az emberi tényezők figyelembe vétele, vagyis a tudásé amit mostan nem tudunk akkor azt a régebben éltek sem tudták, azért figyelembe véve az 50-200 tonnás kövek pontos helyre rakása meredek hegytetőn valami kétségeket kellene hogy ébresszen eme nagy tudású emberek dolgai felől nem minden úgy van ahogy a nagybecsű téziseikben állítják, régen tudtak teleportálni napjainkban is tudnak az emberek, de ezekről nem szabad beszélni sőt tudományos leiratokat létre hozni:))
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Előzmény:
quote_icon.png
Eredeti szerző Mrs Tanár
A bennszülött amerikai populációk DNS-vizsgálata alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy az amerikai kontinenst Kanadától Chile déli csücskéig legalább három hullámban népesítették be az őslakosok. "Évekig állandó viták zajlottak arról, vajon az amerikai települések egyetlen vagy többszörös Szibériából történt bevándorlás eredményeként alakultak-e ki" - mondta Andres Ruiz-Linares, a londoni University College professzora, a Nature-ben megjelent tanulmány koordinátora. "A kutatásaink azonban pontot tesznek a vita végére: az amerikai őslakosok nem egyetlen bevándorlásból erednek. Tanulmányunk egyben kezdi felderíteni az emberi szétszóródás mintázatait az amerikai kontinensen." http://www.origo.hu/tudomany/2012071...oslakosok.html


*****

Igen ez az igazság egyik lehetséges változata, amiről mindig elfeledkeznek a maikor tudósai az emberi tényezők figyelembe vétele, vagyis a tudásé amit mostan nem tudunk akkor azt a régebben éltek sem tudták, azért figyelembe véve az 50-200 tonnás kövek pontos helyre rakása meredek hegytetőn valami kétségeket kellene hogy ébresszen eme nagy tudású emberek dolgai felől nem minden úgy van ahogy a nagybecsű téziseikben állítják, régen tudtak teleportálni napjainkban is tudnak az emberek, de ezekről nem szabad beszélni sőt tudományos leiratokat létre hozni:))

*****


Hát igen...
Egy átfogó DNS vizsgálatot úgy is össze lehet ütni, hogy kiválogatják a vizsgálandó anyagot.
Hiteles talán akkor lenne, ha előszednék a gondosan elrejtett leleteket is, amik nem férnek bele
az amerikáról gyártott történelembe.

Ha figyelembe vennék azokat a régi dokumentumokat, amikben leírják, hogy az inkák, aztékok, maják őseinek semmi köze az ősrégi romvárosokhoz, mert az már sok-sok generációval előttük épült, és építőiket az őseik "istenekként"
tisztelték.
Arról nem is beszélve, hogy a szintén nagyon eltitkolt barlangokban talált múmiák cirka 20-40 ezer évesek.
és igencsak "modern ember" kinézetűek, ráadásul többnyire szőke és vörös hajúak, valamint némelyük
meglehetősen nagy termetűre sikeredett, amit szintén körömszakadtáig tagadnak.
A különös koponyákat nem kellene "rituális deformációknak" hazudni, hanem annak venni, ami...
Még lenne mit sorolni, de ezzel a témával már több helyen is foglalkoztunk.
Akit érdekel a valós történelem és egy kicsit mélyebben "leás", az látja és tisztában van az ellentmondásokkal,
és a hazugságokkal, valamint a mögöttük meghúzódó okokkal.
 

ivanka121

Állandó Tag
Állandó Tag
Hát igen...
Egy átfogó DNS vizsgálatot úgy is össze lehet ütni, hogy kiválogatják a vizsgálandó anyagot.

Hát, ennek a kijelentésnek meg olyan "összeesküvés elmélet" fílingje van.

Hiteles talán akkor lenne, ha előszednék a gondosan elrejtett leleteket is, amik nem férnek bele
az amerikáról gyártott történelembe.

Ezek szerint még sem rejtették el olyan gondosan, ha ide a CH fórumra is eljutott a híre, de ha már eljutott, akkor nem jött velük valamilyen dokumentum is, pl. a 20-40 ezer éves, szőke, meg vörös óriások múmiáiról és egyebekről?
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Dokumentum rengeteg van, de ezek többnyire nem tudományos fokozatokkal felaggatott tudorok neve alatt
jelennek meg, leginkább blogokban lehet keresgélni, ami nem azt jelenti, hogy csak hiteltelen halandzsa.

Sok érdekes adat van pl. az 1800-as évekből, amikor a meggazdagodni vágyók megrohanták Amerikát, és
-főleg arany és színesfém - lelőhelyek után kutattak.
Legtöbbjük barbár módon pusztított mindent, ami az útjában volt, de akadtak olyanok is, akiknek feltűnt, hogy néhány dolog nem éppen mindennapi.
Hatalmas barlangokról, barlangrendszerekről, valamint különös írásokról, ábrákról, és olyan múmifikálodott
testekről számoltak be, "akik" ismeretlen anyagból készült furcsa ruházatot viseltek.
A múmiák szokatlanul nagyok voltak, de nem "óriások" !
Nagy méretű szarkofágjaikban ismeretlen rendeltetésű tárgyak is voltak.
A barlangot egy bányász és az akkor tizenéves fia fedezte fel az 1900-as évek elején.
Természetesen a falu papjának - mint egyetlen "értelmiséginek"- jelentették az ügyet, aki
egy szakértőnek számító emberrel felkereste a barlangot.
A barlang végén egy befalazott részt is találtak, ami mögül furcsa, azonosithatatlan eredetű szag szivárgott.

A történet vége az, hogy nagy suskusolás után a pap -mondván, hogy biztos valami ördögi izé van a fal mögött -
befröcskölte szentelt vízzel, a bányásznak és fiának megtiltották, hogy tovább kutakodjanak a környéken.

Ez csak egy a sok közül.
Ha az igazat akarod tudni, érdemes a spanyol, portugál és az egyéb - az őslakosok által beszélt -
nyelveken kutakodni.

A további részletek linkjét majd megkeresem, ugyanis egy újra telepítés során rengeteg összegyűjtött anyagom
elszállt, és elég nehéz újra végig járni, amíg és ahogy eljutottam egy-egy adathoz.
 

Mrs Tanár

Állandó Tag
Állandó Tag
Óriások

Egy 1926.május 14-i, Nayarit-i (Mexico) újságkivágás szerint D.W.Page és F.W.Devalda kapitányok olyan óriásfaj csontjait fedezték fel, akik átlagban 10 láb (3m) fölötti magasságúak voltak. A helyi legendák szerint Ecuadorból származtak. Erről semmi többet nem lehetett hallani, de ez nem meglepő; az „óriás” szótól bármelyik tudósnak – képletesen szólva – égnek áll a haja. De a több tucat óriási csontvázak kiásása, világszerte megdöbbentette a régészeket.
Folytatás:
http://csontmester.hu/szerkeszt/ant_erdekesseg.html
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Nemcsak a túlméretes maradványok verik ki a biztosítékot a tudós társadalomban.
A "kicsikkel" hasonlóan gondban vannak, mint pl. a hobbitok, de az egy másik téma.

Néhány link a nem létezőkről.;)

Giant Human Skeleton Headlines in the Midwest
http://gianthumanskeletons.blogspot.hu/p/headlines-of-giant-human-skeletons.html


Ancient Giants- Austrailia
http://www.oocities.org/age_of_giants/ancient_giants/australia.html

Giants of Ancient America
Western United States / Mexico/ South America
http://www.oocities.org/age_of_giants/ancient_giants/sitecah.html

The Giant Human Skeletons in Northern Ohio
http://tnephilim.blogspot.hu/2012/04/northern-ohios-ancient-race-of-giants.html

Giants of Ancient America
Presents extensive archeological evidence of an extinct race of Quasi-Giants that once roamed Noth America.
http://www.geocities.com/age_of_giants/ancient_giants/sitecah.html

http://thenephilimchronicles.blogspot.hu/2011/09/nephilim-giants-found-in-jerusalem.html

Ez pedig egy fórumból:
Holocaust of Giants:
The Great Smithsonian Cover-up
Noted Native American author and professor of law
emeritus, Vine Deloria, writes in a personal
communication:
http://s2.excoboard.com/exco/archive.php?ac=t&forumid=124725&date=04-14-2008&t=1751815-1



 

ivanka121

Állandó Tag
Állandó Tag
Nemcsak a túlméretes maradványok verik ki a biztosítékot a tudós társadalomban.
A "kicsikkel" hasonlóan gondban vannak, mint pl. a hobbitok, de az egy másik téma.

Néhány link a nem létezőkről.;)


Megpróbáltam utána járni ennek a témának, és arra jutottam, hogy az egész "óriás-sztori", egy óriási blöff, csalás. 1-2 éve köröztek az interneten óriások csontvázairól készített felvételeket, nekem is küldtek. Rövidesen megtudtam, hogy trükkfelvétel, fotóshop. Most részben ezeket a képeket láttam viszont az ajánlott oldalakon. A képek készítéséről ezt az oldalt ajánlom: http://www.weboid.hu/article/orias-csontvaza/, a nevadai óriásokról meg ezt a videót: http://www.youtube.com/watch?v=mJQFQVYK67A (a magyar felirat beállítható)

A Nevadai Humboldt Múzeum honlapján, a kereső a "Lovelock Cave" beírásra ezt adja ki: http://humboldtmuseum.org/component/djcatalog/details/6-american-indians/28-lovelock-cave-artifacts , a giants, vagy mummies keresésekre nincs találat. Lehet, hogy a fenti videóriport hatására?
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudod, erre csak azt tudom válaszolni, hogy egy lelet vagy régészeti helyszín léte nem attól
függ, hogy ki találja meg.
Az, hogy tudomást vesznek róla, vagy "elsikálják", az egy másik dolog.

Példaként megemlíteném, hogy egy idős egri ismerősöm - aki sajnos már nincs köztünk -mesélte, hogy az édesapja gyerekkorában néhány haverjával talált egy kutat a mostani színház és a Grónai tömb területén. (ami abban az időben még beápítetlen "pampa" volt.
Lemásztak a kútba, és egy alagutat találtak, amin természetesen végig mentek, és a várban kötöttek ki.

A másik történetnél szintén egy kút a főszereplő, az eset Édesapám idősebb testvérével történt a '900-as évek elején, Kunmadarason.
A falu határában csatagolva felfedeztek egy kiszáradt kutat, amibe - kíváncsi gyerekként -természetesen le is másztak.
A "kút" alján csdálatos "kincseket" találtak, ékszerek, díszes fegyverek és edények, amiket -már felnőttként visszaemlékezve -török-korinak vélt. /lehettek régebbiek is/

A talált holmit azonnal jelentették a rendőrségen (helyesebben: csendőrségen), ahol először azt kérdezték tőlük, hogy beszéltek-e már valakinek a talált dolgokról.
Miután azt a választ kapták, hogy nem, megtiltották a gyerekeknek, hogy bárkinek is elmondják, még a szülőknek sem.
A tiltás olyannyira hatásos volt, hogy Édesapámnak is úgy az ötvenes éveiben járva mondta el.

Nos, az egri "kutat" betömték, és ráépítettek, annélkül, hogy bárki is foglalkozott volna a várig húzódó alagúttal.
A kunmadarasi kincsnek nyoma veszett.

Ettől függetlenül a történet igaz, mindkettő létezett, még akkor is, ha nem Zahi Hawass talált rá, és nem bólintott rá valamelyik nagy nevű amerikai egyetem.

És hány ilyen van szerte a világon !
 

ivanka121

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudod, erre csak azt tudom válaszolni, hogy egy lelet vagy régészeti helyszín léte nem attól
függ, hogy ki találja meg.
Az, hogy tudomást vesznek róla, vagy "elsikálják", az egy másik dolog.

Ezzel teljesen egyetértek. Biztos, hogy sok rejtélyes régészeti felfedezés történt, és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy ezek közül néhányat "elsikáltak", elrejtettek a nyilvánosság elől. Azt sem tartom kizártnak, hogy valaha éltek a Földön óriás termetű emberek, mint ahogy a mítoszok, legendák egy részének, valószínűleg van valóságalapja. Mind ez, azonban nem változtat azon a tényen, hogy az általad hivatkozott források csaláson alapulnak, az ott közölt "leleteket" senki nem találta meg, mert nem léteztek.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezzel teljesen egyetértek. Biztos, hogy sok rejtélyes régészeti felfedezés történt, és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy ezek közül néhányat "elsikáltak", elrejtettek a nyilvánosság elől. Azt sem tartom kizártnak, hogy valaha éltek a Földön óriás termetű emberek, mint ahogy a mítoszok, legendák egy részének, valószínűleg van valóságalapja. Mind ez, azonban nem változtat azon a tényen, hogy az általad hivatkozott források csaláson alapulnak, az ott közölt "leleteket" senki nem találta meg, mert nem léteztek.

********

Az internet végtelen lehetőségeit felhasználva mindent lehet.
Sztárrá tenni valakit, vagy hiteltelenné tenni.

Gondolom, hallottál már a bér-blogolásról ?!

Egyébként az "óriás" legendákról és valós alapjairól gyűjtögettem hiteles adatokat,
de idő kell a rendezéséhez, ugyanis "darabonként" rákeresek a hivatkozott régészekre,
szakemberekre.
Vannak !
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
La Vie inconnue de Jésus-Christ

1150.jpg



A XIX. század vége felé egy izgatott orosz fiatalember kért kihallgatást Kijev város egyházi vezetőjétől, Platon patriákától.
Nyikolaj Notovics, a világjáró orosz történész nagy lelkesedéssel számolt be legutóbbi indiai útjának szenzációs élményéről: bizonyítékokat fedezett fel arra vonatkozólag, hogy Jézus hosszú éveken át Indiában élt!

Notovics nagy meglepetésére az ortodox egyházi vezető arra utasította, ne publikálja felfedezését, jobb, ha hallgat az egészről.
Kérését nem indokolta.

Notovics nem hagyta annyiban a dolgot.
Párizsba utazott, hogy Rotelli kardinálissal beszéljen.
Az utóbbi azonban szintén arra kérte, felfedezését ne tegye közzé, mert ezzel csupán az egyház ellenségeinek tenne jót, és elősegítené a protestáns tanok terjedését (!).

A Vatikánban a pápa egy bennfentese ekként vélekedett:
“Miért is publikálná e felfedezését?
Senki sem fog nagy jelentőséget tulajdonítani neki, ráadásul sok ellenséget fog szerezni.
Ön még fiatal, s tudom, hogy kutatása sok energiáját és idejét emésztette fel.
Szívesen kárpótoljuk, engedje meg, hogy anyagilag támogassuk Önt."

”Notovics elutasította az ajánlatot.
Egyedül Ernest Renan egyházi történész, kritikus és orientalista, a Francia Akadémia tagja mutatott érdeklődést, de mint később kiderült, csupán azért, hogy a kapott információt saját, önző céljaira használja fel.

Notovicsnak végül is 1894-ben sikerült fontos közlendőjét könyv formában publikálnia.
A La Vie inconnue de Jésus-Christ (Jézus Krisztus ismeretlen élete) bombaként robbant, s rövid idő leforgása alatt még nyolc francia, három angol, valamint német, spanyol, olasz és svéd nyelvű kiadás követte


books


La Vie Inconnue de Jézus Krisztus (1894)

http://www.archive.org/<WBR>details/<WBR>lavieinconnuede00notogoog


Szerző: Nicolas Notovitch
Kiadó: Paul Ollendorff
Gyártási év: 1894
Nyelv: francia
Digitalizáló támogatója: Google
Book from the collections of: Princeton University
Gyűjtemény: Americana



n572822842_411613_1875.jpg



A lámák titka


Ki volt Notovics tulajdonképpen, és mit fedezett fel Indiában?
1858-ban született a krími félszigeten. Iskolái után újságíróként dolgozott, de a The National Union Catalog szerint emellett tizenegy könyvet is írt, főleg az orosz történelemről és politikáról.

Az orosz-török háborút követően kezdte el utazásait Keletre, a különféle ázsiai országokba.
Indiába Afganisztánon keresztül jutott.
1887. október 14.-én hagyta el Lahorét, hogy Kasmír és Ladakh felé vegye útját.
Úgy tervezte, hogy onnan a Karakorumon és a kínai Turkesztánon keresztül tér majd vissza Oroszországba.

Veszélyes, kalandokkal teli útja után karavánja átkelt a 3500 méteres magasságban fekvő zódzsi-lai hágón, amely a természetes határt jelenti Kasmír “Boldog völgye” és Ladakh kietlen tája között.
Kanyargós, szűk és meredek utakon haladva tettek meg körülbelül 145 kilométert, amikor is eljutottak Mulbekhbe. Itt egy buddhista gompában, kolostorban szálltak meg, ahol szokatlanul meleg fogadtatásban részesültek.

Amikor Notovics ennek okáról faggatta a lámát, az alábbi választ kapta: “Nagyobb rokonságot érzünk az európaiakkal, mint mondjuk a mohamedán népekkel, akik tűzzel-vassal térítettek, halál és erőszak járt a nyomukban. Az egyedüli különbség köztünk és a keresztények között, hogy az utóbbiak elfelejtették Buddha fenséges tanítását és saját Dalai Lámát választottak maguknak. Tény, hogy Buddha, a tisztán lelki lény Issza szent személyében reinkarnálódott, aki képes volt igaz vallásunkat erőszak nélkül elterjeszteni a világban.”
Notovics ekkor arra kérte a tudós lámát, beszéljen Buddha fiáról, Isszáról.

“Issza nagy próféta volt - folytatta a láma - nagyobb, mint bármelyik Dalai Láma. Az Úr lelki lényének része Ő, aki visszavezette az eltévedt lelkeket az Istenséghez; a Teremtő áldásában részesített mindenkit. Nevéről és tetteiről szent könyveink szólnak.”
A láma szavai nyomán Notovics számára világossá vált, hogy Issza és Jézus egy és ugyanazon személy (Issza egyike az arabok által Jézust megillető neveknek).
Megtudta továbbá azt is, hogy az eredetileg Indiában és Nepálban lejegyzett szövegeket Lhaszában, a főkolostorban őrzik, de némely nagyobb kolostorban is találhatók másolatok.






Miután Lehbe érkezett, Notovics mindent megpróbált, hogy a Jézusra vonatkozó szent iratokat tanulmányozhassa. Az ottani kolostor főpapjának drága ajándékokat küldött, abban a reményben, hogy az idegenektől különben féltve őrzött szellemi kincsekhez hozzájuthasson.
Céljában végül is balszerencséje segítette.
Pintak gompa környékén lovagolva leesett a lováról és lábát törte.
A közeli Hemiszbe vitette magát, hogy az ottani kolostor szerzeteseinek ápolásában részesülhessen

Notovics választása nem véletlenül esett Hemiszre.
E helység alapítójától a Szangye csi ku szung thag csi ten nevet kapta, melynek jelentése: “Buddha tanítása értelmének támogatója”.
Itt található Ladakh legnagyobb és leggazdagabb gompája, s itt rendezik Szent Padmaszambhva tiszteletére minden évben a híres fesztivált, amikor táncokkal, zenével és színes előadásokkal illusztrálják Buddha győzelmét a démonok felett.

Hemisz kolostora a Himalája egy eldugott kis völgyében rejtőzik, több mint háromezer méter magasságban. Elzártságának köszönhette, hogy a mohamedán hódítók pusztítása elkerülte.





L. Austine Waddell írja
: “...ezért található Hemiszben sokkal több könyv, régi viselet, maszk és egyéb érdekes tárgy, mint bármelyik más ladaki kolostorban.”
1974-ben két tibetológista, David L. Snellgrove és Tadeusz Skorupski látogatta meg Hemiszt.
Megtudták, hogy a múltban sokszor ide hordták a környék kolostorainak értékeit, melyet a “sötét kincseskamrába” zártak.
Ezt a helyet sohasem nyitották fel, kivéve, amikor őrzője a kinevezett új utódjának megmutatta.

Notovics tehát a néhány hétig tartó sérülését arra használta fel, hogy összebarátkozzon a szerzetesekkel, és ily módon bizalmukba férkőzzön.
Miután ez sikerült, többszöri kérésének engedve két vastag kötetet hoztak betegágyához, s a főtisztelendő abbé két napon át, hosszú órákon keresztül olvasta a verseket, miközben Notovics tolmácsának fordítását jegyezte szorgalmasan.
A kiválasztott, Jézusra vonatkozó részletek tibeti írások antológiái voltak, tizennégy fejezet 224 verssel.
Az eredetieket páli nyelven jegyezték le az ókori Indiában, valamikor a Kr. utáni első vagy második évszázadban.

Egy rövid bevezető után leírás következik arról, miként határozta el a Mindenható, hogy emberként fog megszületni, mert így saját példájával taníthatja majd az embereket a testi léttől való megszabadulásra, a tiszta lelki sík, azaz a tökéletesség elérésére, ahonnan bejuthatnak Isten örökkévaló, változatlan, állandó boldogság jellemezte lelki birodalmába.
A tibeti mű ezután részletes leírást közöl egy isteni csecsemőről, aki a távoli Izraelben, szegény, de jámbor szülők gyermekeként született és Isszának hívták.
Már gyermekkorában Isten beszélt rajta keresztül, s az emberek messze földről érkeztek, hogy hallhassák őt. Tizenegynéhányadik évében, amikor is a kor hagyományai szerint egy izraelitának meg kell nősülnie, atyja házát sokan látogatták, akik a Mindenhatóról szóló írásokban és beszédekben jártas, fiatal Isszát mind vőül szerették volna.
Ám Isszának más terve volt.
Az éj leple alatt elhagyta szülei házát, s egy karavánnal, kereskedők társaságában a Szindh (Indus) vidékére érkezett.
Ott, az árják között, Isten szeretett országában telepedett le, azzal a céllal, hogy India híres szent írásait tanulmányozza.

Később a fiatal Issza az öt folyó környékére (Pandzsáb) utazott, onnan pedig Dzsagannáth Puriba tartott, a Bengáli Öböl partjára.
Itt található India egyik legősibb, leghatalmasabb temploma.
A templomváros papjai nagy örömmel fogadták, s tanították őt a Védák olvasására és értelmezésére, valamint gyógyításra és egyéb misztikákra.

Jézus összesen hat évet töltött Puriban, Rádzsgirban és Benáreszban.
Mindvégig az isteni szeretetről prédikált, kegyesen segített az elesetteken, még a kaszton kívülieken is. “Isteni Atyánk előtt nincs különbség gyermekei között.”
A csodatevésre váróknak így szólt: “A legnagyobb csodát Istenünk végezte, amikor megteremtette az anyagi világot. Azóta is történnek csodák, minden nap, minden percben. Akik ezt nem látják, azok nem rendelkeznek az élet leggyönyörűbb ajándékával.”
További hat évet a nepáli Himalájában töltött, ahol a buddhista írásokat tanulmányozta a különféle kolostorokban. Innen utazott végül vissza hazája felé.
Szerencsésen megérkezett Palesztíniába, ahol a bölcsek nem ismerték Őt, még nevéről sem hallottak.
“Ki vagy te és melyik országból jössz?”



Kritikák pro és kontra


Mint ahogy ez várható volt, Notovics könyvét sok bírálat érte.
Először a New York Times hallatta hangját, 1894. május 19.-i számában.
Bár könyvismertetője szerint Notovics kutatásának több részlete valós, hozzáteszi: “...az olvasók igencsak hiszékenyek lennének, ha Jézus indiai tartózkodásának tényét csak úgy elfogadnák”.

A Times 1894. június 4.-i számában újra foglalkozott a témával.
A Jézus életéről szóló buddhista kéziratok létét ezúttal sem támadta, de azért felvetette a kérdést: vajon az európai ember ne adjon-e több hitelt a keresztény forrásoknak a buddhista feljegyzésekkel szemben?
“Notovics felfedezése minden figyelmet megérdemel. Jegyezzük meg jól, lehetséges, hogy a szóban forgó dokumentumok autentikusak. Ugyanakkor mi keresztények tudjuk, hogy Buddha tanítása meddő civilizációt hozott létre. Ezért naiv hiszékenységgel vádolhatók azok az ateisták, akik több hitelt adnak a buddhista, mint a keresztény feljegyzéseknek.”
Más kritikák sokkal elutasítóbbak voltak.
A North American Review 1894. májusi számában az ismert unitárius pap író, Edward Everett Hale nemcsak Notovics ladaki útját, de magát Hemisz létét is kétségbe vonta:
“E mitikus kolostor, melynek Leh, a ladaki főváros közelében kellene lennie, nem található a buddhista eklézsiai települések kalendáriumában." Hale szkeptikus fejtegetései végén kijelenti, hogy az egész mű Notovics fantáziájának az eredménye.

1894 októberében a híres oxfordi indológus, Max Müller is a kritikusok sorába lépett.
Írásában, melynek a The Alleged Sojourn of Christ (Jézus állítólagos indiai útja) címet adta, kifejtette, hogy a Jézus életéről és tanításáról szóló buddhista iratok hamisítványok, némely agyafúrt láma találmánya.
Érvelését azzal vélte bizonyítani, hogy sem a Kandzsur, sem a Tandzsur (tibeti írások katalógusa) nem tartalmaz Jézusra vonatkozó feljegyzéseket.
(Itt meg kell jegyezni, hogy a Kandzsur és Tandzsur a buddhista íratok egy részét tartalmazza csak - A. N.)

Azt állította továbbá, Kasmírban állomásozó brit gyarmati tisztektől tudja, semmilyen feljegyzés nem tanúsítja, hogy törött lábú európai utazót ápoltak volna valamelyik helyi kolostorban.
Hozzá kell tenni, bár Max Müller tudós indológus hírében állt - ő volt az angol kiadású Rg Véda és a The Sacred Books of the East (Kelet Szent könyvei) lektora, emellett az oxfordi egyetemen modern európai nyelveket és komparatív filológiát tanított - sohasem járt Indiában, s felfogása is meglehetősen furcsa volt erről az országról: “India jobban megérett a kereszténységre, mint Róma vagy Görögország Szent Pál idejében...szeretném tudni, résztvehetek-e egy olyan küldetésben, melynek célja a hitetlen hindu papság megsemmisítése és a keresztény tanítás kapujának megnyitása.” - írta 1876-ban egy barátjának.

Ugyanakkor Sir Francis Younghausband, a brit korona nagykövete a kasmíri király udvarában emlékezett arra, hogy találkozott Notoviccsal a Zodzsi-la hágóban.
Könyvében, a The Heart of a Continent-ben írja, hogy ugyanazon táborban töltöttek egy éjszakát, miközben Notovics Kasmírból Szkarduba tartott.
Notovics felfedezése óta sokan kutatták Jézus indiai útját.
Az orosz kutatótól függetlenül, sőt, őt megelőzve, 1854-ben egy világutazó, Mrs Harvey megemlíti könyvében az Isszáról szóló írásokat.
Egy bengáli hindu szerzetes, Szvámi Abhédánanda könyvében beszámol arról, hogy nagy meglepetésére megtalálta Hemiszben a Notovics említette kéziratokat, melyeket - tökéletesen ismervén a páli nyelvet - azonnal lefordított bengálira.


Szvámi Abhédánanda
igen tudós ember hírében állt.
Már ifjúkorában tökéletesen elsajátította a szanszkrit és angol nyelvet.
1896-tól 1921-ig a nyugati világban utazott, hogy a védánta filozófiát tanítsa.
Bejárta az USA-t, Kanadát, Mexikót és az Egyesült Királyságot.
Tudása, bölcsessége még a legfelsőbb körökbe is megnyitotta előtte az ajtót.
Olyan személyek invitálták meg, mint az USA akkori elnöke, William McKinley, valamint Thomas A. Edison és mások. Könyvében, a Kashmír o Tibbate -ben így ír a vitatott témáról:

“1922-ben Kasmírból Tibetbe utazván gyalog keltem át a Himaláján, hogy a buddhista és lámaista filozófiát, szokásokat és hagyományokat tanulmányozzam. Uticélom Hemisz kolostor volt, Lehtől mintegy harminc kilométernyire (...) Miután bejártam a kolostort, megkérdeztem a lámákat, vajon igaz-e Notovics állítása. S akkor megtudtam tőlük, hogy az orosz utazó valóban igazat írt”.


Nyikolaj Röhrich, neves orosz tanár és festőművész 1874. október 10.-én született Szentpéterváron. Meglehetősen fiatalon, huszonnégy éves korában nevezték ki a Cári Régészeti Intézmény professzorává.
Mint kiváló költő-író, filozófus, régész, ruhatervező és diplomata, igazi polihisztor hírében állt.
1924-28 között expedíciót vezetett közép-Ázsián keresztül.
Így jutott el Mongóliába, Tibetbe, Szikkimbe, Pándzsábba, Kasmírba és Ladakhba.
Útjára elkísérte felesége, Helena, valamint két fia, George és Szvetoszlav.
Ez idő alatt Röhrich mintegy 500 olajképet festett, köztük olyanokat, melyek ma már világhírnek örvendenek, s így igen értékessé váltak.
Expedíciójuk célja többek között az ősi épületek, a különféle vallások, illetve a népvándorlások tanulmányozása volt.

“Utunk során minden városban, minden településen megpróbáltam életre kelteni a népi emlékezet szikráját, hogy ősi múltjukra fény derülhessen. Szilárd meggyőződésem ugyanis, hogy az évszázadokon át gondosan őrzött és továbbadott mesék és legendák segítségével fedezhetjük fel a múlt realitását. Mindegyik népmesében megtalálható az Igazság magva..." - írta Röhrich.

Röhrich György nevű fia különösen képzett régész és nyelvész volt.
A harvardi és párizsi egyetemen tanult, de jól ismerte a szanszkrt, perzsa, kínai és tibeti nyelveket is, Lobzang Mingyur Dordzse lámától pedig behatóan tanulmányozta a tibeti buddhizmust.
Ennek köszönhetően egész másfajta fogadtatásban részesült, mint a korábbi fehér utazók.

Louis Marin, a párizsi Etnográfiai Egyesület elnöke találóan fogalmazott, amikor azt mondta, hogy György Röhrich előtt a legtitkosabb tibeti ajtók is megnyíltak.
Nem csoda, hogy a család Issza legendájával is találkozott.
Először Srínagarban hallottak Krisztus indiai útjáról.
A későbbiek folyamán meglepetten tapasztalták, hogy az Isszáról szóló legendákat a néphagyomány egész Közép-Ázsiában ismerte!
Több, egymástól eltérő elbeszélést hallottak, ám ezek bizonyos dolgokban egységesek voltak: Jézus “hiányzó” éveit Indiában töltötte.

Röhrichék a hemiszi kolostort 1925-ben látogatták meg.
A szavahihető, precíz munkájáról híres professzor könyvében, The Heart of Asia-ban megerősíti a Jézusról szóló kéziratok létét.
Művében többször is “írások”-at, “kéziratok”-at említ.
Feljegyzéseiből kitűnik, a bizonyítékok teljesen meggyőzték.

Altai-Himalaya című művében így ír:

“Mindig vannak olyanok, akik dühösen hadakoznak, ha felfogásukkal, meggyőződésükkel ellenkező érvekről hallanak...
Ők Jézus indiai útjával kapcsolatban csalásról beszélnek, ám én nem tudom elképzelni, hogyan hathatná át egész Kelet népi tudatát egy nemrégiben kiagyalt félrevezetés?
És hol találnánk e célra olyan tudóst, aki hosszú értekezést írna ókori páli és tibeti nyelven?
Ilyen emberről nem tudunk...”

A kutatás és vita, napjainkban is tovább folyik.
A hetvenes években a német Stern folyóirat közölt hosszú cikket Jézus indiai útjáról, Hassnain kasmíri professzor segítségével, akinek sikerült fényképfelvételeket készítenie az említett kézirat idevonatkozó oldalairól.

Holger Kersten német író, miután több hónapot töltött kutatással a helyszínen, 1983-ban publikálta könyvét, Jézus Indiában élt címmel.
Egy évvel később, 1984-ben pedig az ezoterikus könyveiről híres Elizabeth Clare Prophet (USA) megjelentette az azóta nagy sikerű könyvét, The Lost Years of Jesus (Jézus ismeretlen évei) címen.

A nyomok Indiába vezetnek


J%C3%A9zus_Indi%C3%A1ban.jpg




1900-ban egy angol nyelvű folyóirat rövid tanulmányt közölt, amely azonnal felkeltette a világ keresztény teológusainak figyelmét.
A cikk hírül adta Jézus egy mondását, melyet mindaddig nem ismert a nyugati világ.
Fatehpur Szikriben, egy régi, romos város egyik falán látható a vésett szöveg.
Ezt a várost Nagy Akbár (1542-1605) mogul császár építtette.
Ő is vésette fel a szöveget egy diadalmas bevonulása alkalmával.
Hogy miért idézte Jézust egy mohamedán hitű indiai császár?
Akbár nagy álma Hindusztán egyesítése volt.
Úgy vélte, ennek legnagyobb akadálya a különféle - hindu, dzsain, mohamedán, párszi, buddhista és keresztény - vallások lehetnek, ezért 1582-ben egy racionális monoteizmust hirdetett ki, amelyben megpróbált szinkretikus és egységes harmóniát (din ilahi) teremteni a különféle felekezetek tanítása között.


A főkapun áthaladva, a moszké területét elhagyva szemünk akaratlanul is egy hatalmas falívre vetődik, melyen a császár által kiválasztott Jézus idézetet láthatjuk:
“Jézus (béke legyen vele) mondta volt:
A világ olyan, akár egy híd. Ne építs rá házat, csak haladj át rajta!
Töltsd életed Isten iránti odaadásban, mert ehhez képest minden más hiábavalóság!”

Bár Akbár tartott udvarában portugál jezsuitákat, kizárt dolog, hogy az agraphát azoktól hallotta volna. Jézus e mondásáról ugyanis a nyugaton ismert keresztény források nem tudnak.
A jezsuita atya, Jerome Xavier írt ugyan egy terjedelmes munkát - kizárólag Akbár részére - Jézus élete címen, ám ebben nyoma sincs a fenti idézetnek.
Eredetét tekintve a vélemények megoszlanak. Vannak, akik úgy vélik, az apostolok egyike, Tamás taníthatta Jézus e mondását, hiszen ő hosszú éveken át élt és tanított Dél-Indiában.
Mások szerint magától Jézustól származnak e mondások - több is van belőlük -, amikor éveket töltött Indiában.
Ez utóbbi feltevés nem lehetetlen, hiszen köztudott, hogy Indiában nagy hagyománya van az orális tanításnak.
A tudós bráhminok között évezredeken át szállt szájról-szájra, apáról-fiúra a lelki bölcselet.
Ma is vannak védikus iskolák, ahol a tanulók kötetekre való információt memorizálnak.



Murree+1861.jpg


Murree 1861

Mari (Murree) egy kis város, Taxilától mintegy hetven kilóméterre keletre, Kasmír határán.
Itt található egy sír, melyet ősidők óta nagy tisztelettel és odaadással ápolnak a helybeliek.
Ők mai Mari da aszthan-nak, “Mária anyánk nyugvóhely”-ének nevezik a sírhelyet.

Figyelemre méltó a sír fekvése. “Mária anyánk sírja” kelet-nyugati irányban fekszik, ami egyértelműen zsidó szokás. Mint tudjuk, a hinduk nem temetnek, halottaikat elégetik, hamvaikat szétszórják.
Krisztus idejében Hindusztán része volt ez a vidék.
Az Indiát megszálló mohamedánok csak évszázadokkal később jöttek, s különben is, ők észak-dél irányban temetkeznek.
A VII. században mohamedán megszállás alá került Mahá-Bharatának (Nagy Indiának) ez a része, s bár a hódítók módszeresen rombolták a hindu templomokat, e sírhelyet épen hagyták, sőt továbbra is gondozták és tisztelték.
Ez nem meglepő, hiszen a muzulmánok Jézust (Isszát) szintén prófétaként tisztelik.

DSCN7371_300x400.jpg

Aish-Muquam

Srínagartól mintegy 60 km-re délkeletre, Bidzsbihara falutól 12 km-re található egy tizenkét méteres barlang. Bejáratánál áll egy szép épület, Aish-muquam.
Ez a szentély egy muzulmán szent, Zainuddin Wali ereklyéjét őrzi.
A szent Zainul Ábidin Budsah szultán uralkodásának idejében (1408-1461) élt e barlangban.
Tulajdonában volt egy értékes bot, amit Núr Din Wali sejktől kapott.
E botot, mint isteni ereklyét, féltve őrzik a szentély őrei egy zöld színű selyemszövet alatt.
A bot két és fél méter hosszú. s körülbelül ugyanannyi centiméter átmérőjű.
Olajfából készűlt, sötét barna színű, és a hagyományok szerint Mózes, illetve Jézus botjának hívják.
Imádói úgy tartják, hogy ez a bot valamikor Mózesé volt, később pedig Jézus tulajdonába került, mintegy szimbolizálva az Ő mózesi örökségét.
Először Srínagarban őrizték, s csak később került Aish-muquamba.
Az aish szó Ishából vagy Isszából ered, a muquam pedig nyugvóhelyet, pihenőhelyet jelent.
A legenda szerint itt meditált Jézus.





Más emlékek is azt tanúsítják, hogy Jézus Indiában járt. 1413-ban Zainul Ábidin szultán udvarában élő történész, Mullah Nadiri megírta Kasmír történetét (Tarikh-i-Kasmír).
Művében megemlíti, hogy Akh király fia, Gópadatta király idejében renoválták Kasmírban Salamon templomát perzsa szakemberek.
Ez a templom már Jézus idejében is több száz éves volt.
A felújítás alkalmával négy sort véstek perzsa nyelven a bejárati lépcsők oldalába.

Magyar fordításban ezek így hangzanak:
(1) “Ezen oszlopokat a szerény Bihiszthi Zagar tervezte 54-ben.
(2) Khwadzsa Rukun, Murdzsan fia építette őket.
(3) Juz Aszaf ekkor, ötvennégyben hirdette prófétai elhivatottságát.
(4) Jézus Ő, Izrael gyermekeinek prófétája.”



Feuertempelg.jpg




Mullah Nadiri
a következőket írta Jézusról:
“Gópadatta uralkodásának ideje alatt tűnt fel e völgyben Juz Aszaf (Juz Asaf), aki azt mondta magáról, hogy izraeli próféta.
Életével példát mutatott a jámborságban és erényben...Olvastam a hinduk könyvében, hogy e prófétát (kísérje Isten békéje és jósága) valójában hazrat Isszának, Isten szellemének nevezték...”




Shaik Al-Sza'id-usz-Szadiq, a nagy orientalista, aki 962-ben halt meg Khuraszanban, híres művében, az Ikmal-ud-Din-ban írt Jézus két indiai útjáról.
Eszerint Jézus nem szállt a mennybe, hanem túlélvén a keresztre feszítést, újra Indiába távozott.
Az Ikmal-ud-Din Juz Aszaf tanításából is idéz, amely feltűnő hasonlóságot mutat az Evangéliumok tanításával:

“Halljátok hát szavaimat! A gazda elindul, hogy bevesse földjét. A magok egy részét madarak csipegetik fel, de hullik az útra is, köves talajra is, sőt tövisek közé, ahol nem fog kihajtani. Csak a jó talajba hullott mag fog teremni. A bölcs a gazda, tanítása pedig a vetőmag. Ha nem értik meg szavait, olyan, mintha a magot madarak ették volna meg. A kőre hullott magvak azt az esetet példázzák, amikor a tanítás bemegy az ember egyik fülén, de rögvest ki is jön a másikon. A tövisek közé hullott mag azokra utal, akik meghallgatják ugyan az Igét, de nem élnek annak szellemében. A jó talajba hullott mag példája alatt azok értetendők, akik nemcsak szívesen hallgatják tanításom, de hajlandók is aszerint élni."
(V.ö.: Máté 13, 1-23; Márkus 4, 1-20; Lukács 8, 4-15)


646336_f520.jpg



A kasmíri mohamedánok tehát abban hisznek, hogy Jézus másodszor is Észak Indiába utazott, s végül ott is halt meg.
Srínagar óvárosában, Khandzsar negyedben van egy sír, amely a hívő mohamedánok szerint Jézus sírja.
A fölé épített szentélyt Rozabalnak hívják a helybeliek, ami a rauza bal szavak összevonásából keletkezett.
A rauza jelentése: “ a prófáta sírja”.
A sírt tartalmazó szoba bejáratánál látható felirat elmondja, hogy Juz Aszaf évszázadokkal ezelőtt jött Kasmírba, s hogy egész életében az Igazság (Isten) szolgálatában állt.
Juz Aszaf földi maradványait tartalmazó szarkofág kelet-nyugati (keletről nyugatra) fekszik, s ez nem mohamedán, mégcsak nem is hindu, hanem zsidó temetkezési szokás!

Egyesek Jézus személyét vélik felfedezni a Bhavisjat-purána és a Kasmír történelmét tárgyaló szanszkrt mű, a Rádzsataranginí egyes történeteiben.
Az előző műben egy Ísa, az utóbbiban egy Ísána nevű szentet vélnek Jézusnak.
Ez az azonosítás azonban enyhén szólva túlzás, - bár magyarul mindkét név jelentése Isten - hiszen Indiában mind a mai napig olyan neveket adnak az újszülöttnek, melyek valamely módon Istent jelölik.
Az Ísa és az Ísána is gyakori név Indiában.





Körülbelül negyven kilóméterre délre Srínagartól, Naugam és Nilmag falvak között található egy nagy síkság, Yus-marg, Jézus rétje.
Szembetűnő továbbá, mily sok, Jézus nevét viselő helységnév maradt fenn Kasmírban és közvetlen környékén: Yisus (Jisszusz), Arya-Issza, Issza-Brari, Yuzu-dha, Yuzu-dhara, Yuzu-gam, Yuzu-hatpura, I-yesz-Issza, Kal-Issza, Yuzu-kun, Issza-kush, Yusz-mangala, Yuzu-maidan, Yusz-nag, Yuzu-para, Yuzu-rádzsa, Yuzu-varman, Yuszu, Issza-mati, Issza-eil, Issza-Ta és így tovább.


E témával kapcsolatban van még egy dolog, ami már régóta felkeltette a kutatók figyelmét:

A párhuzamok






Jézus és Krsna (Krisna) születése között, melyek felettébb szembetünőek.
A Bhágavata Purána tizedik éneke (lábjegyzet: a KK e rész magyar fordítását már közölte előző számaiban) azt írja, hogy az akkori észak-indiai király, Kansza, aki igen kegyetlen természetű volt, egy égi szózat révén megtudta, hogy húgának nyolcadik gyermeke Krsna lesz, aki végül is elpusztítja őt.
Annak ellenére, hogy a halálra rémült király rögtön börtönbe csukatta húgát és sógorát, Krsna megszületett, s apjának sikerült kicsempésznie őt.
Így került az isteni csecsemő a pásztorok falvába, Vrndávanába.
A gonosz Kansza eközben parancsot adott, hogy birodalmában minden újszülött fiúgyermeket öljenek meg.

Maga a két név (Krsna és Krisztus) közötti hasonlóság is figyelemre méltó. Indiában Krisna nevét több helyütt Kristának ejtik.
A két név etimológiai jelentése “mindenkit vonzó”, illetve “(olajjal) felkent”.


Ezen hasonlóságok lelkesítően hatottak a “pogány” hindukat mindenáron megtéríteni akaró európai gyarmatosítókra.
Rögtön levonták a következtetést, hogy a kereszténység hatására, Jézus példájára született meg Krsna születésének “mítosza”.






Az európai indológusok ezért is igyekeztek minél későbbre datálni a Védák keletkezését.
Ez az elmélet - t.i. hogy a kereszténység hatására keletkezett Indiában Krsna kultusza - csupán akkor dőlt meg végérvényesen, miután 1909-ben Dr. J. H. Marshall közzétette a Journal of the Royal Asiatic Society című lapban Heliodorusz oszlopán talált ókori felíratok megfejtését.

http://www.vina.cc/news/index.php/General/The-Heliodorus-Column/Page-3-The-Heliodorus-column.html


Heliodoruszt Taxila görög királya, Antialkidasz küldte Bhágabhadra indiai uralkodó udvarába nagykövetként.
Oszlopa, melyet Krisztus előtt 113-ban emeltetett Besznagarnál, az indiai szubkontinens egyik legfontosabb régészeti leletének számít.
Az oszlopon körös-körül ősi bráhmi nyelven bevésett szöveg látható, melynek fordítása így hangzik:

“Vászudéva (Krsna), az istenek istenének e Garuda oszlopát egy vaisnava hívő*, Heliodorusz, Dion fia, Taxila lakosa építtette, kit a hatalmas uralkodó, Antialkidasz küldött nagykövetként az üdvözítő, országát immáron tizennégy éve sikeresen irányító Kásiputra Bhágabhadra király udvarába.”

http://www.archaeologyonline.net/artifacts/heliodorus-column.html


Meg kell említenünk még, hogy az említett azonosságokon kívül sok más hasonlóság van, így a hagyományokban is. Például a vízben való keresztelés sem idegen egy hindu számára, hiszen Indiában ősi hagyomány a szent fürdő.
Már az Atharva Véda is említi, hogy születés után rituális fürdőben kell részesíteni az újszülöttet a Gangesz tisztító vizében.



Lélekvándorlás a Bibliában

Némely keresztény teológus csupán azért nem hisz Jézus indiai útjában, mert szöges ellentétet látnak a hindu és keresztény tanítás között, főleg az ún. reinkarnáció elmélet miatt.
Ezzel szemben a hinduk érdekes módon nem látnak lényegbeli különbséget, legfeljebb mennyiségbelit (a hinduk szentírásai, a Védák igen terjedelmesek a Bibliával összehasonlítva).
Szerintük Jézus ugyanazt tanítja, mint amit a védikus próféták tanítottak időtlen idők óta.
Ugyanakkor voltak és vannak olyan Biblia tudósok, akik szerint a lélekvándorlást a Biblia is tanítja.

Mi is az a lélekvándorlás?
Három fajtájában hisznek az emberek:
1) a lélek halhatatlan, s az anyagi világban mindaddig kényszerül különféle testeket felölteni - újra és újra megszületni - míg el nem éri a születés és halál körforgását feloldó lelki üdvözülést.
2) A halhatatlan lélek örökké alá van vetve az újraszületésnek,
3) nem létezik halhatatlan lélek, csupán egyfajta energia vagy erő, amely megteremti az újraszületés láncolatát.

Mercier kardinális (1851-1926) Psychologie c. könyvében kijelenti, “ami az első változatot illeti, nem látok semmilyen okot arra, hogy ez a tanítás hamis vagy éppenséggel lehetetlen.”

Nyugaton úgy tudják az emberek, hogy a lélekvándorlás kizárólag hindu vagy buddhista hit.
Ez téves, mivel a különféle ortodox zsidó tanításokban is lépten-nyomon találkozhatunk a reinkarnáció tanával, gilgul vagy ha'atakah néven.

Philo Judaeus, korabeli zsidó filozófus oly részletesen és természetesen írt a reinkarnációról, hogy számára teljesen normális felfogásnak számított.
Flavius Josephus zsidó történész pedig azt írta, hogy az esszének és farizeusok hittek az újraszületésben (nem tévesztendő össze a feltámadással, ami szerint jelen fizikai testünket fogjuk majd visszanyerni).

Nézzük, hol és mit ír a lélekvándorlásról az Ószövetség:
“Mezítelen jöttem ki az én anyámnak méhéből, és mezítelen térek oda vissza” (Jób, 1.21).
“Te visszatéríted a halandót a porba, és ezt mondod: Térjetek vissza embernek fiai!” (Zsoltárok ? 90. 2,3,5,6.)
Bölcs Salamon mondja példabeszédeiben: “Örök időktől fogva felkenettem, kezdettől, a föld kezdetétől fogva. Még mikor semmi mélységek nem voltak, születtem vala...Minekelőtte a hegyek leülepedtek volna, a halmoknak előtte születtem...Mikor készíté az eget, ott valék;” (8. 243, 24, 25, 27.).

Ezek a sorok eléggé világosan beszélnek a tanult és komoly olvasó számára.


Az Újszövetségben is többször szó esik a lélekvándorlásról:
“És amint eltávozék, láta egy embert, aki születésétől fogva vak vala. És kérdezék őt a tanítványai, mondván: Mester, ki vétkezett, ez-é vagy ennek szülei, hogy vakon született?” (János, 9. 1-3)
Ha feltételezik valakiről, aki vakon született, hogy vétkezett, akkor egyértelműen csak előző életének bűneiről lehet szó.

Még kifejezőbb az alábbi idézet:
“Monda néki Nikodémus: Mimódon születhetik az ember, ha vén? Vajjon bemehet-é az ő anyjának méhébe másodszor, és születhetik-é? Felele Jézus: ...Ami testtől született, test az; és ami Lélektől született, lélek az. Ne csodáld, hogy azt mondám néked: Szükség néktek újonnan születnetek. A szél fú, ahová akar, és annak zúgását hallod, de nem tudod honnan jő és hová megy: így van mindenki, aki Lélektől született. Felele Nikodémus és monda néki: Mimódon lehetnek ezek? Felele Jézus és monda néki: Te Izrael tanítója vagy, és nem tudod ezeket?”

Máté evangéliumának 17. fejezetében a tanítványok megkérdezik Mesterüket, miért mondják az írások, hogy a Messiás előtt előbb Illés prófétának kell eljönnie? Jézus válaszából megértik, hogy Illés már eljött, tehát újraszületett, mint Keresztelő Szent János. Ugyanezt a 11. fejezetben is elmondja: “Keresztelő János (...) Illés ő, aki eljövendő vala. Akinek van füle a hallásra, hallja.” (11. 12-15)

A zsidók természetesnek tartották, hogy még a születés és halál körforgásától mentes próféták és nagy szentek is reinkálódnak, csakhogy segíthessenek lelki azonosságukról mitsem tudó, s ezért különféle szenvedésektől sújtott embereken. “Mikor pedig Jézus Czézárea Filippi környékére méne, megkérdé tanítványait, mondván: Engemet, embernek Fiát, kinek mondanak az emberek? Ők pedig mondának: Némelyek (...) Illésnek, némelyek pedig Jeremiásnak, vagy egynek a próféták közül.” (Máté 16. 13-14)

A korai keresztény gondolkodók még szabadon írhattak a lélekvándorlásról, mint hitük szerves tartozékáról. Alexandriai Szent Clement (150-220), Origen (185-254), Nemesius, Emesa püspöke (IV. század), Synesius, Ptolemais püspöke (370-430), Szent Jeromos (370-420), Szent Augusztine (354-430) és még sokan mások írásaikban félreérthetetlenül a lélekvándorlás hite mellett tettek tanúbizonyságot.

Amikor a Nikaiai Zsinat (325) meghatározta a keresztény hitvallást, ennek egyik tétele így hangzott:
Azokat, akik azt mondják: &raquo;volt egy 'valamikor', amikor (a Fiú) nem létezett&laquo;, és &raquo; mielőtt született, nem létezett&laquo;, és &raquo;nem létezőkből lett&laquo; -
-azokat a katolikus Egyház kiközösíti.”

A lélekvándorlás tanát csupán a Konstantinápolyi II. Egyetemes Zsinat (381) óta tagadja az Egyház.


A történelmi Jézus


Vitathatatlan, Jézus élete és tanítása sorsdöntően befolyásolta az egész emberiség történelmét.
Ma már mintegy másfélmilliárd keresztény ember él a földkerekségen.
Időszámításunk meghatározó pontja Jézus születésének (feltételezett) éve.
S bár a Megváltóról számtalan könyvet, több mint százezer tanulmányt írtak már tudós emberek, életének még mindig vannak felderítetlen szakaszai.

Nincs megbízható történelmi forrás, amely számot adna életének arról a körülbelül tizennyolc évéről, amiről a Biblia is hallgat.
Úgy tünik, Jézus élete harmincadik évének betöltése után kezdődik, miután Szent János megkeresztelte.
Sok teológus számára még az sem tisztázott, Krisztus melyik évben született.
Valószínünek tartják, hogy valamikor időszámításunk előtti hetedik és negyedik év között.
Jézus gyermekkoráról és kamaszkoráról vajmi keveset tudhatunk meg az Evangéliumokból. Pedig a korai évek döntően befolyásolják az ember karakterének kialakulását.

Az Újszövetség szakértője, a tübingeni Ernst Käsemann a következőképpen nyilatkozott erről:
“Megdöbbentő, mily kevés autentikus információt kap az ember az Újszövetségből a történelmi Jézus életére vonatkozólag...”
A kritikus teológus, Rudolf Bultmann hozzáteszi: “Jézus természetére, személyiségére és életére a felismerhetetlenség köde szállt.”

S mit mondanak maguk a keresztény teológusok Jézus hiányzó éveiről?
A hagyományos állásfoglalása az, hogy Jézus valahol Názáretben vagy környékén, esetleg Egyiptomban volt a hiányzó évek alatt, s hogy azért nincs életének ezen időszakáról semmilyen korabeli feljegyzés, mert semmi különös nem történt.
Ezt az érvelést természetesen nehéz elhinni, a magyarázat valami más kell, hogy legyen.

Vannak, akik úgy vélik, a korai keresztények nem tartották fontosnak a világi történelmet, inkább a lelki élet és a hit terjesztése foglalkoztatta őket.

Mások szerint az egyház hatalma és befolyása hosszú ideig meggátolta Jézus hiányzó éveinek kutatását, mert tartottak minden olyan bizonyítéktól, amely esetleg nem tanításuk igazát erősíti, hanem azzal ellenkezőt állít.

Azóta persze változtak az idők, az egyház politikája is egyre egyetemesebb.
Nem csoda hát, ha az utóbbi évtizedekben egyre több olyan publikáció látott napvilágot, melyek Jézus indiai útjáról írnak.

Úgy tünik, közel az idő, amire Albert Schweitzer már 1913-ban figyelmeztetett bennünket:
“A modern kereszténységnek késznek kell lennie arra a lehetőségre, hogy Jézus
történelmiségére bármikor fény derülhet."


Felhasznált anyag:
Bhakti Abhay Narayan Svámi / Vida Dénes Írása
 

prominor

Állandó Tag
Állandó Tag
Ki volt Almási professzor és mit mondott Schweitzer Albert?

Ugye a aki kákán is csomót keres, az a káka kereskedő, vagy csak egyszerűen "szarevő"... Őszintén gondolom, nem a mindenbe belekötés szándoka vezet, amikor a Jézus Indiában történetet olvasva, óhatatlanul egy sajnos fiatalon elhunyt újságíró barátom jutott először eszembe....
Ő ha nyomatékot szeretett volna adni egy kijelentésének, akkor idézőjelbe tette és elé írta : Almási professzor szerint, vagy mint azt a kiváló Almási professzor írta... Nos Albert Sweitzer Jézus életéből doktorált, s az összegzése az volt: a kereszténység legnagyobb vesztesége az, hogy mélyen hívő tudósok tárják elé, a történelmi Jézus sohasem létezett....
Nikolaus Roerichről és utazásáról a Shambala sorozatban volt szó, sőt útitársairól is... a másik topicban..
Nyikolaj Notovics haditudósító volt, újságíró.. Nagyon jó újságíró, aki szomjazta a sikert, s azt is tudta mitől hír a hír, az emberek mit olvasnak szívesen...A 19. század végén a kereszténységnek, különösen a katolikus egyháznak volt elég gondja, sorra jelentek meg dolgozatok Jézusról, számos egyházat támadó írás látott napvilágot, s ép az orosz kör Jelena Blavatszkajával az élen kezdte az állítólag elfeledett, de előkerült íratokra hívatkozva a "keleti" gyökereket emlegetni...

Ennek ellenére Jézus járhatott Indiában, csak az a Jézus, nem az a Jézus volt....
 
Oldal tetejére